(.OISMIII ('01R11 1 No. 81. 44ste Jaargang, PAARDEN, RENDEREN, SCHAPEN en VARKENS tfsbtssbssss Dp in'/gave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. Dc prijs per wartaal is f d,75franco per post f J,90. MAANDAG 10 OCTOBER. De inzending van advertenlien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. 5 Gewone advertentien worden d 20 ets. de Geboorte-, huwelijks- en doodherigtenvan d behalve het. zege/regt. PLAATSELIJK BESTUUR. BEEENDHAZUNa. UIV/llgOII UI 2Ë, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die liet aangaat: Dat volgens Artikel 1 van het CiTlSËÉf reglement op het houden van open- bare veemarkten tot handel in InnTriPii binnen dezelfde Stad, gearresteerd den 7 April 1845 en gepubliceerd den 26 dier maand, op iederen Dings- dag (behalve den eersten) in de maand Novemberzijnde dit jaar den 10, 17 en 24 dier maand, aldaar zooda nige veemarkt zal gehouden worden, en dat dezelve zal onderworpen zijn aan de bepalingen in dat reglement vervat. En zal zulks door afkondigingaanplakkingen insertie in de Goessc/ie Courant worden bekend gemaakt. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 October 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAE. BINKENLANDSCHE BERIGTEN. Bij 'L. M. besluit "van 12 October jl.no. 48 zijn benoemd tot plaatsvervangende kantonregters in het kanton Heinkenszand mr. J. C. R. van der BiU grondeigenaar aldaarin het kanton HulstIJ. M. rentmeester van het kroondomein aldaar. Bij besluit van Z. M. den koning is benoemd tot 1 sten luitenant: de 2de luitenant II. A. Callenfels. In de N. R. Courant van Zaturdag wordt gemeld, dat de levering van de benoodigde steenkolen voor die gemeente, gedurende den aanstaanden winter is aanbe steed voor f 1,78 per mud engelsche en f 1,62 de ruhrkolen. Hier is de eerstgenoemde soort aangenomen voor f 1,52, de laatste voor f 1,47s per mud, een verschil al zoo van 26 en 143 cent. Ofschoon nu te Rotterdamwaar belasting op de steenkolen geheven wordtde prijs zeker iets hooger moet zijn, is toch het verschil te groot om het daar aan alleen toe te schrijven te meer daar Rotterdam eene los- en ladingsplaats is, waar de steenkolen mits dien uit de eerste hand worden ontvangen. De hooge raad der Nederlanden heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van de heeren J. Landé Sf Co.commissionair te Amsterdam, eiseher tegen den staat der Nederlandentot voldoening eener som van j f 4000 door hem op 5 Julij 1856 ingesloten in j een brief, op het postkantoor te Amsterdam bezorgd, j en geadresseerd aan een persoon te Maastrichtwelke brief niet is teregt gekomen. De raad heeft den eischers - hunnen eisch ontzegt en hen veroordeeld in de kosten van het proces daar zij bij de aanteekening aan het postkantoor de geldswaarde niet hebben opgegeven, en mitsdien de artt. 15, 4e zinsnede, en 16 der postwet, in verband met art. 96 van het wetboek van koophan del, op deze zaak van volkomen toepassing zijn. Het prov. hof van Zuid-Holland heeft 11. Zaturdag uitspraak gedaan in de zaak der maleijers. Bij een uitvoerig arrestwaarvan de voorlezing twee en een half uur duurde, zijn Sidin, PasenoKasid'm en Klaas Ledsema schuldig verklaard aan wederspannigheid enz., doch niet ten getale van meer dan 20 personen. Al de anderen zijn daarvan vrijgesproken. Sidin Paseno en Kasidin zijn van poging tot moedwilliger! doodslag en Paseno tevens van moedwillige verwonding en brand stichting vrijgesproken. Het Openbaar ministerie is niet ontvankelijk verklaard in zijn eisch wegens desertie en diefstal. Dien ten gevolge heeft het hof Sidin en Paseno tot een tucht huisstraf van 5 jaren en Kasidin en Klaas Letsem.a tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren veroordeeld terwijl de overigen zijn vrijge sproken. Het O. M. heeft echter verklaardredenen te hebben de vrijgespvokenen gevangen te houden. De j