«OËSSCHK (OIRUT. 44"1" Jaar gang. <857. DONDERDAG 10 DECEMBER. .V 9«. V W1N De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 0,75 franco per post f d,)0. av De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namidda. T® Gewone adrertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst, Geboortehuwelijks- en doodberigtcnran 'j6 regel sip} ^,2 behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. BESENDMAsraa. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1857, (loo- pende van 1 Mei 1857 tot uitimo April 1858,) aan gevraagd gedurende het tweede kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifteter secretarie zal gevaceerd wordenvan heden af tot den 25 dezer, uitgenomen des Zondags dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te makenten einde van alle kosten bevrijd te blijven vermits volgens art. 7 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onaf gehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent, waartoe dan ook den 26 dezer en volgende dagen zal worden overgegaan Gedaan ten raadhuize van Goes, den 9 December 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. BIAAEALAKDSCHE BERrGTEN. GOES. Men spreekt van het uiteengaan van de tweede kamer der staten-generaal in het laatst dezer of begin der volgende week ten ware de kamer beslootom op bijzonderen aandrang der regering, ook nog het tractaat met Belgie in openbare behandeling te nemen, 't geen niet waarschijnlijk is. Meer en meer schijnt het zich ook te bevestigen dat de heer kolonel van Meurs in ernstige aanmerking zou komen tot vervulling der betrekking van minister van oorlog. Na reeds tweemalen door den koning in bijzonder gehoor te zijn ontvangen duren de confe- rentien tusschen genoemden heer en het kabinet des konings voort. Men zegtdat de generaal Omphal eerstdaags naar Londen zal vertrekken om officieel de hand van prinses Alice Mand Maryvoor den prins van Oranje, tt vragen. [IJ en E.) De Staats-Courant van 8 dezer bevat een konink lijk besluit van 5 dezer, n°. 90, waarbij, op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken en met het oog op art. 55 der wet van 13 Augstus 11., ingaande met 1 Januarij a. s. de onderscheidene provinciën des rijks in de daarbij opgenoemde schcol-districten worden verdeeld en wel voor Zeeland Eerste schooldistrict. Aagtekerke. Arnemuiden, Biggekerke. Colijnsplaat. Domburg. Grijpskerke. Iiats. Kortgene. Koudekerke. Meliskerke. Middelburg. Nieuw-en St. Joosland. Oost- Kapelle. Oost- en West-Souburg. Ritthem. Serooskerke (Walcheren.) St. Laurens. Veere. Tlissingen. Vrouwe polder. West-Kapelle. Wissekerke. Zoutelande. Tweede schooldistrict. Bommenede. Brouwershaven. Bruinisse. Burgh- Drei- schor. Duivendijke. Eikerzee. Ellemeet. Haamstede. Kerkvverve. Nieuwerkerk. Noordgouwe. Noordwelle. Oosterland en Sir Jansland. Ouwerkerk. Renesse. Se rooskerke (Schouwen Zierikzee. Zonneraaire. Derde schooldistrict. Oud-Vossemeer. Poortvliet. Soherpenisse St. Annaland. St. Maartensdijk. St. Philipsland. Sta.enisse. Tholen. derde schooldistrict. Baarland. Borselen. Driewegen. Ellewoutsdijk. Port Bathen Rath Goes, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke. 'sHeer Arendskerke. 