No. 8G. DONDERDAG 5 NOVEMBER. M«1H—1,1 goessche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds i) uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f óf!5franco per post J,90. De inzen BINJHENLANDSCHE BRRIGTEN. De tweede kamer der staten-gefleraal zal dingsdag 10 dezerhare werkzaamheden hervatten. Bij koninklijk besluit van 29 October jl., n°. 63, is op het rapport der gemeenteraden van Goes Kat- tendijke, 's Heer Arendskerke en Kruiningen, en op voordragt van den minister van binnenl. zakenonder intrekking van het koninkl. besluit van 13 sept. 1852, n°. 59bepaalddat de kamer van koophandel en fabrieken alhier, zamengesteld uit genoemde gemeenten, met den laatsten december van dit jaar wordt opgeheven. lil de op gisteren gehoudene zitting van den gemeenteraad te Middelburgis op voorstel des voor zitters besloten een adres aan de tweede kamer der staten-generaal in te zenden, waarbij de raad van zijne hooge belangstelling doet blijken, ter zake der aanhan gige wets-ontwerpen betrekkelijk de exploitatie van spoorwegen(bij welke onder de noodzakelijkste die van Vlissingen naar de duitsche grenzen is genoemd), met aandrang de kamer verzoekende om harerzijds de ten uitvoerlegging van dit ontwerp zoo veel doenlijk te bevorderen. De minister van oorlog heeft de onderscheiden militaire autoriteiten van het wapen der kavallerie en artillerie bekend gemaakt, dat van de manschappen der bedoelde wapenswelke genegen en geschikt zijn om bij de oost-indische troepen over te gaan, de tot dus verre uitgeloofde premie van 80 met y 20 zal worden verhoogd, en alzoo worden gebragt op f 100 per man. De jongstleden vrijdag te Gorinchem gehouden St. Huibert-beestenmarkt of toonmarkt was zeer druk bezochtongeveer 4000 beesten waren aangevoerd waarvan vele tot zeer hooge prijzen zijn verkocht voornamelijk aan vele buitenlandsche koopers. Yet vee was weinig aangevoerd en gold hooge prijzenook in jong goed was de handel vrij levendig. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, dat de instruc tie betrekkelijk den moord nu bijna 7 jaren geleden te Grave gepleegdmet kracht wordt voortgezet de dader tot nu toe aan de justitie onbekend gebleven werd thans aan den dag gebragt door zijn zoon die in drift, tijdens hij met zijn' vader in eene her berg wasaan dezen laatsten het bedrijven van die gruweldaad verweet. Te dien opzigte wordt nader vernomen, dat de moord gepleegd werd op. nieuwjaars dag van 1851op den persoon van W. van Hoog straten en ongehuwd schipperdie bij het voorval bij zich droeg een zilveren horologie, f 50 aan geld en eene portefeuille met coupons. Zucht naar geld moet als oorzaak van het feit beschouwd worden; althans de verslagene werd bij het ontdekken van alles beroofd gevonden. De door zijn' zoon als dader aan gewezen vader en weduwnaarvisscher van beroep is met eene zijner ongehuwde dochters in hechtenis ge nomen en naar de gevangenis te 's Hertogenbosch overgebragt. Een zwaar vermoeden rijst dus op. Alles word echter halstarrig ontkend. In 1851 beweerden sommigen dat v. II. door eene beroerte zou zijn ge troffen doch volgens deskundigen is dit onmogelijk in aanmerking genomen de positie waarin het lijk ge vonden is. Wat er in het hart van den vader omgaat, die met zijne dochter door toedoen van zijn' eigen zoon thans in den kerker zucht en mischien de straffe des doods niet zal ontgaan, laat zich beter denken dan beschrijven. BIJ ITEWEAJfDSCHE BERIGTEB. ENGELAND. Men meldt als stellig, dat de regering de tijding heeft ontvangen, dat de zoogenaamde konipg van Delhi wel degelijk in de magt van onze troepen is geraakt. Omtrent Delhi wordt nog medegedeeld dat den 2 September de muiters voorstellen tot overgave gedaan haddenonder voorwaarde dat de Sepoijsdie zich aar. moord hadden schuldig gemaaktin handen der engelschen zouden geleverd worden. Het antwoord was zoo als verwacht kon worden en luidde: //Het britsche gouvernement laat zich niet in met moordenaars rebellen en muiters; de overgave moet onvoorwaardelijk ling van advertenties moet. geschieden vóór drie uren des nam zijn. Elke rebel die zich vertoont