UMXMIIi: No. 87. M'"3 Jaargang. 1857. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 3,75franco per post 3,90. De in zei BIÏWENLAHDSCHE BERIGTEN. Volgens kennisgeving van den directeur van het postkantoor alhier, zal voortaan het kantoor des zondags alleen geopend zijn van 's morgens half negen tot een unr en des namiddags half vijf uren voor eenige oog en- blikken, tot het afhalen van aangeteekende brieven, ook zullen des zondags geene geld-artikelen verhandeld worden en de bestellingen plaats hebben des voormid dags teu elf uren, des namiddags ten half drie en des avonds ten zeven uren. Door ged. staten is de Van Haaftenpolder en de daaraan grenzende Hollarepolder i beide gelegen onder Oud-Vossemeerverklaard als door de longziekte te zijn besmetterwijl als verdacht van de longziekte worden verklaard de Vrijbergsche polders, onder voor schreven gemeenteen een gedeelte van denmede onder Oud-Vossemeer gelegen llikkepolder. In eene verleden vrijdag te Londen gehouden vergadering der maatschappij van indijking van gronden in Nederlandis te kennen gegevendat nagenoeg 3000 acres in Zeeland waren ingedijkt en dat in het volgende jaar nog 1000 acres zouden omdijkt worden. De president zeide, dat het land niet koude worden verkocht alvorens de bedingen met het nederl. gouver nement waren nageleefd. Hij geloofde, dat de geldbe legging in deze onderneming ruime voordeelen zoude opleveren. Het besluit werd genomen om het bedrag der obligation tot 200,000 p. st. te verhoogen. Zr. Ms. stoomschip Groningen is den 6 dezer ter reede van Vlissingen aangekomen. Aan boord was alles wel. De prins van Oranje was dadelijk met het koninklijk stoomjagt naar Rotterdam vertrokken tot voortzetting zijner reis naar 's Gravenhage. Te Bergen-op-Zoom heerscht eene nooit gekende bedrijvigheid in den mosselenhandeldie goede ver diensten aan de bergen-op-zoomsche en thoolsche vis- schers verschaftdagelijks komen er minstens een twintigtal vischers met hunne geladene booten binnen de haven, alwaar de mosselen even spoedig a f 1, per kar aan de landbouwers ter bemesting hunner akkers verkocht worden. Men berekent dat sedert de maand augustus 11. p.m. 12000 karren zijn verkocht. De onderwijzers in kleine steden en dorpen worden over het algemeen zoo slecht betaald dat het niet on aardig is de inkomsten van den onderwijzer van Bedum (Groningen) als eene groote uitzondering te vermelden. De onlangs overleden titularis verdiende f 100 als organistf 50 als voorzangerf 1550 als koster en f 600 als onderwijzerte zamen f 2300. Men schrijft uit Roozendaal: Voortdurend wordt ovel 'den belgischen spoorweg zulk eene massa schoon hoornvee en paarden uitgevoerd, dat meermalen treinen met 25 en meer beestenwagens hier passeren. Voegt men hierbij den uitvoer van vee naar Engeland via Rotterdam en Harlingenen naar Duitschlanduit Overijssel en Gelderland, dan kan het geene bevreem ding baren dat het vee zoo hoog in prijs blijft. Als eene bijzonderheid deelt men mededat in den tuin van II. Dallinga te Bellingwolde, een appel boom staat die voor de tweede maal gebloeid heeft en nu reeds weder met appels, ter dikte van kievitseijeren, prijkt. Eene ongehoorde gruwelijke, doch gelukkig hoogst zeldzame misdaad is in den avond van verleden maan dag, in de gemeente Boekei, 6 uur aftands van 's Her togenbosch, gepleegd, en welke bestaat in eene poging tot moord op den burgemeester, waarvoor de secretaris dier gemeente als beschuldigde in hechtenis genomen is. Sedert lang bestond er reedsten gevolge van het verkiezingswerk oneenigheid tussehen den plaatselijken ontvanger gemeente-secretarisburgemeesterenz. Die veten namen meer toe dan af. Maandag avond maakte de raad eene voordragt van zetterswelke aan den secretaris geenszins beviel. Deze laatste ontzag zich niet aan den burgemeester ter onderteekening voor te leggen eene voordragt naar zijn zin, en geenszins naar het verlangen van den raad. MAANDAG 9 NOVEMBER. iing van advertentie tl moet geschieden vóór drie uren des nam De burgemeester weigerde