u> Jaar gang. HOTIFICATIE. De Straat-Yerlichting- door Steenkolen-Gas d No. 2. st« mmw Ww'wwP i flMf 9e uitgave Heser Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75 franco per post óf)0. De inzendinr Gewone advertentien worden d 2(^ëtsr~dfe^regef. geplaatst Geboorte', huwelijks- en doodberiglenturn J 6 regels d f he halve het zegelregt. van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. J>0r>I>Ellï>4G 7 JANUARIJ. BESTUREN EN A DM IN 1ST RATI EN. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, doen te weten, dat door de Staten dier provincie, in hunne vergadering van den 6 November 1857, is vast gesteld hetgeen volgt PO LIT 1E-VEROR DE Ni ING op de haven van b r eskkm s. Art. De gezagvoerders of schippers die met sche pen of vaartuigen de haven van lireskens binnenkomen, zijn verpligt tot het naleven van de bepalingen van deze verordening en tot het opvolgen der bevelen, hun door den havenmeester in het belang van de goede orde in de haven gegeven. Art. 2. Zij moeten zoodra mogelijk na hunne aan komst zich bij den havenmeester aanmelden. Art. 3. Zij dragen zorg dat aan boord van hun schip of vaartuig zich steeds een persoon bevindt, bekwaam en in staat om de bevelen van den havenmeester uit te voeren. Bij verzuim is de havenmeester bevoegd hierin te junnen koste te voorzien. Sloepen, booten en andere dergelijke kleine vaartui gen zijn van deze bepaling uitgezonderd. Art. 4. Houtvlotten, afzonderlijke balken, bnomstam- Inen wrakken voor de vaart, onbruikbare schepen of kaartuigen of andere voorwerpen die aan de seheep- laart hinderlijk kunnen zijn, mogen in de haven met oegelaten of daarin geborgen worden, noch daarin ver lijven zonder vergunning van den havenmeester. Art. 5. De schepen of vaartuigen moeten doormid- el van behoorlijke touwen of kettingen aan de daartoe i'stemde palen worden vastgelegd. Zij mogen alleen p die palen worden uit- of ingewenden. Art. 6 Het steken of halen met haken boomen of wat dies meer zij in of aan de sluizen, leidammen bermen kraagstukken stortebedden kramwerken of oudere daartoe niet bestemde voorwerpen is verboden. Art 7. Het uitwerpen van ankers en dreggen in de laven is verboden tenzij iu dringenden nood Art. 8. Het aan- of van boord zetten van personen, lsmede het laden of lossen van goederen moet op bodanige wijze geschieden, dat daardoor aan de boor- 'ii of andere werken der haven geene schade worde egebragt, Wanneer de havenmeester het noodig oordeelt zal dit moeten geschieden langs behoorlijke planken, gan gen of bruggen. Art. 9. Bij lossing of lading van zand ballast asch mestspecien of andere dergelijke stoffen moet een zeil of kleed van den wal op scheepsboord of van het boord van het eene op dat van het andere schip worden gelegd tenzij door den havenmeester daarvan vrijstelling worde verleend. In ieder geval moet de lossing of lading op die wijze geschieden dat geene uitstorting van de voor werpen in de haven kan plaats hebben. Art. 10 Het werpen van steen of vuilnis in de haven is verboden. Art. 1-1Binnen den afstand van vier ellen van de haven boorden of bermen mogen geene goederen voertuigen of vee worden gesteld. Art. 1 sJ. Het branden van schepen en vaartuigen in de haven is verboden. Met toestemming van den havenmeester, wiens aanwijzingen en voorschriften daar bij moeten worden nageleefd, zal dit ter zijde van de havengeul geoorloofd zijn. Art. 13 Het verwarmen, smelten of koken van pek, teer, harpuisolie, talk of andere dergelijke ligt ontvlambare stoften aan boord der schepen of vaar tuigen is in de haven verboden. Art. 14. De overtredingen dezer verordening wor den, voor zoo verre daarin niet bij de wet is voorzien, gestraft met eene geldboete van hoogstens f 75, of eene gevangenisstraf van hoogstens zeven dagente zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtreding binnen het jaar ge pleegd kan daar en hoven door den regter eene ge vangenisstraf van hoogstens zeven dagen worden opgelegd. