DONDERDAG 24 SEPTEMBER. Di> uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75franco per post f df)0. De inzendin van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddag Gewone advertentien worden a SO ets. dg reg-et geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan J\-6 regplf behalve het zegelregt. BINAENLAÏiDSCHE BERÏGTEPi. bestuur kostelooze magtigingen, overeenkomstig art. Si7, 2de lid der wet, kunnen worden verkregen, tot het De heer mr. J. K. baren van lolsteinafgevaar- j buiten tegenwoordigheid van den actehouder vervoeren digde uit Utrecht, is door den Koning benoemd tot j van wild in het veld buiten openbare wegen en voet voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal welke heden 7.al vergaderen en in welke vergadering de benoemde zijne betrekking zal aanvaarden. per telegr Latere dépêche. De heer Golstein heeft liet voor zitterschap aanvaard. Gewezen hebbende op de gun stige uitkomst der totstandbrenging van de onderwijs- wetbragt bij hulde aan de gematigdheid der kamer. I Ten slotte heeft hij de verdere ontwikkeling der grond wettige beginselen aangetoond als den hechten grondslag voor de algemeene welvaart. Daarna zijn meest alle onafgedane wetten op nieuw aangeboden' Tot leden der commissie voor liet adres van antwoord zijn benoemd, dhn Jlosscha, WintgensMackayde Brauwen \v Gravezande. Vervolgens zijn door den minister van financien de be- grootings-wetten aangeboden, waarbij de middelen zijn geraamd op ruim 74 millioen en de uitgaven op 73 millioen en ruim 3 ton, het batig saldo op ruim 8 ton, De eerste kamer zal morgen ten 12 uren vergaderen ter bediscussiëring van het adres. Ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer, hoofd-kiesdistrict Amersfoortin plaats van den heer van Bappard, zal eene herstemming moeten plaats heb ben tussclien de lieereu van Asch van IPijck en IC. A l'.ngelcn Van de uitgebragte stemmen verkreeg eerstgenoemde 601 en laatstgenoemde 588. De vol strekte meerderheid was 759. Bij Z M. besluit van 22 dezer is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondisseinentsregtbank te Middelburgjhr. mr. A. van Beigersberg Cersluijs advocaat aldaar. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben bij circulaire van 18 dezer (Provinciaal blad no. 73) in herinnering ge'r.vagt, dat de gemeente 'slleer Hendriks kinderen door hare vereeniging met 's Heer Arendskerke, ophoudt afzonderlijk te bestaan met Vrijdag den 2 October e. k zijnde den voor de eerste vergadering van den nieuwen gemeente-raad bepaalden dag. De minister van financien heeft vastgesteld de 234ste staats-loterij, welke zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte dezer loterij wordt geopend op 19 en gesloten op 31 October e. k. De trekking der eerste klasse begint op 16 November e. k., terwijl de laatste honderd nommers op 6 Febru ary 1858 zullen getrokken worden Op Zaturdag 26 Sept. e. k., aan liet lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, herbesteding van een woonhuis voor den werkbaas aan den calami- teusen polder Willem-Anna, met inbegrip der materialen. Het provinciaal geiegtshof in Zeeland, heeft naar wij vernemen eergisteren in raadkamer vergaderdbeslist op het requisitoir van den procureur generaal, ten ge volge van het verzet van den officier van justie tegen de beslissing der arrondissements-regtbank te Middel burg in zake P. Ij. van Persei. liet hof heeft, geene voldoende bewijzen van schuld vindende, Verklaard dat er geene termen tot tersgtstel- ling van den beklaagde aanwezig zijn. De bepaling, voorkomende in de tweede zinsnede van art. 27 der nieuwe jagtwetheeft de strekking om stroopenin het veld en buiten openbare wegen en voetpaden het vervoeren van onwettig door hen vermeesterd wild zoo veel mogelijk te beletten, en ben wegens zoodanig onwettig vervoer te kunnen bekeuren. Daar nu die bepaling in geene der vorige jagtwetten voorkwam en geheel nieuw iszou het mogelijk zijn dat si mmige houders van