aanvankelijk die te teeke nen, doch was zwak genoeg toe te geven aan de eischen van den seretaris, onder te kannen geving, dat hij den raad van het gebeurde zou verwittigen. llierop gaat de burgemeester naar iemand zijner kennissen, en's avonds 6'/2 uur naar zijn huis terug- keerende, springt er eensklaps iemand naar hem toe en loste een schot op 30 schreden afstands op hem waardoor hij zeer in der. schouder gewond werd, doch door zijne tegenwoordigheid van geest in allerijl voort- vlugtende en door spoedig aangebragte hulpis de burgemeester buiten levensgevaar. ArnhCl.) Dezer dagen zal men te Tilburg een aanvang gaan maken met den aanleg van twee kapitale wollen- stoffenfabriekenwelke beiden door stoom zullen ge dreven worden. Ten einde ten allen tijde genoegzaam water voorhanden te hebbenwaaraan in den loop dezes jaars werkelijk behoefte heeft bestaan is het voornemen om bij eene der fabrijken eene artesische put ter lengte van 320 rijnl. voeten te doen boren waaraan eertsdaags zal worden begonnen. Als een bewijs, hoe ongelukkig enkele takken van ons belastingstelsel nog blijven ingerigtstrekt, dat men naar een schrijven in de Poll. Cl., te Rot terdam, als kosten voor de inning van de gezamenlijke stedelijke belastingen ten bedrage van 440,000, een post van/1105,000 op de begrooting heeft uitgetroken. Van elke '4, aan de stedelijke belasting opgebragt wordt dus f 1 voor kosten van invordering betaald. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. NOORÜ-AMERIKA. Een twintigtal jaren geleden werden door de toen malige directeurs van schouwburgen de meest zonder linge middelen aangewendom de kas te vullenzoo alsgroot bal na de voorstellingde heerwelke de meeste dames medebrengtontvangt een gouden horo- logie ter waarde van 25 dollars als prijs; die een op gegeven raadsel oplostontvangt een diamanten ring als prijsof iederdie een billet nam kreeg een lot in eene loterij. Daarbij vielen dikwijls de meest zotte tooneelen voor. Zoo gebeurde het eensdal een heer met 77 dames kwam, om het gouden horologie te be halen, maar hij werd tot zijne groote verwondering uit het veld geslagen, daar kort voor het begin der voor stelling de zaaldeuren open gingen en eene processie van 120 dames van verschillende grootte, door één heer vergezeldbinnentrad. Het publiek amuseerde zichde directeur bereikte zijn doelmaar de kunst verborg haar gelaat en zoowel levende als niet levende dichters werden op zulke avonden geradbraaktver moord en gevierendeeld. Den 18 October heeft op den spoorweg van Syracuse een ongeluk plaats gehad, waarbij negen per sonen gedood en omstreeks 60 gewond werden- Het getal der slagtofl'ers van de Central America bedraagt 441. DUITSCHLAND. De russische regering heeft, naar men verneemt, beslo ten, de vrijmetselaarsloges in hare werkzaamheden voor taan geheel ongestoord te laten. Tot dusverre behoorden de vrijmetselaarsloges tot de niet geoorloofde inrigtingen in Ruslanden de ambtenaren mogten geen leden daarvan zijn. Evenwel is het bekend dat zich reeds sedert een half jaar in het binnenland van Rusland loges begonnen te organiserendie zich met buiten- landsche in betrekking gesteld hebben. Te Hamburg is een duikerschip van eene nieuwe vinding, in model ten toon gesteld. Het is geheel onaf hankelijk van de bovenlicht en derhalve met geenerlei buizen voorzien welke tot nog toe, wegens de nood zakelijke aanmerkelijke lengte, de grootste moeijelijkheid bij den bouw van duikertoestellen opleverden. Dat van den hamburgschen werktuigkundige Stelling bevat 32 reservoirs, die door middel eener luchtpomp met damp kringslucht van twintigvoudige condensatie gevuld wor den en 5120 kubieke voeten kunnen bevatten. Deze te zamen geperste lucht kan men naar goedvinden onder water laten uitstroomenzoowel tot ademhaling der manschappen, als tot het doen rijzen of dalen van het schip. De beweging en besturing van het schip ge- leboortehuwelijks- en doodherigtenvan 36 regels a f 3,20 behalve het zegelregt. schiedt door de manschappen door middel van twee