whxmiii: No, 80. 44sUi Jaargasag. DONDERDAG 15 OCTOBER. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. Dc prijs per kwartaal is j" ófl5franco per post. df)0. De in zen BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij Z M. besluit van 10 dezer, ne. 70, is be noemd tot substituut-officier bij de arrondissements- regtbank alhierinr. J. van der Sleijden, advocaat en regter-plaatsvervanger bij dc arrondissements-regtbank te Deventer. Door den minister van financien is aan de tweede- kamer eene nota van wijzigingen ingezonden betrefiei.de de wet op de middelen. Daarin wordt voorgesteld staking der heffing van opcenten op het geslagt ten bedrage van 88 met 1 Januari] 1858. Daardoor zal eene niet onbeduidende verligting verkregen worden en zal tevens het bezwaar tegen de verhoogde tarieven ver valllen welker toepassing tot 1 Januarij 1858 is ge schorst. Volgens de Schelde bestaat er alle reden om te geloovendat binnen weinige dagen de onderhande lingen over de hernieuwing van liet handelstractaat tusschen Nederland en Belgie zullen worden hervat. Men meent dat de kwestie van den spoorweg van Antwerpen naar den Rhijn ter zijde gesteld is en dewijl dit punt de voornaamste moeijelijkheid bij de onder handelingen opleverdemag men het er thans voor houdendat de twee partijen het weldra over de andere punten zullen eens worden. Zonder onvoorziene beletselen zullen de onderhandelingen in de volgende week hervat worden. Het Friesch Weekblad verklaart uit eene goede bron te vernemen dat zich thans te Parijs een raad van administratie, bestaande uit acht mannen, waar onder van den eersten rang en invloed in Prankrijk hebben geconstitueerd ter voltooijing der spoorweg zaak van Noord-Nederland. Als een voorbeeld van spoedige ontwikkeling deelt men ons mede, dat eene, bij den landbouwer JU. te 's Heer Hendrikskinderen op den 5 Maart geborene kip, reeds haar eersten rand van 25 eijeren heeft afge legd en thans een broed kuikens heeft. Vroeger deelden wij mede den tweeden bloei van eenen wijngaardwij kunnen dit thans aanvullen met het berigt dat reeds eenige dier nieuwe vruchten rijp geworden en getrokken zijn. De met lof bekende brandspuit-fabriekant de lieer W. van der Os te Vlissingen heeft voor liet in aan bouw zijnde nieuwe drooge dok te Willamsoord eene zuigpomp vervaardigd, wier verwonderlijke kracht, doel treffende zamenstelling en bijzonder kleine afmeting niet alleen getuigen van 's mans vindingrijkheid in de werk tuigkunde tnaar tevens van doorzigt en juist begrip der lokale behoeften. Dat werktuig is slechts vijf pal men breed en geeft in een uur 45,000 kannen water; om haar in volle kracht te doen werken zijn slechts acht of zes man benoodigd. W ij gelooven niet dat er in ons land nog iets van dien aard vervaardigd is, dat bij kleinen omvang zoo veel kracht van uitwerking bezit en komt den ijverigen en bekwamen fabriekant den lof aan zijne kunde en geest van nijverheids-ont wikkeling verschuldigd toe. (A. C.) In de vorig*. week is te Amsterdamin het lo kaal de Eensgezindheii eene belangrijke verkooping van fonds-artikelen gehouden, hehoorende tot het fonds van den boekhandelaar, den het, (j Jiru.sem.an, te Haar lem. De meest voorname boe<llan(jejaj.en uj^ verschil lende provinciën waren daarbij woordig. Er wer den voor onderscheidene artikelen aanzienlijke prijzen besteed, als onder anderen, voor het Ch,is(e'ijj/j. Album ruim f 7000, konper de firma JNomanh. %n te Zalt- BommelAglaja maandboekje voor Dames Handwer ken, ruim 10,400, kooper dezelfde firma; het 4i(,um der Natuurruim f 13,400, koopers de Erven „aK Hol/tuis Ihilsemate Groningende werken van IV. J. van Zeggelen, ruim f 1600 enz. De opbrengst van den geheelen verkoop was ongeveer f 50,000 terwijl buitendien omstreeks voor 25,000 is opge- houden onder dit laatste behoordeonder anderen het jaarboekje Auroravoor ruim f 5500. Deze verkooping heeft nog eene treilende bijzonder- ling van advertent ien moet. geschieden vóór drie uren des iiami beid opgeleverd. Zij werd, even als de meeste ver- koopiugen van fonds-artikelen geleid door den heer C van A est er enaldaar, een man, die door veel jarige practisehe ondervinding en dienstvaardigheid jegens allen, door zijne beroepsgenooten algemeen geacht en bemind wordt. Het was de 77ste verkooping, welke