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij koninklijk besluit van 5 December 1857 no 75. Gegeven te Middelburg, den 18 December 1857. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN T ETS voorzitter. S, vav der SWALME, griffier. VAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, voornemens zijnde om bij inschrijving aan te nesteden: derzelfde gemeenfe, volgens voorwaarden ter gemeente secretarie, van heden af ter lezing liggende en ver krijgbaar; noodigen een ieder uit, die genegen is naar die aanneming inteschrijven, hunne insehrijvings-biljetten aan den Burgemeester dezer gemeente intezenóen, vóór den eersten February 1858. Gedaan ten laadhuize van Goes, den 12 Deecmb. 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUB1ÏEN. De Secretaris H. C. PILAAR. GOES7 Januarij. Bij het ter perse gaan van dit n°., 7 ure, was de hol- laridsche post nog niet aan. Gelijk reeds in ons vorig n°. voorioopig is gemeld, dat de beklaagde C. Putterillbij vonnis der arrondissements-regtbank alhier van alle regtsvervolg ontslagen is zijnde het feitin de gegevene omstan digheden verklaard te zijn ten aanzien van den be klaagde noch misdaad noch wanbedrijf noch overtreding daar te stellen voegen wij thans daarbij dat zulks gedaan is bij overweging, dat, hoezeer uit de bewezene 1 daadzaken al zou kunnen worden afgeleid onvvilligen manslag door onhandigheid en onbedrevenheid gepleegd, echter in dit geval deze aan den beklaagde niet kan worden toegerekend maar het er voor moet worden gehouden, dat de'vader van den beklaagde, door zijn jeugdig zoontje van dertien jaren die nog nooit een geweer had afgeschotenniet alleen een geweer maar een met dubbelen loop voorzien en van zoodanige zwaarte boven zijne krachten in handen te geven en hem o]) de jagt, mede te nemenzonder het noodige toezigt of oplettendheid zoo het schijntin acht te nemen, moet worden beschouwd zelve de onwillekeurige oorzaak te zijn geweest van de handelwijze door on bedrevenheid en krachteloosheid van zijn zoontje, en mitsdien het feit ten zijnen opzigte noch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert en alzoo behoort te worden ontslagen van alle regtsvervolging te dier zake. De Middelburgsche boot, die eergisteren morgan van Rotterdam is vertrokken is dien avond nog te Middelburg aangekomen. In den Noord en bij den Moer dijk zat het ijs reeds vast en vertoonde zich nog al vrij wat drijfijs. Die dienst is door het aanhouden van de vorst mede gestaakt. Te Middelburg is een aardappel-schipper met vrouw en kind door den knecht bij zijn aan boord komen in bewusteloozen toestand gevonden naar men veronderstelt ontstaan door den kolendamp van twee komforen met gloeijende kolen, die in het ruim geplaatst waren om de aardappelen voor de vorst te behoeden gevoegd bij de warmte van een kagchel in het vooron der, terwijl de noodige versche lucht ontbrak. Geluk kig heeft geneeskundige hulp nog redding gebragt Nog nader wordt uit Aarlanderveen vernomen dat zich reeds drie openingen in den bodem vertoonen, welke rook en damp uitlaten en dat een ijzeren staaf op ruim vier voeten in de opening van den ringdijk ge dreven, na weinige oogenblikken een vrij hoogen warmte graad vertoonde. De uitvoer van slagtvee van het Nieuwediep in 1857, heioopt 861 stuks kopijen kalveren en hokke- lingen 748, schapen 15410, behalve eenige paarden en varkens en eene belangrijke hoeveelheid wild. wissenkerke, den 2 Januarij In het jaar 1857 zijn alhier gehuwd 31 paren; geboren 75 van het mannelijke en 65 van het vrou welijke geslacht, te zamen 