So. 83. 44** Jaargang, 185?. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. wiixmiii: courant. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f Ófl5franco per post f 0,90. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. MAANDAG 2® OCTOBER. Gewone advertentien worden d W ets. de vpge Geboortehuwelijks- en doodberigtcn. van J6 regels d ƒ3,20 behalve het zegelregt. 5 0 PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING van den ten ïiaadhuize at.daah, OP DINGSDAG DEN 27 OCT ODER J857 des namiddags ten 6 >/2 due. PUNTEN VAN BEHANDELING. Beëediging en installatie van den lieer mr. P. II. Saaymans Vader. 2. Vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag. 3. Idem dito belasting honden. 4. Overschrijving van den post voor onvoorziene uit gaven. 5. Mededeeling ingekomene stukken. 6. Vaststelling gemeente begrooting voor 1858. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van art. 27 en 42 der wet van 29 Maart 1833 (staatsblad n°. 4) omtrent de belasting naar tijdsgelang en de supple- toire aangifte, volgens welke een ieder, die door uit breiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van belasting voorwerpen der grondslagen van het per soneel komt te vallen onder toepassing van eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienst- jaars, verpligt is, alvorens en naar gelang der omstan digheden en op de boete bij art. 35 en 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswegein voege als bij art. 30 der wet is voorgeschreven, kun- tiende daarvoor een biljet ter invulling bij den heer ontvanger worden afgehaald. Goes, den 24 October 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. toestand de Prov. EXTRACT uit het Verslag van den der provincie Zeelanddoor Ged. Stalen aan Staten in de vergadering van J856. (Slot.) Buitenlandsclie scheepvaart Op de heide scheepstimmerwerven te Middelburg heerschte eene geweuschle bedrijvigheid. Van elk. werd een schip, voor de groote vaart bestemd te water gelalenwaarvan het eeneeen zoogenaamd clipperschipop de werf der commercie compagnie werd gebouwd. Nog werd op deze werf een loodskottervoor rekening van het departement van marine gebouwd. Op de commercie werf te Zierikzee en op de werf «de Goede Intentie" aldaar, liepen twee loods-rinkelaars te water. Op de eerste bleven hij het einde van het jaar 1B56 een barkschip en een galjas-kofschip nog in aanbouw. Te Vlissingen is het getal scheepstimmerwerven met ééne vermeerderdzoodat er zich thans vier bevinden de rijks marine-werf niet mede gerekend. Op de scheepstimmerwerf te Goes werd een, voor de bin nenvaart bestemd vaartuig voltooid en te water gelaten. De werkzaamheden op die werf schijnen te verminderen tengevolge, meent inen, van het in de vaart brengen eener stoomboot tusscheu Goes en Rotterdam, waardoor het getal der van eerstgemelde plaats varende zeilschepen verminderd is. Maten en Gcwigten. De verordeningen betreffende de maten en'gewiglen wor den naar belmoren gehandhaafd, het getal bekeuringen was grooter dan het vorige jaar, 'tgeen aan heter loezigt wordt toegeschreven; in liet arrond. Goes bedroeg dit 37, welke alle de veroordeeling der bekeurden tot boete tengevolge hadden. Aan ijliloou werd in het arrond. Goes 823, ontvangen, terwijl het wenschelijk voorkomt, dat bij de nieuwe verordeningen omtrent den ijk, welke reeds eenige jaren in behandeling zijn, voor de ijkpligligenwaarvan eenige klagten over het hoog bedrag der ijk-en zoogenaamde justeerioonen, inkwamen, minder bezwarende regels worden vastgesteld. Middelen van vervoer te ivater. Ter vervanging eener geslaakte, is eene nieuwe stooin- booldienst toegestaan tusschen Botterdam en Gent. Behalve de voormelde hebben nog opgehouden: eene stoom- bootdieust tusschen Botterdam en Antwerpen (vroeger tus schen Botterdam en Bergen-op-Zoom)aan welke ook was vergund Vlissingen aan te doende stoombooldienst tus schen Middelburg, Zierikzee en Bergen-op Zoom (Thoien.) Middelen van vervoer te lande. Vergunning is verleend: tot eene postwagendienst tusschen Goes en den steiger aan het wolphaartsdijkscne veer .verband met de