jaglacten daarvan nog on kundig waren gebleven en alzoo bij bet doen vervoe ren van wettig door ben geschoten of gevangen wild aan bekeuring zouden blootstaan. Ter voorkoming van zoodanige bekeuringen, beeft de minister van justite den commissarissen des konings in de provinciën ver zocht door de burgemeesters der gemeenten naar aanleiding van gemelde wetsbepalingte doen bekend maken dat door houders van jagtacten bij het gemeen- paden. Het is des ministers verlangen dat de afgifte dezer magtiging, alhoewel met omzigtigheid tevens echter met vrijgevigheid geschiede, ten einde de liefhebbers van het wettig jagtbedrijf niet noodeloos in hun ge- 1 noegen te sloren waardoor het doel der bepaling, die alleen tegen stroopers en strikkenzetters gerigt is, zou worden voorbijgestreefd. Gok hierop wenschte de minister de aandacht der burgemeesters te zien gevestigd. De duur der magtiging kan worden gesteld voor de tijd ruimte daarvoor verlangd mits voor niet langer dan den geopenden jagtlijd van het loopende sai3oen. De persoon met het vervoer wordende belastbehoort van de magtiging te zijn voorzien! om haar des gevorderd aan de bevoegde beambten te kunnen vertoonen. Heden morgen terwijl hij bezig was met het uitgraven van een gedeelte zanddijk bij II. v. d. Berge, is de persoon van C. I Vessel, door instorting der kruin schier bedolven en zwaar gekneusd huiswaarts gebragf. Nog is slechts uiterlijk eene groote zwelling der be zeerde deelen zigtbaar en men hoopt door spoedig in geroepen en verleende geneeskundige hulp zijn lijden te verzachten. Het te water laten van Z. M. fregat met stoom- vermogen de Loerisen, te Vlissingen, 't welk den 19deu dezer belemmerd is geworden, is maandag den 21sten met goed gevolg bewerkstelligd. Men schrijft uit Axel van 20 September. Met eene sierlijke en treffende leerrede over Hand. 14 vs. 17, hield heden voormiddag de VVEw. heer Houtzager, pred. te Neuzen, alhier de gewone jaarhjksehe oogstpre- dikatiebij welke gelegenheid len behoeve der armen is ingezameld de hoogstaanzienlijke som van f 270,74, waaronder zich ééne gift bevond van 100 iu bank en muntbiljetten patiënten die nog lang onze keurtroepen wensohen te vergezellen in lief en leed. Hiermede was evenwel de zaak niet uit. Er bleven natuurlijk nog de twee kribben te verrekenen op welke bet verdelgingsproces met goed gevolg was toegepast Men gaf den prijs van 5 voor elk als het hoogste bedrag door den aanbieder zelf gevorderd, llij, daarmede niet tevreden, wilde men het op f 20 stellen doch ook die som wordt niet voldoende geachteischende de belangheb bende thans de somma van f 200 of daaromtrent. Voor dat bedrag is de staat der Nederlanden aange sproken en eerlang zullen de wanden van den hoogen raad de détails vernemen van een proces, dat in naauw verband staat met de wanden der militaire huisvesting van de residentie. Yerl. maandag bij de opening der staten-verga- dering waren de lakkeijen en koetsiers van Z. M. allen in nieuw gala-kostuum gekleed, welk kostuum per hoofd berekend wordt op de aanzienlijke som van f 500,— Zeker persoon, verdacht van zware misdaden, in de gevangenis te 's Hertogenbosch gekerkerdis zoo danig, volgens zijn voorgeven, door doofheid getroffen, dat men zich op geene verstaanbare wijze aan hem kan voordoenlees- en schrijfkunst heeft hij niet geleerd evenmin als de teekenen waardoor men zich van doof stommen kan doen verstaan. Men is zeer benieuwd hoe men de verschillende ondervragingen tot dezen aan geklaagden rigten zal. Men berigt in de llaarlemsche Courantdat de 102jarige vrouw, die gebrek leed, door de ruime giften voor haar ingekomen thans wel voorzien is. Het dak van hare stulp is hersteld, een gemakkelijke ziekenstoel is voor haar aangeschaftzij rust weder op een goed bed, en behoorlijk gevoed en verkwikt, dankt zij dage lijks haren schepper, die haar niet verliet, toen de nood liet hoogst klom. Een zonderling proces wacht eerlang den staat der Nederlanden. Als eisclier daarin