rm m IN o. 1. 45stc Jaargang, m MAANDAG 4 JANUARIJ. NOTIFICATIE. NATIONALE MILITIE. 1» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond uitgezonderd'op feestdagen. De prijs per kwartaal is f j,75franco per post f J,90. Gewone advertentien worden a 2geplaatst Geboortehuwelijksen doodberigten, van ó~6 regels d f J,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIE]* DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, doen te weten, dat door de Staten dier provinciein hunne ver gadering van den 6 November 1857, is vastgesteld hetgeen volgt REGLEMENT ter uitvoering van art9 der wet van den JS Junij J857Staatsblad no. 87 tot regeling der Jagt en Visscherij. Art. 1. Bij het uitoefenen der afzonderlijke jagt op water wild zal alleen gejaagd mogen worden op en langs het Water en op lage moerassige gronden, en zal zulks bepaald verboden zijn op bouw- en hooilanden, tot het gewone jagt- veld behoorende, waarvan de oogst nog niet is afgeloopeu. Ook het jagen op rijsbermen en bekleedsels van bet bui tentalud der dijken, is onder de uitsluiting begrepen. Art. 2. Tol het vangen of doodèn van visch in de bin nenwateren der provincie, zullen geene andere visebtuigen mogen worden gebezigd dan Aalkorven, (KORVEN VLSCHKORVKN, WILLIGEN, WE LIEN), Fleuren, (ZETLIJNEN), Fuiken, (STELNETTKN) Hengels, Kruisnet, (TOTEBEL), Schakels, (VLOÜWEN, WAR GARENS). Stolpmand Trommels, (BALFUIKEN), Werpnet, Zegen, (SLEEPNET.) Prang-praam- of schrobnettenmits alleen in groote waterplassen en kreken en met uitsluiting alzoo van het ge bruik derzelven in slootenwatergangen en vaten Beugelnetlen mits de middellijn van den hoepel of beugel niet grooter zij dan 90 nederlandsche duimen Schepnetten mogen alleen gebruikt worden om steurkrab- hen te vangen en gevangen visch op te scheppen over te zetten of te vervoeren mits de middelliju van den hoepel of beugel niet grooter zij dan 50 nederlandsche duimen. Art. 3. De grootte der mazen van de viscbnetlen, tot de visclivangst gebezigd wordende, over derzelver grootste lengte gemeten zal moeten zijn ten minste voor de zegen (sleepnet): de vleugels 25, de kuil 20 neder landsche strepen voor de fuiken: de vleugels en het ligchaam 25, de kuil r_g!i kruik ,20 nederlandsche strepen; voor de schakels: 50 nederlandsche strepen; voor het kruisnet: 18 nederlandsche strepen; voor de trommels25 nederlandsche strepen voor de werpnetten: 30 nederlandsche strepen; voor hel prangpraam of schrobnet30 nederl. strepen; voor het beugelnet: 30 nederlandsche strepen. Art. 4. De oeverhreedte voor de grachten, die buiten plaatsen, lust- of bouwhoeven omgeven, en die bedoeld zijn bij art. 12a en art, 136 der wet van den 13den Junij 1857 (Staatsblad No. 87), wordt bepaald op drie ellen. Zijnde dit reglement goedgekeurd bij koninklijk besluit van 4 December 1857, No. 67. Gegeven te Middelburg, den 18 December 1857. De Gedeputeerde Staten van Zeeland VAN TETS, Voorzitter. S. van der SWALME, Griffier. BEZS1TDMAZIXTS. OPROEPING VOOR DE (Slot.) «Art 56. De wettige woonplaats of domicilie, voor de inschrijving hierboven gemeldwordt gehouden voor hen die ongehuwd zijn do woonplaats der ouderen en bij overlijden van beiden, die van den eerstbenoemden voogd, voor de gehuwden, de plaats alwaar zij hun bestaan heb ben, in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij, op den eersten Januari) van elk jaar, tot de uitoefening van eenig beroep, patent hebben bekomen of wel voor het middel van het personeel en mobilair, of dat hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijn en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich bevinden; met deze verdere bepalingendat zij, die in een vreemd land uit ouders ter oorzake van 's lands dienst afwezendof ander zins op reis zijnde buiten het rijk geboren zijn, zullen worden ingeschreven binnen die plaatsalwaar zij hunne wettige woonplaats hebbendat jonge liedendoor bun vader, moeder, voogd of curator achtergelaten en geen be staan hebbendeop de lijsten van die gemeente zullen worden gebragt alwaar hunne ouders eerst in rang be noemden voogd of curatorhot laatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn of dat dezelze buiten liet rijk is gelogenop die van de plaats alwaar zij