om andere voor waarden te brengen zal opgehangen worden. Alle verdere onderhandelingen zullen uit den mond van het kanon worden gevoerd." De Morning Star meldtdat de engelsche soldaten te Cawnpore 10,000 inboorlingen, waaronder vrouwen en kinderen, ombragten en te Dinapore eenige dozijnen Sepoys, die hunne muitende makkers niet waren gevolgd. In de Evening Star leest menOnze soldaten hebben als wilden gevochten, zonder iemand te sparen en onder het schreeuwen Herinnert u onze vrou wen te Cawnpore Alles wat zich voor hen ver toonde werd zonder genade met geweerschoten, bajonet steken en kolfslagen gedood na al de manspersonen die zij ontmoetten te hebben afgemaaktbedreven die krijgslieden alles waaraan maar al te dikwijls troepen die eene stad stormerhand innemen zich schuldig maken. De vrouwen werden de slagtoffers hunner snoodste mishandeingen en den officieren was het onmogelijk hunne manschappen te bedwingen voor dat het dorp aan de vlammen was prijs gegeven. Voor de door den opstand in Indie ongelukkig geworden europeanen is tot heden ruim 200,000 p. st. ingezameld. FRANKRIJK. Parijs. Het Journal du Loir et behelst het volgende: Sedert ongeveer eene maand is de heer 31. 13.de zoon, te Montargis, spoorloos verdwenen- Hij was zeer gelukkig gehuwd en had nog een zeer jong kind, ter wijl tusschen hem en zijnen vadervrederegter aldaar, de beste verstandhouding heerschte en de vermiste de algemeene achting genoot. Deze heer nu vertrok on geveer vier weken geleden, met eene waarde van 11,000 francs in bankpapierdie voor zijn correspondent be stemd waren, naar Orleans. Bij zijne aankomst aldaar vernemendedat hij als hij zich van den spoorweg bediendedienzelfden dag heen en weder naar Parijs zou kunnen gaan, begaf hij zich derwaarts, maar over nachtte, door zijne zaken langer dan hij gedacht had, opgehouden, in zijn gewoon hotel, hetwelk hij den vol genden morgen verliet, om naar Orleans terug te keeren. Sedert dat oogenblik is niets meer van hem vernomen. Nu bestaat de waarschijnlijkheid, dat hij het slagtoffer eener misdaad is geworden, en brengt men de duister heid, welke ten opzigte van zijn lot heerscht, met het te Londen aangevangen onderzoek wegens de ontdek king bij de Waterloo-brug in verband; te meer dewijl, ten opzigte der lengtedekleur van baard en haren en de kleedingstukken eenige overeenkomst bestaat tusschen die van den heer B. en de bijzonderheden welke door de dagbladen medegedeeld zijn. Het is onmogelijk dat de moord in Frankrijk ge pleegd is en dat de schuldigen op het denkbeeld ge komen zijn omter voorkoming van onderzoekde sporen daarvan zooveel mogelijk uit te wisschen. Men verneemtdat de vader van den heer B. te rade ge worden is een brief aan den coroner, of met het onder zoek naar den beruchten moord belasten regterte schrijven. Uit officiëele bron verneemt men dat ongeveer 50,000 aanvragen uit het buitenland zijn ontvangen ter bekoming van de St. Helena-medaille. BELGIE. Brussel 1 November. De Nord zegtop het oogenblik van ter perse te gaan vernomen te hebben, dat al de ministers hun ontslag in handen des konings hebben nedergelegd. Z. M. was heden namiddag van zijn kasteel te Ardennes op Laeken teruggekeerd. De koning heeft zich naar Brussel begeven en men houdt dit voor een bewijsdat het ontslag aan genomen wordt. De heer Henri de Brouckèrebroeder van den burgemeester te Biussel, is door den koning met de zamenstelling van een nieuw minisierie belast en het schijnt dat dien last is aangenomen- Op dingsdag27 Octoberonmiddelijk na de uitroeping van den uitslag der verkiezingen te Gent, heeft zich daar eene groote zamenrotting, naar schatting van duizend man, voor het stadhuis gevormd en is van daar door verschillende wijken getrokken. Die bende liet onderweg gezangen en geroep tegen de gees telijkheid hooren inzonderheid voor de woningen van den burgemeester en den bisschop, doch zij zette intus- schen haren togt ongestoord voort tot op de Burgstraat. Vóór de woning van generaal Capianmont werden vij andige kreten tegen dien krijgsman aangeheven. Daarop zijn een zestal ordonnans-officieren met