'sHeerenhoek. Heitikenszand. Hoe- dekenskerke. Kapelle. Kattendijke. Kloetinge. Krabben- dijke. Kruiningen. Niase. Oudelande. Ovezande. Rilland Schore. Waarde. Wemeldinge. Wolphaartsdiik. Yerseke. Vijfde schooldistrict. Aardenburg. Biervliet. Breskens. Cadsand. Eede. Groede. Heille. Hoofdplaat. Nieuwvliet. Oostburg. Retranche- ment. Schooudijke. St. Anna ter Muiden. St. Kruis. Sluis. Waterlandkerkje. Yzendijke. Zuidzande. Zesde schooldistrict. Axel. Boschkappelle. Clinge. Graauw. Hengstdijk. Iloek. Ilontenisse. Hulst Koewacht. Neuzen. Ossenisse. Overslag. Philippine. Sas van Gent. St. Jansteen. Stop peldijk. Westdorpe, Zaamslag. Zuiddorpe. Gisteren had van wege de Zuid Bevelandsche Doreasde jaarlijksche bedeeling van kleedingstoffen aan behoeftigen alhier plaats. Menig huismoeder zag zich en de haren hierdoor in het bezit van eenig hoogst- noodig en gewenscht stuk't geen zij anders zou moeten ontberen en het is aizoo niet vreemd dat op de hulp dezer liefdadige instelling steeds den grootsten prijs wordt gesteld tot zelfvoldoening der instand- houders als van die dames die moeite nog tijd ontzien voor de gereedinaking en doelmatige uitreiking. Heden is door de arrondissements-regtbank alhier uitgesproken het vonnis van K II.huisvrouw van L. /l. te Baarlandbeschuldigd van in het drinken voor haren man en eene andere vrouw bestemd luci fers-koppen te hebben gemengd. Het vonnis hield hoofdzakelijk in, dat de regtbank het feit als bewezen heeft aangenomen op de bekentenis der beklaagde en dat uit het scheikundig onderzoek gebleken isdat de hoeveelheid phosphor onvoldoende was om het leven aan te randen en alléén eene ligcha- melijke ongesteldheid tengevolge zou kunnen gehad hebben. De beklaagde is op die gronden veroordeeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden eene geldboete van f 8,en de kosten. Heden morgen is er brand ontstaan ten huize van L. B.... in de Langevosstraat alhier, die geluk kig zoo tijdig ontdekt en gebluscht werd, dat het met het verbranden eener stoof, stoel en een gedeelte van een houten besehut is afgeloopen. Daar niemand der bewoners te huis en de deur gesloten was had dit van ernstiger gevolgen kunnen zijn. Op den 13 dezer zal te Middelburg worden aanbesteed 1°. het driejarig onderhoud en herstel der rijks-waterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Neuzen enz. 2°. het met 2200 stuks kanada- popelieren beplanten van een gedeelte der dijken van het gewezen zij-kanaal naar Axel en Hulst enz. en 3°. de vereischte werken tot verlaging van de westelijke binnensluis te Neuzen, met het overbrengen naar die sluis van de nabij gelegene dubbele draaibrug enz, Op de hofstede Klareheehaan den Noordweg even buiten Middelburgheeft den 2 dezer eene koe drie levende goed gevormde kalveren ter wereld ge- bragt waarvan twee van het vrouwelijk en één van het mannelijk geslachtdie allen zoo groot en vet zijn als of zij elk van eene afzonderlijke koe waren. Onder de buitengewoon groote voortbrengselen van den bijzonder warmen zomer, welke nu en dan in de dagbladen worden vermeld, verdient ook vermelding een wespennest van buitengewone groottedat in een zomer- of tuinbnis van den heer van Tarel te Coe- vorden boven aan het dak is gevonden. Dit nest door zoogenaamde paardewespen getimmerd, is zorgvul dig van het dak afgenomen en heeft een omtrek van 1 Ned. el, 3 palm, 6 duim en eene hoogte of lengte van 6 palm en 7 duim. De gedaante van dit kunstig gevormd huis heeft veel van een ei, en is van onderen met eene opening voorzien. Het bijzonder kunstig zamenstelde sierlijke gedaante en vooral de buiten gewone grootte, hebben den heer van Tarel, logement houder aldaar, doen besluiten, om er een glazen stolp om te laten zetten ten einde het zeldzame gewrocht den liefhebbers te kunnen vertoonen. Te Giethoorn had verleden Zaturdag een zeld zaam feest plaats. De emeritus predikant aldaarde heer A. Damvierde met zijne beide zusters, die alle drie op één datum zijn geboren, hun 77sten, SOsten en 74sten verjaardag. C p St. Nicolaas avond had te Utrecht een vreesselijk ongeluk plaats. Eenige studenten zaten vriend schappelijk en rustig bijeen op de kamer van hunnen vriend van II.Deze vreezendedat een nevens de kagchel geplaatst pistool door de hittewelke die kagchel verspreidde, zou beschadigd worden, wilde het verplaatsen en rigtte het, uit scherts, op de borst van een der vrienden deze ging ter zijde, onder den uit roep: «Als ge onvoorzigtig zijn wilt, waag dan maar uw eigen leven Fan 11.meenende, dat het wapen niet geladen was, plaatste het inderdaad op zijn eigen borst. Een schot vielen de jongeling storte neder. Het aanwezige vriendental meende dat er comediespel gedreven werdmaar hoe vreesselijk ontstelde men toen zijn bloed uit de gapende wonde van alle zijden het ligchaam overstroomde. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepenmaar de kogel was in het hart gedrongen en het leven uilgebluscht. De nog kort te voren zoo vrolijke jongeling lag daar thans als een bloedig lijk. Algemeene verslagenheid heerscht er onder de akademie burgers; de gansche akademie treurt, want de overledene had zeer vele vrienden en was een uit stekend mensch, de vreugde en de oogappel zijner moeder. Te Enkhuizen heeft iemand het plan een steen bakkerij te bouwen, en welke steen moet gefabriceerd worden uit een grondstof, die men daartoe tot heden zeker niet zeer geschikt achtte, namelijk, slijk, uit zee opgebaggerd. Op eene andere plaatswaar de steen-fabrikatie eene belangrijke tak van bestaan is zijn proeven genomen, die uitmuntend voldaan hebben, daar men uit gemelde specie besten graanwen steen heeft vervaardigd. Het bestuur der gemeente Ambt Hardenberg heeft op voordragt van den burgemeester besloten met I Januarij a. s. de schoolgelden af te schaffenhet onderwijs vrij te stellen en de bezoldiging der onder wijzers door hoofdelijken omslag te vinden. Deze maat regel wordt beschouwd als aanmerkelijken invloed op het geregeld schoolgaan der kinderen te zullen uitoe fenen en andere gemeenten ter navolging aanbevolen. [Pr. O. C.) BU1TEHEAKDSCHE BERIGTEW. DU1TSCHLAND. In het aartsbisdom Olmüts neemt de overgang van de katholijke tot de evangelische kerk aanhoudend en sterk toe. Gemiddeld telt men daar zes tot negen zulke bekeeringen in elke maand. De bekeerlingen belmoren meestendeels tot de lagere volksklasse. Die lieden willen of de dwang en de moeijelijkheden ont wijken die de katholijke geestelijkheid hnn bij het sluiten van huwelijken in den weg legt, of zijn er ver ontwaardigd overdat door hunne katholieke zielver zorgers en godsdienst leeraren, op den kansel, in den biechtstoel en in de school, onophoudelijk dweepzieke aanvallen tegen anders denkenden, bijzonder tegen pro testanten, wordt gerigt. «Wij willen" zeggen zij, «niets te doen hebben met eene kerk, voor wie de verdraag zaamheid een gruwel is; het verveelt ons, bloedverwan ten en vrienden eerlijke en brave mannen aan wie wij onze achting niet kunnen onthouden, in onze ker ken door onze priesters bij elke gelegenheid als ver worpelingen en godloochenaars gebrandmerkt zien". Niet minder vermeerderen de gevallen van overgang te Parijs en te Weenen maar in die steden wordt er minder op gelet dan te Olmüts en in de omstreken dier plaats. In dit aartsbisdom wordt wel de eigenaardige handel wijze gevolgd dat men tegen iedere» bekeerde den banvloek uitspreekt. Dit pleonastische gebruik leidt tot niets anders dan tot het geven van kwitantie, want zij dient slechts om aan het publiek het getal der bekeerlingen bekend te maken. ENGELAND. londen, 7 Deo. Volgens berigt uit Southamton, is zondag aldaar aangekomen het stoomschip Ripon. Daarmede zijn aangebragt de zware gedeelten van de indische en chinesche brievenmalen ook een gedeelte van de australische post, welke aan boord van de Emeu was geweest. Het schip verliet Alexandrië 21 Nov. Malta 25? en Gilbraltar 1 dezer. De Ripon had 26 kisten specie aan boord, ter waarde van 34,565 p.st. Dit vaartuig had berigtdat de mailboot Tamar met

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1