onder zijne leiding geschiedde. Zijne handelsvrienden hebben hem bij deze gelegenheid een fraaijen Voltaire ten geschenke aangeboden, onder eene warme toespraak van een hunner, terwijl de dichter van Zeggelen daarbij een ex tempore uitsprak, hetwelk door alle aanwezigen met de meeste geestdrift werd toegejuicht. De heer van Resteren zigtbaar getroffen over dit blijk van achting zijner vrienden, zeide hun daarvoor in hartelijke bewoordingen dank. Omtrent den ooj»st in Zeeland, deelt de Staats-Courant het volgend nader verslag mede De vrees dat de buiten gewone droogte en hitte, welke gedurende een groot gedeelIe des zomers hebben geheerschl een nadeeligen invloed op de verschillende gewassen zouden hebben uitgeoefend, is hij de inzameling, welke bij het gunstigste weder plaats had en buitengewoon vroeg was afgeloopen gelukkig ge bleken allezins overdreven te zijn. De hoeveelheid van het ingezamelde toch gaat de verwachting meestal ver te boven, terwijl de hoeveelheid van vele gewassen niets te wenschen laat. Zulks is vooral met iiet hoofdvoortbreugsel van dit gewest, de tarwehet geval. ln den gewonen herfsttijd uitge zaaid, had zij van de winterkoude niets te lijden, en kwam, ofschoon door de nachtvorsten in het voorjaar nog al gedund, over liet algemeen goed op. Het stroo bleef kort. De korrel daarentegen is zwaar, blank en meelrijk.Op eenige plaat sen in hel voormalig vierde district en in het eiland Tholen deden zich sporen van brandkolen zien. De opbrengst kan gemiddeld op 25 tol 28 mud per bunder gerekend worden. De rogge leverde insgelijks slechts kort stroo op. De korrel is echter van zeer goede hoedanigheidwigtig en blank, niettegenstaande ook deze vrucht door de koude in het voorjaar heeft geleden. De gemiddelde opbrengst wordt op 25 mud per bunder geschat. De winter gars t is van goede hoedanigheid. Deze vrucht was middelmatig van stroo, doel) zwaar en blank van graan. De zomergarst is minder gunstig uitgevallen. De opbrengst wordt verschillend opgegeven. Men schijnt ze gemiddeld op 38 mud voor de winter gar sten op 34 mud voor de zomergarst per bunder te kunnen stellen. De haver schijnt van alle vruchten het meeste door de droogte te hebben geleden. Kvenwel is zij goed van hoe danigheid de korrel is zwaar en blank. Het stroo bleef kort. De opbrengst wordt van 32 tot 40 mud per bunder opgegeven. Het koolzaaddat den winter gelukkig doorkwam; doch in bel voorjaar veel leed door de nachtvorsten, gaf hier en daar reden tot tevredenheid. Meerendeels bleef bet echter beneden het middelmatige en is weinig olierijk. Op Noord- Beveland werd hel door den zoogenaamden glanskever en op Schouwen door de zwarte vlieg en andere insecten zeer geteisterd. Men stelt de opbrengst dooreen op 18 tot 24 mud per bunder. De paarden- en duivenhoonen leden veel door de hitte. Zij bleven kort van stroo en klein van stuk. De middelbare opbrengst kan op niet meer dan op 18 mud per bunder worden gesteld. De witte of gele, en ook de groene en graauwe erwten kwamen meestal te vroeg tot rijpheid en bleven daardoor klein van stuk. Op Walcheren eu Noordbeveland werden zij nogal in sterke mate door de luis aaugestast. Men schat de opbrengst op 20 tot 25 mud per bunder. De gewone ziekte deed zich al vroeg in de aardappelen zien -, zij bepaalde zich schier uitsluitend lot het loof en slechts op enkele plaatsen meende men daarvan sporen ook aan den knol te ontdekken. Niettemin werkte het vroeg versterven van het loof nadeelig op de vrucht, zoodat deze klein van stuk bleef. Zij wordt echter over het algemeen gezegd goed van smaak te zijn. De opbrengst schijnt ge middeld op 150 mud per bunder te kunnen worden geschat. De graslanden waren tot in Junij in voldoenden staat; later ondervonden zij den nadeeligen invloed der droogte en hitte. De hoeveelheid van het ingezamelde hooi zal dan ook niet boven het middelmatige zijn. De weilanden leverden in den nazomer weinig voedsel voor het vee op en waren tegen het einde van Augustus op vele plaatsen geheel ver dord. Hier en daar moest men tot stal voedering van het vee overgaan; door den sedert gevallen regen is de toestand der weilanden echter eenigzins verbeterd. De klavers vielen, wat de eerste betreft, goed uit. De tweede snede had mede ten gevolge der droogteveel minder gunstige uitkomsten. Ook de wortelgewassen tierden niet goed. De opbrengst daarvan zal dan ook bet middel matige niet bereiken. Het vee liet, wat zijne gezondheid aangaat, gedurende Rebecl liet afgeloopen gedeelte des jaars, niets te wenschen. 