«0ESSCHE COURANT. No. 94. liiargiing. 1857 DONDERDAG 3 NOVEMBER. GEMEENTE-RAAD TE GOES, sic /JP M I'M v ifci>;;R L? t >N De uit.gave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f óf! 5 franco per post J,90. De inzending ran adverteniien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Gehoorte-% huwelijks- en doodherigtenvan J6 regels d f ff20 behalve het zegelregt. - 7 -X ?;ss. ï-j- DEN 26 NOVEMBER 1857. Vervolg van no. 93.) Dhr. v. d. Bosch betuigt zijn genoegen dat de voorzitter het hoofdbeginsel van zijn voorstel schijnt te deelen liet is zijne bedoeling niet de bezittingen of inkomsten der drie instellingen te amalgameren, maar alleen die alle drie onder een centraal armbestuur te brengen; daarom heelï hij straks getracht aan te toonendat het weeshuis en den armen ter eenre en het gasthuis ter andere zijde, ieder met afzon derlijke administratien, dezelfde gevolgen zou te weeg brengen die zoodanige toestand na 1824 heeft gehadvoor 1824 was alles in verband met het algemeen belang, de subsidie dxe werd toegekend strekte voor alle drie; later genoot het armbestuur die alleen; van dat oogenblik af, hadden gast en weeshuis er geen belang meer bijterwijl het armbe stuur met steeds klimmende behoeften voor de gemeente een drukkende last werd was de toestand van 't weeshuis van tijd tol tijd zoo gunstig, dat de inkomsten toereikend waren om kapitalen aan te leggen. De eigenlijke oorsprong van het gasthuis is onbekend en het is dus onzeker in hoever het vroeger als armen-gesticht heeft bekend gestaan de vraag zou dus misschien kunnen wezen in hoe yer het als proveniershuis ondoelmatig te achten is en of dit welligt niet eene afwijking van den regel is. Het denkbeeld door den spreker voorgestaan, beveelt zich uit tweederlei oogpunt aan: 1°. het groote nut dat daarin voor ile verpleging der gewone arinen zou gelegen zijn en 2°. dat het bij besmettelijke ziekten zou kunnen bestemd worden tot verpleging der ziekenwaartoe dan welligt bet locaal der weverij ook op eene weinig kostbare en doelmatige wijze kon worden iiigerigt. De voorzitter verklaart dat het hem aangenaam zal zijn ook de opinie der andere leden te vernemenomtrent de door den heer v. d. Bosch geopineerde wijziging van het voorstel. De heer van de Putte erkent dat er veel is voor het voorstel van burgemeester en wethouders, vooral met het oog op de administratie der goederen; hem lacht even wel het denkbeeld van centralisatie zeer toe en uit aan- mei king, dat anders welligt nimmermeer of zeker vooreerst niet, een tijdstip zoo gunstig voor dal oogmerk zal aanbreken, moet hij bet gevoelen van den heer van den Bosch de voor keur geven en ondersteunen daar de classificatie toch alle drie de instellingen op eene lijn schaart, ziet hij in eene centralisatie niet veel bezwaar en zou daaruit veel nut voor de gemeente kunneu getrokken worden, dat anders welligt verloren gaat. De heer mr. v. Voorst Vader keurt de centralisatie af, of schoon zij anderen ook moge toelagchen. Stelt men toch het gasthuis als zuivere armen instelling onder een centraal armbestuurdan pleegt men daarmede onregt aan die pro veniers die zich als burgers in dat huis hebben ingekocht, terwijl ook nog andere bezwaren door den voorzitter reeds aangegeven, daartegen bestaan. In plaats van centralisatie, zou hij liever alle drie admi nistratien afzonderlijk houden, hetgeen naar zijn inzien zeer goed zou hebben kunnen gebeurennu toch is het met zekerheid te voorzien dat de belangen van het algemeen armbestuur veelal lijnregt in strijd zullen zijn met die van het weeshuis iedere afdeeling zal haar belang willen voor staan, en waar de afdeeling voor het weeshuis den bloei van het gesticht trachten zal te bevorderen zullen de be langen van het armbestuur dit belettenhij vreest dat uit den maatregel dus niet alleen geen nut maar