«OESSCHE iNo. 88. .•^iE!gj.!ijB>yBWBwiimaafzaam»MH!VJjm~wirt.w-.»u«a3gEgi3aiHnnjTW«gtwHJTwjiwiHii«iiBnBg De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ófI5f ranco per post d,90. De inzei BIKNENLANDSCHE BERIGTEW. De tweede kamer der staten-generaal heeft verl. dingsdag ten 2 ure hare werkzaamheden hervat. Ook de heer Thorbecke was thans tegenwoordig. Men ziet spoedig de gedrukte antwoorden der regering over de ontwerpen der staats-begrooting van 1858 te gemoet. Dingsdag avond ten elf ure is de najaarszitting der provinciale staten van Zeeland gesloten over het uitgebragt ceutraal-rapport der afdeelingen betrekkelijk het onderzoek van de beginselenontwikkeld in het ontworpen reglement van administratie der polders', is in de avondzitting beraadslaagd, bij welke gelegenheid de vergadering heeft verklaard zich niet met die hoofd beginselen te kunnen vereenigen en besloten om het ontwerp met bijlage in handen van gedeputeerde staten te stellen om volgens de nu kenbaar gemaakte ziens wijze der leden uiterlijk in de najaars-vergadering van 1858 een gewijzigd ontwerp ter tafel te brengen. Ook is besloten van de zijde der provinciale staten een adres aan de tweede kamer der staten generaal in te zenden om van hare belangstelling te doen blijken in de aanhangige wets-voorstellen betrekkelijk de ex ploitatie van spoorwegen en de ondersteuning van het rijk vooral ten aanzien van de lijnuitgaande van "Vlissingen naar Venlo, aan te vragen. Ook door de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, den gemeenteraad van Vlissingen en de commissie tot behartiging der zeeuwsche belangen bij de exploitatie van den spoorweg van Vlissingen over Middelburg naar Venlo, bestaande uit de burgemeesters \an Middelburg, Vlissingen en Goes en de voorzitters der kamers van koophandel en fabrieken dier zelfde ge meenten, zijn aan de tweede-kamer der staten-generaal adressen tot ondersteuning dier exploitatie ingezonden. Tevens is door eenige ingezetenen te Middelburg, afge scheiden van eenige corporatie een verzoekschrift tot hetzelfde einde opgesteld en ter teekening gelegd. Op den jaarlijkschen zoogenaamden besten toon- dag waien hier jl. dingsdag ruim 140 stuks hoornvee aangevoerd. Hoewel verschillende vreemde koopers waren opgekomen was de omzet bij de hooge stemming der verkoopers niet grootde prijzen varieerden voor de vette van 140 tot f 200. De denzelfden dag te Hoorn gehouden najaars- koemarkt was buitengewoon goed van vee voorzien, ruim 2000 stuks waren meer dan ten vorigen jare aange voerd waardoor het bedrag 9000 stuks beliep. Er waren mede verschillende vreemde kooplieden. Den 6 dezer had in den vooroever van de noordzijde der 'oreede watering bewesten Yerseke, ius- schen de zeesluis van Kattendijke en Wemeldinge voor dijkpaal 16 en 17 een val van niet onbelangrijken aard plaats, tot welker voorziening ruim 5000 CU ellen zinkwerk zal benoodigd zijn in voortzetting van de verdediging van dien oeverwaarvan de aanbesteding op 25 dezer is bepaald. Nog dagelijks merkt men hier en elders de be wijzen van buitengewone vruchtbaarheid zoo ziet men in den tuin van den heer K., alhier, ten tweeden male een witte calvyn (appelboom) in den bloeiter wijl men bij dhr. v. B. eergisteren ten tweedemale smakelijke aardbeziën had geplukt. Dit laatste had ook gisteren in den tuin van den dhr. oud-burgemeester v. 1)., te Kortgene plaats zij waren ter volle grootte en volkomen rijp, nog een aantal struiken staan in bloei. Uit Hontenisse schrijft men, dat denkelijk in de eerstvolgende, week de laatste hand aan de voltooijing der nieuwe haven te Walzoorden zal gelegd worden en de schippers daarin eerlang het genot eener veilige ligplaats voor hunne schepen zullen erlangen. Te Arnhem is verl. vrijdag de 19jarige huisvrouw van een ambtenaar van drie welgeschapene kinderen bevallen. Zij zijn met de moeder zeer welvarende. In het magazijn van den heer J. M. Lueardie op de melkmarkt te Rotterdam staat ter