GOES. ADVERTENTÏEfr ijofööerger's Mingeii 23e |lillen t»an ^ollowag Woensdag- 28 October 18,57, letten. De soldaten bleken doof en vergaten in hunne woede zelfs de gehoorzaamheid jegens hunne aanvoer ders. En men geloove niet dat die teregtstellingen beter zou zijn te zeggen slagtingen slechts de muiters treffen, die met de wapenen in de hand gegrepen zijn. Rustige boeren worden dikwijls om een onvoorzigtig woord, om een enkel vermoeden het slagtoffer van deze droevige en onvoorzigtige wraaknemingen. //Reeds laten de europeanen stemmen hooren om een einde te maken aan die barbaarsehe handelingen welke de bevolking zonder nut verbitteren en de taak der generaals veel moeijelijker maken- Men hoopt dat sir Colin Campbell deze tuchtelooze soldaten in be dwang zal weten te houden en geene buitensporigheden meer zal gedoogen, welke onteerend voor de engelsche uniform zijn." (De gouvernenr-generaal lord Canningheeft dan ook reeds instructien afgekondigdwelke ten doel hebben om de maatreglen tot beteugeling der inboor lingen te regelen en te lenigen. Deze instructien zijn in eenen geest van matiging gesteld, die waarschijnlijk niet overeenkomt met de opgewondenheid der gemoede ren zoo in 't legerals onder de bevolkingmaar juist in dit opzigt zal men moeten erkennen dat de gouverneur-generaal zich op eene voor hem hoogst vereerende wijze heeft verzet tegen woeste driften en wij zijn dan ook overtuigddat er in Europa slechts eene stem zal worden gevonden om zijne handelwijze te prijzen.) "De jongste berigten uit Delhi, hier ontvangen, loopen tot den 30 Augustus. Het is zeker dat de britsche generaal alle aanbiedingen tot overgaaf der stad van de hand zal slaan zoolang deze van voor- waarden vergezeld zijn, want anders te handelen zou onvergeeflijk wezen en ons zeer duur te staan kun- i nen komen. Men weet hoe weinig men zich op het woord en de goede trouw der opstandelingen kan ver- I laten. De worsteling op leven of dood aangevangen, moet eindigen met de algeheele nederlaag der muiters of der onzen wij gelooven het eerste." Een dagblad deelt bijzonderheden aangaande het in de luchtspringen van het kruidmagazijn te Goudpore medehetwelk in den nacht van den 10 Augustus door het bliksemvuur in brand was geraakt. Dat maga zijn was in een fort gevestigdhetwelk den rajah toebehoorde en op eene hoogte lag. De schok was zoo hevig, dat de muren van het fort, een tempel en vier zware deuren in duizende stukken door de lucht ver spreid en bijna vijfhonderd huizen vernield werden. Reeds waren meer dan duizend lijken van onder de puinhoopen weggehaald. Steeuen van het fort zijn op een afstand van vier mijlen gevonden en een graniet- blok dat nog verder geslingerd washeeft een huis vernield en drie menschen gedood. Op zes mijlen afstands trilden de huizen. Londen. Eenigen tijd geleden heeft een tooneel-direc- I teur een treurspel doen opvoeren, waarvan de held de ver maarde Nana Sahibhet opperhoofd der indiaansche muitelingen is, de onmenschelijke die te Cawnpore de engelschen zoo mannen, vrouwen als kinderen, op de wreedste wijze heeft doen ombrengen. Gelijk voorzien waswerd de verschijning van dezen persoon op het tooneel met de grootste verwenschingen van het publiek begroetmen beijverde zich om hem de vuisten te toonen en de ergste vervloekingen toe te voegen. Maar het steeg ten top toen Nana-Sahib op zijn gouden troon gezeten de slagting der aan den dood ontkome- nen