«OESSCHE No. 97. BEKSNDMAKIMG. BEEEND1HASSÏ&©. 448te Jaargang. MAANDAG 14 DECEMBER. 1857- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per Kwartaal is f óf!5franco per post df)0. De inzi PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend: Dat het R K. parochiaal armbestuur in deze gemeente, het voornemen heeftom op woensdag den 16 dezer, aan de huizen van alle ingezeteneneene algemeene collecte te doen ten behoeve van de armen, die door hetzelve moeten worden onderhouden. Burgemeester en wethouders vertrouwen, dat de bur gerij, door ruime giftenzal medewerken om genoemd armbestuur tot het volbrengen van zijne taak in staat te stellen waartoe zij deze inzameling gunstig aan bevelen. Gedaan ten raadhuize van Goesden 12 December 1857. 5 Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend: Dat de kohieren n°. 5 en 6 der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1857, op den lsten dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van's rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebruike lijke wijze. Gedaan te Goes, den 12 December 1857. De Burgemeester voornoemd, M. P BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Men verneemt, dat de kolonel C. T. van Meurs, directeur der eerste artillerie-directie enz., die benoemd is tot minister van oorlog(Jl. zaturdag per bulletin onzen geabonneerden medegedeeldtevens benoemd is tot generaal-majoor. De wet op de middelen en de krediet-wet voor het departement van oorlog zijn door de tweede kamer aangenomen de eerste met 58 tegen 6 en de laatste met algemeene stemmen. De kamer is daarop uiteen gegaan tot 9 februarij a. s. Bij dit uiteengaan is het niet ondoelmatig mede te deelen welke ontwerpen bij haar aanhangig gebleven zijn, wier getal zeker gedurende het reces zal vermeerderen, als: bepalin gen ter bevordering van het veilig verkeer langs de ijzeren spoorwegen, (in de afdeelingen onderzocht). 2. regeling der benoembaarheid van vreemdelingen tot landsbedienin gen.(eindverslag uitgebragt). 3. zamenstellingen der regter- lijke magt en het beleid d„r justitie, (voorloopig verslag uitgebragt). 4. nationale militie, (in de afdeelingen onderzocht). 5. wijziging der gemeentewet van 29 Junij 1851, (plaatselijke belasting), (komt na het reces in behandeling). 6. regeling van de uitoefening der ge neeskunst enz. (in de afdeelingen onderzocht). 7. af schaffing der slavernij in West-Indië, (idem). 8. aanleg van spoorwegen, (voorloopig verslag uitgebragt). 9. be lasting op het personeel (komt na het reces in behan deling). 10. regt van successie en van overgang (idem). 11. wijziging der wetten van den 26 augustus 1822, (Staatsblad no. 30), omtrent den accijns op het bin nen- en buitenlandsch gedistelleerd, (idem). 12. wijziging van art. 32 der wet van 9 mei 1846 betreffende de burgerlijke pensioenen (voorloopig verslag uitgebragt). 13. goedkeuring eener overeenkomst tusschen den staat en de provincie Utrecht, (in de afdeelingen onderzocht). 14. regeling der zamenstelling en bevoegdheid van den raad van state. (idem). 15. maatregelen van bezuiniging met opzigt tot het hoog militair geregtshof, (idem). 16. aanvulling en wijziging der wetten van 1851 tot regeling militaire pensionen bij de zee- en landmagt (idem). 17. wijziging van art. 34 der wet van den 24 junij 1854, betreffende het verleenen van pensioenen aan mindere geëmployeerden werklieden en bedienden bij inrigtingen aan 's rijks zee- en landmagt, (idem). 18. goedkeuringen van verschillende artikelen van het ling van advertentien moet geschieden voor drie uren des nam handels- en scheepvaartverdrag, op den 27 October 1857 tusschen Nederland en Belgie gesloten, (idem). 19. tarief van regten op den in- en uitvoer(idem). 20. voor stel van den heer van Nispen van Sevenaer en acht andere leden tot afschaffing van den accijns op het geslagt, (komt na het reces in behandeling). 