«OESSCHE BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. DONDERDAG 14 JANUARIJ. J LNO. 4. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per hwartaal is f ófl5 franco per post f óf)0. De inzt PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat deze stad door Zijne Excellentie den minister van binnenlandsclie zakentot standplaats is aange wezen aan den onlangs benoemden arrondissements ijker, den heer J. van Bruten, om aldaar op den Isten dezer in functie te tredenter vervanging van den heer A. Jochimals zoodanig naar elders verplaatst. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 Januari) 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat het kohier der GRONDBELASTING, op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze gemeente, over den loopenden jare, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderdop heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 14 Januarij 1858. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij kon. besluit van 4 januarij 1,858, no. 34, is op het verzoek van den raad van bestuur der te Bath gevestigde nederlandsche maatschappij tot indij king der op- en aanwassen in de Oost.erschelde, bewil liging verleend tot wijziging der statuten, op den voet en de voorwaarden, vervat in het bij requeste overge legd authentiek afschrift der notariële acte van den 27sten december 1857. Volgens ons vroeger berigtvierde jl. maandag de nog jeugdige typographische vereeniging: Ter eere van Ij. Jz. Coster" alhier, het kopperfeest in eene openbare vergadering, bijgewoond door hunne genoo- digden, die gretig van de gelegenheid gebruik maakten T«n nader met het doel en de strekking van zoodanig feest kennis te maken. Hunne nieuwsgierigheid werd ruimschoots voldaan want algemeen was de tevreden heid over de uitvoering der op het programma vermelde nummers. Na eene verwelkoming door den voorzittergaf de secretaris bij een kort verslag,waaruit bleek: dat de vereeniging in bloei toeneemt en ook onderling eene ziekenbeurs door de leden was opgerigtdie, in hoe geringe mate dan ook, reeds eenig nut had gesticht, tevens een overzigt van typographische vereenigin- gen in Nederland. Hierop werden eenige dichtstukjes voorgedragen en vervolgens een paar tooneelstukjes opgevoerd, die allen met verdienden lof werden toegejuicht, terwijl men met eene eerezang aan Coster door de leden en een vrou welijk personeel den avond besloot. In alles straalde hunne hulde aan den uitvinder der boekdrukkunst door en gaarne geven wij der vereeni ging eere voor de pogingen die zij aanwendt om het edeleonmisbare vak dat zij beoefent steeds meer te doen waardeereti. Gul en hartelijk bleven zij onderling tot laat in den nacht bijeen, en met genoegen mogen zij op den goe den uitslag terug zien. Gisteren zoude volgens aankondiging door de firma Saaijmans Vader Sf Cie. een 50 stuks vet rund vee geveild worden Daar nogtans, uithoofde het besloten water, geen koopers van elders opdaagden en men meende dat de aanwezige slagers zich onderling verstonden zijn slechts enkele beesten toegewezen en is de verkoop gestaakt. Nog later zijn te vergeefs veel hoogere prijzen uit de hand geboden. Uit Baarland berigt men ons, dat op het stal bij de 458tc Jaargang. ing van advertentien moet geschieden vóer drie uren des „c wed. de Vriend in die gemeente, eene ziekte onder de paarden heerscht, waarvan reedsjeen vierde het slagtoffer was. Aan landlieden en vee zon bepaald het bezoeken van dien stal uithoofde der besmetting afgeraden worden. Bij gunstig weder zullen morgen (vrijdag) de stonmbooten Stad Middelburg en de Stad Vlissingen de dienst op Rotterdam hervatten; tot nadere regeling zal de afvaart van Vlissingen geschiedenzonder de aankomst