veel botsing zal ontstaan, die hij wenschelijk achten zoude, dat vermeden koude worden. De Voorzitter zegt dat dit laatste gezichtspunt niet juist ishet collegie voor het weeshuis volstaat als het zorgt dat de opvoeding en verpleging der weezen zoodanig zij dat daaruit nuttige leden der maatschappij worden gekweekt, maar het is niet geroepen om den bloei van het gesticht te bevorderen, door b. v. te capitaliseren ten koste van derden. Dhr. mr. v. Voorst Vader verklaart niet bedoeld te hebben om luister aan het gesticht bij te zetten maar door den bloei van het geslicht verstaan te hebben de welvaart der weezen; de ondervinding zal het leeren dat botsing on vermijdelijk is en thans nu het weeshuis door de afgifte der K. K. armen goederen eene goede som missen moet, zal er niets in den weg moeten staan of er is vrees dat er in plaats van overschotte kort zal ontstaan. Dhr v. d. Putte vei meent integendeel, dat wanneer voor iedere afdeeling een bestuur bestaatde ijver en zorg van ieder voor zijn deeljuist zal maken dat de belangen van bet geheel worden behartigd en overeen te brengen zijn. Dhr. mr. de Knokke van der Meulen kan zich na hel ge hoorde niet vereenigen met de centralisatie ook van het gasthuis, daar dit geen zuivere instelling van liefdadigheid is zoo als het weeshuis en hel den proveniers zeker'niet aangenaam zou zijn te vernemen, dat zij in een pur, een zuiver armen gesticht worden verpleegd. Dhr. van Kerkwijk heeft met genoegen de ontwikkeling van het denkbeeld van den heer v. d. Bosch gehoord, maar acht het nog al bezwaarlijk zoo omdat de administratie van 't gasthuis altijd afzonderlijk is geweest, als oindat hel f voor een voorzitter van zoodanig centraal bestuur eene on mogelijkheid zou zijn de zaken naar hehooren na te gaan terwijl hij liet betwijfelt of in de gevolgen de centralisatie niet in strijd zou zijn met het belang van het weeshuis. Dhr. v. d. Bosch zegt dat het volstrekt zijne hddoeling niet is, de drie administratien in een te smelten: zijn ar gument was, dat alles vroeger door een bestuur beheerd werd dat en dit dus nog kan. Met het argument van den heer de Knokke v. d. Meulen, moet men, zegt spieker, voorzichtig zijn want wordt zijne vrees dat het gasthuis over eenigen tijd subsidie zal be hoeven, bewaarheid, hoe zal dan de raad ooit bij gebleken noodzakelijkheid hulp aan een gesticht kunnen toestaan, dat men erkent geen gesticht van liefdadigheid maar voor een deel proveniers-huis te zijn. Bleek het, dat de administratie tc moeijelijk of onmo gelijk was, iets wat van later zorg is, wat zou dan beletten op dit besluit terug te komen' Erkent men dat de centrali satie goed is, dan is de lijd nu daar om ze tol stand te brengen. Het voorstel van burgemeester en wethouders in omvraag gebragt, wordt met 6 tegen 2 stemmen (die van de lieeren v. d. Putte en v. d. Bosch) aaugenomen. De voorzitter brengt nu in behandeling het 2<le punt, nopens de centralisatie van armen- en weeshuis. Dhr. v. d. Bosch zegt door het uitbrengen zijner stem in dezen niet te willen geprejudicieerd wordenomtrent de reglementen en het administratief oogpunt. De Voorzitter antwoordt dat alleen overliet beginsel wordt gestemd. In omvraag gebragt, zijn allen er voor, behalven de lieer inr. v. Voorst Vaderterwijl het 3de punthet behoud van regentessen voor ieder gesticht afzonderlijk, met algemeene stemmen wordt aangenomen. Naar aanleiding der genomen besluiten zullen burgemeester en wethouders de noodige verordeningen alsnu ontwerpen en aan den raad voordragen, om daarna tot de benoeming van het personeel over te gaan. Voor de benoeming van een lid van het algemeen arm bestuur, waartoe waren aanbevolen de heeren N. J. F. Ver schooraftredend lid en J. P. Burger, wordt de eerste met algemeene stemmen herbenoemd hebbende de heeren v. d. Bosch en v. d. Putte