president heeft den tolken, voor hunnen ijver en naauw- gezetheid en den verdedigers, voor het volbrengen hunner moeijelijke taak, zijn dank betuigd. Eene ontzaggelijke menigte, waaronder men den mi-1 nister van financiën, vele leden der kamers en van den hoogen raad opmerkte, woonde deze zitting bij. Men meldt ons thansdat de veroordeelde j Maleijers zich tegen hun vonnis in cassatie hebben voorzien. Bij een winkelierster in gemaakte kleederen en gouden en zilveren voorwerpen wonende san den Schiedamschen dijk te Rotterdamis gekomen eene onbekende jufvrouw of dame, oud 28 li 80 jaren, van gewone iengte en gezet van postuurmet rond en gezond gelaat, bruin haar en sprekende met een haag- sclien tongvalgekleed met donkere halfzijden japon met blaauwe bloemen zwart zijden mantille enz., en dragende een spoorwegmandjezij beweerde van Dor drecht te zijn gekomen en naar Brussel te zullen gaan. Zij bood te koop aan gedoubleerd goud, zijnde vest- kettingen horologiehakenbroches, ringen, enz., alles uit een graauw papieren zak op de toonbank werpende, benevens gedoubleerd gouden oorknoppen in een doosje. Daar om verschillende redenen deze goederen vermoed worden ergens gestolen te zijn zijn er pogingen in het werk gesteld om de beschrevene jufvrouw te ach terhalen, welke zich echter uit de voeten had gemaakt en niet meer te vinden was. Uit Eindhoven wordt geschreven dat men daar de werking van de nieuwe jagtwet hierdoor ondervindt, dat terwijl onder den invloed der vorige jagtwet de gevangenis te klein was, deze nu te groot is geworden. Zondag arriveerde te Yeendam de officier van justitie van de arrondissements-regtbank te Winschoten met gevolg en begaf zich ten huize van den huisver- wer Koenenwiens vrouw in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. dood uit eene sloot is opgehaald; om, zoo als men zegt, lijkschouwing te houden wegens het wonderlijk verdrinken dier vrouwdie door ziekte in 't geheel niet loopen kon. •shaoe. Naar wij vernemen zal de tweede kamer der Staten-Generaal morgen voor drie weken uiteengaan, om de regering gelegenheid te geven tot antwoorden op de uitgebragte verslagen. wissekerke, 16 October. Door de weldadige hand van mej. C. J. Vader, is aan deze gemeente een armenhuis geschonken in hetwelk 24 a 28 personen kunnen verpleegd worden. Dezer dagen is het tot dat doel in gebruik gekomen en op eene plegtige wijze ingewijd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. NOORD-AMERIKA. REW-tonK. In den jongsten tijd zijn hier niet minder dan 270 bankroeten bekend geworden. De ban- ken hebben de betalingen in klinkende munt moeten stakendaar zij anders aan de meest gevestigde en soliede huizen de middelen hadden moeten ontnemen I om hunne verpligtingen te kunnen nakomen. Men schrijft de crisis hoofzakelijk ddaraan toe, dat men door onmatige uitbreiding in ondernemingen en handelszaken j de maat der geldmidddelen minstens een tiental jaren is vooruitgeloopen. I De handel in katten verkrijgt te New-York een grooten omvang. Onlangs zond een koopman dier stad eene lading katten naar Malta. Gedurende de terugreis brak een hevig onweder losen iemand riepwaar schijnlijk schertsende, uitdat de katten duivels waren, en dat zij het vaartuig naar de hel zouden voeren. Dit was genoeg voor de bijgeloovige bemanning, om te eischen dat men de katten zou loslatendie daarop allen werden verdronken. Thans eischt de eigenaar der kattenvan de eigenaars van het schipeene schade vergoeding van 50 dollars per kop, waardoor zijn ge- heele eisch 2650 dollars 6625) beloopt. DUlTiSCHLAND. Voor het glas, waaruit keizer Napoleon bij zijn kartstojndig oponthoud te Ludwigshafen gedronken heeft, is aan den bezitter van het hotel Zum Deutschen Hauze reeds eene zeer aanzienlijke som geboden. Het Journal de Genève van 10 dezer deelt mede, dat aldaar dezer dagen proeven zijn genomen