GOSMM AANBESTEDING No. 98. de Straat-Verlichting door Steenkolen- Gas 44stf: Jaargang. DONDERDAG IT DECEMBER, j 1857. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f óf15franco per post f óf)0. De inzi PLAATSELIJK BESTUUR. VAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, voornemens zijnde om bij inschrijving aan te besteden, derzelfde gemeentevolgens voorwaarden ter gemeente secretarie van heden af ter lezing liggende en ver krijgbaar noodigen een ieder uit, die genegen is naar die aanneming inteschrijven, hunne inschrijvinga-biljetten aan den Burgemeester dezer gemeente intezenden, vóór den eersten Eebruarij 1858. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 Decemb. 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. O. PILAAR. BINNENEANDSCHE BERIGTEN. Bij besluit van 16 dezer n°. 78, is benoemd tot provinciaal inspecteur van het lager onderwijs in zeeland, met ingang van 1 Januarij a. s. dhr. C. M. van l'isoliet thans grittier der centrale directie van Walcheren, lid en secretaris van het provinciaal collegie van toezigt over de kerkelijke adiniuistratiën bij de hervormden in Zeeland. Uit s'Gravenhage wordt het zekere berigt mede gedeeld, dat de generaal Omp/ialdie volgens verschil lende berigten zich thans te Parijs zou bevinden ten einde zich van daar met de bekende missie naar Londen te beseven, de residentie niet verlaten heeft. O De stoomboot .Stad Goes," welke gisteren na middag ongeveer 2 uuralhier uit Holland werd ge wacht, is op de hoogte van Stavenisse omhoog gevaren en dien ten gevolge eerst heden middag ten vier ure gearriveerd. Wij kunnen mededeelen dat de boot a. s. donderdag op het aangegeven uur hare vaart zal hervatten. Gisteren van een bezoek bij zijn' zoon te Kloe- tinge in welstand huiswaards keerende, is den eerzamen B. B..., in leven dijkgraaf enz.te 's Gravenpolder denkelijk eene beroerte overvallenzijnde levenloos aan den weg gevonden. Bij het bouwen eener nieuwe hofstede in den Broeder- en Zusterpolderonder de gemeente Wol- phaartsdijk, had dezer dagen zekere J. Hermans metselaar van Zevenbergen en aldaar werkzaamhet ongeluk van eene stellaadje te vallen en nederkomende op den kant eener urinebaknaar men zegttwee ribben te breken. De lijder is gisteren in het gasthuis alhier ter verpleging gebragt. Uit Zeist wordt aan de Utr. Ct. gemeld dat aldaar is overleden Joanna Calharina Elisabeth Sle- phanijlaatst weduwe J. Semliondie den buitenge wonen leeftijd van 110 jaar, 7 maanden en 8 dagen bereikt had In den laatste» tijd was zij blind en vrij doof; zij was uitgeteerd; toch kwam zij nog eiken dag eenigen tijd van bed. Anders was zij tot voor kort in het genot van eene goede gezondheid gebleven. In den omtrek van 's Hertogenbosch werden gedurende geruimen tijdhondenschapen of andere dieren vermist. Den 10 dezer hebben bij Well een vader en zoon op jagt zijnde, een grooten wolf ont moet en die door twee schoten gedood. Men meent hierdoor den vermoedelijkeu dief uit den weg te hebben geruimd. Een zonderlinge diefstal waarschijnlijk zonder weerga, is deze week op het gehucht Bavel bij Ginneken gepleegd. Een bouwman aldaarhad des avondsin ran udvertenlien moet geschieden vóór drie uren des aan de bakkeet, staande nabij zijne woning, het door hem opgemaakte brood in den oven gedaan en berekend dat alvorens hetzelve gaar was, hij nog wel eene bood schap in de buurt kon verrigten, zoodat hij de bakkeet verliet en de deur daarvan niet sloot. Van die afwe zigheid heeft men partij weten te trekken, althans toen de boer van zijne boodschap terug kwam en den oven opende, zag hij tot zijne groote verbazing dat het ko kend heete brood daaruit was gestolen, en er slechts een enkel was overgebleven. Men ondersteltdat deze zonderlinge diefstal door rondzwervende venters