zich bevinden. «Dat zij die geene ouders, voogden of eigen bestaan hebben, zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich bevinden. «Dat de gcalimentccrden en kinderen in godshuizon en liefdadige gestichten, zullen worden ingeschreven in (ie plaats alwaar de godsbuizen zijn gelegen of de alimentatie geschiedt. a En dat ten opzigte van do gevangenen, welke in de jaren der loting vallen, de regenten der gevangenissen ver- pligt zuilen zijn, vóór den 10 Januarij van ieder jaar, aan bet bestuur van de gemeente, alwaar die gevangenen hunne vaste woonplaats hebbeneene naauwketirige opgave te doen van alles wat hetzelve voor de opschrijving noodig heeft te weten, met bijvoeging der misdaad waarvan zij beschuldigd of om welke zij verooi decid zijn gewordenen den lijd voor welken zij zijn geconfineerd. «Art. 59. liet register zal bevatten alle jongelingen, die hun 19de jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van liet loopende jaar uitmaken. «Tot de gemeente in welke iemand, bij het intreden van deszelfs f 9de jaarvoor de eerste klasse zal zijn ingeschre ven, zal hij, met betrekking tot de nationale militie blijven behooren, werwaarts bij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij in de jaren der nationale militie valt mogen overbrengen. «Art. 63. De alzoo ontdekte personendoor den militie raad na gedaan onderzoek in hunne eerste zitting, tot do dienst voor altijd, uithoofde van ligcbaams-gebreken of an dere omstandigheden, ongeschikt bevonden wordende, of wel wanneer zij redenen kunnen allegueren die hen van de dienst finaal vrijstellen, zullen in eene boete worden verwe zen naar gelang der personen en omstandigheden, van niet minder dan vijf gulden, doch niet te bovengaande de som van honderd gulden, en ingeval van volstrekt onvermogen, worden gestraft met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. «Art. 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijnde, dat zij finaal behooren te worden vrijgesteld, of geene vol doende redenen van vrijstelling-kunnende- allogueren, zullen zij tot de boetehierboven vermeldworden verwezen en aan het iioofd van de hierna te beschrijven lotingslijst van de eerste klassewelke hunnen ouderdom ook zijn mag worden geplaatst. «Art. 65 Door tijdelijke ongemakken of gebreken, waar van de genezing mogelijk is, tot de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordende, zullen zij tot de boeten of poena- liteiten, bij art. 63 bepaald, worden verwezen en voor één jaar worden vrijgesteld, doch het volgende jaar, of in het jaar wanneer zij tot de dienst geschikt geoordeeld worden, aan het hoofd der lotingslijst worden geplaatst «Art. 166. De nasporingen naar de dienstpligtigen der nationale militie, welke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de dienst mogtcn onttrekken, zullen op gelijke wijze bestuurd worden, als ten opzigte der deserteurs van het krijgsvolk van den staat gebruikelijk is. Da. gearresteerden zullen aan den provincialen kommandant worden overgegeven." Dezulken, welke voor zich zeiven bij de nationale militie reeds dienen, en thans in een der termen van vrijstelling, bij de wet omschrevengekomen zijnen ten gevolge van dien hun ontslag mogten verlangen, of derzelver ouders, voogdencurators of gemagtigdenworden bij deze uitge- noodigd, aan lieeren gecommitteerden tot het werk der nationale militie alhier, vóór den 5 Januarij aanstaande, in te zendon de schriftelijke aanvragen om ontslag uit de dienst, met de behoorlijke bewijzen, hij art. 21 der wet gevorderd; met herinnering, dat zoo deze aanvragen niet uiterlijk voor den f 5 dierzelver maand zijn ingekomen of daarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde mogten bevonden worden, dezelve niet meer zullen worden geadmitteerd. tin worden bij deze uitgenoodigdalle degenen welke genegen mogten zijn zich voor deze gemeente als vrijwilli gers in de dienst der nationale militie te engageren om zich daartoe aan te melden ten raadhuize alhier, waar aan dezelven de conditiën en voorwaarden mitsgaders de premie aan hun uit te reiken zullen worden kenbaar gemaakt, van heden af tot primo February aanstaande terwijl de zelve wel speciaal worden herinnerd dat diegenendie als vrijwilligers verlangen in dienst te treden de laatste 15 maanden in deze gemeente moeten hebben gewoond, en wijders moeten voldoen aan de verpligtingenbij de wet ten hunnen opzigte voorgeschreven. Wordende degenen, welke ten opzigte der inschrijving bij dezen zijn vermaand gelast, om ten naauwkeurigsten aan deze oproeping te voldoen, terwijl de nalatig blijvenden hun zeiven zullen te wijten hebbende gevolgen die. daaruit zouden resulteren. Tot de uitvoering der werkzaamheden in dezenzijn met ons burgemeester uit den gemeente-raad, voorgedragen de lieeren mr. W. G. nu Knokke van der Meulen, en mr. P. J. van VoonsT Vader. