(«CHE vmic., is; 3. 45*"' Jaargang. V"-- - C»** PUBLICATIE. j7"' Li> ft De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag i - i Gewone ad verten tien worden d 20 ets. <tè~~~règè2^geplaatst avond uitgezonderd op feestdagen. MAANDAG 11 JANUARI J. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f De prijs per kwartaal is f J,7ófranco per post J,90. 1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet. geschieden cóórdrie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR» BE&IOTMASSfMG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, maken bij deze den ingezetenen en verdere belangheb benden l ekend, dat, volgens circulaire van Z. E. den Staatsraad, commissaris des konings in de provincie Zeelandvan den 23 October 1850A. no. 6583 3de afaeeling, Provincfaal lllad rVo. J4k,) door hen jaarlijks vóór of op den 31 Januarij aan de heeren controleur der directe belastingen en V3n het kadaster in Zeeland en den bewaarder der hijpotheken en van het kadaster te Goesopgaven behooren te worden in gezonden, betrekkelijk: Indijking van tegen de zee of tegen de vrij in zee uitslroomende rivierenliggende buitengronden ontginning van ivoeste grondendroogmaking van met boezem water bezette eigendommen slichting herbouw, bijbouw of verlimmeringsplitsing van perceelengeheele of gedeeltelijke slooping van En noodigen mitsdien een ieder dien het aangaat uit, om hen, floor eetie tijdige inzending ter secretarie dezer gemeente, uiterlijk op den 26 der loopende maand, van de daartoe henoodigde opgaven, voor zoo veel deze gemeente betreft, in staat te stellen hieraan zoo volledig mogelijk te voldoen; zullende diegenen welke hierin na latig is zich zeiven de nadeelen te wijten hebben die daaruit zullen ontstaan. En opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de (loessche 'ouranl. Gedaan te Goes, den 9 Januarij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER F,N WETHOUDERS VAN GOES, roepen een iegelijk op, welke van die gemeente over het afgeloopen jaar 1857, iets te vorderen heeft, wegens gedane WERKZAAMHEDEN, LEVERANTIEN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan vóór het einde der volgende maand bij hen in te dienen zullende diegenewelke verzuimen mogt hieraan te voldoen zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben daaruit voortvloeiende. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 9 Januarij 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 11 Januarij. Ji. donderdag heeft te Londen eetie vergadering plaats gehad van aandeelhouders in de onderneming der landaanwinning in deze provincie, om te beraadslagen over de ontworpen leening van 160,000 p. st. Het voorstel werd ten slotte aangenomen. Volgens eene mededeeliug in het jongste maand- berigt van het nederlandsch zendeling genootschap heb ben omtrent 10,000 heidensche Alfoenen in de districten Toncea Likoepang Klabot-boven en Klabot-beneden (Minakassa van Celebes), belioorende tot den werkkring van den zendeling Lineman teMenado, hunne afgoden weggeworpen en hunne begeerte kenbaar gemaakt om tot liet Christendom over te gaan. Opmerkelijk is het, dat de inlandsclie priesters de leiders zijn van deze godsdienstige beweging. In den avond van den 6 had te 's Hage in het bosch op het ijs in de vijvers eene soiree champêtre plaats, waaraan eenige heeren liefhebbers van schaatsenrijden, door flambouwen voorgelicht deelnamen Dit winter feest duurde tot laat in den nacht en gaf een regt fantastisch schouwspel. Op den laatsten nieuwjaarsdag zijn de Dordrecht 18,431 stuks nieuwjaarskaartjes aan de huizen der ingezetenen uitgereiktvoor een gezamenlijk bedrag van f 27 5,58'/, -Te Tilburg werd dezer dagen in bijzijn van eene talrijke menigte, liet huwelijk voltrokken tusschen een S2jarige bruidegom en 50jarig,e bruid. Na het rijtuig