is ge pleegd doch niettegenstaande de onmiddelijk gedane nasporingen, is men den dader of daders nog niet op het spoor. Ter gelegenheid van de benoeming van den heer kolonel C. F. van Meurs tot minister van oorlog wordt herinnerd aan een vlugschrift't welk in 1848 door dien officiermet den voormalige» kapitein der artillerieden heer Rose, thans ingenieur-architect dei- stad Rotterdam in 't licht is gegeven als eene proeve voor de organisatie der landmagt berustende op eene algemeene volkswapening. De bedoeling van dit ge schrift was de opgave der middelen orn in tijd van oorlog een zoo sterk mogelijk en goed georganiseerd legervoorzien van een deugdelijk materieel, te erlan gen, en in tijd van vrede een zoo min mogelijk kost baar, maar toch doeltreffend leger te onderhouden. De bevolking van 1840 (zonder Liraburg) van 9,663,705 hoofden ten grondslag nemende, rekenen de schrijvers, dat daarvan 370,000 man in staat kunnen worden ge rekend om dienst te doen en de wapenen te dragen te verdeelen in 3 bans, als: 1°. van 20 tot 30 jaren, 150,000 man; 2°. van 80 tot 40 jaren, 120,000 man en 3°. van 40 tot 50 jaren, 120,000 man. Onder de manschap van den eersten ban zoude het staande leger van 19,000 man begrepen moeten zijn. De schrijvers waren destijds van oordeeldat het leger alleen behoorde te zijn zamengesteld uit linie- troepen en schutterij met afschaffing der militiedat het leger ten allen tijde een behoorlijk aantal man schappen moest tellenbij welke in tijd van vrede zooveel mogelijk het denkende en bevelvoerende ge deelte moest worden aangehouden, en van het hande lende en gehoorzamende, niet meer dan volstrekt nood zakelijk werd bevonden. Op dien grondslag wenschten de schrijvers voor den eersten ban in oorlogstijd 35 regimenten infanterie (zonder de officieren) 109,900 man8 regimenten ruiterij 4921 man3 reg. veld- en vesting-artillerie 11825 man; een reg. rijdende artillerie, verder pon tonniers genietroepen transporttrein werklieden alles te zamen 131,687 man. In tijd van vrede ver langden zij destijds niet meer dan 4 regimenten infan terie, elk van 4 battaillou van 5 compagnien3 regi menten kavallerieelk van 6 eskadrons en een depot 3 regimenten artillerie, elk van 13 compagnien en 33 vesting compagnien een reg. rijdende artillerie van 5 compagnien eene divisie pontonnierseen battaillon mineurs, te zamen 19,040 man. Voor de kosten van het onderhoud van dit staande leger werd door de schrijvers destijds gerekend benoo- digd te zijn f 5,877,962; welke kosten bij de in dit jaar 1857 opgemaakte begrooting voor de dienst van 1858 op een bedrag van f 7,569,127 zijn geraamd. ""BÜÏTENEANDSCHE BERIGTEN. AZIE. In het chinesche stadje Sikawiniet ver van Shanghaealwaar zich sedert een tiental jaren eene jezuitsche zending bevindt, welke omstreeks 80 chine zen telt, die zich tot den geestelijken stand voorbereiden, is onlangs een orgel van bamboesriet vervaardigd. Dit is een meesterstuk van chinesche kunstvlijtwaartoe evenwel de jezuiten aanleiding hebben gegeven. Het orgel heeft 9 registers, de groote pijp is 16 voet lang. In den beginne wilde het niet gelukken, zuivere toonen aan de orgelpijpen te ontlokkenmaar men deed het aan geene moeite ontbreken tot dat alle zwarigheden waren overwonnen. Dit alleen uit hout bestaand orgel is dus eenig in zijn soort. Men heeft het in de hoofd kerk te Thungkacie, hetwelk, tusschen Shanghae en Sekawil ligt, opgerigt en den 15 Aug. werd het voor de eerste maal bij de mis bespeeld. De bas bezat eene groote diepte en de hoogere toonen klonken zacht en smeltend, even als het geluid der fluit. Het trompet- ten-register houdt het midden tusschen den toon van een bazuin en eene viool. DUJTSCHLAND. rii:iu.l.l.v. In de financiële kringen koestert men de hoopdat de crisis thans