V>. 83. DONDERDAG 22 OCTOBER, j Dp uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per knartaai is f ófl5franco per post f J,90. De inzen BI Kif EN LAND SC HE BERIGTEN. GOES, 22 October. De begrooting der inkomsten en uitgaven van deze gemeente voor 1858 zoodanig als die door het dage- 1 lijksch bestuur is ontworpenis ingedeeld als volgt ONTVANG. Goed slot der rekening 1855 f 117,515, pachten f 1623, chijnsen f 972,973, jagt en visscherij f 99,renten f 731,van de leenbank f 50, opcenten grondlasten en personeel f 5243,80lioofde- lijken omslag f 21000,(alzoo hetzelfde bedrag als over 1857 geheven is), belasting wijn f 2531,gedis- teleerd f11106,honden f 300,schoolgelden f 1255,sas-geld f 3200,waaggeld f 66, marktgelden f 600,begrafer.is-regten f 200,le ges f 50,verschillende inkomsten f 2634,98, ver koop van olmen boomen f 600,alzoo in totaal f 52380,27. UITGAAT. Jaarweddenburgemeester f 800, wethouders f 800,ontvanger f 1200,secretaris f 1000, ambtenaren ter secretarie f 1700,genees- en verloskundigen f 1390,opzigters wegen f 400, klokkenist f 200,— klokluiders f 100,havenmees ters f 850,peilder en roeijer f 20,onderwijzers f 4544-50, marktmeesters f 220,wasgmeesters f 40, commissaris van policie f 500,policie-dienaars f 2100,— agent van kazernering f 150,drukker f 250,stadswerkers f 624,concierge beurs f 50, twee grafdelvers f 100,4 boden brandspuiten f 20, concierge manhuis f 78,onderhoud en aankoop meu belen f 270,licht, brand en bureau-behoeften f 1610, onderhoud gebouwen f 1910,aanleg of vernieuwing -■ f 5870,— onderhoud trekkers-woning f 123,belastin gen f 354,— intressen f 3108,18, aflossingen f3372, intressen vorige jaren f 248,965, kadastrale registers f 60,brandweer f 325,plaatselijke geneeskundige commissie f 25,afkoop tollen f 188,12, schutterij f 552,68, 2Vi pet. grondbelasting enz. f 131,095,kwade posten personeel f 25,jaarwedde cipier f 60, onderhoud scholen f 385,huur van gebouwen f250, aankoop schoolmeubelen f 580,verdere kosten on derwijs f 300,subsidie aan't armbestuur f 2300, aan hetzelve de renten der gildenfondsen f 570, verpleging krankzinnigen f 525,kolonie van welda digheid f 900,besteding in het gasthuis f 2371,20, begrafenis-kosten f200,gemeente-apotheek f 510, pensioenen f 500,assurantie-penningen f 170, straatverlichting f1740,kleeding policie f 593,— betalingen bij voorschot f 40,restitutie belastingen f 3000,vervolgings-kosten f50,militie f20,— zwanenvoeder f 50,gijzelkosten f 50,weeshuis f 200,— telegraafkantoor f 300,— toelage opzigters f 50,onvoorzien f 1340,03. In totaal f 52380,27. gelijk staande met de ontvangsten. Het voornemen schijnt te bestaan om de gasverlichting met 1859 iu te voeren. Gisteren, den 21 October, is de winterdienst voor de posterijen aangevangen en is de aankomst der hollandsche post alhier weder ten 2.05 ure, die der middelburgsche ten 12 ureterwijl het vertrek der eerste ten 12.15 ure en die der laatste ten 2.15 ure is. Omtrent den tegenwoordige!) toestand van het kanaal door ons eiland meldt men ons datdoor het gebrek aan goede stoomwerktuigen de werkzaam heden geheel stil liggen. Eerst in de volgende maand zal men op nieuw kunnen beginnen om door middel van nieuwedie uit Louden verwacht wordende groote hoeveelheid waterdie zich in de sluisputten bevindten het lieijen der palen belet uit te pompen. Op die wijze zal men den winter doen voorbijgaan, terwijl het plan bestaatom zeer vroeg in de lente van 1858, met alle krachten te beginnen. Indien dan ook het gerucht waarheid behelstdat de finantiële toestand der maatschappij weder in goede orde is dan valt er aan den voortgang en de voltooijing van het kanaalniet te twijfelen. Men heeft opgemerktdat het water, 't welk in de putten komt, zout is; welke omstandigheid het noodzakelijk zal makenom het- zelve in onmiddelijke gemeenschap met de Schelde te brengen en het alzoo niet door de u Side drainsge voerd zal mogen worden. Men verzekertdat zulks voor de aannemers be langrijke kosten zal veroorzaken. 