448te Jaargang. 1857. DONDERDAG 10 NOVEMBER. Xo. 00. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds 'Uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75franco per post 0,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden Geboorte-, huwelijks- en doodbe-B behalve het. zegelregt d 30 ets. de regel igènitfafsl huwelijks- en doodberigtenran J6 regels u BINKEJfLAHDSCHE BERIGTEA. Heden avond 7 ure gemeen te-raad, ter behande ling der navolgende punten1°. Beslissing omtrent de beschikking der goederen van de godshuizen. -2°. Op heffing kamer van koophandel. 3°. Onvoorziene uitgave. 4°. Adres over den aanleg van spoorwegen. 5°. Verzoek om verandering te brengen aan den Brouwersgang bij de Beestenmarkt. 6°. Voorstel nieuwejaars-uitdeeling. 7°. Mededeeling van ingekomen stukken. Naar men ons berigt, heeft de kamer van koop handel en fabrieken alhier; vernemende dat eerlang bij de regering eene herziening der patentwetten zal worden aanhangig gemaaktzich heden bij adres tot Z. M. den koning gewend, ten einde te doen blijken van hare adhtesie op een adres der kamer van Enschedé, dd. 31 October 1855, houdende verzoek, om, zoo mogelijk geheele afschaffing of anders verbetering van bestaande gebreken in de heffing van het patent-regt. Volgens de Midd. Courant zou hier een adres aan de tweede kamer der staten-generaal circuleren tot bevordering der belangeu van den spoorweg van Vlissingen over Middelburg naar de duitsche grenzen. Voor zoo ver wij van vele zijden geïnformeerd zijn is dit nog onbekend en moet de kring waarin dit ter - l teekening rond gaat, nog zeer beperkt zijn, bepaald onwaar is het berigtdat de kamer van koophandel besloten zou hebben, zich met gelijk doel tot de tweede kamer te wenden. Op onze 11. dingsdag gehouden 2e toondag, was meer hoornvee dan de voorl. week aan de lijn en be droeg dit ruim 200 stuksmeestal tot de mindere soorten behöorende, Door de hooge stemming der verkoopers was er weinig aan den man gebragt, Men verneemt, dat de ontwerpen van wet nopens de geneeskundige staatsregeling, bij het gehouden on derzoek in de afdeelingen tot zoovele verschillende aanmerkingen hebben aanleiding gegeven dat men bet daarvoor houdtdat de ontwerpen eene geheele om werking zullen moeten ondergaan. Men gelooft niet dat dit ontwerp gedurende het tegenwoordig zittingjaar in behandeling zal komen. Door verschillende armbesturen binnen Zierikr.ee is aan de tweede kamer der staten-generaal een gemo tiveerd adres ingezonden; houdende verzoek, om art. 19 van bet ontwerp van wet op de uitoefening der aftsenijbereidkunde niet aan te nemen of wel te wijzi gen; daar anders de ziekenbussen, welker werking zoo hoogst nuttig en ook uit een zedelijk oogpunt beschouwd, eene behoefte kan geacht worden, geheel zouden ophouden te bestaan. Daar ook elders zulke ziekenbussen bestaan, wordt hierop de aandacht gevestigd van allen, die hetzij als bestuurders van ziekenbussen daaromtrent niet on verschillig kunnen zijn en men meent dat het voorbeeld door bovengenoemde armbesturen gegeven, om de hooge belangrijkheid der zaak, algemeene navolging zal vinden. Zaturdag jl. zijn te Middelburg twee personen in verzekerde bewaring genomen en overgebragt in het huis van burgerlijke en militaire verzekering. Naar men verneemt zou tot die arrestatie het volgende voorval aanleiding hebben gegeven. Beide waren als knechts van een aldaar woonachtigen huurkoetsier op een aan hem toebehoorend perceel weiland even buiten de Langevijle- poort bezig met delven, toen door hen zou zijn opge graven een pot met eene vrij aanzienlijke waarde aan gouden en zilveren muntspeciën (men verzekert omstreeks 2 a 3 duizend gulden). Over die ontdekking be waarden beide het stilzwijgendoch de zaak werd ruchtbaar, daar zich toevallig een jongen in hunne nabijheid bevonden had, die, ofschoon men hem trachtte te verjagen, getuige bleef van dit voorval, en op hunne weigering om hem iets mede te deelen de zaak ver telde zoodat zij ter oore van de policie kwam die zich met ijverige nasporingen bezig hield welke ge noegzame vermoedens tegen hen schijnen te hebben doen rijzen, om hen voorloopig in verzekerde bewaring te nemen. Ook schijnt er reeds huiszoeking bij hen .te hebben plaats gehad. Men brengt dit voorval in verband met een voor omstreeks 8 jaren gepleegden diefstal ten nadeele van lakenverkoopers die in een daarbij gelegen logement verblijf bielden en ziet dus met te meer verlangen den uitslag van deze zaak te gemoet. Van Terschelling zijn den 12 