der stoomboot de Schelde af te wachten. Op een hofje te Middelburg overleed dezer dagen eene hoogbejaarde vrouw die van liefdegiften leefde. Bij haren dood is echter gebleken ('at zij een niet onbelangrijk vermogen in effecten had belegd. In eene gemeente nabij Megen is een kind bij den burgerlijken stand aangegeven, waarvan de moeder 14 jaren oud is. Men schrijft uit Oost-Eriesland, dat de verlaging der graanprijzen reeds een merkbaren invloed op den prijs der landerijen begint uit te oefenen. In de nabijheid van Aurich werd zelfs eene boerderij die nog onlangs op eene som van .30,000 th. geschat werd dezer dagen voor slechts 18,000 thai verkocht. Volgens een bij de regering ontvangen telegram uit Triestheerschten bij het vertrek der mail van Batavia op den 25sten November 11.orde en rust allerwege in Nederlandsch-Indie. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Volgens handelsbrieven uit Hamburg, gaat de voorraad van de aldaar voorhanden koffij alle bereke ning te boven. Dit schijnt ook met boter het geval te zijn, die door het lange liggen geheel bedorven, thans tot wagensmeer wordt verkocht. Nabij Mannheim is een gehoornde haas gescho ten. De twee horens hebben de lengte eener pink en zijn met het voorhoofdsbeen sterk vergroeid. Eenjagt- liefhebber heeft voor dit zeldzame voorwerp 12 louis d'or betaald en het geraamte laten opzetten. De vrouw eens molenaars te Grevenbroich heeft voor eenige dagen eene poging gedaan, om hare stief kinderen te vergiftigen, terwijl zij phosphorus, die zij van lucifers afschrapte, op hunne boterhammen strooide. Een der meisjes had dit opgemerkten de kinderen, toen de moeder het vertrek een oogenblik verliet ge waarschuwd. De kleinen wierpen hunne boterhammen den hond toe, die kort daarna onder hevige stuiptrek kingen stierf. Toen de moeder vernam, dat haar voor nemen door de kinderen ontdekt was, onthaalde zij hen op stokslagen, tot dat eindelijk eenige buren tusschen beide kwamen. Het is te hopen, dat de afschuwelijke vrouw hare regtmatige straf niet zal ontkomen. ENGELAND. Het is belangrijk le weten, hoe de officieren en soldaten van Calcutta naar het tooneel des oorlogs worden overgebragt. De troepen begeven zich eerst langs den spoorweg naar ltanugunge, 140 mijlen van Calcutta gelegen waar een permanent kamp bestaat en van daar worden zij op drie wijzen in het land vervoerd welke met behulp van paardenossen en koelies voltrokken worden. De eerste wijze van vervoer dient slechts voor de officieren die met een commandement zijn belast en tot den staf 'oehooren zij bestaat in een overdekt rijtuig, waarin de reiziger uitgestrekt kan gaan liggen. Dit rijtuig wordt door paarden voortgetrokkendie langs den geheelen weg galopperenen bij iedere vier of vijf mijlen afgewisseld worden. Deze dieren kunnen tachtig mijlen per dag afleggen. Somtijds is een inlandsch bediende of een engelsch soldaat als schildwacht op de impériale gezeten. De rijtuigen die door ossen of koelies worden ge trokken, zijn eveneens overdekt. In het laatste geval bestaat het span uit tien inboorlingen. De rijtuigen door ossen voortgetrokkenbevatten vier mantwee loopen en worden op hunne beurt voortgereden. Men kan op deze wijze dertig mijlen in 24 uren .afleggen. Gewone ndvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Oebonrtr-, huwelijks- en doodherigtenran d6 regels a f SAO behalve het segelregt. iddugs. De dienst is voor het overbrengen van 250 man per dag georganiseerd. Te Offerton, nabij Stockport, leeft thans eene vrouw die, gedurende de 26 jaren van haar huwelijkharen man 22 kinderen heeft geschonken, waarbij geene twee lingen, en welke in leven zijn. FRANKRIJK. Parijs. 