44ste jaargang. ling van advertentien moet geschieden vódr drie uren des nam Bij Z. M. besluit van den 19 dezer, is benoemd tot notaris in het arrondissement Goes, ter standplaats ColijnsplaatL. v. d. Moer, candidaat-notaris aldaar. Een groot aantal ingezetenen iu het voormalig vierde administratief distriet van Zeeland, met een ge voel van vreugde het tijdstip ziende aanbreken, waarop de concessie tot bedijking van schorren in het Zwin door den vorigen fransehen keizer aan wijlen den gene raal graaf van Damme, voor 52 jaren verleend, zal ein digen en die aanzienlijke bezittingen bet rijk zullen toe- behooren, heeft zij zich adres tot de tweede kamer der Staten-Generaal gewend, baar eerbiedig verzoekende om, hetzij door interpellatie of op eene andere wijzede belangen van het rijk zoowel als die van de ingeze tenen in bet voormalige 4de administratief district van Zeeland, in deze hoogstbelangrijke zaak met alle kracht te behartigen en voor te staan, door in geene eventuele dading, die het gouvernement met de erven van Damme mogt trachten aan te gaan, toe te stemmen; opdat het rijk al de daaruit voortvloeijende voordeelen geniete en de ingezetenen de vruchten van den vaderlandschen bodem mogen deelachtig worden waarvan zijdoor de noodlottige gevolgen eener vreemde heerschappijtot heden in zoo menig opzigt en op velerlei wijze zijn verstoken gebleven. Den 19 dezer zijn te Rotterdam aangekomen en in het Zeemanhuis opgenomen de door het hof van Zuid- Holland dezer dagen vrijgesproken Javaansche zeelieden, waarvan er een onderweg was ziek geworden. De officier der arrondissemerits regtbank aldaar, dhr mr. J. H. IV. Swellengrebel, die bij hun arrivement tegenwoordig was heeft zicli onmiddelijk het lot van dien man aangetrok ken en liefderijk voor zijne verpleging zorg gedragen. Het is zeer te wenschen dat de overigen nu spoedig aangemonsterd zullen worden op een der eerste naar Java vertrekkende schepen, en men mag met regt ver wachten dat de kapiteins hunne pogingen zullen wil len aanwendenom deze lieden zoo spoedig doenlijk hun vaderland weder te doen bereiken, waarvan zij reeds zoo lang verwijderd zijn geweest. Onder andere grootendeels bekende bijzonderheden meldt men uit 's Hage, betreflende deze javaansche zee lieden, dat het afscheid der 18 vrijgesprokenen van de vier die veroordeeld zijn treffend was en dat zij hen met leedwezen hebben achtergelaten. Vrijdag 11. in de gevangenis teruggekeerd, moeten zij den wenseh hebben te kennen gegeven om de straffenwaartoe vier hun ner makkers waren veroordeeld, gezamenlijk te deelen. Het spreekt echter van zelf, dat dergelijk voorstel geen ingang heeft kunnen vindendoch men ziet daaruit tevens hoe weinig begrip de bedoelde lieden van de hier bestaande strafregtspleging hebben. Reeds meermalen is er melding gemaakt van de deel neming die de Maleijers hebben ondervonden. Men voegt daar nog bij, dat eene aanzienlijke dame, die vroe ger in Oost-Indie is geweest en het maleisch verstaat, hen dikwerf bezocht heeft, hun verschillende voorwer pen ten geschenke heeft gegeven en hen gisteren ein delijk tot afscheid, onder eene hartelijke toespraak, elk een zilver horologie heeft uitgereikt, als een bewijs van de deelneming, die zij hier te lande hebben ondervonden. Den 18 dezeromstreeks half vijf ure, ontstond er brand in de tabaksfabriek van den heer L. Sin/cel te Almelowaardoor in twee uren tijds genoemd ge bouw met eene daaraan gelegen daghuurders woning geheel eene prooi der vlammen zijn geworden en een groote voorraad tabak en turf is verbrand. Naar men verneemt wordt de schade op ongeveer 13,000 be rekend en is het verbrande grootendeels geassureerd. Een groot aantal gemeente-secretarissen in het arrondissement Breda hebben besloten aan Z. M. den koning adressen in te zenden 1°. tot bekoming van eene toelage uit 's rijks kas voor de werkzaamheden der militieschutterijpatenten en jagt en visscherij en 2°. tot wijziging van art. 95 der gemeente-wet voor zooveel betreft het ontslaan van den secretaris. De epidemie van koorts, vooral in de kleistreken der provincie Groningenblijft steeds voortduren en wel zoo dat de geneeskundigen slechts bij de meest mogelijke inspanning in