(.OISMIIi: O. 102. 443le Jaargang, mi- DONDERDAG ól DECEMBER. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels a f J,20 Ter voorkoming- van na-zending- orden deg-enen die zich nog- op de oessche courant, volg-ens hierboven rmelde conditiën, verlang-en te ahon- eren, tot eene spoedig-e opg-ave van aam en woonplaats uitg-enoodigd. leen van de beide eerste nommers rden enkele exempl. overg-edrukt. NATIONALE HILITIE. mm uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag 3 avonds uitgezonderd op feestdagen, g prijs per kwartaal is f franco per post f óf)0. j Dc inzending I Gewone advertentien worden a $0 ets. de regel geplaatst J behalve het zegelregt. van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BÜZHXTDMAZI2T3. OPEOSP1M6 VOOR DK (Vervolg.) 'n ten einde niemand zich zoude kunnen excuseren uit- van onbekendheid met de wetten, ten opzigte der /•chrijving en 'tgeen verder daarbij is bepaald, zoo wor- n bij deze de navolgende artikelen uit eerstgemelde wet de nationale militie woordelijk geïnsereerd. «Art. 21. Almede zullen zich jaarlijks voor den 5 January In het plaatselijk bestuur, in geschrifte, moeten adresseren e bij de nationale militie voor zichzelven dienende man- 'ehappen die in den loop van het laatstvoorledene jaar, het door overlijden van eenen vader of wel moeder, weduwe nde, of door eene plaats gehad hebbende regtei lijke sépa- s of echtscheiding der ouderen, of eindelijk door overlijden een' broeder ol broeders, regt op vrijstelling, overeen- jtig de bepalingen bij art. 91 gemaakt, hebben verkre- en hun ontslag diensvolgeus zullen verlangen. Bij deze crzoekschriflen zullen moeten worden overgelegd de noodige bewijzen ingerigt overeenkomstig de voorschriften bij het aangehaalde art. 91 gestatucerd. «Tot het doen der voorschreve jaarlijksche aanvrage om ontslag zijn, evenzeer als de manschappen zeiven, ook der- elvcr ouders of voogden, curators en gemagtigden bevoegd. «Art.,22. De plaatselijke besturen, na de voorschrevene essen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onderzocht, aren dezelve, voorzien van hunne consideration vóór den Januarij aan den commissaris des konings in deze provincie. Art. 23 Alle aanvragen om ontslag, ter zake voorschreve, pi plaatselijke besturen niet vóór den 15 Januarij inge- en zijnde, of waarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke O'ijn bevonden, zullen voor dat jaar niet worden toegestaan. «Art. 40. Om tot eene geregelde loting te komen zullen reenkomstig art. 207 der grondwet, alle ingezetenen, die den 1 Januarij van elk jaar hun 19de jaar zijn inge- 'enna daartoe bij publicatie te zijn opgeroepen vóór 20 Januarij van ieder jaar, bij het plaatselijk bestuur hunne woonplaats, zich tot die loting doen inschrijven. 'Art. 51. Ten opzigte der inschrijvingen en loling zal in 't bijzonder in het oog moeten worden gehouden, dat, ie aanspraak op vrijstelling iemand zoude vermeenen ens gebreken of anderzints, te hebben, desniettegen- inde de inschrijving en loting door denzelven eveneens door alle anderen zal moeten geschieden. Onder do inschrijving zullen ook begrepen zijn de ge il.n en afwezendên; de gehuwden zullen aan den militie- moeten overleggen de bewijzen van hun huwelijk. Art 53. Do ouders, voogden en regenten zullen ver zijn hunne kinderen of pupillen, in persoon of door and daartoe door hen schriftelijk, gemagtigd te doen 'vijvendaarin nalatig blijvendezullen zij verbeuren boete van niet meer dan honderd guldendoch minder dan vij/-en-twintig guldenen ingeval van •ekt onvermogenmet eene gevangenis van een tot e maanden worden gestraft onverminderd de bepaling aanzien der kinderen of pupillen, bij art 105 iiierna .atueerd. (Vervolg hierna.) BEKENDM&KIMG. RGEMEBSTER en WETHOUDERS van GOES, toe uitgenoodigd door den heer provincialen direc- ider directe belastingen, in- en uitgaande regten ■cijnsen in Zeeland. engen bij deze ter kennis van de ingezetenen: de INVOERING der NIEUWE TARIEVEN op het GESLAGT ter algemeene kennis gebragt bij hunne bekendmaking van den 12 September j.l„ voor eerst niet zal plaats hebbenmaar het tijdstip der invoering later worden bekend gemaakt. Gedaan te Goes den 30 December 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. BUVÏÏETfLANDSCHE BERIGTEIÏ. Het staatsblad no. 135 houdt de bekrachtiging tot heffing eener provinciale belasting in Zeeland voor 1858, en wel van zes opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting en van vijf opcenten op de hoofd som van de belasting op het peTsoneel over de dienst 185%oingaande met 1 Januarij. Z M. heeft met den laatsten December 1857 onder danbetuiging voor bewezene diensten eervol ontslagen, dhr. jhr. H. J. J. liouwier, uit zijne betrek king als inspecteur der jagt en visscberij in Zeeland. Uit 's Hage wordt aan de Amsterdamsche Courant gemeld, dat hoewel wat voorbarig, (en gevolge van het overlijden van den hoofd-ingenieur Greve, de boofd-ingen. Beyerinck, uit Zeeland, als zijn opvolger wordt genoemd. Men verneemt, dat bij het departement van justitie de noodige voorbereiding wordt gemaakt om in den aanvang van het volgend jaar het bouwen eener nieuwe gevangenisenz.alhier, aan te besteden. De kosten zouden op plus minus 90,000 begroot zijn. Het driejarig Onderhoud en herstel van den grindweg tusschen de stad Axel en de axelsehe sassing, is heden te Middelburg in publieke besteding aangenomen door P. Raijmoncl te Axel voor 548,90 per jaar. Met n°. 56, van 30 December, wordt de uit gave der Thoolsche Courantbij gebrek aan deelneming gestaakt, zij beleefde twee jaargangen. Namens den opper-beschermheerZ. E. de com missaris des konings in Zeelandis aan het muziek gezelschap Harmoniete Hulst, door den beschermheer A. Hombachaan de directie een prachtig bewerkte zilveren medaille uitgereikt, prijkende met het wapen en de kleuren van den schenker. Men verneemt dat de procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland zich in cassatie heeft voorzien tegen het arrest, den 24 dezer door dat hof gewezen in de zaak van den geneesheer Stewart Schultzte Vlissingen. Ten zevenden male zal daar door de regterüjke magt geroepen worden tot de ken nisneming van eene vervolging welke haren oorsprong alleen te wijten heeft aan onze ongelukkige geneeskun dige wetgeving. Oniangs werd gemeld dat de beeldhouwer van der Ven voor het groot koor der kathedraal te 'sHer- togenbosch 14 beelden in franschen steen heeft vervaar digd men verneemt thans dat genoemde beeldhouwer, uit belangstelling voor de restauratie der grijze kathe draal, bij de aftevering van zijn laatste beeld, de quitan- cie overgaf en de daartoe bedongen som ad f 1300, grootmoedig tot die restauratie afstond. Het Staatsblad n°. 166 bevat een kon. besluit, waarbij de beslissingen van den haarlemschen gemeente raad en van de gedeputeerde staten nopens de ver kiezing van jhr. M. Salvador als raadslid, worden vernietigd. Volgens dat kon. besluitheeft de raad uitspraak gedaan, zonder dat de geloofsbrieven van den gekozene waren ingediend terwijl de ged. staten zich thans eene magt hebben toegekend, die (art. 153 gem.