(■OlvSMHT COURANT. 1851. OP NB ARE~ Y ERG A DER ING GEMEENTE-RAAD TE GOES, FRANKRIJK. Parijs. flu. 99. 44sle Jaargang, g£p jfeSj/Y. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f dfl5f ranco per post J,90. De inzending van advert.entien moet. geschieden vóór MAAIXn.in 31 DE OEM UK 11. Gewone adverteutien worden d 2'> ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f behalve het. zegelregt. s i drie uren des namiddags. =3"^1 j PLAATSELIJK BESTUUR. vam den TEN ItAADHUIZE al.daar, OP DON DF.liDAO DEN 24 DECEMBER J857, DES AVONDS TEN 6 UltE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel tot uitkeering revenuen der goederen van den roomschen armen. 2. Bepaling maximum van den onderstand van armen. 3. Af- en overschrijving op de begrooting voor kosten suppletoire registers overlijden. 4. Tijdsbepaling nieuw opterigten kamer van koophandel. 5. Beraadslaging naar aanleiding der nieuwe wet op het onderwijs. 6. Voorstel tot opheffing der beurtveren. Mededeeling ingekomen stukken. BIKKEAEAHDSCHE BERIGTEN. Omtrent het gewigtig onderwerp der spoorwegen zijn ook bij de eerste kamer adressen ingekomen van den raad der gemeente Steenwijk, (verzoekende, dat de regering worde in staat gesteld, door ondersteuning uit de schatkist den aanleg der spoorwegen in het n o deel des rijks te bevorderen.) Van de kamer van koop handel en fabrijken te Bredaaandringende op het be vorderen van den aanleg van spoorwegen in de provin cie Noord Brabant, en van den raad der gemeente Bergen- op-Zoomvan gelijke strekking. De wet tot regeling van het armbestuur heeft ver schillende gemeente-raden geleid tot het indienen van adressen aan Z. M.eerbiedig verzoekende de voor- dragt aan de staten-generaal te doen tot wijziging "an het domicilie van onderstanden aan de stalen- generaal met uitnoodiging om mede te werken tot het doen ophouden van een' toestand, die, naar de meening van deze raden de armoede bevordert en voor de geld middelen der gemeenten zeer bezwarend wordt. Uit het thans bekende voorloopig verslag, over het voorstel van den heer van Nispen, enz. blijkt, dat de meerderheid in de afdeelingen van meening was, dat de toestand van 's rijks geldmiddelen de afschaffing van den accijns op het geslagt allezins gedoogt. De vraag, of deze belasting wel het allereerst moet worden afgeschaft, werd mede door de meerderheid toestemmend beantwoord. Verleden zaturdag hebben aan het provinciaal gouvernement de vroeger geanonceerde bestedingen plaats gehadzijnde het driejarig onderhoud der waterleidin gen ten oosten en ten westen van het kanaal van Neu zen aangenomen door dhr Jacob FiHs te Vlissingen voor f 4198,per jaar. De beplanting langs het zijkanaal naar Axel en Hulst, aangenomen door dhr Atlr. Binders te Breskens voor f 979,—. Het buitengewone werk aan 's rijks zeeweringen te Vlissingen aangenomen door dhr Filis aldaarvoor 5968,en De verlaging van de westelijke binnensluis te Neuzen enz., aangenomen door laatstgenoemden voor ƒ7400, Voor het provinciaal geregtshof te Middelburg is jl. vrijdag de zaak behandeld van P. J. Mdasback, laatst hulp-onderwijzer alhier, beschuldigd van valsch- heid in een onderhandsch geschrift door het verzinnen van eene verbindtenisen het daaronder stellen van eene valsehe handteekening en het des bewust gebruik maken van zoodanig stuk. In deze z.aak zijn vijf getuigen gehoord, namelijk de heereu J- llebbelingtweede commissaris van policie P. (lenze, logementhouder, WJ. Hartman, keur meester der zeevisehJ. O. Luteynkoopman, lid der firma van den Broecke, Luteyn en Schouten te Middelburg, 1'. T. IF. van Kerhoijh, surnumerair bij de registratie alhier, benevens twee deskundigen, de heereu A. Gouka en IF Aueronderwijzers te Middelburg. De beschuldigde heeft namelijk in de maanden julij en augustus dezes jaai s bij den tweeden getuige te Middelburg zijnen intrek genomen en gedurende veertien dagen vrij hooge vertering gemaakt. Ondervraagd door de policie, die eenigen argwaan had opgevatheeft hij vertoond eene op zegel geschrevene acceptatie betaalbaar bij en 'geteekend P Maasback te Tiel, groot J 200. Daar over door den lieer regter commissaris verhoord heeft hij erkend dat stuk zelf geschreven en er de ondertee- kening van zijnen vader onder gesteld te hebben, als mede