stoombooldienst tusschen Vlissingen en Rot terdam. In 1856 zijn 22 poslwagendieusten in deze provincie uit geoefend. BIJÜYET!LANDSCHE BERIGTEN. De afdeelingen van de tweede kamer der staten- generaal hebben zich achtervolgens bezig gehouden met het onderzoek van de wetsontwerpen nopens den aan leg van spoorwegen, de regterlijke organisatie, de be lastingen de geneeskundige staatsregeling enz. Zij hebben laatstelijk onderzocht de ontwerpen wegens de afschaffing der slavernij in West-Indië. Velerlei zijn de overwegingen, die daaromtrent hebben plaats gehad, en zeer uiteenloopend de beschouwingendie deswege in het midden gebragt zijn. Al de verslagen over de in de afd. onderzochte wetsontwerpen zullen met den meesten spoed worden opgemaaktzoodat de regering hare antwoorden over de staatsbegrooting voor 1858 de belastings- en andere onderwerpen geleidelijk in gereedheid zal kunnen brengen. Nu liet onderzoek der aanhangige wets-ontwerpen in de afd. ten einde'spoedt, zal de kamer gedurende eenige weken uiteengaan ten einde dan bij hare terugkomst vele ontwerpen in be raadslaging te kunnen nemen. Ingevolge art. 64 der provinciale wetzullen de Staten der onderscheidene provinciënop Dingsdag 3 November aanstaande, in de hoofdplaatsen der verschil lende gewesten bijeenkomen, tot het houden van hunne gewone najaars-vergadering. Naar men ons mededeelt is de telegrafische ge meenschap tusschen Dordt en Rotterdam afgebroken. Een voortbeeld van vastberaden mensclilievendheid deed zich laatstleden dingsdag te Breda op. Vrouw v. d. L.een emmer water willende scheppen, had het ongeluk in de rivier de Mark te vallen. Drie daar digt bij zijnde mannen schoten toeom haar te hulp te komendoch het niet durvende wagen zeiven te water te gaanmeenden zij door liet toesteken der handen de vrouw gelegenheid te gevenom zich te redden. Deze hulp zoude echter weinig gebaat hebben, ware niet bij tijds de dienstmaagt IJ. R. langs de plaats des voorvals gekomen. Deze vraagt, waarom een hun ner niet in het water springt, waarop zij tot antwoord ontvangt: //doe gij het dan." Dit laat zij zich niet twee maal zeggen; ter beschaming der tegenwoordig zijnden, springt zij onmiddelijk in de Mark, en heeft het geluk genoemde v. d. L. te redden. De geredde, in zwange- ren toestand zijnde, verkeert in vrij bedenkelijken staat. Ten vervolge op vroegere mededeelingen aangaande het gevondene wrak van de Lutine, kan worden gemeld dat op 20 dezer weder geborgen zijn: 650 heele zilveren spaansche matten, 8 halve dito, 10 kwart dito en 1 achtste dito, 2 louis d'orsvoorts een stukje van een fratische kroon, eenige spijkers en een weinig koper. In de Groninger Courant leest men het volgen de: In ons nummer van 17 dezer kwam eene adverten tie voor, waarin personen werden gevraagd om tegen genot van eene goede provisie o courante artikelen van alllerlei aard op hunne woonplaats en in de naburige gemeenten te exploiteren", of er dat vreemde woord, exploiteren de schuld van is weet men niet, maar zeker is het, dat de redactie van dit blad reeds verscheidene brieven heeft ontvangen van personen, die zich aanbieden tot liet leveren van courant-artikelsenkele reeds dadelijk vergezeld van proef-artikeltjes of monsters. Aan allen, die alzoo in deze iet wat kluchtige dwaling zijn ver vallen is onder dankbetuiging voor hun vriendelijk aanbod berigt, dat men (voorhands van correspondenten ten plattenlande ruimschoots voorzien is. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. De erfgenamen van een handelaar te Lubeck hebben tegen Zweden een eisch ingesteld tot betaling eener belangrijke som uit krachte van eene schuldbe kentenis welke dagteekend uit den tijd van den dertigjarigen oorlog. In 1626 had de koopman Jacobus Krieves, aan de koningin Christina 61,596 thalers voor geschoten. Uit erkentelijkheid bragt de zweedsche re in gering die schuldvordering op 68.500 thalers. Hij ontving daarvan 23,000 thalers in mandaten op de amsterdam- van verscheidene mijlen sche bank en de overige 45,500 thalers moesten betaald worden in verschillende termijnen waarvan de laatste in Junij 1639 