GOEiWRI COllft A ST. No. 100. 44"'" jaargang. A'H-I. DONDERDAG 24 DECEMBER. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f óf15franco per post f óf)0. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden d "20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en dood.beri.gtenvan J6 regels a f behalve het zegelregt. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF KESNISGEVmS SLUITING GROOTE JAGT. De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie ZEELAND maakt bekenddat de sluiting der groote jagtdoor gedeputeerde statenvoor dit jaar is bepaald op Donderdag den een en dertig sten December aanslaandemet zons-ondergang, en dat hel tijdstip der sluiting van de jagt op eendenhout- en watersnippennader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburgden 19 December 1857. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend Dat Diakenen der Hervormde Gemeente alhier, het voornemen hebben om op den tweeden kersdag, zijnde zaturdag den 26 dezer, na het eindigen der Godsdienst oefeningen, eene buitengewone of zoogenaamde SLEE COLLECTE te houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden. Burgemeesteren wethouders vertrouwen dat deze gelegenheid gretig zal worden aangegrepen om ruime bijdragen uittereiken aan genoemd collegie ten einde hetzelve zijne taak te vergemakkelijken; waartoe deze inzameling gunstig wordt aanbevolen. Gedaan ten raadhuize van Goes den 23 Dec. 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN GOES24 December. De Staats-Couranl van heden bevat de benoemingen der districts-schoolopzienera in de verschillende provin ciën; voor Zeeland zijn benoemdin het le school-district mr. CA. W. F. Vaillantte Middelburg. 2e 3e 4e 5e 6e dr. P. J. Andreate Zierikzee. mr. J van der Feente Tholen. J. II. de Laat de Kanter, te Goes, dr. II. A. Callenfelste Oostburg. mr. F. van Deinsete Hulst. berigten, bij het op de jagt zijn zoo ongelukkig zijn vader heeft getroffen zoodat deze laatste aan de ge volgen overleden is. In eene volgende zitting zal het vonnis gewezen worden de eisch van het O. M. was tot1,boete en de kosten- Naar wij vernemen Rebben de inschrijvingen voor de nieuwjaarsbedeeling plus minus 450,be dragen en heeft de commissie besloten eene gelijke bedeeling van brood en spek als vroeger te doen, beue vens 20 turven (vroeger 10) aan de behoeftigen uit te reiken. Bij de garnizoens verwisseling op 1 Mei a. s. zal het 8ste regement thans in deze provincie gesta tioneerd naar Groningen en Vriesland worden verplaatst, terwijl het 5de regecnent herwaarts zal komen en te Vlissingen, Breskens, Rammekens, MiddelburgVeere, Neuzen Sluis Philippine en Ellewoutsdijk garnizoen houden. Te Middelburg is voorloopig aangehouden en in het huis van burgerlijke en militaire verzekering over- gebragt, de persoon van Markus, schilder te Rotter dam als verdacht van diefstal der gelden die voor omstreeks negen jaren zouden zijn ontvreemd aan de te Middelburg destijds verblijf houdende lakenkoopers en welke, zoo als is medegedeeld, op een perceel bouwland nabij die gemeente zijn wedergevonden. Het zeldzame om dezen tijd eener vangst van twee jonge zalmen in den IJsselherinnert aan den tijd waarin de zalmen in der, IJssel zoo menigvuldig warendat de dienstboden bij hunne verhuring het beding maakten, dat zij niet meer dan tweemaal 's weeks zalm behoefden te eten. [Zw. C.) Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken, is aan den opzigter van den waterstaat 4de klasse J. Verkuijl Quakkelaar, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januarij 1858, een eervol ontslag verleend en tot opzigter van den waterstaat 4de klasse benoemd, om dienst te doen in het 2de district (Zeeland), Frederik Raadman buitengewoon opzigter in de pro vincie Gelderland. Verleden Maandag had door eenige leden van de rederijkers kamer Vondelalhier, eene openbare opvoering plaats van de door ons vroeger medegedeelde stukken, als 1. De Pinksterbloem van mr. v. hennep. 