dezer naar Amster dam verzonden twee kisteninhoudende de volgende gouden en zilveren speciën, tot op den 7 dezer uit de Luline opgevischtliggende tusschen genoemd eiland en Vlielandonder het toevoorzigt van een lid der commissie en den agent van Lloyds8482 heele zil veren spaansche matten, 46 halve, 78 kwart, 10 acht sten en 4 zestienden dito, 10 heele gouden doubloe- nen 7 kwart en 2 achtsten dito, 2 dubbele en 37 enkele gouden louis d'ors, 1 gouden guinje en 2 fran- sche kroondaalders. Volgens latere mededeelingen zijn nog verschillende waarden na dien tijd te voorschijn gebragt. Te 's Hertogenbosch is den 8 dezerbij den burgerlijken stand, de geboorte van een kind aangege ven, waarvan de moeder slechts 15 jaar oud was. Zaturdag morgen is voor het huis van den heer Dutillieux in de molenstraat te Rotterdam, eene ken nisgeving aangeplakt, houdende aankondiging van den verkoop zijner roerende goederen op donderdag den 19 november, wegens wanbetaling van zijnen aanslag voor de stedelijke belasting op de vertering. De belasting schuldige heeft daarop een protest voor het raam ge steld waarin hij te kennen geeft dat burgemeester en wethouders hem hooger hebben aangeslagen dan hij werkelijk verteert; dat hij daartegen is opgekomen bij de daarvoor gestelde commissie van onderzoekgedep. staten en bij den koningdat door allen de aanslag is goedgekeurden dat hij echter thans protesteert tegen de daad van geweld op zijn eigendom en de handeling roof noemt en burgemeester en wethouders verantwoordelijk stelt voor deze hunne handelingen. Is men wel onderrigt dan wil de heer D. de zaak uit principe tot het uiterste drijven en zich, om zijn ver meend regt, de daarop loopende kosten getroosten. Een aantal nieuwsgierigen blijft voortdurend voor het huis zich afwisselen. De lieer Sioet tot Oidhdis heeft in eene uitvoerige me inorie geantwoord op liet voorloopig verslag der tweede kanier, betrekkelijk zijn voorstel tot aflossing der tienden. Daarin verdedigd hij de tijdigheid van zij voorstel, waarlegen twijfel was geopperd, en betoogt tevens, dat zijn voorstel genoegzaatn voorbereid was, en dal eene parlementaire enquete, met de liendheflers en liendschuldigen hier te lande die men aan eene wettelijke regeling had willen zien voorafgaan jaren achtereen zou duren groole sommen verslindenzander eene daaraan beantwoordende uitkomst op te leveren. IVat betreft de grondwettigheid van het voorstel, de heer Sioet meent, dat men het punt gevoegelijk als eene besliste zaak mag beschouwen, en tlie grondwettig heid is in het voorloopig verslag zelf op zoo onomstootelijke gronden bewezen, dat hij door iedere nadere bewijsvoering de kracht daarvan zou vet minderen. Ofschoon de meerder heidvolgens het voorloopig verslag, erkend had, dat de druk der tienden van dien aard was, dat hoogst gewigtige bezwaren tegen het laten voortduren der tiendhefliug op den tegenwoordigen voet pletten, treedt de memorie toch in eene breedvoerige toelichting van enkele gronden, die in liet ver slag, zoo voor als tegen dat voortdurend bestaan der tienden zijn aangevoerd. Wiet minder uitvoerig wordt liet laatste punt der algemeene beschouwing van het voorl. verslag behandeld rakende de beste middelen om lol afschaffing der tienden te geraken, en dit gedeelte der memorie wordt besloten met eene nieuwe verdediging van het voorstel, om de tienden te verwisselen in grondrente, zonder daarom liet middel vau afkoopbaarheid uit te sluiten. Die veidedi- ging wordt uit een vierledig oogpunt behandeld: to. op grond, dat de verwisseling van tienden in grondrenten hier te lande niet nieuw is, hetgeen door den steller der memorie geschiedkundig wordt aangetoond 2o. dat die verwisseling werd voorgestaan reeds door de vergadering der provisionele representanten van Holland, later door het eerste nederland- sclie landhuishoudkundige congres te Zwolle, vervolgens dooi de hen volgende landhuishoudkundige congressen, en einde lijk door vele zaakkundige landhuishoudkundige schrijvers; 3o. dat in Engeland eene algemeene verwisseling van tien den in grondrenten met den besten uilslag bekroond is, welk voorbeeld door den voorsteller als van bijzondere kracht beschouwd wordt, en 4o. dat de voordeelen, die eene verwisseling van grondrenten, boven een verpliglen afkoop aanbiedt, zeer veelvuldig zijn, onder welke voordeelen niet het minste is, dat eene grondrente, even als een tiende, in eene jaarlijksehe prestatie bestaat, en dat dus eene verwis seling van tienden in grondrenten den