'.Nu. !)'2. 44sle Jaargang. DONDERDAG 26 NOVEMBER, j De uitgave dezer Courant geschiedt, Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per knartaai is f óf 5 franco per post JfO. De inz BINNESLANDSCHE BERIGTEN. De leden van de eerste kamer der staten-genersal zijn aangeschreven om te vergaderen óp dingsdag den .S december aanstaande. De tweede kamer heeft in hare zitting van den 2*1 dezer 'net vijfde hoofdstuk der staats-begrooting (binnenlandsche zaken) aangenomen met algemeene stemmen (64). Tn de zitting der tweede kamer van gisteren is ingekomen eene missive van de heeren van Nispen, van AkerlakenDullert, HeemskerkMeeussen, van Hoëoell, Poortman, Sloet en van Zuylen, begeleidende een voor stel tot afschaffing van den accijns op het geslagt. Volgens de Echo Universel loopt te 's Hage het gerucht, dat de heer Forslner van Dombenoy, minister van oorlogzijne portefeuille zal nederleggen en ge pensioneerd zal worden. Bij besluit van 2-3 dezern°. 46 heeft Z. M. goedgevonden te benoemen bij de rustende schutterij in Zeeland, bataillon n°. 4, tot 2c luitenant J. Schraver, thans vrijwillig schutter; bataillon n°. 5, tot kapitein C. Leunis Jr., thans lo luitenant, tot lc luitenant J. Th. de Smidl, thans 2e luitenant, tot 2» luitenants J. Goelgelukthans 2e luitenant bij het bataillon n°. 4 en J. Durgerhoudtvoormaals 2e luitenant bij het ba taillon n°. 4. Heden avond raads-vergadering tot voortzetting 'der deliberatien over het beheer der godshuizen en be noeming van een lid voor het armbestuur. Heden is door de arrondissements-regtbank alhier in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak der 10 beklaagdendoor den kantonregter bij vonnis van 23 mei jl. ontslagen van regtsvervolging, wegens het zoo- I genaamd houden eener klopjagt in den Wilhelmina- polderwaarvan wij in ons n°. van 25 mei melding hebben gemaakt. De regtbank heeft, met aanneming der motiven des eersten regtershet vonnis in allen deele bevestigd. Voor de beklaagden is als verdediger opgetreden mr. Verniers van der Loef}' van Rotterdam. De laatste koemarkt jl. dingsdag, was nog goed voorzien maar kwaliteit en omzet gering. De gevraagde hooge prijzen deed velen naar den verlaten stal terug keeren. Op de gisteren alhier plaats gehad hebbende aan besteding door de directie der Breede Watering bewesten Yerseke, van drie rijs-zinkstukken tot voorziening van den voor-oever aan de noordzijde dier watering (Ooster- Schelde) is zulks aangenomen door den heer G. Ilartog, te Sliedrecht voor de som van 13,000. - Naar men verneemt zullen in begin van 't vol gend jaar verbeteringen in de dienst der telegrafie voor het publiek gebragt worden benevens eene vermindering van kosten voor seinendaartoe zou een nieuw reglement en tarief worden ingevoerd. Te Sas van Gent bestaat geen policie-reglement meer op het sluiten der herbergen, tapperijen en kroegen; de builen werking stelling van liet voor eenigen tijd aldaar met algemeene stemmen der gemeenteraadsleden op dat stuk vastgesteld reglementis den 23 dezer afgekondigd. Te 's Hertogenbosch is gevankelijk binnen ge bragt de plaatselijke ontvangertevens winkelier te Boekei verdacht van het verduisteren van omstreeks 2000 gulden, in eerstgemelde betrekking hem toever trouwd. Zoo zijn de twee boezemvrienden namelijk de secretaris van Boekei beschuldigd van poging tot moord op zijnen burgemeester en de ontvanger dier gemeente wegens bovengenoemd feit, in de gevangenis. Men schrijft uit Middelburg van den 23 dezer u Gedurende de beide laatste dagen is onder toezigt der policie bet onderzoek voortgezet op liet perceel din. van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nam weiland nabij deze gemeente, waar onlangs, zoo als wij hebben vermeld, eene vrij aanzienlijke hoeveelheid contanten is opgedolven. Bij dat voortgezette onder zoek moet nog voor omstreeks