als stemopnemers gefungeerd. De Voorzitter berigtdat zijn ingekomen twee brieven, de eene van regenten over de godshuizen, berigteudedat zij in de classificatie dier gestichten berusten en aan het raadsbesluit tot afgifte der B. K. arinen-goederen is voldaan, de andere van het R. K. P. armbestuur, waaruit dit laatste punt mede blijkt. Daar beide brieven punten inhoudendie een onderzoek vereischenzullen burgemeester en wethouders, ter vol gende vergadering daarover verslag en voorstel doen* Nog deelt de voorzitter mede, dat het plan tot verdeeling van den hoofdelijken omslag voor 1858 door burgemeester en wethouders is geregeld en ofschoon niet ter competentie van den raad voor de leden gedurende eenige dagen ter visie zal woiden gelegd, met uitnoodiging om hunne be denkingen of aanmerkingen wel te willen mededeelen. Het Staatsblad no. 113 wordt overgelegd. Nog deelt de voorzitter mede dat na het opmaken der punten van beschrijving is ingekomen een brief van de heeren van Benthergem Co.waarvan voorlezing geschiedt en waarhij verzocht wordt, ten einde hunne fabriek weder in werking te kunnen brengenverlof te erlangen om eene waterleiding te mogen maken waardoor het geheel geneu traliseerd en onschadelijk water in de haven kunne afvloeijen, opdat zij daardoor van de belangrijke kosten, aan de daarstelling hunner fabriek besteed de voordeeleu kunnen trekken. De Voorzitter herinnert, dat volgens het raadsbesluit van 25 April 11. die heeren geene garancine meer mogten bereiden zonder voorkennis, goedkeuring en toestemming van bur gemeester en wethouders, waaraan zij eerlijk hebben voldaan. Burgemeester en wethouders niets liever wenschende dan het verzoek te kunnen toestaanvooral nu, daar het maken van gemalen meekrap geen voordeel geeft, stellen voor het verzoek in te willigen onder voorwaarde: 1. datoinde gemeente te dekken tegen alle mogelijke schade, de verzoekers aan burgemeester en wethouders of aan de door deze te benoemen deskundigen, zullen moeten bewijzen, dat het ^arancine-water na de fabrikage wer kelijk geheel neutraal en onschadelijk is. 2. dat het alleen bij wijze van proef zal worden toegestaan. 3. dat zij in ieder geval zich moeten verbinden en aannemen op eerste aanzegging van burgemeester en wethouders het maken van garancine te staken, behoudens de \er- pligting van deze om de redenen aan den raad mede te deelen die daartoe aanleiding geven. Daar het belang der verzoekers dringt en eene spoedige behandeling wenschelijk maakt, vragen burgemeester en wethouders of de raad zich daarmede zou kunnen ver eenigen, ofschoon de zaak op de punten van beschrijving niet voorkomt. Dhr. v. d. Bosch zegt, dal daar het punt niet aan de orde is en liet hier geldt het terugkomen op een vroeger besluit, welligt de leden die thans afwezig zijn, zich bezwaard zouden kunnen achten door het nemen van dit besluit. Dhr. mr. v. Voorst Vadergeeft in bedenking, om bur gemeester en wethouders te magtigen dit bij wijze van proef toe te staan, van welks uitslag dan bet voorstel van burge meester en wethouders zal afhangen. Daarmede verklaart dhr. v. d. Putte zich te vereenigen mits het eene proef zij op groote schaal. Allen zich daarvoor verklarende wordt alzoo besloten en de vergadering veranderd in eene met geslotene deuren. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Volgens berigt uit s' Hage zou voor de vervulling van de betrekking van minister van oorlog vooral in aanmerking komen kolonel Bij de tweede kamer is ingekomen de memorie van beantwoording der regering op het voorloopig verslag ter zake van de voorgedragen wet op het regt van successie en van overgangvergezeld van eene nota van wijzigingen van het ontwerp. Bij besluit van 30 nov. heeft Z, M. met 1 januarij 1858 een eervol ontslag verleend aan den luit. gen. baron Forstner van tlarnbenoy uit de betrek king van minister van oorlog cu hem tevens benoemd lot minister van slaat. Naar wij vernemen is de heer A, Jochim, arron dissementsijker alhier, als zoodanig verplaatst naar Arnhem en de heer J. J. Boeijevan den Briel naar Goudaterwijl nog onbekend is wie de vacature hier zal vervullen. Heden morgen ontstond er brand in den schoor steen ten huize van den heer B, op de Vlasmarkt zoodanig dat de vlammen er boven uitkwamen. Zonder tusschenkoinst der brandweer was dezelve nogtans spoedig gebluscht. Sinds eenige dagen ziet men hier vlugten van zoogenaamde vriesganzen doortrekkenwaaruit meer malen een spoedig aanstaande vorst wordt voorspeld; het gezigt over onze velden doet overigens niet ver moeden dat wij reeds het winter-saisoen zijn ingetre den het uitgezaaide wintergraan groeit overal weelig op, en de weiden bieden op de meeste plaatsen nog overvloed van voeder voor het vee, dal van hetzelve nog met graagte geniet. Vroeger deelden wij mede, dat tengevolge van het welslagen der eerste proef, het departement Middelburg der Ned. maatschappij tot bevordering der Nijverheid, besloten heeft om in Augustus 1858 eene provinciale tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid en wel op ruime schaal te houden. Bij dezer dagen verspreide circulairesspoort de commissie voor de regeling dier tentoonstellingde zeeuwsche ingezetenen, voornamelijk de industriëelen in in dit gewest tot deelneming aanin de overtuiging dat de zeeuwsche nijverheid niet zal achterbijven, daar waar het geldt de eer dezer provincie op te houden. Met haar vinden wij het overbodig het groote nut eener dergelijke tentoonstelling uit een te zetten en willen alleen met haar opmerken dat dezelve vooral in eene zoo afgescheidene provincie als Zeelandvan groot gewigt ismenig bekwaam fabriekant of tallentvol kunstenaar mist toch in den beperkten kring waarin hij verpligt is zich te bewegen eene behoorlijke ont wikkeling en voor het welslagen eene noodzakelijke bekendheid. Niet overbodig achten wij hot nogthans, de aandacht op die circulaire te vestigenonder herinnering dat vóór 15 April a. s. berigt wordt ingewacht van hen die voorwerpen verlangen intezenden. De raad der gemeente Oosterhout heeft mede besloten tot het inzenden van een adres aan de tweede kamerter ondersteuning van den Zeeuwsch-Limburg- schen-spoorweg, alsmede van de spoorweglijn van Rot terdam naar Dordrecht, over Tilburg naar Eindhoven waarvoor door den heer J. P. Brediuste Dordrecht concessie is aangevraagd. Door II. Ilagemetselaar te Amsterdam is aan de tweede kamer een adres gezonden, houdende te ken- nengeving, dat zijne vronw Christina Dorlmondde gemeenschappelijke woning heeft verlaten en tot hem niet wil terugkeerende tusschenkomst der kamer ver zoekende, opdat regterlijk onderzocht worde, om welke reden zijne huisvrouw aldus handelt. Op dit adres is de kamer overgegaan tot de orde van den dag, vermits dit onderwerp niet tot hare bevoegdheid behoort. De heer S. van Felsen, leeraar aan de theologi sche school te Kampenheeft een verzoekschrift aan de tweede kamer ingediend daarbij overleggende een adres, door de daarbij ondergeteekende kerkeraden der Christelijke Afgescheidene gemeenten in Nederland aan Z. M. den koning gerigtstrekkende om te worden erkend als kerkgenootschap onder den naam van Chris telijke Afgescheidene Gereformeerde kerk. Adressant verzoekt daarbij dat alsnog gemeld verzoek door Z. M. worde ingewilligd en dat de tweede kamer daartoe hare ondersteuning gelieve te verleenen. BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 4den nov. des avonds werd in een der hotels van Philadelphia een moord geploegd, waarvan de aan - leidende oorzaken nog immer met een geheimzinnigen sluijer bedekt zijn. Wat men er met zekerheid van weet,

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1