10. Gisteren, vóór het invallen van den dooiheeft de keizer in het boscli van Boulogne deel genomen aan het schaatsenrijden; ofschoon hij dit met veel vlugheid en zwier deed, is hij echter eens gevallen, en heeft Z. M. zelf om die buiteling gelagchen. Een lid der academiedie mede een uitstekend scheikundige is, heeft een toestel uitgevonden, waardoor menschelijke wezens in staat zouden zijn zoo gemak kelijk op den bodem der zee adem te halen als op de oppervlakte der aarde. Hij stelt voor, eene maat schappij te vormen om al de schatten op te zamelen, die thans op den bodem van den oceaan liggen en schat op omstreeks 800,000,000 pd. st. het bedrag van den schat, die alleen op den weg tusschen Enge land en Indie zou kunnen opgevischt worden. Op een der laatstgehouden boekverkoopingen te Parijs werd een psalmboek, te Mainz door Guttenberg in 1461 gedrukt, voor 14,500 fr. verkocht, nadat Rothschild tot 14,000 fr. had geboden. Van deze uit gave kent men slechts vier exemplaren het eene be vindt zich te Trierhet tweede te Parijshet derde te Mainzen het vierde is dat waarvan hier melding gemaakt wordt, en waarvan thans zekere heer Maruel of Marcueleen rentenier te Parijsis eigenaar ge worden. Rothschild is zeer ongelukkig in zijne po gingen om in het bezit van guttenbergsche drukwerken te geraken. Voor vijf jaren zag hij zich door den heer Solar den Catholicon ontnemen, in 1464 door Gutten berg gedrukt en waarvan slechts drie exemplaren be staan een te Mainz, een in de keizerlijke bibliotheek te Parijs en een bij den heer Solar. In de kerk St. Sulpice heeft een treurig voorval plaats gehad. Des morgens omstreeks half elf ure juist toen de mis gevierd werd, sprong met een vrees- selijken slag eene der vergaderbuizen van dén verwar mingstoestel. Deze toestellen worden met kookend water verwarmd. De te snel zich ontwikkelende stoom deed de buis springen en slingerde de stukken gego ten ijzer en het kokend water in de rondte. Drie menschen werden op de plaats gedood, vijf andere zijn gekwetst, waarvan twee gevaarlijk. Men vermoedt dat door eene of andere oorzaak de circuleerbuis verstopt geraakt is, ten gevolge waarvan de toestel moest sprin gen. Deze toestellen zijn overigens volgens een uit muntend systeem en met de meeste zorg daargesteld. BELGIE. Sedert eenigen tijd was in Belgie een valscherm uitgedacht, om de vele ongelukken te voorkomen, welke het gevolg waren van het breken der touwen bij het op- en nederlaten der mijnwerkers. Dezer dagen is het nut van die vinding op gelukkige wijze gestaafd. Aan de kolenmijn no. 1 van Pont-de-Loup, in de nabij heid van Charleroiwc d voor een paar dagen de ge vulde kolenbak opgewonden waarop zich twee jonge mijnwerkers hadden geplaatst. Toen de last eene aan zienlijke hoogte had bereikt, brak het touw en allen dachten niet anders, dan dat de werklieden op den mijnbodem te pletter zouden zijn gevallen. Men hoorde echter die heide werklieden schreeuwen en men hanste zich af te dalen. Daar vond inen den gevulden kolen bak, bovendien beladen met de twee werklieden en het gebroken eind touw, dat er op neer was gevallen, boven den afgrond zweven doordien het valscherm zich ge opend en het nederdalen belet had. Men spoedde zich nu, vol verwondering en blijdschap, de twee werklieden te redden, die zich reeds verloren hadden geacht Na zulk eene, proeve ware het wenschelijkdat zoodanig toestelde vinding van den heer van der Hecht te Brussel i in alle kolenmijnen wierd aangebragt. In de Indépendance komt de volgende adver tentie voor: //Een man van 40 jaren, een hartstogte- lijke rookerhalf uitgedroogd, zoodat de adem hem bijna ontbreektheeft reeds alle mogelijke middelen uitgeput om het- rooken na te laten, cii alle zalfpotten

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1