f 200,aan gouden en zilveren muntstukken in de aarde verspreid zijn vonden. De lakenkoopers waarvan wij ook reeds bij ons eerste berigt melding maaktenaan wien bij hun ver blijf alhier voor een Stal jaren eene vrij aanzienlijke som ontvreemd is, zijn dez r dagen van Brussel en Antwerpen alhier aangekomendoch heden weder vertrokken." Men schrijft uit Nieuwediep van den 21 nov. Het visschen op de Luline is gestaakt; men heeft het in deze week nog een paar malen beproefd, maar niets noemens waardigs opgedoken. Men zal nu tot bet a. s. voorjaar wachten, en alsdan de goudvisseherij hervatten, zoo ten minste het wrak dan weder niet voor eenige jaren onder het zand wordt gewield. Men schat de waarde, die sedert de laatste visscherij is te voorschijn gebragt, opJ 24,000. Intusschen is die visscherij met zware kosten gepaard, want de duikers laten zich goed betalen, waarop zij trouwens regt hebben want bun arbeid is een der moeijelijkste, die men zich kan denken. haïvsweeri», 23 nov. Heden had alhier een droevig ongeluk plaats. De heel' IV. Pullerilltim mermansbaas aan de kanaalwerken, was met zijn jongste zoontje van 12 jaren, ieder van een geweer voorzien", den zeedijk opgegaan ten einde aldaar eenige vogels te schieten. Na eenigen tijd daar heen en weder ge- loopen te hebben was de vader aan de eene en de zoon aan de andere zijde van den dijk geraakt en kwam juist de eerste den dijk weder op, toen de zoon, een vogel ziende opvliegen, in haast zijne hand aan den trekker des geweers brengt en zijn vader niet bemerkende te vroeg lostmet dat gevolg dat hij zijnen vader zoodanig in bet hoofd treft, dat de spoedig aangebragte geneeskundige hulp niet meer mogt baten. De overledene was algemeen geacht zoowel bij de hollanders als bij zijne engelsche iaiidgenooten hij laat eene zeer bedroefde weduwe met drie zonen na. De ongelukkige zoon die zich zoo van vader en steun beroofde is troosteloos. Wel eene les om kinderen van van dien leeftijd niet onvoorzigtig zoodanige wapens in banden te geven. Volgens de later plaats gehad hebbende geregtelijke schouwing moet naar wij vernemen het schot op korten afstand van den getroffenen zijn gelost, waardoor dezen letterlijk het achterhoofd is vermorseld, zoodat de her senen er uit vielen. Het geweer te lang (top zwaar) voor den jongen, deed hem te laag aanleggen, terwijl hij, de kolf naar beneden drukkende om eene goede rigting te krijgen den trekker moet hebben aangeraakt waardoor het schot is gelost en het ongeluk veroorzaakt. ovezand, 23 nov. Gisteren vierde onze gemeente met haren geachten leeraar Ds. J. 'Dagevosde ge dachtenis aan des laastens 50 jarige evangelie-dienst. Zijn wel eerw. gedacht in de namiddag-oefening deze feestelijke gebeurtenis naar aanleiding van Ps. XVI12, waartoe eene talrijke schare, en ook zijne ringbroeders met meer andere collega's waren opgekomen. Worde des jubelaris bede om 's hemels zegen op zijne verdere werkzaamheden tot heil der gemeente bewaarheid Na de kerkelijke dienst ontving de jubelaris menig bezoek en fraaije geschenken ter gedachtenis, zoo van het be stuur ais van de ringbroeders en meer anderen. khuinincien, 24. nov. Bij de vele voorbeelden van buitengewone» groei verdient ook opmerking dat alhier op een stuk land van den landman L. de Jonge, voor de tweede maal in dit jaar vlas is geplukthet- v>. ",v reeds opgebonden en in bossen staat; het houdt de gewone lengte en heeft gezonde zaadbollen. heest, 24 november. Sedert eenige dagen worden van hier langs Walzoorden aanzienlijke partijen aard appelen naar liet buitenland verzonden. Niettegen staande goede kwaliteit en ruimen oogst ging tot beden in dit artikel alhier weinig om men besteedt thans tot 2 per zak. idlings. BUITENLANDSCHE BERIGTEW. ÜUITSCHLAND. Omtrent de in ons vorig nummer medegedeelde ver woesting door ontploffing van den kruidtoren