21. voor stel van den heer Sloel tot Old/tui»tot verandering van tienden in grondrenten(besloten tot een nader onderzoek in de afdeelingen). Verscheidene nieuwsbladen daartoe uitgenoodigd deelen eene tijding medevan het kanaal door ons eiland, die geheel eene wederlegging schijnt te beöogen van het berigt, door ons geplaatst in onze courant van 30 Nov. 11. en door anderen daaraan ontleend. Men zegt voornamelijk, dat de staking alleen toe te schrijven is aan het saizoen, gelijk dat met alle groote werken in het najaar plaats heeft. leder, die met het hier bedoelde werk geheel onbekend iszal zulks gereedelijk toestemmendoch zij die op eenige wijze, met het kanaal in betrekking staan, of door den langen duur des werks op de hoogte, der zaak zijn geraakt, schijnen beter te weten wat de oorzaak is en zouden niet kunnen begrijpen, waarom, bij het tot heden nog zoo gunstige wederhet saizoen reeds zijnen invloed zoude doen gelden en voorts, waarom reeds, van sep tember 11. de werkzaamheden op zulk een' zwakken voet moeten vooruitgaandaar toch het kanaal op eenen bepaalden tijd moet voltooid zijn. Belanghebbenden schijnen bepaaldelijk het jaargetijde de schuld te willen gevenmen veroorlove ons echter op te merken dat datzelfde jaargetijdeop duidelijke wijze zich van die schuld zoekt te ontheffen daar het weder tot op dit oogenblik, voor de werken bij uitstek gunstig is geweest. Om der wille der waarheid, meenen wij ons dan ook veilig op ons vorig berigt, dat uit goede bronnen voort kwam, te kunnen verlaten, ofschoon dan ook de maat schappij op dit oogenblik misschien, in eenigzins be teren toestand moge verkeerenhetgeen onsmede uit goede bronnen verzekerd wordt. Toen wij dan ook zeiden dat al het werkvolk ont slagen wasbedoelden wij nietdat letterlijk allen tot den laatsten man toe, bedankt waren wij begrijpen zeer weldat men al het ter plaatse aanwezige niet onbewaakt kou laten liggen en dat erbij voorbeeld paarden-oppassersmachinisten en verdere hoofden der verschillende afdeelingen, bij diergelijke werken benoodigd, noodzakelijk aanwezig moesten blijven. Wij zouden in staat zijn in nog meer bijzonderheden te treden, doch wij willen den schijn niet op ons ladenals of wij de maatschappij als in eene zeer hagchelijke positie ver- keerende, wilden doen voorkomen, wij hopen inderdaad dat de werken met eenen gewenschten uitslag mogen bekroond wordenen meenen dat onze courant steeds getrouwzoowel het gunstige als ongunstige in den voortgang, overeenkomstig de waarheid, heeft medege deeld. In de plegtige openbare teregtzitting der arrondisse- ments-regtbank alhier, is heden morgen met toepasse lijke aanspraken van de ed. achtb. heeren voorzitter en officier beëedigd en geinstalleerd, mr. J. van der Sleijden als substituut-griffier bij dat collegie, waarop door dien heer in korte worden is geantwoord, Het vooruitzigt eener betere straatverlichting alhier, zal wel denkelijk aanstaanden winter verwezenlijkt worden. Blijkens de voorwaarden waarop de gas-ver- lichting voor deze gemeente zal besteed worden, zal de aannemer moeten zorgen dat op den 1 October 1858 alles daartoe gereed is en ook op dien dag met de verlichting aanvangen. Ten einde in een waardig aan denken te blijven hopen wij datalvorens afscheid te nemenonze oliepitten voor den verderen tijd dat zij ons nog dienen zullen, den bijnaam van gloeijende spijkers zullen te schande maken. Bijkoninklijk besluit van den 7 dezer, Stbh no. 119, zijn vernietigd de besluiten van den gemeente-raad van Schagen. Dit besluit is daarop gegronddat art. 48 f Mcu zie de n... 14, 21, 35, 36, 37. 