verzending 44sle Jaargang, DONDERDAG IS NOVEMBER, j ding van adverteutien moet. geschieden vóór drie uren des nam naar Indie gereed: een compleet, van massief goud ver vaardigd theeserviesbestaande uit bladsuikerpot, meikan, koppen, schotels en lepels, met nog twee massief gouden vazen, ter gezamentlijke waarde van circa /"20.000. Het fabrikaat is buitengemeen schoonhet drijfwerk meesterlijk uitgevoerd. Twee kolosale zilveren schenk bladen maken dit tot eene rijke leverantie. Al die kostbare stukken zijn bestemd voor een cadeau aan den vierden zoon van Mohammed IV, sultan van Soloo en leveren een schitterend bewijs dat men waarlijk niet naar het buitenland behoeft te gaanom keurig werk te bekomen. Men meldt uit Breda Voor twee maanden had zeker jongeling alhier, J. v. L. de kwaadaardigheid zijnen vriend v. d. M.met wien hij in twist was geraakteen oog in te trappen en eenen vinger gedeeltelijk af le bijten welke zaak voor de regtbank aanhangig isdezelfde v. L. heeft nu,een paar dagen geleden, den broeder van J v.d.M., eenen vinger geheel afgebeten, ook dit geval wordt ge- regtelijk onderzocht. BU1TENLAWDSCHE BERIGTEN. NOORD-AMERIKA. Ten gevolge van de iinantiele moeijelijkheden en daaruit ontstallen stilstand van zaken, loopen thans in en om New-York zoovele arbeiders rond, dat men het een geluk zou achtenwanneer Engeland onder hen reoruten voor Indie wilde aanwerven. Aan den engel- schen gezant in Washington zijn reeds vele aanzoeken van werf-agenten gedaanmaar door de ondervinding geleerdheeft hij zich gewachtzich daarmede in te laten. Vreemd mag het schijnen dat de New-York- Herald, die vroeger zoo tegen de aanwerving is te velde getrokkenzich nu boos maakt over de tegen woordige wijze van handelen. //Waarom schrijft dat blad weigert lord Napier 40,000 gezonde recrulen uit Boston, New-York en Philadelphia aan te werven, daar toeh deze lieden gedurende den winter zonder arbeid zullen zijn In het westen en aan den Missis sippi zou hij wel 100,000 manschappen bij eene eerste oproeping kunnen bekomen Het blad meent, dat de regering der Vereenigde Staten thans aan Engeland niets zoude in den weg leggen, en dat de geregtshoven wel een oog voor die wervingen zouden sluiten. De handel in slaven en koelies wordt voortdurend op het aan Spanje toebehoorende eiland gedreven. De maatregelen door Engeland daartegen aangewend, schijnen nog weinig te baten. Uit Havanna wordt geschreven, dat gedurende de maand September zeven ladingen negers op dat eiland zijn ontscheeptde slavenhande laars waren engelschenamerikanen en brazilianen. Men bekommerde zich bij de landing weinig om hunne kostbare lading, welker waarde meer dan twee millioen dollars bedraagt, ofschoon oorspronkelijk ter naauwer- nood het achtste gedeelte van deze som daarvoor be taald was. Verscheidene negers werden niet zeer ver van het landgoed van den gouverneur-generaal van Cuba aan wal gebragt. Onlangs echter werd een slavenschip door eenen spaanschen schooner bij Cardinas genomen het had nog 350 afrikanen aan boorden 400 waren er reeds ontscheept. De kapitein was hoogst waarschijnlijk nog een nieuweling in het vak anders zou hij voorzeker niet zijn aangehouden. Van den 25 tot den SO Sept. werden ook vier ladingen koelies aan wal gebragtin het geheel 1574 personenonderweg waren er 329 gestorven. DUITSCHLAND. herlijn. De prijs van het brood is op dit oogen- blik te Stutgardt zoo goedkoop als men zich sedert 1851 slechts eene enkele maal herinnert het geval te zijn geweest, namelijk 16 tot 18 kr. naar kwal. voor een brood van 6 pond. De .oogst ir. Wurtem- berg is hoogst voordeelig uitgevallen en wordt geschat op eene waarde van 12 a 16 millioen 11. Bij gelegenheid der huwelijksverbindtenis van Frederik Willem van Pruissen (zoon van den tegen- woordigen waarnemende» regent en vermoedelijken op volger van den troon) met de koninklijke prinses van 1857." behalve het zegelregt. ddags. Engeland, is de stad Berlijn voornemens het