uitgestapt te zijn traden beiden gearmd als een nog jeugdig paar de trappen op en de trouwzaal binnen. Men schrijft uit Vollenhoven, ,dd. 29 december Gelijk ten vorige jareheeft ook dit jaar weder de heer J. alhier eene proeve genomen met het vetmesten eener bigge, zonder eenige melk In plaats van enkel gerstenmeelwas roggemeel dit jaar het voorname be standdeel van het voederin de volgende opklimming der hoeveelheden. In den aanvang ontving het 4 halve ned ponden per dag. Veertien dagen later werd dit op 6 gebragt en op gelijke wijze voortgaande, eindelijk tot 8 ponden daags opgevoerd. Toen men de proef nam met nog grootere hoeveelheid, bleek het duidelijk, dat dit te veel was. Alle acht dagen ontving het dier een half ned pd. zout onder zijn voeder, dat het in drie portiën daags werd toegediendna 24 uren in kokend opgegoten water in eene gesloten ton te hebben gebroeid. Het voordeelige van deze gewijzigde manier van voederen is bij het slagten van het zwijn duidelijk gebleken. Het woog circa 40 ned. pd. zwaarderdan van het vorige jaardat een gewigt had van pl. m. 230 pd.en was uitmuntend vet. De zoo goed uit gevallen herhaalde proefneming verdient in ruime mate de aandacht van belaghebbenden. Sedert ons vorig berigt is er weinig belangrijks te vermelden van het te Aarlanderveen waargenomen verschijnsel. Nog altijd stijgt er damp op doch de deskundigen (men zegt ingenieurs uit Leijden) die op de plaats tegenwoordig geweest zijn, kunnen de oor zaak mede niet opsporen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. CHINA. Den eersten October was de haven van Macao de aan Portugal toebehoorende stad aan den ingang der Cantonrivierhet tooneel van de verwoestingen van eenen orkaan zoo hevig als er sedert 1833 geen heeft gewoed. ln de binnenhaven die met storm uit het noordwesten altijd zooveel heeft te lijden, is het akelig om de verwoestingen aan te zien. Den 27 september begon het slechte weder met regens en aanhoudende buijen uit het oosten die geregeld uit raasden. Dit weder was oorzaak dat zelfs de oudste en ervarendste zeelieden niet de minste gedachte hadden op een orkaan, die daar gewoonlijk door doodstilteen drukkende hitte wordt voorafgegaan. In den avond van den 30 echter was het weder zoodanig dat men overal het boventuig zag innemenen iedereen zich voorbereidde om eenen hevigen storm door te staan. En vreesselijk waren de uitwerkselen van dien storm De zon, die was ondergegaan over eene vloot van ver scheidene honderde chinesche vaartuigen (de chinezen zeggen 600) verrees den volgenden ochtend om hare stralen te doen schijnen over slechts achttien, die nog tusschen Batfort en het Groene eiland waren overgebleven De overigen waren allen op het strand geworpen of deerlijk gehavend naar buiten gedreven. Op eene plek van de nieuwe Koningsstraat zag men eene laag van veertien die letterlijk op elkander waren geworpen. Onder de lorchas der portngezen moet de verwoesting ook vreesselijk zijn geweest. Het was een schouwspel zoo als Macao in langen tijd niet heeft gezienterwijl het verlies op weinig minder dan op een millioen guldens wordt geschat. De aandacht, welke gedurende de laatste maanden bijna uitsluitend op de indische aangelegenheden geves tigd is geweest, begint zich thans weder meer en meer tot China te wenden, waar gebeurtenissen worden voor bereid, die voorde geheele menscheid belangrijk beloven te zijn. Thansnu Engeland zich in Indië minder belemmerd gevoelt, kan het in vereeniging met Erankrijk en Noord-Amerika zijne ontwerpen tegen China weder gaan doorzptten zoodat men eerlang de tijding der vermeestering van Canton mag te gemoet zien. Men heeft wel eens beweerddat de zegepraal der opstandelingen een middel zou zijn in de hand der Voorzienigheid om het hernelsche rijk meer toegan- kelijk te