2. Hel graf onder den Meidoorn, (dialoog), van hofdijk. 3. Aan een apostel des ongeloofsdoor tee haak. 4. Bij de wieg van het lcind des armen door van beers. 5. Trouwe in ontrouw (ensemble-stuk) door hofdijk en 6. De dichter en de prosaist op het slag veld van Waterloo door warnsinck b*. De vroe gere belangstelling werd ook thans in ruime mate betoond, terwijl door de algemeene en verdiende toejui ching niet minder zigt- en hoorbaar waren de bewijzen van voldoening. De voordragten kon men slechts zoo wenschen zij getuigden van eene goede, onvermoeide studie en leiding, bij een1 toenemenden vooruitgang in de kunst der decla matie. Onder de vele hoorders bevonden zich ook eenige leden van elders in deze provincie gevestigde kamers wier onverdeelde bijval ruimschoots werd geoogst- Heden morgen is in de zitting der arrondisse- nrenls-regtbank alhier behandeld, de zaak van C. Pnl- terill, die, volgens vroeger door ons medegedeelde BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. De Medical Times meldt het volgendeEen geneesheerbij ons bekendis bij eene onlangs uit Indië aangekomen dame ontboden geworden die door de Sepoys van haren neus werd beroofdnadat die barbaren aan haar driejarig kind de armen en beenen hadden afgehouwen hoe dat wicht die verminking heeft kunnen overleven blijft een raadsel. De gouver nante van dat gezin kwam met het verlies harer beide armen vrij de Sepoys hadden ze afgesneden om hare oorringen te bezitten. Een ander geneesheer hier ter stede, behandelt eene damewier ooren ook zijn afge sneden en wier neus is opengespleten. Hare drie kin deren bragt zij blind met zich terugde Sepoys hadden hun de oogen uitgestoken. Een andere damewier mededeeling het meest volkomen vertrouwen verdient verhaalt dat zich thans te Calcutta verscheidene vrou wen bevinden, die in hare diepe verontwaardiging over de mishandelingen welke zij hebben ondergaan hard nekkig weigeren hare namen op te gevenen liever bij hare bloedverwanten in Engeland voor dood willen gehouden worden. In den Bristol Mirror leest men dat eene jeugdige engelsche vrouw, de dochter eens aglikaanschen geeste lijke, uit Tndie te Bristol bij hare familie is terug gekomen. Zij was sedert een jaar gehuwd met een ambtenaar der O. I. compagnie. De Sepoys hadden eerst haren man gedood en daarna haarzelve vreesselijk verminktzij sneden haar n.l. de tong uit en bragten haar verscheidene wonden toe. Te Lissabon wordt veel gesproken over een twee gevecht dat daar zou hebben plaats gehad tusschen een engelschman en eenen portugees. De oorzaak schijnt geweest te zijn eene zekere andaluzischewier zwarte oogen niet minder slagtoffers hebben gemaakt dan de verschrikkelijke geele koorts. Het gevecht moest op leven en dood zijn; de twee vijanden en hunne getui gen raadpleegden lang over de wapenswaarvan men zou gebruik maken maar het was hun onmogelijk daar omtrent overeen te komen. Alstoen stelde de engelschman aan den portugees den volgenden uitweg vooralleen opgesloten in eene zaal, over eikanderen gezeten aan eene tafel, moesten zij daar nacht en dag blijventot dat de dood aan het leven van den een of den anderen een einde maakte. Deze voorwaarde wtrd aangenomen, ondanks de tegen- stribbelingen der getuigen. De engelschman en de portugees sloten zich op in eene kamer van een land goed toebehoorende aan den eersten de vensters der zaal hadden uitzigt op eene verlatene achterplaats. Dit gebeurde op eenen dag der verledeue week ten tien ure des morgens. Tot 's anderendaags op hetzelfde uur bleven de twee vijanden over elkaar zitten zonder spreken zonder zich te verroeren, zonder te