beval en gelaste om de levenden onder de lijken in de putten te werpen. Werkelijk was op dit oogen- blik Nana-Sahib verschrikkelijkzijn gelaat ademde slechts woede, eene duivelsch wreede glimlach plooijde zijne lippen niets had dien barbaarschen heerscher in den bijzonder goed gecostumeerden acteur beter kunnen voorstellen. Doch ook dit oogenblik was het publiek ter naauwernood in zijne verbittering Ie beteugelen en was alles noodig om die van het hoofd van den onge lukkigen komediantmet die rol belastaftewenden. Eindelijk verandert die spanninghet oproer wordt gedemptNana-Sahib wordt gevangen genomen door generaal Ilaoelock. Hij wordt naar Calcutta gevoerd en levend in eene kooi gesloten om ten speelbal der engelschen te dienen die zich door alle beleedigingen over het kwaad aan hunne landgenooten gedaan zullen wreeken. liet dondert thans toejuichingen die zich mengen met het gefluit en gegrom tegen Nana-Sahib, op wiens hoofd het steeds stokken, lorgnet kokers, brillen doozen, tot laarzen toe regent. De vervoering is ten top punt, de vrouwen wuiven met de zakdoeken!, de man nen met de hoeden en bij dit alles voegt zich het gan- sche tot opgewondenheid aanzettende orchest. Bij het vertrek der tooneelisten onstond eene nieuwe beweging. Nana-Sahib had zijne burgerkleeding aan getrokken doch werd herkend/ Hij werd gedrongen, gestooten en als een straatjongen behandeld, terwijl een regen van deuken zijn hoed belegeren, tot eindelijk de polieie hem oppakt en in eene vigelante voert, die hem in galop meer dood dan levend ten zijnent brengt, zich beklagende al te veel bijval te hebben geoogst. Intus- schen schaft de nacht raad, en de tooneelspeler uitge rust, tracht partij van de zaak te treken en slaagt er in door van zijnen directeur eene aanzienlijke vermeer dering salaris van verscheidene ponden sterling te er langen onder voorgeven dat hij onder al te groote aan doeningen zijne gezondheiden in die volksslandjes zijn bestaan opofferde. Sinds dien avond verlaat hij alleen het tooneel onder eene behoorlijke bedekking van burgerwachten. lederen avond verandert hij zijne vermomming. Het tooneelspel van Nana-Sahib wordt eiken avond met meerder bijval opgevoerd en de directeurzegt men zal er het best bij varen. Zoo nog leidt eene ongelukkige zaak tot iets goeds Een landeigenaar in het graafschap" Kent heeft 11. Vrijdag een maaltijd aan zijne arbeiders gegeven, bij gelegenheid van het binnenhalen van den oogst. Als bewijs echter, dat die lieden zich niet alleen dapper geweerd hebben bij den arbeid maar ook niet minder dapper mes en vork en vooral hunne kaken hebben weten te gebruiken, kan dienen dat zij, ten getale van 56, dien middag alleen aan vlesch een gewigt van 133 pond hebben opgepeuzeld. Als een nieuw bewijs, hoe tegenwoordigheid van geest den mensch uit dringend gevaar kan redden, diene het volgende: De heer llerrykoopman te Halifax had eene vrij aanzienlijke som gelds te Blackburn ontvangenen be vond zich in het begin dezer maand aldaar 's avonds in zijn logement. In den loop van het gesprek verneemt hij van andere gasten, met welke hij soupeerde, dat elders een reiziger door een landlooper overvallen en beroofd waswaarop hij moedig zegt: //Eén persoon wacht ik altijd af, die zal mij geen vrees aanjagen." Den volgenden morgen vertrekt onze koopman en terwijl hij op een matigen draf voortrijdtspringt op den eenzamen weg plotseling iemand in