treedt op een verdrijver van zekere bruingekleurde beestjes (zooge naamde engelsche infanterie) die zich in de Oranje kazerne der grenadiers en jagers te 's Hage in zoo sterke mate schijnen te vermenigvuldigen, dat een aantal er van geregeld met de manschappen meêg'iat paraderen defileren en ook bij de groote manoeuvres te VYaalsdorp zeker in liet vuur zal komen. De kunstenaar bood zijne diensten het departement van oorlog aan. Hij meende in staat te zijn dat gloote struikelblok voor zoovele huurders en verhuurders weg te nemen. Men gaf hem werkelijk twee kribben om de operatie te on- j dergaan de uitslag scheen goed aan de belofte en de j verwachting te beantwoorden. Nu bood hij ook aan om alle aanwezige legerstedenvoor zooveel noodig, onder handen te nemen en vroeg daarvoor f 5 per stuk hetgeen berekend over de 3600 exemplaren die de een meer de ander minder bevolkt zijn, de niet onaar dige som van 18,000 zou beloopen. Van dat plan wilde men niets weten maar toen de insecteu-artiste uit eigen beweging, de boel op den hoop voor f 1 per pièce wilde aannemenbegon het departement van oorlog met de goed geslaagde proeve voor oogen er ecnige meerdere aandacht aan te wijden doch stelde als eerste voorwaarde van alle onderhandeling dit op den voorgrond, dat het middel zelf door het genees kundig bestuur van oorlog moest onderzocht worden althans in zoover men zich had te vergewissen of de nu op groote schaal te bezigen bestanddeelen geen nadeetigen invloed op den gezondheidstoestand der man schappen zouden kunnen uitoefenen. De kunstenaar had daar weinig zin in, en misschien teregtvermits niet zelden wonderdadig geheime middelen bij schei kundig of wetenschapplijk onderzoek in den regel veel van hun mysterieus karakter en bovennatuurlijke zamen- stelling verliezen. Nu zal de man dus geredeneerd hebben als het departement van oorlog mijn middel kentdan behoeft het mij niet meer te kennen maar kan zelf de zaak exploiteren. Het is niet aan te nemen dat dit vermoeden juist zij maar zoo veel is zekerdat alle verdere onderhandeling of aanraking afsprongtot groote blijdschap voor de bedreigde De handel in hooi wordt te Uangstraat en om streken sterk gedreven een landbouwer te Raamsdonk heeft van 612 Sept. 200,000 n. pd. afgeleverd, welke hij op zijn eigen land gewonnen had. Men deelt uit Antwerpen als eene opmerkens waardige bijzonderheid mede, dat gedurende drie achter eenvolgende dagen in het kerspel St. YVillebrord twee lingen zijn gedoopt. De moeder der eergisteren ten doop gebragte was slechts twee jaren gehuwd en reeds ten tweeden male had zij haren echtvriend goed vol wassene tweelingen geschonken. Men schrijft uit Vlieland, dat men dezer dagen weder bezig is op het wrak van de Lutine en er bij de reeds geborgene nog belangrijke schatten uit zullen worden te voorschijn gebragt. Op Terschelling is men vol ambitie en droomt van BIHTENLANDSCHE BERIG5TEN. DU1TSCHLAND. ztviTSEBsniE orewzen. In de laatste week kwam op bet sfalion te Baden in snelle vaart een extra trein uit Zurich. Men giste, dat er iets buitengewoons was voorgevallen, en dit was ook, zoo men wil, het geval Eene dame was met den gewonen trein van Zurich vertrokken en haar minnaardie eenige minuten te laat op het station was gekomen had een extra trein te baat genomen, oin haar een bouquet te overhandigen Na de ontvangst zette de dame zeer te vreden hare reis voort. ENGELAND. Te Carrick-on-Suir waren onlangs oproerige pro- clamatiën aangeplakt. Daarin las men o. a.Hoera voor Ierland! drie applaudissementen voor de Cipayers! weg met de koningin van Engeland en met den saxi- schen stam 1" Men hecht evenwel geen groot gewigt aan die oproerige biljettenmaar het bewijst toch dat de geest van opstand in Ierland nog niet uitgedoofd is. Van alle zijden komen aanbiedingen bij de rege ring in van jongelieden uit den middenstand om ale vrijwilligers naar Indie te vertrekken wanijeer de re

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1