tiend-eigenaar in dezelfde conditie handhaaft. Voorts heeft de voorsteller het wets ontwerp gewijzigd naar de aanmerkingen, die daar tegen door de kamer gemaakt zijn. De voornaamste wijzi- giugen, alsnu in zijn voorstel gebragt, zijn de volgende: De krijtende tienden zijn nu onder de bepalingen van liet wets ontwerp gebragt. De optelling der verschillende soorten van eigendom, in art. 3 vervat, is nu, als overtollig door de kamer geachtvervallen. Naast de verwisseling is ook het beginsel van afkoopliaarstelling in het wetsvoorstel op genomen. Bij art. 6. hetwelk bepaalt, dat de bloktienden niet anders afgekocht of in grondrente veranderd kunnen worden, dan voor liet geheele blok te gelijk, is nu, op ver langen der kamer, gevoegd dat liet voldoende is, dat dit door de tiendpligtigen gevorderd wordt, die gezamenlijk de groo- tere helft van de Tiendpligtige gronden in het blok bezitten. Ter bepaling van liet bedrag der afkoopsom of grondrente van tiendpligtig bouwlandis nu de maatstaf genomen van de jaarlijksehe gemiddelde ogbrengst der tienden gedurende de laatste .15 jaren. Art. 9, waarbij bepaald was, dat wei degrond en ondergrond van boomgaarden, in een bloktiende gelegen, vrijdom van tiend zouden genieten, zonder dat hiervan grondrente verschuldigd zoude zijnis vervallen. Op verlangen der kamer, is tevens in art. 22 liet beginsel van hooger beroep van de berekening der tiend-commissie bij de regterlijke magt (in plaats van bij de gedep. staten, gelijk oorspronkelijk was voorgesteld) uitgedrukt. Eindelijk is, in liet gewijzigd voorstel, voorziening gemaakt, voor liet geval, dat op tienden bepaalde lasten kleven. Paramaribo, 21 Oct. De toestand van Suriname is op dit oogenblik minder geruststellend. Er heeft zich onder de plantaadje-slaven een onrustigeu geest ge openbaard. "Van elf plantaadjes zijn reeds onaangename voorvallen bekend men verneemt zelfsdat de procu reur-generaal verpligt zal zijn naar een der houtgronden {Oe Fier Kinderen geheeten) in het district Para te reizenten einde de rust te herstellen. Mag men het gerucht gelooven, dan zouden de negers den directeur gesteenigd hebben. Gisteren heeft hier weder eene publieke verkoo- ping van 29 slaven plaats gehad afkomstig van de kleine plantaadje de Herstelling in Saramacca- Zij werden even als de aanwezige visch, provisienmanu facturen, enz. aangeboden en geveild- Zij golden/605 tot 690 per hoofd, en bragten gezamenlijk eene som op van f 11,310- Deze slaven die jaren achtereen met en onder elkander geleefd hebben zijn nu eensklaps gescheiden en onder 15 a 20 verschillende meesters gebragt- Hoe lang zal dat nog gedoogd worden Met voldoening deel ik u mededat de plan taadje Herstelling (zonder slaven) door den heer W. Hum phreys qq.voor f 3000 is gekochten wel voor M. J. Hoogland. Deze Hoogland was voor zes jaren nog slaaf en bastiaan op de plantaadje Kentwaarvan de heer Humphreys mede administrateur is. Hij kocht zich zeiven vrijwas wijders als blank-officier op dat effect werkzaam en is thansdoor ijver en spaar zaamheid eigenaar van een vruchtbaar stuk land. Ook een slaaf van de gouvernements-plantaadje Calharina- Sophia is thans ijverig werkzaam op Sara Mariain Saramaccaen heeft als waarnemer zijner belangen den heer H. Wïldeboer (koloniaal ontvanger) groote diensten bewezen. Dit zijn ontegensprekelijke bewijzen, dat de negervrij gewordenijveriger en met meer inspanning arbeidtdan in den staat van slavernij. In de afgeloopene week had hier een treffend ongeluk plaatstwee halve broeders stondenterwijl het onweerdemet elkander te praten. De bliksem trof hen en doodde beiden BUITENJLAJfDSCHE BERIGTEJf. NOORD-AMERIKA. yelv-yökh. 31 October. De geld-crisis is iets verbeterd. De fondsen en effecten zijn levendiger. Ook manufacturen vinden na geruimen tijd weder koopers en de toestand der banken in Nieuw-Orleans zou ins gelijks veel gunstiger zijn geworden. Uit de aanzien lijkste fabrieksteden komen echter nog voortdurend treu rige berigten in over de massa werklieden die ontsla gen worden. In Nieuw-York zelf hebben zich o. a. ook de grootste uitgevers genoodzaakt gezien hunne beta lingen te staken. DUITSCHLAND. In het district Zurzach (kanton Aargau) heeft een school-inspecteur bevolen, dat de meisjes in de werkschoot volgens hare belijdenis afzonderlijk zullen zitten. De man die dit bevolen heeft, moet niet eens orthographisch kunnen schrijven. ENGELAND. Den 2den Oct. jl. is te Calcutta dc inneming van

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1