te Mainz, worden nog steeds treurige gevolgen als bijzonderheden medegedeeld; over de oorzaak zijn volgens de Pfiilzer Zeilung allerlei geruchten in omloop. Datwaaraan liet meest geloof gehecht wordtschrijft het ongeluk aan kwaadwilligheid toe. Men zegt, dat de opzigter van den toren van tijd tot tijd kruid gestolen en aan particulieren verkocht had. Uit vrees dat de diefstal ontdekt zou worden, gelijk door de opruiming van het magazijn onvermijdelijk te wachten was, iiad hij zich met den toren in de lucht laten vliegen. De schild wacht die op wacht gestaan had en er het leven af- gebragt heeftzou hem even voor de ontploffing bij of in den toren gezien hebben. Dien dag was niet in den toren gewerkt en van onder het puin schijnt het slot met den sleutel er op te voorschijn gehaald te zijn. Op het Maagdenburg-Leipziger en Postdammer spoorweg-station heeft men dezer dagen aanzienlijke diefstallen ontdekt. Ten gevolge van een' naamloozen brief, heeft men namelijk spoorweg arbeiders op de daad betrapt, toen zij gedurende den nacht door raid del van nagemaakte sleutels de goederen wagens open den en bestalen. Te Buckau werd hunne bergplaats ontdekt; men vond aldaar eene aanzienlijke hoeveelheid suikerkoffijtheerumlaken tabak sigaren enz., zoodat er een wagen met twee paarden bespannen vereischt werd, om de gestolen goederen weg te brengen. ENGELAND. Uit Havanna wordt liet volgende gemeld Den 16 October werd een slavenhaler met 500 ne gers aan boord door eene spaansche oorlogstoomboot in die haven binnengesleept. Aan de officieren en de bemanning werd vergund het schip na aankomst te ver laten en de slaven werden waarschijnlijk in publieke veiling verkocht. Eenige dagen later kwam de amerikaansche klipper Pierre Soulé mede te Havanna aan en ontscheepte eene lading slaven bij het kasteel Puntazij werd gevolgd door een ander van 600 negers, die bij den ingang der haven van Havamie ontscheept werden. Behalve deze schepenmoeten nog verscheidene andere met negers te Cardenas zijn aangekomen. De britsche consul begaf zich naar aanleiding hier van naar den kapitein-generaal Concha en vorderde van hem dat hij de bij dezen handel betrokken personen zoude vervolgen, betgeen Concha beloofde te zullen doen, en waarin hij ook woord schijnt gehouden te hebben. Het blijkt echter niet, dat men de schuld der betrok kenen heeft kunnen bewijzen, of dat, indien dit al liet geval is geweest, zij hunne straf hebben ondergaan. De britsche consul vorderde alstoen van den kapitein-generaal dat hij de wet ten uitvoer zoude leggen tegen de per sonen aan wie de ladingen negers geconsigneerd waren, en hen in de gevangenis zoude laten brengen. Dit wei gerde generaal Conchawaarop de britsche consul 011- middelijk zijne vlag inhaalde en uit Havanna naar Londen is vertrokken. Eene vredebreuk tusschen Spanje en Engeland is te verwachtente meer daar reeds langen tijd klagten zijn aangeheven over de wijze waarop Spanje de aankomst van slaven op liet eiland Cuba toelaat. De geldmarkt in Engeland wordt beterom dat er betreurenswaardige oorzaak volgens zeggen geen fail lissementen meer kunnen plaats hebben. Uit Britsch-Indie wordt gemeld dat van Cal cutta dagelijks 100 man naar bet tooneel des oorlogs vertrekken, die allen met zeer veel moeite levensbehoeften op hunnen marsch vinden. Generaal Havelock zou door 't verraad van Man-Singh ingesloten zijn. Ook wordt verzekerd dat Nena-Sahib gekwetst is. De befaamde Lola Montez heeft in Canada eene voorlezing gehouden over de schoone vrouwen en sprak bij deze gelegenheid een goed woord, namelijk, dat er drie middelen zijn, oin de schoonheid te behouden zindelijkheid, matigheid en werkzaamheid, terwijl al de overige schoonheidsmiddelen niets waard zijn. Tot de hulpmiddelen voor dc schoonheid der vrouw rekende

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1