met een mechaniek kanondat zich zelf laadt en in eene minuut twintig schoten doet. De uitvinder meent, dat deze snelheid nog kan bespoedigd en gebragt wor den tot dertig schoten in eene minuut. De kogels bereikten de overzijde van de Rhone zonder dat het kanondat op eene hoogte gesteld was eene achter- waartsche beweging had gemaakt. Te Kopenhagen wordt thans de lading verkocht van de fransche stoomboot Alberteenigen tijd geleden vergaan, voor zoo ver die namelijk van lieverlede door duikertoestellen van den bodem der zee wordt opge haald. De lading was op 600,000 fr. geschaten bestaat uit de kostbaarste voorwerpen, als zijden stoffen, fijne wijnen enz. enz. De bekwaamheid der inwoners van Normandye en van het noordelijke Frankrijkin het inpakken van fijne vruchten is bij deze gelegen heid weder gebleken daar de in luchtdichte trommels en stuk voor stuk ingepakte vruchten volkomen onbe schadigd gevonden zijn. Daaronder zijn zulke groote en uitmuntende peren dat zij tegen 6 sch. per stuk weder verkocht worden. De duikers hebben nu onge veer de helft van de lading boven water gehaald. Er is onlangs medegedeelddat den oostenrijk- schen ambtenaren in hun ambtsberoep stipte geheim houding is aanbevolen. Als aanleiding hiervan wordt het volgende gemeld Een hoog ambtenaar bij het financiewezen zou bij den keizer klagten hebben inge leverd tegen de kamer van controle, ten gevolge waarvan een naauwkeurig onderzoek ten deze werd ingesteld. De uitkomst kon slechts met eene gevaarlijke schen ding van de dienst-geheimen worden openbaar gemaakt zoodatop grond daarvanbovenbedoelde verordening' die geheimhouding beveeltis verschenen. Men verhaalt de volgende bijzonderheid betref fende de bijeenkomst der twee keizers te Stuttgardt. Toen keizer Napoleon te Osborne was kwam de ge projecteerde bijeenkomst te Stuttgardt ter sprakeen zou men zich van de engelsche zijde alstoen verwon derd getoond hebben over deze vertrouwelijke toenade ring tot den voovmaligen gemeenschappelijken vijand. Keizer Napoleon moet hieroptot verontschuldiging ten antwoord hebben gegeven, dat hij tot deze bijeen komst uitgenoodigd zijnde, die uit beleefdheid niet van de hand konde wijzen. Toen nu ook keizer Napoleon te Stuttgardt over de ophanden weimarsche bijeenkomst zijne bevreemding te kennen gaf, verontschuldigde zich keizer Alexander volkomen op dezelfde wijs en in dezelfde bewoordingen, waarmede de fransche keizer dit te Osborne had gedaan. Het schijnt derhalvedat men te St. Petarsburg volkomen onderrigt moet zijn, geweest, van hetgeen op Osborne gezegd en gedaan werd. weewen. Het staken der betalingen in de handelswereld wordt hier als het ware aanstekend. Gisteren hebben weder tien firma's hare betalingen ge staakt. De dief van een dezer firma's die den vorigen winter een prijs van 40000 florijnen uit de loterij had getrokken, heeft zich voor den kop geschoten. Dit is de vijfde zelfmoord, die binnen weinige dagen, om de zelfde oorzaak bedreven werd. -Te Inspruck is de dichter Seun op 60jarigen leeftijd overleden. Hij had in zijn leven met vele wederwaardigheden te kampen. De gedachten die hij als jongeling vervaardigdevonden algemeenen bijval behalven bij de policie, die hem langen tijd in de ge vangenis zette. Daarop soldaat geworden wijdde hij zich na zijn ontslag, op nieuw aan de dichtkunst, doch moest allerlei droevige wederwaardigheden onder vinden. De toestand des konings was den 15 dezer iets beterzijn verjaardag is in stille gevierd. Een treffende karaktertrek wordt van de koningin medegedeeld. Toen namelijk de lijfarts, dr. Schonlein, haar de zekere hoop op de genezing des konings me dedeelde, zonk zij, onder een vloed van tranen op de kniën, en kuste in hare greuzelooze blijdschap dc hand des docters. Op 6 Italiaansche mijlen afstands rondom den

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1