archimedische schroeven, De uitvinder heeft bij de zamenslelling den bouw van den visch voor oogen gehad. Te Leipzig is thans eene belangwekkende dieven- geschiedenis aan de orde van den dag. Het zeer tal rijke bedienden-personeel van het hotel de Bavière werd gezamelijk gevangen genomen. Men gelooft hier door eene sedert jaren in stilte werkzame dievenbende op het spoor te zijn. De waarde der nu reeds gevondene gestolen goederen bedraagt onderscheidene duizenden. ENGELAND. Als een van de vele blijken van den nadeeligen invloeddoor de financiëele crisis te New-York uit geoefend kan strekkendat de verschillende mode maaksters aldaarbinnen den tijd van veertien dagen 1669 werksters en de vervaardigers van gemaakte mans kleederen ook zeer vele werklieden hebben weggezonden, terwijl de gezamenlijke boekbinders 700 en fabriekanten van verschillenden aard ruim 2100 werklieden tijdelijk hebben afgedankt. De Times behelst een schrijven van den kapitein Mc. Clintondie voor rekening van lady Franclin eene expeditie naar de Noordpoolstreken heeft onder nomen, Ier opsporing van sir John Franklin. Kapitein Mc. Clinton had nog niets ontdekthij bevond zich den 6 Augustus in het gezigt van Kaap Craustoun. Aan boord van zijn schip had hij een Eskimo en tien honden uit die streken waarvan hij zich bij zijne onderzoekingen veel nut voorspelde. Er is hier een man overleden, James Morisson genaamddie in de handelswereld zeer bekend en geacht was. Hij was zonder eenig vermogen begonnen, en bij zijn dood laat hij een vermogen van bijna 4 millioen ponden sterling en eene rijke verzameling schilder- en andere kunstwerken achter. Bij het afloopen van de Great Fstarnthans door miss Hopevóór den aanvang van het te water loopen herdoopt met den naam van Leviathanis gelijk men weeteen der werktuigen gebrokenen daardoor het afloopentot teleurstelling van duizende aanschouwersbeletwaarbij ongelukkiger wijze vijf of zes werklieden zwaar gewond zijn. Dezer dagen heeft men het schip naauwkeurig door eenige hoogst bedreven ingeniuers doen onderzoekenen de uitslag is geweest, dat zij verklaard hebben, dat, hoe langer het vaartuig in den tegenwoordigen stand blijftdes te moeijelijker het afloopen zal zijn. Daardoor is het waarschijnlijkdatofschoon nu het te water laten tegen den 2 December officieel is aangekondigddit nogtans veel vroeger beproefd zal worden. Het mou- sterschip rust nu op een nieuw vervaardigden vloer welke echterdoor de nu ingevallen hevige regens naar men vreestniet zal baten. Naar men weetzal dat afloopen niet, gelijk gewoonlijk, in de lengte, maar over de breedte plaats hebben. Verleden week werd te Londenals gewoonlijk, het beruchte buskruidverraad herdacht. Het volk had dit jaar, als voorwerp zijner woede, het beeld van Nena- Sahip gekozendat in optogt door de straten 'werd gedragen. De beeltenis van dat bloeddorstig indisch opperhoofd werd vervolgens in al de wijken der stad op reusachtige brandstapels gelegd en alzoo ten vure gedoemd. Alhoewel gewis niemand een woord zoude kunnen inbrengen tot verdediging der monsterachtige wreedheid van Nena-Sakipmaakte voorschreven ver tooning in de hoofdstad van een beschaafd land, toch op velen een pijnlijken indruk. FRANKRIJK. Parijs. Als een bewijs hoezeer de krisis in Amerika op de europesche markt drukt, dient, dat sedert het ontstaan van de eerste, alleen te Lyon voor 40 millioen francs aanj geprotesteerde wissels terug ontvangen zijn. Dezer dagen heeft men te Avignon een aanvang gemaakt met de toebereidselen voor do oprigting van een standbeeld, ter eere van Philippe de Girard, den uitvinder van het spinnen van hennep en vlas op mechanieke wijze. Velen zijn onbekend met de bezwaren, welke de Girard te overwinnen had. Door een der voormalige secreta rissen van Mirabeau ondersteundverwezenlijkte hij het programma, voor welks uitvoering de eerste consul eene premie van een millioen francs bad uitgeloofd Die som waarlijk ging niet boven de aan dc nijverheid en

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1