No. 78. 44ste Jaargang, DONDERDAG 8 OCTOBER. goessche w«y.»;ig»Sf.a»iEgjESS rsmivBiacaaasntixzssmiaactteDsxp&m&ujjjujmnn 111— imtaae De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f dfi 5, franco per post df)0. De inzen EXTRACT uit het Verslag van den toestand der provincie 'Zeelanddoor Ged. Staten aan de Proo. Staten in de vergadering van J856 (Vervolg.) Hoofdstuk XItl. Landbouw en Veeteelt. Uit de ingekomen verslagen blijkt, dat de^ oogst van bet afgeloopen jaar onder de gunstige mag geteld worden De meeste vruchten ga yen eene goede en ruime opbrengst, zoodat het den landbouwer, ook wegens de nog steeds hooge marktprijzen zeer voordeelig ging. Dat zulks op de koop- en huurwaarde der landen van invloed was, kan geenszins bevreemden. Deze is in bet laatste jaar dan ook nog aan merkelijk gestegen; onder anderen werd in het vroegere 4e district, in koop van 1,000 lot 2,000 en voor weiden en nieuwe gronden van 2,000 lol 3,000ja zelfs tot 4.000 voor den bunder gegeven. Wel is men beducht dat de hocge koop- en pachtsommen, die tegenwoordig worden besleed, bij eene verdere daling der marktprijzen en vooral in het geval van eenen minder voordeeligen oogsthoogst nadeelig op den landbouwenden stand zullen terug werkeu, maar wat hiervan zij zal de lijd moeten leeren. Dit echter meeuen wij uit de ontvangen berigten te mogen opmaken, dat de landbouw met toenemende zorg gedreven wordt en ineu de middelen niet veronachtzaamt, waardoor volgens de lessen der wetenschap en ondervinding, aan den bodem eene meerdere vruchtbaarheid kan gegeven worden. Aangaande den veestapel kunnen niet vele bijzonderheden medegedeeld worden. De prijzen van paardenrunderen en varkens bleven voortdurend hoog. Hief en daar werden de veerassen gekruistzoo als te Tbolen hel paardenras met afstammelingen van geldersche hengsten en het runder ras met afstammelingen van het kortgehoornde öurhamras, de schapen met hel [manras. In Noord beveland is mede een engelsche stier van wege de maatschappij van landbouw en veeteelt gevestigd, terwijl het schapenras met engelsch ras gekruist mede eene groole verbetering aldaar heeft ondergaan. Hoofdstuk XIV. Jagt en Visschcrij. De staat van het jagtveld was voldoende, er werd veel klein wild aangetroffen. 335 groote en 4 kleine jagt-akten werden uitgegeven waarvoor zonder het zegelregt 5,045 aan regt werd betaald. 141,30 werd betaald voor premiën wegens het dooden van 7 fluwijnen, 186 bunzings, 2 ber- melijnen 222 wezels, 15 valken, 3 havikken, 35 sperwers en 1 wouw. Door een te Stavenisse bestaand genootschap werden 129 kraaijen, 63 eksters, 297 spreeuwen, 764 mus scben en 301 mollen gedood. Hoofdstuk XV. Ambachts- en Fabrijks-nijverheid. De werkzaamheden in de calicots weverijen zouden door de vorige ondernemers zijn gestaakt geworden; met mede werking vau twee voorname te Middelburg gevestigde han delshuizen heeft zich echter eene vereeniging gevormd, waardoor die werkzaamheden, ofschoon op kleinere schaal, en met uitzondering van de fabrijk te Goes, welke met den 1 Julij des vorigen jaars geheel is opgeheven, zullen worden voortgezet. Hoofdstuk XVI. Handel en Scheepvaart. De daling, welke de graanprijzen, bij het sluiten van den vrede tusschen de verbondene mogendheden en Rusland ook op die markt oudergingen, trof vooral de landlieden, aangezien er tengevolge der hooge prijzengedurende de laatste driejaren weinig graan op speculatie is verkocht, zoodat de landliedenop gemeld tijdstipde voornaamste houders waren. Reeds in het Voorjaar van 1856 deed zich eene meer ge regelde vraag naar meekrap voorwelke gedurende het geheele jaar aanhield. Vooral de middensoorten werden voor den uitvoer naar het buitenland, gekocht; de betere soorten werden voor uederlandsche garancine-fahrijken en de fijne soorten voor Rusland opgeruimd. In het najaar was er veel vraag naar meekrapwortelen voor buitenlaudscbe orders, waarvan velen, bij den geringen voorraad, waarschijnlijk niet zijn kunnen worden uitgevoerd. Tengevolge van de rijzing der prijzen van de grondstoffen, verbeterden zich ook die van de garancine. Er was van dit fabrikaat voldoende aftrek. De waarde der uitgevoerde hoeveelheden van de genoemde drie artikelen wordt, door de kamer van koophandel en fabrijken te Middelburg, op minstens een millioen gulden geschat. Niet onbelangrijke hoeveelheden taiwe, gerst en paarde- boonen werden uit Goes, over