den blanken sabel in de vuist buiten die woning gekomen en hebben de menigte uiteen gedreven. Militaire patroulles door kruisten de stad en er schijnen verder geene ongere geldheden plaats gehad te hebben. Vóór vier jaren werd aan den eigenaar van het Hotel des Illrangers te Brussel een koffertje afgeleverd, door een' kruijerdie naar zijn zeggen door een en- gelschman was gezonden om eene kamer te bestellen tegen den volgenden dag. Aan dit verzoek werd vol daan doch noch dien noch den volgenden dag ver scheen de gast, zoodat men eindelijk zijne komst be twijfelde de koffer op zolder plaatstewaar men dien weldra vergat. Maar tengevolge van het verhaal der dagbladen van den te Londen gepleegden moord kwam de gedachte bij den kastelein op, om eens den inhoud van den koffer te onderzoeken hetgeen hij deed. Tot zijne verbazing vond hij daarin in stede van de be wijzen eener gevreesde misdaad eene waarde aan bank biljetten van 60,000 pd. st. of 1,500,000 frank. De koffer en zijn inhoud werden aan de bevoegde autori teit afgeleverd. Duizend onderstellingen kwamen in omloop, was de eigenaar plotseling overleden of vermoord; of was hij een dief, genoodzaakt om veiligheidshalve zijn buitin den steek te laten Door de policie werden de bank- billetten aan het engelsche gezantschap ter hand gesteld, hetwelk er een drietal van naar Londen zondom ze daar te doen onderzoeken. Een telegrafisch berigt der bank van Engeland verklaarde de bankbilletten voor valsch. De namaking was zoo volkomen, en sommige waren met handteekeningen van Fransche bankiershuizen, die allen naauwkeurig waren nagebootst, voorzien, dat de wisselaars van Brussel aangeboden hadden ze tegen geld in te ruilen. Londensche policie-beambten zullen zich hier ter stede met deze zonderlinge zaak komen bezig houden. ANTWERPEN. Omtrent de slagtoffers bij het in storten van het entrepot wordt medegedeeld dat men tot de ontdekking van een hunner is gekomen en wat het gelukkigst is, dat dezegenaamd Mertenswerk man in het entrepot, gezond en wel, zonder de minste beleediging van onder de puinhopen is gehaald. Deze werkelijk wonderdadige redding droeg zich volgender wijze toe Gedurende den ganschen namiddag en zelf in den nacht van zalurdag had men steeds met electrisch licht werkzaam geweest, en des zondags was men des middags nog aan het opruimen. Het plan was om met den middag aan de mijnwerkers wat rust te gunnen die gedurende 3 lange dagen reeds onophoudelijk werk zaam waren om dan den volgenden morgen het werk met nieuwen moed te aanvaarden. Omstreeks 20 mi nuten voor twaalf uren had een photographist voor de opening plaats genomen om van het verschrikkelijk schouwspel eene getrouwe teekening te maken. Op het oogenblik dat het toestel geplaatst en de pothographist gereed was, werd den jagers en mijn werkers die zich met de opruiming onledig hielden bevel gegeven om zich stil en onbewegelijk te houden, ten einde in niets de zuiverheid van den afdruk te be letten. Hierdoor ontstond eene algemeene doodsche stilte. Op dit oogenblik terwijl niemand zich roerdenoch sprak meende men gesmoorde kreten te hooren. Wel dra werden zij meer hoorbaar en zonder twijfel kwamen die van een der ongelukkigen die om hulp riep. Op de plaats afgaande van waar de kreten gehoord werden, was men na eenige minuten gewacht tc hebbenhet eens omtrent de plaats van waar dezelve kwamen. Het was een der ongelukkigen die bij de instorting bedolven werd en nog leefde en zich thans naarmate men zijn graf meer en meer naderde duidelijker kon doen verstaan. Een koortsachtige ijver bezielde de gravers en men wilde onmiddelijk dwars door alles heenden onge lukkige trachten te naderen en de koopwarenenz. omver werken 't, geen men nogtans moest opgeven uit vrees voor eene nieuwe verzakking en besloot ein delijk om zeer voorzigtig zich van boven af een weg te banen. Geene aanmoediging was hier noodig, er werd slechts aan den ongelukkigen makker gedacht en zoo als 't ware met boven menschelijke kracht wer kende, kwam men eindelijk aan de plaats waar Mertens

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1