het open rijtuig, zet hem een pistool op de borsten zegt: "Gij zijt niet bang voor één persoon ik zal het u leeren. Uw geld of uw leven Bedaard hernam nu llerry. //Voor één man ben ik niet bang, maar gij zijt met u beiden." De aanvaller met dit gezegde verrast, waant, dat er een getuige is, dien hij niet bemerkt had, en ziet om. Van dat oogenblik maakt de koopman gebruik hij werpt den aanvaller uit het rijtuig, legt de zweep over zijne paarden, en ontkomt zoo het gevaar. ERANKRIJK. Parijs. Een italiaansch bloemist heeft eene uitvinding gedaan, om aan niet riekende planten eiken geur te geven, dien men verkiest. Het zaad of de wortel, der plant wordt in eene essence geplaatst van de bloem, welker reuk men daaraan begeert te gevendaarna ge droogd en geplant. Een maire uit de omstreken van Parijsgeroe pen om de zelfmoord van zijnen veldwachter F. te constateren die zich had opgehangen, vond op de borst van het lijk een geschrift vastgespeld, dat niet anders behelsde dan het relaas door den overledene zelf op gemaakt luidende in hoofdzaak Het jaar 1857, den -23 October, ten vijf ure des morgensheb ik Jean F.veldwachter in de ge meente V.behoorlijk beëedigd enz. Op het genoemde uur ga ik mij in mijne schuur aan een koord ophangen zoodanig dat er de dood zeker op volgen zal, want dit is mijn wil. Om evenwel der waarheid hulde to doen, beken ik ondergeteekende als boven, dat het de feeks van mijne vrouw is die mij tot dien zelfmoord noodzaakt. Zij overlaadt mij met schandalen en beleedigingen, zoodat ik in gedurigen twist leef, te meer nog ben ik verzekerd dat zij mij als echtgenoot grove lijk bedriegt. Eindelijk tot mijne smartik was wat velen met mij zijn en warendikwijls heb ik haar willen neêrhouwen, maar kon niet besluiten mijne loop baan met een moord te besluiten. Overigens verklaar ik mijn leven mij tot een last, en daarom maak ik er een eind aan. Daar evenwel genoemde Marguerite F., mijne vrouw, de oorzaak van mijnen dood is en alzoo manslag heeft begaan mij dikwijls toevoegende wacht oud beest ik zal u zooveel doen lijden tot gij bezwijkt, verlan gen wij het tegenwoordig relaas in handen van den keizerlijken procureur gesteld om er het noodige ge volg aan te geven Aldus naar waarheid opgemaakt, enz. F. BBLGIE. Te Gent werd dezer dagen door een uitdrager eene oude kast, die reeds lang in zijn bezit was en die hij niet had kunnen verkoopen tot brandhout gehakt. Men verbeelde zich zijne vreugde, toen hij met dit werk bezig, eene geheime lade ontdekte, waarin 36,000 fr. aan bankpapier en twee beursjes met goud geld door hem werden gevonden. Benige dagen geleden, zijn plotseling eenige jonge dames tengevolge van het plukken van bloemruikers en het te druk inademen der frissche geurendoor hevige zenuwsmarten aangedaan, wier nadeelige gevolgen alleen door met zorg aangewende neuslozingen zijn voorkomen. Het is opmerkelijk dat tegenwoordig de veldbloemen schier gevuld zijn met allerlei soort ge vleugelde insekten waarom men waarschuwt tegen liet onvoorzigtig gebruikmaken) van dit onschuldig genot. GOESSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR STOOM en ZEILVAART. Stoomschip DE STAD GOES." varende van goes op Rotterdam en tusschen liggende plaatsen vice versa. vak Goes, van Rotterdam. OCTOBER. Dingstlag 27 's inorg. 7,I Woensdag 2Ï! 