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zonde kunnen voorwenden, zal deze worden gepubliceerd, en aangeplaktwaar zulks gewoon is te geschieden. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes,den 26 December i 857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEK. GOES 4 Januarij. Met genoegen zagen wij ook thans op nieuw jaarsdag onze giften weder tot goede einden besteed. Onder de meestgewenschte orde had door de daartoe gestelde commissie de uitdeeling van broodspek en brandstoffen aan de armen plaatsen bleven wij van het lastige nieuwjaarwenschen langs de huizen ver schoond. Was noen vroeger met dezen maatregel minder ingenomen en besteedde men liever naar eigen goedvin den de opgeloopen centen thans stelt men er te meer prijs op en ziet men menig wezenlijk behoeftige die zich nog het rondloopen schaamt, in de giften deelen. De goede resultaten die men zoo hier als elders hier van ziet, doet dan ook dusdanige bedeeling, nagenoeg algemeen worden. Door de arrondissements-regtbank alhier, is in de meermalen besprokene zaak van C. Putterill vonnis gewezen en is dezelve ontslagen van alle regtsvervolging als zijnde het feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding. De regtbank heeft aangenomendat de doodgeschotene vader onvoorzigtiger heeft gehandeld m zijn zoon de dader van het feit. Naar wij vernemen, zal door de leden der typogra- phische vereeniging "Ter eerevan Lourens Jansz. Coster alhier, bij gelegenheid van haar 3de kopperfeest (11 jan eene bijeenkomst gehouden wordenwaarop zij onder meer een paar geschiedkundige stukjes zullen opvoeren, en wel Diefstal op Coslers-drnkkerijf en neen Costers- feest in eene kleine stadf Het plan schijnt om bij die gelegenheid eenige introductie kaarten uit te reiken. Door den gouverneur generaal van nederl. Indie is op verzoek eervol ontslagen, de ambtenaar ter beschik king van den algemeenen secretaris J. L. Franssen van de Putte, en wegens ziekte een tweejarig verlof naar Nederland verleend aan den officier van gezond heid 3e kl. C. N. Ten gevolge van de door het belgische gouver nement gedane opzegging houdt de overeenkomst tot wering van den sluikhandel, den 20 sept. 1851 tusschen Nederland en Belgie geslotenmet dit jaar op van kracht te zijn. Ten gevolge hiervan vervallen dus de voorschriften ter uitvoering van die overeenkomst in der tijd gegeven. De minister van financiën heeft echter de lieeren prov directeurs der directe belastingen enz. in Zeeland Noord-Brabant en Limburg uitge noodigd, aan de betrokken ambtenaren kennis te geven, dat, ofschoon er geene formele overeenkomst tot wering van den sluikhandel aan de belgische grenzen meer zal bestaan daaruit geenszins mag worden afgeleiddat het in de bedoeling zou liggen om den sluikhandel van het eene land naar 'net andere te gedoogende ambte naren moeten integendeel zooveel mogelijk met de hun ten dienste staande middelenden sluikhandel daar blijven tegengaan welke niet anders dan wenschelijk voor de wederzijdsche belangen zal kunnen werken. De minister heeft ook reden te verwachten dat van de zijde der belgische administratie evenzeer tegen de fraudes zal gewaakt wordenwelke men ten nadeele van Nederland mogt ondernemen. Op den laatsten dag der vorigen jaars, openbaarde zich in den ringdijk van den Aarlanderveenschen-poider, een natuurverschijnsel, dat tot nu toe nog niet is op gelost. Door eene spleet zag men aanhoudend rook opgaan en bij nader onderzoek bleek, dat de grond I heet was en dat die hoe dieper men kwam al heeter

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1