(OlttAYi. iNo. 79. 44sl° Jaargang, kMg) De nitgavé dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f dffö franco per post df)0. De inzi BINNEN LAND SCHE BERIGTEN. Uit oiize vroeger medegedeelde raadsverslagen (zie het bijblad van no. 64 en de Goessche Ct. no. 72), kent men het verschil van gevoelen dat tusschen de commissie van onderzoek der geloofsbrieven en den voorzitter bestond, omtrent de al of niet toelating van den heer mr. P. H. Saaijmans Vaderals herbenoemd lid van den raad;dat namelijk de genoemde commissie op daarbij aangevoerde gronden tegen die toelating ad viseerde 't welk met meerderheid van stemmen werd aangenomen; ter vernietiging van welk besluit de voor zitter zich tot ged. staten wendedie de denkwijze van den adressant deelden. Op voorstel van meerge noemde commissie is in deze de beslissing van Z. M. den Kouing ingeroepen die thans bij besluit de toelating van den heer Vader heeft bevolen. Bij Z. M. besluit van 33 Sept. jl.n°. 85 is eene verhooging der predikants-jaarwedden, bij wijze van alterum tantum, toegestaan voor de gemeenten Borssele, Kapelle, Wilhelminadorp en Yersekewaar het trac- tement geen f 800,bedroeg. Jl. Zaturdag is het voortzetten van de oever verdediging te Neuzen, in publieke besteding aangenomen door den heer A. Einders te Breskens voor f 13 900. In de vorige week, des dingsdags, had tusschen Stavenisse en het Zijpe de knecht van den schipper Arie van der IViel het ongeluk te verdrinken, waar omtrent genoemde v. d. Wiel ons het volgende ver- haalt//Varende het schip de Zes Gebroeders van Werkendam, geladen met steen en bestemd naar Goes, verliet mijn knechtK. Pottertegen mijne waar schuwing het boordten einde de vol water geloo- pen boot ledig te scheppen. Bij het instappen ging eene holle zee en sloeg de boot om, terwijl alle pogingen, zoo door mij en den eenigen met mij aan boord zijnden jongen ter redding aangewendmislukten. De ongelukkige, wiens lijk men nog niet weet of opge- vischt is, behoorde te Werkendam te huis en laat eene vrouw met vier kinderen nawas kloek en tamelijk lang van gestaltegekleed in bombazijn en kenbaar aan een kaal hoofd. Men schrijft van graaff Reynet (Kaap kolonie) van de eerste dagen van Mei //De commissie, alhier in September 1855 gevormd voor het overkomen van jeugdige emigranten uit Hol land, heeft het genoegen te ondervinden dat die jonge lieden allen aan hunne dienstheeren voldoening geven en eeno goede gezondheid genieten. //De landbouwveeteelt en wijnbouw verkrijgen in dit district met iederen dag meer uitbreiding. Inzon derheid is dit het geval met het wijnmaken en de brandewijnstokerijalsmede met de schapenfokkerij. Wij krijgen hier ter stede eene belangrijke wolmarkt, ook die uit de streken van ColesbergSmithfield en Bloemfontein wordt aangevoerd. Mevr. de wed. Ds. W. Stormdie eene kolonie in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wenscht op te rigten, heeft eene oproeping gedaan tot plaatsing van eenige jongelieden op gelijke voorwaarden als er onlangs eenigen naar de Kaap de Goede Hoop zijn ver trokken. Deze jongelieden zullen vrijen overtogt ge nieten tot in den staat Tenessee, benevens eene uitrus ting gelijk aan de jongelieden is verstrekt, die naar de Kaap zijn vertrokken. Zij moeten den ouderdom van 14 a 13 jaren bereikt hebben en aldaar tot hun 21e jaar werkzaam blijven, en zullen dan 100 dollars of 250 gulden bekomen na verloop van dien tijd kunnen zij naar eigen goedvinden terugkeeren of zich vestigen waar zij dit het wensehelijkst zuilen achten. De damesvereenigiDg Dorcas te Delftheeft zich bereid verklaard om voor belanghebbenden de bezor ging van een en ander op zich te nemen. Te Amsterdam is de nog jeugdige huisvrouw van een diamantslijper voor de vierdemaal in een tijds- f verloop van drie en een half jaar van eene tweeling bevallen, zijnde een jongen en een meisje. De kinderen en moeder zijn volmaakt wel. MAANDAG 12 OCTOBER. ding van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des BUITENLANDSCHE