's morg. 5, Donderdag 29 v 9,Vrijdag PO 5, Zaturdag 31 10, NOVEMBER. Dingsdag 3 's morg. 4,30. Maandag 2 's morg. 6, Marktberigt. flctr 3Cclcgvna£ g-eene berig-ten ontvangenzijnde de telegraaf onklaar. AVIGNON 22 October. MEEKRAP. De financieele toestand wordt meer en meer drukkend ten gevolge van de verdere verhooging van het disconto, welke sedert gisteren op iy.2 pet. is gesteld geworden. De handel is daarom zeer gering, doch in de prijzen is nog niet veel verandering, men betaald nog dezen morgen fr. 47 voor rosés en fr. 50 voor paluds. In het al gemeen is de markt echter zeer traag. GEMALEN zonder omgang. UIT HE MI/UUB TE KOOP: Éij Drie Woonhuizen, jfl waarvan twee met KRUIDENIERS- en een met TIMMERMANS-WINKEL, met TUINEN en ERVEN, staande en gelegen in de gemeente 1sllee- renhoek. Te bevragen francoonder letter V. hij de uitgevers dezer Courant. Lucas Busscherlandbouwer op het Deegveld bij Nordhorngraafschap Bentheimverklaarde mij deze week dat hij van zware rheumatiek genezen is door een GOLDBÉRGSCHEN KETTING, die hij bij mij had laten koopen. Delden, 17 October 1857. A. OKRIUTSLN. genezen rheumatisehe hoofdpijn doofheid, hartkloppin gen, verlamming'zware chronische hoofdpijn en daar door veroorzaakte toevallen en duizelingen pijn in do lenden gewrichtspijn knubbeljichtaangezigtspijn kiespijn, kramp hi de borst en in de kuiten, oorpijn, enz. GOLDBERGER'S KETTINGEN kosten 1.80, 2.70. 3.60,/ 5.40. GOLDBERGER'S OORMAGNETENJ 1.80 het paar. Amsterdam, Verkoophuis. Goes, wed. c. Vreeke. Middelburg, de/I van het Verkoophuis. Schoondijkea. J. Rrouswijli. Bergen-op-Zoom, D. Pouwels P. I'. Appelboom en C II. Veraart. Oostburg, wed. Geelhoed. Sluis, gez. Jansen. Tholen, '1'. J Maas. Vlissingen. A. M. Kalbtleisch. En in de bekende depóts in de andere steden. Een bekwame Broodbakkers-Knecht van de P. G., zag zich gaarne met November hier of elders geplaatst. Brieven franco letter B bureau Coessche Courant. Tegen November e. k. eene MEID be- noodigddie goed kan koken en met de w a s c h omgaan, bij Mevrouw DE BACKER te Kloetinge. j zijn van eene beworderenswaardige uitwerking bij levirzielcte. A. M. B., te Burgerdam, bevond zich gedurende geruimen tijd :n een bedenkelijken toestand, voortvloeiende uit leverkwaal, vele geneesmiddelen werden te vergeefs door haar gebruikt. Sedert twee maanden gebruikte zij eindelijk de pillen van Ilollovvay, en de voorschriften sliptelijk- opvolgende onder vond zij spoedig eene geheele verandering in haar gestel. Binnen weinig tijds verscheen de bloem der gezondheid weder op haar gelaat, tot eene aangename verrassing van alle hare vrienden. Deze pillen zijn ook zeer aanbevelens waardig bij alle ongesteldheden der maag en ingewanden. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes pillen a f 0.80. f 1.85, f 6.75 f 13.50, f 20.50. Potjes zalf a f 0.80, f 1.85, f 3.00, f 7.05, f 13.85, f 20.25. zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Bergen-op zooni, den heer J. Straatman, hoofd depothouder te s' Bosch, als mede te Londen, Slrant 244, en te New-York 80 Macden Lane HOLLOW AY'S établissementen. CV R K EERSTE OPENBARE OEFENING OP des avonds ten half acht ure, in de Schouwburgzaal. 11e Secretaris, C. P. ELS MAN. NB. Honoraire teilen hebben toegang op hm diploma. Kinderen beneden de vijftien jaren worden niet Bij de boekhandelaars E. Klebuwens Zoon zijn de gedrukte reglementen voor de honoraire en werkende leden il 10 ct. verkrijgbaar. Goes. Drukkerij E. KLEEUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 2