staat zijn overal hulp te ver- Gewone advertentien worden a W ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodherigtenvan J6 regels d f J,20 behalve het, zegelregt. ddags. leenen. Men zegtdat de epidemie wel wat overeen komt met de bekende van 1827 doch voegt er bij dat de wetenschap inmiddels gelukkig' niet heeft stil gestaan, zoodat uit dien hoofde het gevaar thans oneindig minder is. Te gelijk met de koorts heerschen in vele dorpen levens de pokken. Sedert eenige weken is nabij het dorp Winterswijk het boren naar steenkolen met vernieuwden moed onder nomen. In den aanvang scheen de opening, welke het vorige jaar geboord washier en daar zeer verstopt, doch men is alle belemmering weldra te boven gekomen en zet thans liet werk met ijver voort, welks goede uitslag wel onzeker is, doch waarop duitsche geologen steedsj veel hoop geven. 's iiAOfi, 19 October. Eergisteren namiddag bevond zich de sergeant J. Grumkevan het regiment grena diers en jagers, te Veur, toen aldaar het dochtertje van de weduwe Smulders, een meisje van 15 li 16 jaren, in het water was gevallen en in zinkenden toestand verkeerde. Zonder aarzelen begaf hij zich geheel ge kleed te water, met het gelukkig gevolg, dat hij haar nog levend aan hare bedroefde moeder mogt terug geven; zijnde dit de tweede maal dat hij iemand het leven redt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. frankfort, 18 October. Tot gisteren avond zijn onder de puinhoopeu de verminkte en deels verbrande lijken van zeven personen gevonden, waaronder ook de vuuvwerkmaker Schink en drie zijner kinderen. Zijne vrouw en oudste dochter liggen als het ware zielto gende in het hospitaal. Op het oogenblik der ontplof fing bevonden zich 49 personen in het bedoelde huis. Er worden nog eenige lieden vermist. Daar allen have en goed verloren hebben, wordt er ten hunnen behoeve hier ter stede eene collecte geopend. 18 October. Ofschoon de toestand des konings niet verergert, is er nog niet beslist, op welke wijze, men de aangelegenheid van het regentschap zal regelen, ge durende den tijd dat de koning niet in staat zal zijn, de teugels van het bewind zelf in handen te houden. 19. De koning heeft ook in den afgeloopen nacht met korte tusschenpoozingen rustig geslapen Overigens blijft de toestand van den lijder bijna dezelfde als gisteren. In den Rheingau is de wijnoogst in vollen gang. De kwaliteit wordt buitengemeen geroemdvoor den wijn worden echter enorme prijzen bedongen. Zoo werd van het gewas eens wijnsbergsin de nabijheid van Biugen, 1000 fl. per okshoold betaald. De Gazz. di Milano bevat het volgende merk waardige voorbeeld van een' hoogbejaarden krankzinnige. J. C. Ddler van de AJojana werd in 1796 in het krankzinnigen gesticht Colimbo geplaatst. Op den 9 Oct. van dit jaar is hij eindelijk na 60 jaren in dat treurig gesticht doorgebragt te hebben overleden. Er bestaan weinige voorbeelden van menschendie met hunne gekrenkte vermogens zoolang geleefd 'nebben. ENGELAND. Lord Palm.erston schijntin weerwil van zijne talrijke bezighedentoch nog eenigen tijd overig te hebben. Ten minste hij heeft zelf de teekening ont worpen voor een nieuw mortier, dat 1000 cwt. zwaar is, en waarmede eerlang proeven te Woolwich genomen zullen worden. Te Londen is het gerucht in omloop dat de ge neraal Havelockter belooning voor de gevvigtige diens ten in den tegenwoordige!! strijd tegen de indische opstandelingen bewezentot de waardigheid van pair verheven zal worden. Indien dit gerucht zich beves tigt dan is deze verheffing te opmerkelijkeromdat de generaal niet tot deengelsche aristocratieën buiten dien ook niet tot de heersohende godsdienst behoort. De door den gouverneur-generaal van Engelsch- Indie aan de kommanderende officieren daar te lande uitgevaardigde circulairewaarbij hun wordt voorge schreven om geene te snelle vonnissen te vellen over de in hunne handen vallende muitelingen, wordt dooi de dagbladen vrij algemeen afgekeurdals ontijdig en onstaatkundigslechts zeer enkele bladen meenen den maatregel to kunnen verdedigen

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1