verviel. Deze som nu 'is jrodiflietaald en de erfgenamen van Jacobus Krievers eisschen thans die som met de intressenwelke 630.330 thalers be- loopeu zal. -Berigten uit Aziatisch Rusland melden, dat het opperhoofd der Tunkinsche bnretendie in dat rijk over 5000 mannelijke onderdanen het gebied voert, met vrouw, zoon en 70 neven gedoopt is, en dat Z. M. de keizer daarbij het peterschap heeft vervuld. Er is te Hamburg een nieuw tijdschrift verschenen, met name "Nordische Platter", dat vooral de opbeuring der nederduitsche (of platduitsche) taal in Noord- Duitschland ten doel heeft. Te Frankfort voorspelt men een vroegen en strengen winter In den nacht van den 19 dezer viel de thermometer reeds tot op 4 graden. ENGELAND. De indische bladen waaruit de londensche pers thans lange uittreksels bevatdeelen over het feitelijke van den toestand in Iudië weinig of niets mede, dat niet reeds door den telegraaf bekend is. Zij behelzen echter vele bijzonderheden, welke, hoewel op zich zelf staande, voor eene juiste waardering van wat tegenwoordig in Indië voorvaltniet onbelangrijk zijn. Zoo wordt over het mohamedaansche feest't welk den 24 Augustus gevierd ishet volgende uit Cal cutta geschreven //Wij hebben gedurende den ganschen loop van den Moharrem in de grootsle ongerustheid geleefd. Dit is een gedachtenisfeest ter eere van Hussan en Hoassein, twee zonen van den profeet. De mahomedaansche be volking heeft zoo als te verwachten wasniet nage- 1 laten om dit jaar meer werk van dat feest te maken dan gewoonlijk. Eene onbeschrijfelijke drukte heerschte in alle wijken der inboorlingen. Processiën met banie ren lantaarnen en toortsen van den morgen tot den avond de straten doorloopen. Men stelle zich daarbij eene dweepzieke menigte voordansende en schreeu wende bij het oorverdoovend geluid der tantamsman nen, vrouwen en kinderen, een waar Bedlam in optogt. Het gouvernement had alle maatregelen genomen die voor de omstandigheden vereischt worden. Van den eenen kant heeft men den europeanen vermaand niet het minste voorwendsel tot opstand te leveren. Aan plakbiljetten op de hoeken der straten noodigden de europeanen uitzich van de pagoden verwijderd te houden, en niets te doen wat de godsdienstige gevoe lens der indiërs kon kwetsen. Deze aanmaningen bleken niet overbodig te zijnwant het ontbreekt ons hier niet aan personenwelke van ongeduld branden om aan degenen, welke zij als geheime of openbare zamen- zweerders beschouwen, eene bloedige les te geven. Van een anderen kant had de regering alles voorbereid om uitspattingen te voorkomen van den kant der inboor lingen. Alle eenigzins belangrijke punten waren door engelsche troepen en vrijwilligers bezet. De kanon niers stonden bij hunne met schroot geladen stukken, en eene vreesselijke straf zou den muitelingen ten deel gevallen wezen als zij eene beweging hadden durven ondernemen. Gelukkig dat alles goed afgeloopen is er heeft noch twist noch botsing plaats gehad tusschen inboorlingen en europeanen. //Gij weet reeds in Europa hoeveel gruwelen door de oproerlingen gepleegd zijn en niets kan een denk beeld geven van de afschuwelijke wreedhedenwaaraan deze wilde horden zich schuldig hebben gemaakt. Maar, om de waarheid te spreken onze engelsche soldaten toonen zich te geneigd om het vreesselijk voorbeeld te volgen dat de cipayers hun gegeven hebben. Ik zou eene lange lijst kunnen opmaken van die bar- baarsche teregtstellingenblindelings op schuldigen en onschuldigen uitgeoefend, teregtstellingen van wreed heden welke christelijke soldaten onwaardig zijn. Te SealkoteFatteepoorAllahabad Patra Dinapoor en voor Delhi wordt eiken dag een massa opgehangen en gefusileerd. En bepaalt men zich alleen tot die teregt stellingen F Verre van daarmen volgt de muiters na en oefent zelfs wraak op de lijken die men langs de wegen aan de boomen hangt. Geloofwaardige getuigen hebben mij verzekerd, dat zij de wegen op een afstand hebben afgelegd en aan eiken boom een lijk zagen hangen. Te vergeefs trachten eenige opper-offioierien deze buitensporigheden te be-

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1