vorstelijke paar prachtige geschenken aan te bieden. Zij bestaan in eene tafel, eene vaas en %wee kandelabres van mas sief zil ver liet hooge huwelijk zalnaar men ^voortdurend verzekertden 18 Januarij gesloten worden en de plegtige intogt te Berlijn den 3 Eebruarij volgen. De prinszoo wordt daar bijgevoegdheeft die beide dagen met opzet gekozen naardien de eerste de ver jaardag is der gebeurtenis dat de keurvorst Frederik I zich, ten jare 1801, te Koningsbergen als koning van Pruissen kroonen liet, terwijl de 8 Eebruarij de gedenk dag der oproeping van de vrijwilligers ten jare 1813 is. Volgens den nu in het licht verschenen Gotha- schen almanak voor het jaar 1858staat in de rij der 48 regerende vorsten van Europa de vorst van •Schaumburg-Lippe ten opztgte van den regeringsduur bovenaan, naardien den 13 Eebrnarij 1787 het bewind door hem aanvaard werdterwijl de keizer van Rus land, die den 2 Maart 1855 en de vorst van Monaco, die den 2 Januarij 1856 aan het bewind kwam, on deraan staan. In leeftijd is de Groothertog van Mecklen- burg-Strelitzden 12 Augustus 1779 geboren, de oudste; op hem volgt de koning van Wurtemberg, geboren den 27 September 1781. De jongste der regerende vorsten van Europa zijn de koning van Portugal, geboren den 16 September 1837, en de hertog van Parma, geboren den 9 Julij 184-8. Uit Ancona schrijft mendat het aldaar gelukt schijnt te zijnde moordenaars van den fabriekant Lodini op het spoor te komen. Hoezeer de demora lisatie en de dolkpraktijk te Ancona toeneemtblijkt duidelijk uit het groot aantal aangiften bij het criminele hof aldaarvan moordaanslagen eu verwondingen. In 1857 hebben te Ancona 31 ligte, 17 zware, 4 levens gevaarlijke verwondingen en 3 moordaanslagen, in het geheel 55 gevallen in 7 maanden plaats gehad. Uit Bolkenhayn (Silezie) wordt het volgende ge schreven Zondag 11. werd hier eene verschrikkelijke misdaad gepleegd door een knaap van 12 jaren. Drie kinderen van zederen Hubner, spijkermaker, en twee kinderen van Fritschelaarzenmakerspeelden te zamen in den tuin van dezen laatste. De knaap bekend om zijn slecht karakter, voegt zich bij hunne spelen en weet hen over te halen om in een koffer te gaan liggen, djje in het tuinhuis stond en dien de schoenmaker gebruikte om er zijne koopwaar naar de kermis in te vervoeren. De vijf kinderen kunnen er naauwelijks in, maar zij dringen zóó lang tot dat zij er eindelijk al lagchende op elkander in liggen. De knaap sluit nu den koffer, plaatst er zich boven op en blijft zoo driekwartier uurs zitten, terwijl hij met genoegen eerst naar het geschrei en later naar de zuchten der onschuldige kinderen luis terde. Toen eindelijk het rogchelen had opgehouden en hij hen voor dood hield, opende hij den koffer; de kinderen leefden nog. Hij sluit nu den koffer weder, grendelt hem digt en gaat vervolgens met den vlieger spelen. Men verbeelde zich den angst der ouderstoen zij bemerkten, dat hunne kinderen verdwenen waven men verbeelde zich ook hunne wanhoap toen zij hen; na lang zoeken, in den koffer vonden. Een der kinderen leefde nogdoch ook dit gaf weldra den geest. De misdaad kwam aan den dag door een klein meisje, die II... uit den tuin had zien komen- Deze bekende met de meeste koelbloedigheid en zonder het minste berouw te toonen. De vijf slagtoilers een jongen ert vier meisjes van 4 tot 9 jaren werden eenige dagen later te zamen begraven. ENGELAND. "Volgens een brief uit Londen zou de keizer van China den 12 September 11. aan Engeland officieel den oorlog verklaard hebben. De officieele uit Indie ontvangen tijdingen, zeggen dat Delhi volkomen door de engelschen bezet is en het geleden verlies uit 61 officieren en 1178 man schappen bestaat De koning van Delhi benevens zijne vrouwen, hebben zich overgegeven hun leven is gesjiaard. Zijne beide zonen zijn gevangen genomen en gefusileerd. Lucknow is door generaal Havelock met een verlies van 450 man ontzet.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1