haar einde nadert. Het russische dagblad voor de marine bevat een uitvoerig verhaal aangaande de verongelukte schepen in de Einsche golf, waaronder ook het russische linie schip Lefort van 80 kanonnen bij den storm in de Einsche golf. De pogingen welke met duikerklokken gedaan zijn om het gezonken wrak te bezigtigen, zijn gestaaktwegens het ontzettende gezigt hetwelk deze pogingen verschaffen. In de landbouwkundige kringen heeft zich de behoefte doen gevoelen aan een krachtig slag van werkpaarden en heeft men daarvoor inzonderheid heng sten uit de nederlandeu doen aankoopeu. Men schrijft uit Hessen (Groothertogdom). De ondersteunings-commissie te Mainz heeft den 9 de^er haar eerste verslag openbaar gemaakt, waaruit het vol gende is ontleend: //Door de 42 sterfgevallen die de ontploffing veroorzaaktehebben vijf vrouwen hare mannen en verzorgers verloreneen nog jong kind vader en moedertwaalf kinderen hebben vader of moeder verloren. Vele gezinnen, voornamelijk die der gedoode soldaten, hebben volwassen zonen of andere bloedverwanten te betreuren die min of meer deze gezinnen ondersteunen. Het getal verwonden is zeer grootvelen onder hen zullen voor hun gansche leven verminkt blijven de anderen zullen, in het gunstigste gevalgeruimen tijd niet in staat zijn te werken. De slechte toestand van vele woningen in alle wijken dei- stad de vernieling van bijna alle venstersheeft iu vele gezinnen ziekten en ten gevolge daarvan nood en gebrek aan voedsel doen ontstaan. Zeer aanzienlijk zijn de geldelijke nadeelendie men door de belem mering van handel en nijverheid vooral in de hoog liggende stadheeft te verduren. Het gebrek aan woningen is groot. Het bedrag der aan 99 personen of gezinnen reeds verstrekte voorschotten is 18,360 fl. Ter bekoming van ouderstand Lebben zich ruim 500 gezinnen en enkele personen aangemeld, waarvan waar schijnlijk 300 gedurende den geheelen winter znllen moeten worden ondersteund. Aan onderstands-gelden is reeds de som van 11,826 fr. 53 kr. uitgegeven. //Wij kunnen," dus eindigt de commissie haar verslag, //onze mededeeling niet sluiten zonder bij herhaling onze innige, diepgevoelde dankbaarheid uit te drukken, die de algemeene mededeeling in ons ongeluk in de harten van ons allen te weeg brengt. Van voornamen en geringen van armen en rijkenvan verre en van nabijuit oiis groot-hertogdom en uit het geheele duitsche vaderlandwelks bolwerk wij zijnuit de meest verwijderde oorden van den oostenrijkschen keizer- staat, uit Frankrijk Nederland Belgie Zwitserland en Engeland, stroomen ons op de grootmoedigste wijze liefdegaven toe, die reeds meer dan 150,000 fl. bedragen." Te Berlijn is een zonderling proces aanhangig gemaakt. Een rijke bankier door de kinderpokken aangetast, wordt door zijn' barbier en behanger om schadeloosstelling gevraagd voor de aan hen medege deelde besmetting. Zij eischen behalve de kosten van doeter en apotheker tevens vergoeding voor tijdverlies. Zij beweren dat overeenkomstig de wetde bankier verpligt was aan zijne, deur eene kennisgeving te plakken houdende: //Hier is een lijder aan de kinderpokken." ENGELAND. LONDEN. De indische bladen bevatten thans een volledig rapport van den generaal Uttsen nopens de bemagtiging van Delhi. Men maakt de opmerking dat daarin met geen woord wordt gesproken van lijfsgenade, welke men den koning van Delhi zoude hebben toegezegd. Met de maand januarij aanstaande zal een begin worden gemaakt met het uitzenden van eene wekelijk- sche brievenmail naar Indie en China over Marseille, en zulks op 2 9 17 en 25 van iedere maand van Londen. Het geval met de jonge fransche gouvernante welke dool' de familie Correte Londen waar zij in betrekking was zwaar ziek sprakeloos en bijna ster-

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1