38, 41, 45, 47, 56, 57, 59, 70, 71, 7$, 75 en 82. behalve liet zegelregt. ddags. der gemeentewet voorschrijftdat de raad niet mag beraadslagen of besluiten zoo niet de grootste helft van het bij art. 4 bepaalde getal leden tegenwoordig is. (De raad die uit 7 leden bestaat, had namelijk, hoewel slechts 3 leden tegenwoordig waven niettemin uitspraak gedaan over de al of niet toelating van de drie nieuw gekozen leden.) Men verneemt dat er ook rijks-ambtenaren voor de dienst in West-Indie zullen worden aangeworven. Sedert 1 Jan. 11 tot op heden zijn naar heide Indien 3682 onder-officieren en manschappen vertrokken, dus ruim 1000 man meer dan bij het kontingent voor dit jaar was vastgesteld. Een berigt uit Batavia van 25 octoberdoor middel van den telegraaf over Triëst bij de regering ontvangen en in de Staats-courant opgenomen, meldt, dat allerwege in de koloniën orde heerschte, dat de expeditie naar Timor met een gewenschten uitslag be kroond was, en dat de tot die expeditie gebezigde troepen op Java teruggekeerd waren. Uit Hulst schrijft men met het eindigen van het buitenwerk, gaat de werkman in deze streken tel ken jare nieuwe bezigheden te gemoet. Dadelijkna het dekken der meekrap en van anderen herfstarbeid neemt hij de vlasbraak en den zwingel bij de hand, om daarmede, gedurende den winter, zoo goed mogelijk in zijn onderhoud té voorzien. In de laatste jaren heeft de vlas-industrie allergelukkigst op den maatschappelijken toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen gereageerd. Verschrikt door het vreesselijk pauperismus en de steeds dreigen der wordende bedelarijnamen in enkele gemeenten eenige weidenkenden het initiatief, vormden zich tot commissien die liefdegaven inzamelden maar al spoe dig begrepen, dat hier meer te doen was, dan blootelijk den behoeftigen door bedeeling te gemoet te komen. Vele armendiehuns ondankstot bedelarij ver vielen moesten in hunne eer hersteld worden door hun de middelen te verschaffen, door eigene werkzaam heid het dagelijksch brood te verdienenhiertoe nu leverde het vlas, met zijne menigvuldige bewerkingen, een ruim veld. Terwijl aanzienlijke partijen gezwingeld vlas voor belgischo en engelsche fabrieken worden uit gevoerd waaraan de mannen bereids hunne dagloonen verdiend hebben worden ook in vele gemeenten aan zienlijke hoeveelheden aan het klassieke spinnewiel be zorgd, dat sedert het vierde eener eeuw zon noch maan meer zag, en waardoor aan menig vrouwtje gelegenheid wordt gegeven een aardig stuivertje te verdienen. De gunstige uitwerking dezer bemoeijingen heeft zich ook niet 'laten wachten; alom is de bedelarij afgeschaft, zijn de bedeelden met bijna de helft verminderd, en worden de gemeente-kassen, die door hooge subsidiën aan arm besturen in benarden toestand verkeerden, zeer gestijfd daar op eene enkele plaats genoemde subsidiën reeds dit jaar met f 1000 konden worden verminderd. Als iets zeldzaams kan worden vermelddat op den vijfden december j.l. de vrouw van den arbeider J. 11., te Paterswolde, gemeente Eelde, is bevallen van drie kinderen als twee van het vrouwlijk en dén van het mannelijk geslacht. De kraamvrouw en de kleinen bevinden zich allen naar omstandigheden welvarende. Deze zeldzaamheid wordt nog vergroot, doordien dezelfde vrouw op den zevenden maart j.l. van haar eerste kind bevieleu alzoo binnen een tijdsbestek van negen maanden vier kinderen ter wereld bragt. Ondanks de herhaalde in het voorjaar gehouden jagt op konijnen werden in de vorige week te 's Gra- vesande, door eenige personen, meest met een knuppel gewapendvijf honderd acht en dertig (538) dezer dieren in het duin gevangen. Uit Schoonebeek wordt van den 7 dezer geschre ven dat een landdragonder uit het naburig Hannover dien morgen den veldwachter bezocht, met het doel, om van dezen eenige inlichtingen te bekomen omtrent eenen diefstaldie waarlijk zonderling en zeer brutaal kan genoemd worden. Er waren namelijk te Donkeren niet minder dan 700 schapen gestolen, zonder dat men tot nu toe er eenig spoor van ontdekken kon. Deze dieren zijn des nachts uit eene schuur weggevoerd

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1