140; daaronder waren 6 in onecht geboren en 5 twcelings-geboortenlevenloos zijn aangegeven 8 van het mannelijke en 6 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 14; overleden 45 man nelijke en 41 vrouwelijke ongehuwden10 mannen 11 vrouwen1 weduwnaar3 weduwente zamen 56 van het mannelijke en 55 van het vrouwelijke geslacht en dus in het geheel 111 De wettige bevolking is met 33 zielen vermeerderd en bedroeg op 31 December 1857 1335 van het mannelijke en 1372 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 2707, verdeeld als volgt: 2687 hervormden, 9 christelijk afgescheidenen6 roomsch katholieken en 5 israëliten. De feitelijke bevolking bedroeg 1337 van het mannelijke en 1375 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 2712. neinkenszaml4 Januarij. Ter wering van hut nieuwjaarsbedelen is even als in vorige jaren alhier eene collecte gedaan die over de f 300 heeft opge- bragt, waarvan door de daartoe gestelde commissie eene buitengewone bedeeling is gedaan. Woifaartsdijk, 7 Januarij. Onze hooggeachte leeraar, dr. J. ab Utrecht Dresselhnisridder der orde van den Neder]. Leeuw, die sedert het jaar 1819 in ons midden het Evangelie verkondigde, zag zich door den toestand zijner gezondheid genoodzaakt het emeritaat aan te vragen Met I Januarij jl. is hem hetzelve salvo honore et stipendia verleenden dien ten gevolge werd hij op heden door den kerkeraad onder voorzitting van den consulentds. li Itenierpredikant te 's Heer Hen- drikskinderen c. a.van zijne betrekking tot de gemeente en te gelijker tijd door den afgevaardigde van het klassikaal bestuur van Goesdr. 11. Moll pred. te Goes, van zijne betrekking tot de Klassis ontslagen. De verdiensten van onzen onvergetelijke!] voorganger en vriend zijn in de Ned. Hervormde Kerk en op weten schappelijk gebied zoo algemeen bekend dat wij het overbodig rekenen hierovir uit te weiden. Alleen kunnen wij niet nalaten de getuigenis af te leggen dat weinigen zóó onvermoeid bezig waren om met hunne talenten in allerhande betrekkingen woeker te drijven en dat zelden een Evangelie dienaar zóóveel aanspraak had op eene eervolle rust, als dit. met dr. Dresselhnis het geval is. God schenke hem kan het zijn een', kalmen avond des levens, en de vertroostingen van dat woordwaarmede hij zelf ons vertroost heeft. Onze gebeden en die van al zijne klassis-broeders zullen hein volgen waar hij ook heengaat, en, stichtte hij zich menig gedenkteeken in de jaarboeken der kerk, ook in onze harten zal hij voortdurend leven en zijn werk onder ons steeds in zegenend aandenken blijven De kerkeraad heeft voorioopig besloten, oin door liet beroepen van een' gevestigd predikant in de vacature te voorzien. s'ilage, 7 Januarij. Omtrent de veel besprokene garnizoens-verwisselingis thans vastgesteld, dat met Mei aanstaande het vijfde regement infanterie, thans te BredaGorinehern en Geertruidenberg garnizoen houdende, naar Zeeland zal vertrekken en het 8ste thans in Zeeland de plaatsen zal bezetten van het 7de regement. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Op den kersdag werd in het iersche marktvlek Ballymena een zeer groote en fraaije vlinder gevangen, was een paar rnusschen met het bouwen van hun nest in de plaats zelve, en een paar eksters met denzelfden arbeid ineen naburig veld bezig; zag men eene zwaluw overliet kasteel Shane vliegen, en stond een korenhalm van het tweede gewas in dat jaar, in volle aren; eene ver- j eeniging van verschijnselen in dit jaargetijde, die slechts zeer weinigen zich herinneren vroeger beleefd te hebben. De Morning Chronicle meent te wetendat de 1 90jarige koning van Delhi naar eene afgelegene kolonie zal worden gedeporteerd, nadat al zjjne zonen, uitce-

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1