Rotterdam, naar Frankrijk en Engeland uitgevoerd. Het koolzaad vond aldaar alleen aftrek voor de binnen- landsche markten en fabrijken. Slechts enkele partijen, in nieuw ontgonnen polders gewonnen, werden voor belgische rekening gekocht. Gedroogde meekrapwortelen (racine) waren, voor buiten- landsche rekening, zeer gevraagd. De uitvoer van ooft bepaalde zich tot de kersen, waarvan alleen de hoeveelheid aanleiding tot eenige binnenlandsche verzending kon geven. De toestand van den klein handel schijnt over het alge meen niet verbeterd, met uitzondering alleen van den handel in gouden en zilveren voorwerpen, welke nog is toegenomen. De buitenlandsche handel bestond voor Goes in het invoe ren van eene scheepslading hout en eene hoeveelheid sleen- ^tolen (Wordt vervolgd.) BI OEN LTSÜSC HE BERIGTEffT™ De commissie» va» rapporteurs va» de Tweede Kamer der Staten-Ge»eraal hebben hu»»e eindverslagen uit- ling van advertentien moet geschieden voer drie uren des naini gebragt1°. over het op nieuw ingediende wets ontwerp tot wijziging van de regten op den in- en uitvoer van viscb, en 2°. over het wets-ontwerp houdende wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting van IS56. Zie per lelegr.) Bij herstemming' in het kiesdistrict Amersfoort zijn ingekomen 1699 geldige briefjes. De heer mr. II. A. M. van Asch van IVijck bekwam 976 en de lieer mr. A. IV. Engelen 723 stemmen zoodat eerst genoemde gekozen is. Door de verschillende provinciale commissien van onderwijs zijn in de zomer-vergaderingen geëxamineerd en toegelaten 30 ouderwijzers van den 2deu rang67 van den 3den rang62 van den éden rang 1 huis onderwijzer 83 schoolhouderessen en 3 huis-onder wijzeressen. Het verhoor der beschuldigde maleijers is in de zitting van eergisteren afgeloopen De advocaat- generaal is zijn requisitoir begonnen en heeft als eerste punt behandeld de beschuldiging van wederspannigheid door aantasten en wederstand feitelijk en geweldadig gepleegd. Hij requireerde eene gevangenisstraf van 510 jaren voor de besch: Siclin, Pa Seno, Kapidin Kasidin, Raljooh I, üorlokKlaas Ledesma, Makedin Sidin en Meden (de le, 2e, 3e, ée, 5e, 10e, 11e, lée, 15e en 2.2e volgens de acte van beschuldiging). Op de algemeene vergadering der leden van de vereeniging voor zeeuwsche muziekfeesten, in de vorige week te Middelburg gehoudenis volgens de Midd. Cour. aangenomen om Zierikzee te begrijpen onder de plaatsen waar muziekfeesten zullen gehouden worden en zou nader nog door het bestuur besloten zijn om in den loop van deze maand voorbereidende maatregelen te nemen om zoo mogelijk in den zomer van 1858 aldaar het vijfde zeeuwsch muziekfeest te doen plaats hebben. Ter aanvulling van dit berigt kunnen wij nog mede- deelendat de rekening en verantwoording van het comité voor het 4'1° zeeuwsch muziekfeest den 4 en 5 Juiüj jl. alhier gehouden, is opgenomen, goedgekeurd en vastgesteld en de dank der vereeniging bij monde des voorzitters van het hoofdbestuur, aan de leden van het comité(met uitzondering van één allen aldaar tegenwoordig), is aangeboden voorts, dat de leden van liet hoofdbestuur met overgroote meerderheid van stemmen als zoodanig zijn herkozen en ter vervanging van den aftredenden voorzitter, de lieer J. Jde Kanier, als zoodanig door de vergadering is benoemd, de heer mr. M. P. Blaaubeen, lid van het hoofdbestuur alhier. Nog gaat men voort uit het zuidelijke Frankrijk voorbeelden van buitengewonen groei en vruchtbaarheid mede te deelen; tegen over deze kan men ook nog van hier uit liet meer aan verandering van luchtgestel onderhevige Zuid-Beveland berigten, dat te Kattendijke (kort aan zee) een kastanje boom naast de eerste vruch ten wederom verschillende fraaije bloemstengels toont en in een tuin bij bloeijende aardbeziën ook nieuwe ter gewoner halver grootte zijn getrokken. In degemeente Deursen zijn den 3 dezer dooreen boerenarbeider bij het omwerken van grond eenige koperen geldstukken gevonden, die men een zeer lioogen ouderdom toeschrijft. Werd dezer dagen melding gemaakt van het groot aantal muizen als eene plaag' voor de landbou wers,ook in de streken van IJsselstein laten zij zich in menigte zien en strekken hunne verwoestingen zelfs tot in de geldkisten der boeren uit. Bij een land bouwer te Benschop vernielden zij in een' nacht meer dan f 700,aan bankpapier,naar den tegenwoor- digeu prijs p. m, 70 mud tarwe. Van Moerdijk wordt van den 5 gemeld. Gisteren avond ten 9 ure sloeg de bliksem in een wagen van den spoortrein, beladen met 15 balen katoen, welke met nog eenige balen van een anderen wagon verbrandden. Door tijdig aangebragte hulp zijn de overige wagons, welke ook met soortgelijke goederen waren beladen, behouden gebleven. De goederen waren voor Belgie bestemd. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en duodberigtenvan d6 regels a f d,20 behalve het zegelregt. ddags. BÜITE1VLAWDSCHE BERÏGTEN. TURKIJE In den laatsten tijd zijn verscheidene voorbeelden van Mahomedaansche verdraagzaamheid bekend gewor den, die des te meer vermelding verdienen, hoe minder men dat nog steeds van de Turken verwacht. Reeds voor verscheidene maanden stierf te Konstantinopel een Turk die eene grieksche vrouw had getrouwd welke Christin bleef. Hij liet een kind na. Zijne bloedver wanten namen aan de weduwe het kind met geweld af, opdat zij het niet als Christen zoude opvoeden. De weduwe wilde haar kind niet in hun bezit laten, en klaagde hen aan. De zaak kwam eindelijk voor het hoogste geregthetwelk besliste dat het kind aan de moeder behoorde en aan haar moest worden teruggegeven. Voor eenige weken wilde er een Jood Muzelman worden. Zijne bloedverwanten zochten hem op alle mogelijke wijzen van dezen stap terug te houden. Te vergeefs hij gaat naar den Scheick ül Islam en verklaart dat hij tot den Islam wil overgaan Gelooft gij aan Jezus Christus vraagt hem deze. De Jood antwoordt ont kennend. Dan kunt gij ook geen Muzelman worden antwoorde hem de Scheickwant de Muzelmannen rekenen Jezus onder de profeten. Een derde geval deelt het jongste nommer van het Joum. de Con. mede. Eene jonge Christin uit Aleppo was voor eenigen tijd tot den Islam overgegaan. Later had zij berouw over haren stap en wilde weder Christin worden. Zij werd daarom naar Konstantinopel gezonden en daar zij bij haar besluit volhardde, hield haar de turksche regering niet terug. Zij werd vrijgelaten en is nu in haar vaderland teruggekeerd. DU1TSCHLAND.Wbenen. In een onzer voorsteden heeft men de liefhebberij opgevat om tabaksplanten bij wijze van sieraad voor de vensters te plaatsen en te laten groeijen. Tegen deze onschuldige liefhebberij is de policie opgekomen en in vier huizen zijn de bloempotten met de tabaksplanten er in vernield en worden de bezitters vervolgdom dat deze daad eene inbreuk op het tabaksmonopolie van den staat was. Het aantal spinnewielen in de zwitsersche katoen spinnerijen isvolgens naauwkeurige statistische op gaven in de laatste 25 jaren, verdrievoudigd. In 1830 bedroeg het 400,000, in 1850 reeds 950,000 en tegen woordig I millioen. De overvloed van waterkrach ten in Zwitserland maakt zoowel den aanleg als het mechanisch werken der spinnerijen goedkoopex dan in andere landenalwaar de stoom de hoofddrijfkracht uitmaakt. ENGELAND. De berigten omtrent den indisohen opstand zijn wel belangrijk en overvloedig, doch niet zeer te ver trouwen. De regeringsbladen stellen de zaak in het voordeeligste licht. Zoo is er reeds berigt, dat Delhi na de aangekomen versterking is ingenomen, maar men weet niet wat er van te mogen gelooven. Het schijnt intussehen zekerdat de belegerden veel gebrek lijden 1 en voorstellen tot capitulatie hebben gedaan. Bij een der laatste gevechten vóór Delhi merkte, men eene vrouw opin het groen gekleeddie de opstandelingen aanvoerde. Men veronderstelde dadelijk, dat zij de Bazee Baie wasen liet gerucht liepdat zij aan het hoofd der troepen van Givalior stond zij was echter op dat dijdstip nog niet van Gwalior ver trokken. De vrouw in het groen is gevangen genomen en in het kamp in verzekerde bewaring gesteld. Zij is zeer leelijk en oud klein van gestalte en zeer dik; men zegtdat zij eene prophetes vau eenige vermaard heid is. Men was van meeuing haar vlij te laten, maar, volgens de laatste berigten, heeft men haar ge vangen gehouden, in de hoop, van haar eenige belan grijke inlichtigen te ontvangen. The express wenseht dat liet dienstneroen voor Indie op den aanstaanden bededag van den kansel worde aanbevolendaarbij aanmerkendedat indien een jong engelsmanna voor zijn land gebeden te hebben, ongenegen blijft voor zijn land te strijden, de prediking weinig invloed moet hebben gehad. De leeraren worden dus naar het schijntverzocht voor één dag de werf-sergeanten te vervangen.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1