het ter discontering tc hebben aangeboden ten kantore van de heeren van den BroeckeLuteyn en Schouten voorn. Na het getuigenverhoor heeft de be schuldigde ontkend het ten processe aanwezige stuk ter disconto te hebben aangeboden. De procureur-generaal heeft de beschuldiging volge houden in weerwil van de thans gedane en geheel op zich zelf staande outkenteiiis., in stiijd met vroegere verklaringen. De heer mr. Ph. J. CallenfeU, ambtshalve belast met j de verdediging, heeft er op gewezen dat regtens onbe- I wezen is 1°. de valschheid van het stuk 2°. dat lie- sehuldigde de vervaardiger daarvan zou zijn, 3°. dat hij er gebruik van heeft willen maken en 4°. dat een door hem ler disconto aangeboden stukliet ten processe voorhandene zou zijn. Het hof heeftna beraadslaging verklaard dat bet door de bekentenissen van den beschuldigde, zoo voor het hof als voor den heer regter-commissaris bij zijne vroegere vevhooren afgelegd door de verklaringen der getuigen en de toelichting der deskundigen, beschouwd in hun onderling verband en zamenhangwettig en overtuigend gebleken is dat de beschuldigde in den loop der maand junij dezes jaara te Goes zelf heeft geschreven de ten processe voorhandene acceptatieen die onderteekend inet de handteekening zijns vaders P Maasbach, met het erkende doel daarop geld te krij gen; dat hij in het begin der maand augustus 11. zich heeft vervoegd ter. kantore van de heeren van den BroeckeLuteyn en Schouten voorn., om op dit stuk geld te bekomen, lutgeen hem echter is geweigerd; en hem dien ten gvolge schuldig verklaard aan het hem bij acte van beschuldiging ten laste gelegdeen naar aanleiding der art. 150, 147, 151, 164 wetboek van strafregt, en voorts gezien artt. 207, alinea 1, 2 en 4, art. 216 juncto 202 wetboek van strafvordering en art. 52 en 36 wetboek van strafregt veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren, twee geld boeten elk van f 50,en in de kosten boeten en kosten invorderbaar bij lijfsdwang. In de op 15 dezer te Londen gehouden bijeen komst van het bestuur der maatschappij tot bedijking van gronden ontstaan door aanwassen in Zeeland is kennis gegeven, dat van de 100,000 p st. te ver krijgen door uitgifte van obligatienvoor eene som van 36,000 p. st. door was geteekend. jaren voltooid zijn en 8 millioen gl. gekost hebben. Men hield hem voor liet prachtigste kunstgewrocht in het Oosten ofschoon bijna elke stad van China soortgelijke torens van 7h9 verdiepingen op de meest bezochte pleinen bezit, zoodat liet verlies van zulk een voortbrengsel niet zoo zeer te betreuren is voor het onderzoek. Chinezen en porceleinen torenswelke als het ware de plaats van luchtkasteelen schijnen te ver tegenwoordigen verdwijnen nooit geheel. DUITSCHLAND. Onlangs werden er in het dorpje Schwauebeck, in de provincie Saksen, op één dag drie gouden brui loften gevierd. Dit zeldzame geval was ook daarom merkwaardig, dat de drie jubel-paren in dezelfde kerk de huwelijks inzegening ontvingen waarin de jubel bruiloft gevierd werd. Uit alle wijubouwetide streken van den oosten- rijksclien keizerstaat werden berigten ontvangen, dat de prijzen zelfs van de beste wijnsoorten sterk dalen. De nood onder de wijngaardeniers, die, niettegen staande zij hunne kelders gevuld hebben niet meer in staat zijn belasting op te brengenis groot. De prijzen der granen alsmede die der hoppe zijn zeer gedaald. De financiëele staat van zaken is te Hamburg sedert verscheidene dagen onmiskenbaar beter. directeuren en eenige anderen Te Blaningen heeft een varken 26 jongen ge worpen die door den eigenaar bij partijen van dertien, door middel van een schot in het hok voorzien van een deurtje, worden toegelaten tot het verkrijgen van het noodige voedsel. BU1TEMLAHDSCHE BËKIGÏKfi. AZIE. Volgens den jongsten overland-post is de zeer beroemde porceleinen toren, als een offer van de in liet binnenste van China woedende opstandelingen gevallen. Het was eigenlijk een door den keizer Yung-Lo in het jaar 600 of 1403 (hieromtrent loopen de berigten uiteen) op- gerigte tempel der dankbaarheiden heette: Pau-ghen-ze Deze tempel had eene hoogte van 50 voet en van bin nen eene diepte van 100 voet. Daar hij geene vensters bezat, ontving liet binnenste zijn licht door de deuren en het gaf een somberen