BEBIGTETt. NOORD-AMERIKA. NEW-ï'ORK, 22 Sept. Het getal geredden bij de schipbreuk van de Central America bedraagt reeds 149 (32 vrouwen 27 kinderen en 90 mannen). De Neio- Yorh Herald spreekt zelf reeds van 173, zonder echter de bron op te geven waaruit hij dat met, alle andere opgaven verschillende getal heeft geput. De bewonde renswaardige tucht van de equipagede verheven vol harding der 500 passagiers, voor twee derden uit mijnwerkers bestaandedie men gewoon is als half wilde» te beschouwen staat verre boven het gedrag der meer beschaafde passagiers en bemanningdie aan boord van de Arctic waren, toen deze zonk. Een pas sagier werd wonderbaar gered. Hij werd op eene diepte van 20 voet onder de oppervlakte van het water mede- gesleept toen de Central America zonk. Toen hij weder boven de oppervlakte van het water kwamwas zijn reddingsgordel losgegaan. Het rondhout, waaraan hij zich had vastgeklemd, was verdwenen. Hij ziet een anderen schipbreukelingdie een reddingsgordel vasthoudthij roept hem uit al zijne krachten aan en zwemt naar hem toezij vereenigen zich het was een lijkdat hem een reddingstoestel bragt. De pas sagier kon zich boven houden tot het vaartuig Marine aankwam en hem opnam. Toen de Empire .Sidny 92 schipbreukelingen te New-York had aangebragt, werden zij met rijtuigen naar verschillende logementen ver voerd waar zij met eene lofwaardige gastvrijheid zijn ontvangen. De koetsiers weigerden zelfs hun loon aan te nemen. Sedert eenige jaren bestaat in de Vereenigde Staten eene wet volgens welke verongelijkte jufvrouwen scha deloosstelling kunnen vorderen voor het niet nakomen van huwelijksbeloften. Thans is te Boston eene zaak aanhangig, waarbij de heer de dame vervolgt en 25,000 dollars schadeloosstelling eischt voor de wispelturigheid der dame, die, na hem als haren toekomstigen echt vriend aangenomen te hebben, goedgevonden heeft zich desniettemin met een ander in het huwelijksbootje te begeven. De zaak baart natuurlijk opziendaar de dame vermogend is en in goede kringen te huis behoort. DU1T8CHLAND. DiTSSEi.DORF, 7 October. Eergisteren avond, tus schen 8 en 9 ure, kwam een zeer net gekleed persoon bij een katholiek geestelijkeen verlangde die alleen te spreken. Toen zij alleen in eene kamer waren, vroeg de geestelijke den vreemdeling wat hij wensehte. Deze antwoorddedat hij gelden wel terstondverlangde, om zijne huur te betalen. De geestelijke verzocht hem, ten einde hem eenigzins te vreden te stellen, den vol genden dag terug te komen hij kon dan zijne belan gen met meer bedaardheid voordragen, en hij, de gees telijke, zou hem dan, naar zijne krachten, bijstaan. De vreemdeling haalde hierop een pistool voor den dag, en zette het den geestelijke dreigend op de borst. Op diens hulpgeschreeuw kwam zijne nichtdie als huis houdster bij hem inwoonde, toeschieten. De onverlaat dreigde ook haar met het pistool en vervolgde haar tot aan den trap, langs welken zij naar boven gevlugt was. De geestelijke maakte van dien oogenblik gebruik, om de deur te sluiten en door het venster om hulp te roepen. Toen de vreemdeling dit hoorde, wilde hij met geweld de deur openbrekenhetgeen hem echter niet gelukte. ïntusschen hadden zich menschen voor het linis verzameld waaruit de booswicht thans te voor schijn kwamen twee schoten uit zijn pistool met dubbelen loop loste. De duisternis begunstigde zijne vlugt; en zoo is hij dan ook ontkomen. Kort te voren bad hij een ander geestelijke door bedreiging geld afgeperst. Een eigenaardig verschijnsel brengt veel beweging onder de bewoners van Hameln en omstreken. Het oude Hohnstein, reeds zoo rijk aan sagen, werpt sedert eenige dagen over eene oppervlakte van 20 morgen uit zijn' rotsachtigen grond vuur en vlammende oorzaak waarvan men tot nog toe niet heeft kunnen verklaren. Er werden manschappen gerequireerdom aldaar wacht te houden en door water het vuur te blusschen doch hoe meer water men er op wierp, hoe heviger de vlammen begonnen uit te barsten. Het V; /Igg Gewone advertentien worden a 20 ets. de Yegef -gMPlaiitst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 régels a f d,20 behalve, het zegelregt ddags. vuur zegt een particulier schrijven uit Hameln is geenszins vulkanischmaar het schijntdat boom wortels, welligt verbonden met een brandbaar mineraal, aan bet vuur voedsel gevenwelks uitbreiding hon- derde menschen thans trachten Tegen te gaan. In de tabaks- en sigarenfabriek van den heer G. Pratorius te Berlijn is thans eene sigaren-machine in werking, welke dagelijks 5000 stuks sigaren levert, die netter zijn dan die met de hand zijn vervaardigd, terwijl tevens minder tabak verloren gaat. ENGELAND. Met de Indus zijn te Southampton vele vlugtelin gen uit Indie aangekomen. Zij werden door de echt genoot van den lord-mayor van Londen den mayor van Southampton en andere notabelen ontvangen. Deze boot brengt 379,546 p. st. aan goud uit Australië mede. Onder de bijzondere brieven uit Indie is een schrijven van een officier uit Meerut zonder datum, niet van belang ontbloot. Men leest daarin"Wij zijn hier sterk bevestigd en vreezen voor geen aanval, zelfs niet van den sterksten vijand. Delhi is niet ge vallen, maar wij hebben duizenden verslagen. Ons volk is niet te bedwingen en zijn als losgelaten duivels. Ik ga naar Delhi in een korps van Sikhs. Deze en de Ghoorkas hebben als Europeanen aan onze zijde ge vochten zonder deze waren wij allen vermoord of uit het land gejaagd geworden. De Cipayers hebben allen moed verloren. De Hindoes en de Muzelmannen vech ten met elkander en de Hindoes verwijten aan laatst genoemden dat zij van alles de schuld zijn. Hun leven is dan ook verloren, want wij zullen geen enkel man sparen. Het is mogelijk dat vele onsehuldigen daarbij omkomenmaar zij hebben zeiven den vloek over hun gebragttoen zij de kinderen voor de oogen des vaders in stukken sneden en hun het lillend vleesch in den mond stopten toen zij zuigelingen in kisten stopten en dan levend verbrandden. Zulke daden hebben de gevolgen die nu komen zullen. Men zal kolonnes vormen om het land in alle rigtingen door te trekken en op de Cipayers jagt te maken als op wilde dierenenz. Men koestert vrees of Luknow zich zal staande houden, terwijl de muiters de verwachte engelsche troe pen met groote vrees te gemoet zien. Er waren reeds 3000 man ontscheept. Iemand, die dezer dagen vroeg: waarom er onder de regering van den gemaklievenden Bendrilc VIII nog geene postzegels in gebruik warenwerd het antwoord gegeven omdat in dien tijd het hoofd eener koningin nog geene penny waard was. ERANKRIJK. Pamjs. Er heerschte Maandag een hevige storm te Marseille. De regen viel in stroomen neder. De blik sem was niet van den hemel. De straat Cannebière was letterlijk in een stroom veranderd. Eene vrouw met een kindje wilde die straat oversteken en nam het kind op de schouders maar naauwelijks had zij eenige stappen gedaan toen zij door den stroom ter nedergeworpenmet het kind door de golven geheel bedolven en met groote snelheid medegevoerd werd. Vijf mannen hebben haar met groote moeite gered. Te Rijssel wonen in de wijk Seint Sauveur twee werkliedenintime vriendenbeiden weduwnaars en ieder vader van eene eenige dochter. De beide va ders hebbende beide dochters op denzelfden dag gehuwd, zoodat deze laatsten thans de schoondochters hunner eigene vaders zijn, en, indien het huwelijk met kinderen gezegend wordtde grootmoeders der kinderen van hunne vadersterwijl deze steeds de vaders hunner schoonmoeders blijven. Dezer dagen vond men een paard beweging- en ademloos in zijn stal liggen naar men veronderstelde aan eene beroerte gestorven. De vilder had het reeds den strop op den hals geslagen om het op zijn' wagen te slepen, toen de veearts Lefranc zich tegen het weg halen van het doodgewaande paard verzette, te kennen gevende dat hij het onmiddelijk het leven zou weer geven en men het zou zien opstaan en naar de ruif gaan om te eten slechts vroeg hij eene minuut voor de operatie. Dadelijk nam hij een instrument uit den zak

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1