slapen. Tegen den avond stond de portugees op, deed eenige stappen in de zaal en ging daarna weder zitten. De engelschman bleef onbewegelijk. Toen de dageraad toeliet elkander te aan schouwen, kon de een op het gelaat van den anderen de sporen aanschouwen welke de honger, de vermoei- jenis en de slapeloosheid er op gelaten hadden. Aclit-en-veertig uren na den begonnen kamp, was de engelschman genoodzaakt zich op de sofa uit te strek ken hij kon zich niet meer regt houden op zijnen stoel. Toen stelde de portugees voor om wat drink water te vragendaar het tweegevecht een tweegevecht op den honger en niet op den dorst was, die hun eene onuitstaanbare marteling veroorzaakte. De engelschman antwoordde met zwakke stem, dat hij niets te vragen had en dat geen van beidenonder welk voorwendsel ook de kamer mogt verlaten dat overigens het huis ledig was, geheel afgezonderd stond, en al de dienst boden bevel gekregen hadden het te verlaten. Den morgen van den vierden dag was de engelschman zon der beweging op de sofaen de portugees lag uitge strekt in eenen hoekbeide met den dood op het gelaatdat verwrongen was door een helsch lijden. Des anderendaags 5s morgeus stierf de engelschman de anderzoodanig verzwakt dat hij niet meer op de beenen kon staan noch zich de middelen verschaffen om buiten de woning te geraken, zoude ook bezweken zijnzoo de dienstboden van den engelschman niet tegen den avond wareu aangekomen. Hun meester berekend hebbende dat een der beide strijders alsdan niet meer zou levenhad hun bevel gegeven op dit uur te komen. Men heeft het leven van den portugees kunnen reddendank zij de spoedige geneeskundige hulp. Men schrijft uit New-York van 7 Nov. Er liggen hier op het oogenblik 30 schepen graan en meel te laden. De helft daarvan is voor Liverpoolde rest voor Glasgow en andere havens van Europa bestemd. Elk schip zal ongeveer 20,000 bussels graan mede- nemen. Zulk een uitvoer in massa van broodstofi'en is in dejaarboeken van onzen handel nog niet opgeteekend. BELGIE. Ofschoon de Monileur heeft medegedeeld dat op 10 December allerwegen in Belgie het werk der verkiezingen regelmatig en zonder stoornis der open bare rust is afgeloopen zoo schijnt dit berigt niet ten allen deele met de waarheid overeenkomstig te zijn. Men verneemt toch dat onder anderen te Mechelen, alwaar de stedelingen door de keizers van het platte land, en inzonderheid uit de Kempen, zijn overvleugeld, en de liberale candidaat, de heer de Perewal, is geval len, in den nacht van donderdag op vrijdag vrij ern stige ongeregeldheden hebben plaats gehaden dat bij die gelegenheid glasruiten zijn ingeworpen bij den aartsbisschop en bij den verkozen clericaalden graaf van den Branden de Reelszoodat de verbitterde be volking aldaar de grenzen der wettigheid is te buiten gegaan en tot allezins berispelijke handelingen is over geslagen. Ook in de stad Luik is de spanning tegen de geestelijkheid vrij belangrijk geweestdoch schijnt de volkshoop zich tot getier en misbaar op straat te hebben bepaald. In Antwerpen heeft het publiek in den schouwburg zich r,og al doen gelden en het zingen van la Brahanconne geëischt. De policie beeft zich daartegen verzet, waarop een zoodanig rumoer is ge volgd daL bet orchest last heeft bekomen om dat volkslied te spelen, 'twelk mede luidkeels door de zich in de zaal bevindende menigte is aangeheven. Het liberale blad der stad Antwerpen erkentdat zonder de toegeeflijkheid der policie welligt onaangename too- neelen zouden hebben plaats gegrepen. Te Neufchateau is gedurende eenigen tijd de verslagenheid der liberalen 'zeer groot geweestom dat het scheen dat de lieer Nothomb zou worden gekozen. Kort v^ór het sluiten van de stembus heeft evenwel de verslagenheid voor

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1