0ndev de varkens werden op enkele plaatsen wederom sporen cje ree(js vroeger waargenomen ziekte ontdekt. De schaaVscjjjiej{j van voedsel en ook van goed drinkwater werkte j,et vell(3 en vooral op het melkvee, zoodat het weinig zuivel afwierp. Dit werd door de hooge prijzen van dit artikel meerendeels vergoed. De vrees dat het gebruik van slecht drinkwater ziekte onder het vee ten gevolge zou hebben heeft zich tot nog toe niet verwezenlijkt. Over het algemeen kunnen de uitkomsten van den jougsten oogst voor den landman als zeer gunstig worden beschouwd, daar, hij eene meestal voldoende inzameling, voor bijna alle voortbrengselen van den grond bij voortduring hooge prijzen zijn te bedingen. BE IT Elf LAN DSC HE BERIGTEN. DUITSCHLAND. FHAKKFOHT. Uit Warschau wordt geschreven', dat de hooge poolsche adel tegenwoordig eene buiten gewone sympathie voor llusland betoontzoodat deze bijna tot de overtuiging schijnt gekomen te zijn dat voor Polen slechts heil te hopen is van de naauwste aansluiting aan de stamverwante russen de nog wat minder sympatiserende adel van den tweeden en derden rang schijnt spoedig te zullen volgen en dan heeft Alexander II Polen door vredelievende wapenen duur zaam veroverdwant de in andere landen overhand hebbende burgerstand is in Polen zonder allen invloed en wat de mindere klasse betreft, deze is het volmaakt onverschilligwie zij volgen moet. De wenscli van den hoogen poolschen adeldat een broeder van den keizer tot stedehouder van Polen benoemd worde en te Warschau zijne residentie neme, zal waarschijnlijk wel vervuld worden. De pastoors in het kanton Aargau verklaren ten gevolge van een bevel des bisschops geene gemengde huwelijken meer te zullen afkondigen. De regerings raad zorgt dien ten gevolge voor de afkondiging van plakkaten. Groot opzien baart eene erge régtsvergis'siiig. Tn het tuchthuis te Zurich zit namelijk een echtpaar ge vangen hetwelk in het vorige jaar wegens brandstich ting veroordeeld werd (de man tot 10 de vrouw tot 8 jaren tuchthuisstraf). Nu is echter ten duidelijkste gebleken dat beide personen op de getuigenis van twee kinderen door de gezworenen onschuldig veroor deeld zijn. V1W DE «BEitZBII, 7 October. Het kanton Thur- gau heeft zijn roem, als vruchtdragend land, op de landbouwtentoonstelling te Bern luisterlijk gehand haafd daar het 316 soorten van appelen, 162 van peren en '250 van aardappelen heeft ten toon gesteld. In het geheel moet dit kanton meer dan 1000 vrucht soorten bouwen. Ook de keizer der franschen dingt (door zendingen uit zijne bezitting Arrenberg) naar den prijs mede. Te Zurich veroorzaakt het brood eener aetien- maatschappijaan de bakkers eene voor dezen gevaar lijke maar voor het publiek met regt gewenschte mededinging. In Brunswijk zal den 18 October eene diamanten bruiloft gevierd worden. De bruidegom is de 90jarige op halve soldy staande officier van het engelsch-duitsclie legioen F. Sc/iulze. Reeds onderscheidde hij zich als dapper soldaat in den spaanschen oorlog onder Wellington en vocht ook bij de vernieling der deensche vloot voor Kopenhagen. Zijne vrouw was met hunne kinderen zijne getrouwe begeleidster op al zijne veld- togten zoowel te water als te land. Dezer dagen heeft een blinde draaiorgelspeler te Adenstedt in het. Hannoversche zijne vrouw inet wie hij in twist was geraaktgeworgd en om den schijn van deze misdaad van zich af te werpen sloeg hij ver volgens het lijk een touw om den halssleepte het zoo langs den grond en hing het daarna aan een balk op. Deze list werd echter al spoedig ontdekt en de moordenaar te Ilildesheim in verzekerde bewaring gesteld. ENGEUAND. De volgende bijzonderheden eener te Londen ge pleegde misdaad worden medegedeeld in de A. C. In den morgen tusschen 5 en 6 ure zagen twee jongens, die den Theems oproeiden, een reiszak opeen der uitstekende bogen van de Waterloo-brug liggen. Begeerig naar hunnen vond werd de "zak die zwaar woog en met veel touw digtgemaakt wasspoedig in de boot gebragtdoch het strekte getij vereisc'nte al

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1