- wet) den koning behoort. Te Zuidhorn is een keisteen gevonden van 50,000 ponden zwaarte. Nadat 4 personen dagen bezig geweest waren om denzelven uit eenen 16 voeten diepen kuil te halen; heeft men die door middel van buskruid doen springen en zijn de brokken in 34 wagenvraehtenvervoerd. BUITEHLAÏÏDSCHE BERIGTEN. ÜU1TSCHLAND. Dr. Thurgeneesheer van de militaire staf, te Schivelbein beeft eene brochure in het ligt gegeven, getiteld: De Cholera is een mensehenwerk. De schrijver zegt o. a., dalr de ellendige voeding en het wreede hongerlijden van zoo vele millioenen in het rijk gezegende Hindostan een gevolg van het afschuwelijk onmen- schelijke beheer der Oost-Indische compagnie de eigenlijke oorzaak der cholera en van hare uitbreiding over Europa is. Ten slotte zegt hij //Al wie den armen Hindoe aan een menschelijk bestaan helptdie verlost fde wereld van de cholera. In de restauratie les frères Provencauxheeft een rijke rus een diner aan 12 zijner vrienden gegeven dat 7500 fr. kostte. Gezwegen van de spijzen en wijnenwaren de wanden der zaal met viooltjes en camelias overdekt, opgezette zwanen spoten welriekende wateren uit en de op straat wachtende koetsiers ont vingen 25 louis d'or tot drinkgeld nadat zij op pa trijzen truffels en champagnewijn waren onthaald. ENGELAND. Dezer dagen overleed te Londenzekere heer Coppock, die zich sedert vele jaren eene zekere ver maardheid verworven haddoor zijn bestaan in het bezorgen van plaatsen in het huis der gemeenten van kandidaten der liberale partij te vinden. Wie daar voor tusschen de 1000 en 5000 p. st. naar gelang van plaatsen en omstandigheden ten beste hadver voegde zich tot hemzonder navraag te doen naar de middelen welke de agent tot bereiking van het doel dacht aan te wenden. Maar zooveel is zeker, dat deze doorgaans in zijne pogingen slaagde. Onder de vele en prachtige geschenken, voor de engelsche prinses bij gelegenheid van haar huwelijk bestemd, is er een zegt het Court. Journaldat hoe eenvoudig op zich zalf toch zeer belangrijk is. Het is niets anders dan eene karwats, maar eene gedach tenis aan een door de prinses zeer geliefkoosd jagtpaard. De knop is uit de hoef gesneden en met zuiver zwaar goud omlegd. Het handsvat is van een been van het paard, met de meeste zorg bewerkt, waarom een gouden slang kronkelt. De Morning Cronicle zegtdat men engelschman moet zijn om iets dergelijks schoon en karakteristiek te bedenken. In een brief, door de engelsche dagbladen als voorbeeld van amerikaanschen voorspoed aangevoerd, schrijft eene vrouw aan haren zoon «Zie maar eens, Jameshij is zonder een stuiver vertrokken en heeft onlangs een bankroet van 150,000 dollars geslagen. Natuurlijk, dat is een buitengewoon geval, en ik mag dan ook niet verwachtendat gij het zóó ver zult brengen. Maar ik zie niet inwaarom gij met eere en vlijt in een paar jaren niet met 50,000 dollars bankroet zoudt kunnen gaan." FRANKRIJK. Parijs. Berigten uit Napels van den 22sten melden, dat de aardbeving zich bepaald heeft tot de provincie Basi- licata en het dezerzijds gelegen vorstendom. Al de gebouwen van Pontenza staan op invallen, tot zelfs de kathedraal en het paleis van justitie. Het aantal dooden beloopt 400. Te Polla zijn 300 menschen omgekomen twaalf dorpen zijn vernield. Er zijn ingenieurs en beambten der militaire infirmerie heen gezonden om ambulances en een kamp op te rigten. Er zijn den 19den en 20sten nieuwe schokken te Napels gevoeld, maar zonder eenig gevolg. Op Sicilië is hoegenaamd geen schok gevoeld. Drie zusters, de eene oud 87, de tweede 84 en de derde 80 jaar, alle te Tournan woonachtig zijn on langs overleden. De eer.e den 15, de tweede den 17 en de derde den 19 dezer maand. De uitvoer van aardappelen naar Engeland is dit jaar zoo aanmerkelijk, dat men, hoewel de oogst groot en goed was, bevreesd wordt, dat er niet genoeg voor de bevolking zelve alhier zal oveiblijven.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1