maken voor beschaving en christendom, 't welk die tegen allen buitenlandschen invloed gestemd is en zelfs de christelijke zendelingen op het hevigste ver- moeijelnk zou gaan onder de tegenwoordige dynastie, volgt, -maar wanneer men van die opstandelingen der gelijke voorbeelden van gruwelijke wreedheden leest, als nu weder bij de inneming van Ungtschau dan moet die hoop wel in het niet verzinken, dan is geen vooruitgang denkbaar zonder krachtdadige tusschenkomst van de beschaafde westersche mogendheden. NOORD-AMERIKA. Het gouvernement bouwt te New-Orleans een tolhuishetgeen hef grootste gebouw van dien aard zal zijn dat ooit in de wereld onder dak is geweest. Het is reeds sedert 1849 in aanbouw en wordt ge schat 3,225,000 dollars te zullen kosten. Deze gansclie som zal echter waarschijnlijk als in het water zijn geworpen, uithoofde de fondamenten niet voldoende zijn, zijnde de muren reeds 18 duim verzakt en het gebouw zes duim uit het waterpas- Men denkt dat het zal blijven zakken tot dat het op vasten bodem komt die in Louisiana ongeveer 30 voet beneden den be- ganen grond is. Onlangs trouwde in Wilkes County N. C. een persoon met zijne stiefmoeder de tweede vrouw en we duwe van zijn eigen vader. Zij had zes kinderen van welke drie bij hem zeiven, en daar hij zelf negen kin deren had, begon het paartje de huishouding met vijf tien kinderen. TURKIJE. Hoewel de mahomedaausche godsdienst het drinken van wijn verbiedt, wordt er evenwel veel wijn naar Turkije uitgevoerd. De Turken hebben bij den laatsten oorlog den smaak van den wijn gekregen en drinken dien thans even zoo goed als de beste franschman echter niet onder den naam van wijnmaar onder dien van medicijn. Een officier verhaalt, dat hij, toen hij in Konstantiiiopel wasbij een muzelman dineerde en hem daar een drank voorgezet werd die hem aan zijn geboortegrond herinnerde. Op de etiquette stond cmineraal-water van Ch&teau-Lafite." In Turkije weet men alzooeven als eldersnog al te transigneren. ÜU1TSCHLAND. Als bijdrage tot de zoo vaak beklaagde gewoonte, dat zelfs gegoede personen hunne ondergeschikten dik wijls bijzonder lang op de betaling van geleverden ar beid doen wachten deelt de Berl Publ. een treurig voorval mede: Een slotenmakersbaas namelijk, aldaar, verzocht op den eersten dag van dit jaar een gegoed grondeigenaar om betaling van zijnen sinds lang gele verden ar beid maar zonder gevolg. De slotenmaker, door zijne sohuldeiscliers lastig gevallen werd zelf moordenaar daar hij zich voor de woning van zijn schuldenaar doodschoot. Hij laat eene vrouw en zes kinderen na.'" ENGELAND. Het huwelijk onzer koninklijke prinses maakt thans het onderwerp van alle gesprekken uit, en houdt de aandacht bezig, zoowel van onze financiële als po litieke wereld. De prinses zal op hare bruiloft gevolgd worden door een stoet van acht bruidsjuffers of speelnooten, welke daartoe ten gevolge van betrekkingen aan het hof of van de vriendschap der prinses voor haar gekozen zijn. Eene van dezelady Sarah Spencerzalten gevolge van het overlijden haars vaders, door eene jonge dame moeten worden vervangen. De kleeding voor die dames is door de prinses gekozen, welke eene geheele kleeding vooraf heeft doen vervaardigen om te heter over het effect daarvan te kunnen oordeelen. Naar men zegt zonden de dames bij die gelegenheid meest allen in het blaauw gekleed zijn. De koningin heeft op den tweeden Nieuwjaars dag in het paleis te Windsor degewone nieuwjaarsgiften aan ruim 600 behoeftigen i'oen uitdeele». Voorts heeft H. M. dien dag het jaarlöksche geschenk van engelseh roastbeef aan de ex-koninklijke familie van Erankrijk naar Giaremoiit gezonden. Het was afkomstig van den besten schotschen os, dezelfde waarvan ook H. M. ge bruikt heeft

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1