indruk in dezen warboel van balkendwarsbalkenenz. zijne oogen te laten rond dwalen. Aan de oostzijde van den tempel stond de groote torenwelke porceleinen toren heettedaar het muurwerk en het dak met groenkleurige, schitterende tegels ingelegd was. De toren had liegen verdiepingen waarvan elke eene kamer vormdewier wanden geschil derd en van nissen voorzien waren met vooruitsprin gende afbeeldingen. De toren had eene hoogte van 200 voet en de spits er van vormde een stevige schacht, die 30 voet boven liet dak uitstak. De schacht was met een sterke ijzeren spiraal omgeven, die als een slang zich benedenwaarts kronkelde. Gp hare spits droeg de schacht een gouden kogel van buitengewone!" omvang. Elke van de 9 verdiepingen had een eigen dak aan de hoeken met koperen klokken behangen. De kleuren van het porcelein, dat de wanden bedekte, waren blaauw, groen en geel. In de eerste verdieping van den toren stond in eene door 4 vensters verlichte kamer een verguld afgodsbeeld; gelijk ook over het algemeen de muren van buiten met eene tallooze mpiiigte van zulke afgodsbeelden versierd warenvan welke men zelfs op eene verdieping 400 telde In het bovenste van den toren voerde een trap van 190 treden naar de hoogte. De toren moet iu 19 ENGELAND. Een amerikaau, die anderdaags in eene omnibus zat, was zeer verbaasd, toen een persoon, zonder eenig uiterlijk kenteekeuen van gezag, in het rijtuig keek en toen de conducteur toeriep: «gij kunt niet verder rijden, er zijn twee vlugvingers in het rijtuig." Het rijtuig hield stil, en daarop sprong een dik, welgekleed, bejaard heer er uitonder liet zeggen van //ik heb te veel geld bij mij, om met zakkenrollers te rijden." Na hem sprong er een jong mensch uit, met de woorden: //ik zal dien heer volgen." Zoodra was dit niet geschied of de ambtenaar der opsporingspolicie zeide tot den conducteur: «nu kunt gij voortrijden, de door mij be doelde personen zijn vertrokken." Te Edinburg heeft dezer dagen eene hoogstge- vaarlijke heelkundige operatie plaats gehadbestaande in het uitsnijden van eene door kanker aangedane tong. Nadat de patient door chloroform in een staat van ge voelloosheid was gebragt, maakte prof. Syme eene in snijding onder de kin en nam vervolgens het aangedane lid tot aan den wortel weg. De operatie schijnt met goed gevolg bekroond te zullen worden, althans de man was in staat de kamer door te wandelen en sedert door middel eener buis voedsel tot zich te nemen ja zelfs enkele half verstaanbare woorden uit te brengen. De vrouw, dezer dagen door een man vermoord die daarna zich zeiven den hals afsneed is nog niet bekend. Gp haar linnen is geen merk te vinden, doch dat van den man is met rood katoen gemerkt J. B. De vrouw droeg geen trouwringwaaruit men naar engelsche gewoonte oordeelendeopmaakt dat zij niet gehuwd was. De man scheen misvormd. Een boer uit de omstreken van Limerickin Ierlandveel gehoord hebbende van bankroeten bragt zich in het hoofd, dat de 500 p. st. welke hij op de bank had staan niet meer veilig was. Daar het avond was toen hij met zijn geld huis waarts keerde en hij langs een eenzamen weg moest gaan werd de pachter bang. Hij had een ijzeren pot, dien hij op de markt gekocht hadbij zich. Daar legde hij zijn geld in en begroef dus den pot tegen eene haagdie bezijden den weg stond. Welgemoed ging hij huiswaarts en keerde 's anderdaags weder, om zijn schat op te graven; maar, o droefheid! de boer was volkomen de plaats vergeten waar hij zijn geld begraven bad en zoekt tot heden toe vruchteloos. Daarenboven hebben zich al de inwoners van den om trek aan het zoeken begevenonder voorwendsel van den pot aan den boer terug te geven maar inderdaad verdenkt men ieder voor zich te laten werken. In den loop der vorige week beeft men te Autum, in liet zuiden van Frankrijkbij het graven eene be langrijke vond gedaanbestaande uit 52 gouden medaillesmet de beeltenissen der keizers NeroVes- pasianusTrajanusAdrianusAntonius JUarcus- Aureliusen der keizerinnen Sabina en Faustina zij moeten dus tusschen het jaar 60 en 180 van onze jaartelling geslagen zijn. Zij bevonden zich op om streeks een vadem diepte in een romeinsche pui,die niet zeer diep is; nadat men er dc aarde uit had weg-

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1