MM»: 44"° Jaargang. 1857. to. mum. /kf* "Ws, i&j 1 <- j^ZBölSLÏIN 1-, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags Gewone advertentie» worden d ÏO cts\ déI regel geplibtfi avondsuitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, va\ d-lfrtègih d f/d,W De prijs per kwartaal is f 0,75, franco per post f d,90. *V iSM* I UMBUU. behalrehetzegelregti.^ ,'j/ De inzending van adverteutien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. - ZEELAND IN IS5G (Vervoljj.) Armwezen. Besturen voor huiszittende armen, bedoeld bij litt. a en d van art. 2 der wet van den 28 Junij 1854, (Staatsblad no. 100.) Van deze, onder litt. a en d der wet, bedoelde gemeente- instellingen en instellingen van gemengden aard, waren den 1 Jan. 185G aanwezig, in gemeenten boven de 50Ó0 zielen 4, van welke 3 gesubsidieerden in gemeenten beneden de 5000 zielen 97, waarvan 48 gesubsidieerd. Den 31 Deo. daaraanvolgende waren die in gemeenten boven de 5000 zielen in dien toestand nog aanwezigen waren er in gemeenten beneden de 5000 zielen 98 aan wezig waarvan 52 gesubsidieerd. Het verschil van ëéne instelling meer in laatst bedoelde gemeenten is daarin gelegen dat in de gemeente tlonte- nisse een algemeen armbestuur is opgerigt. Door deze armbesturen werd aan 7,538 personen onder stand verstrekt; waarvan 1,353 in de voormalige steden en 6,185 in de overige gemeenten. Van dat getal ondersteunden zijn er 2,726 bet geheele jaar onafgebroken bedeeld waarvan 291 in de voormalige steden en 2,435 in de overige gemeenten. Eens of meer malen in bet jaar tijdelijk ondersteund zijn 4,812 personen, waarvan 1,062 in de voormalige steden en 3,750 in de overige gemeenten. In 1855 zijn 9,137 personen ondersteund, van welk getal er 2.731 gedurende het geheele jaar door onafgebroken zijn bedeeld en de overige 6,406 eens of meermalen tijdelijk in dat jaar. In 1856 zijn door de hier bedoelde instellingen 1,599 personen minder ondersteund dan in 1855, welk verschil zicli voordoet voor 688 personen bij de instellingen in de voormalige steden, en voor 139 personen hij de instellingen in de overige gemeenten ten platten lande. liij de instel lingen in de voormalige steden bepaald zich die verminde ring hoofdzakelijk tot Goes en Middelburg, alwaar nagenoeg 650 personen minder zijn bedeeldheigeen daaraan moet worden toegeschreven dat door het algemeen armbestuur te Goes, gedurende het grootste gedeelte van 1855 ook werden bedeeld in 1856 niet, de lidmaten der kerkgenoot schappen, en door bet algemeen armbestuur te Middelburg, .^gedurende het geheele jaar 1855 aan de lidmaten der kerk genootschappen geneeskundige ondersteuning werd verschaft, hetwelk met 1 Jan. 1856 aan de kerkgenootschappen is overgelaten. Met betrekking tot de vermindering der be deelden in de overige gemeenten, moei worden aangemerkt, dat die gelegen is in de ontbinding, in 1855, van de roomsch katholieke armbesturen van Lamswaarde en Groenendijk (gemeente Hontenisse), welke beide armbesturen ruim 600 personen bedeelden terwijl bet in die gemeente ter ver vanging opgerigle algemeen armbestuur slechts 350 personen ondersteunde; voorts wordt de vermindering van bel getal ondersteunden bij een 50tal armbesturen opgemerkt. Bij de algemeene armbesturen te 's Heer Arendskerke en te Heinkenszandis die vermindering van eenig belang, en een gevolg van de met de kerkelijke armbesturen aldaar getroffen overeenkomst, tot verzorging door die armbesturen van al de armen aldaar armlastigen tot het kerkgenoot schap behoorende. Besturen voor huiszittende armenbedoeld bij litt. b van art. 2 der wet. Kerkelijke besturen voor huiszittende armen, zoo als onder lilt*, b der wet worden vermeld, waren op 1 Januarij 1856 aanwezig, in gemeenten boven de 5,000 zielen 23, waarvan 7 gesubsidieerd en in gemeenten heneden de 5,000 zielen 120, waarvan 17 gesubsidieerden op den 31 December daaraanvolgende, in gemeenten boven de 5000 zielen, het zelfde getal in denzelfden toestand en in gemeenten be neden de 5000 zielen insgelijks hetzelfde getaldoch toen slechts 10 gesubsidieerd; 12,953 personen werden door deze instellingen ondersteund, waarvan 6,924 in de voormalige steden, en 6,029 in de overige gemeenten. Van deze 12,953 ondersteunden, zijn er 4,689 gedurende hel geheele jaar onafgebroken ondersteund, als 2,673 inde voormalige steden, en 2,016 in de overige gemeenten: terwijl er 8,264 eens of meermalen tijdelijk in het jaar onderstandgenoten, als 4,251 in de voormalige steden, en 4,013 in de overige gemeenten. In 1855 werd aan 13,436 personen onderstand verstrekt; van deze werden 4,643 hel geheele jaar door onafgebroken, en de overige 8,793 eens of meermalen lijdelijk ondersteund. In 1856 hebben dus 483 personen minder onderstand ge noten van kerkelijke armbesturen. Die vermindering bepaalt zieh alleen tot de armbesturen in de voormalige plattelands gemeenten. Door deze werden 800 personen minder bedeeld, daarentegen werden door de instellingen in de voormalige steden ruim 300 personen meer bedeeld. (Wordt vervolgd.) BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES. In de openbare vergadering van den gemeenteraad van gisteren avond heeft de voorzitter rapport uitge- bragt betrekkelijk de rekening der oeeonomiselte spijs- uitdeeling over 185"/,. Daarna is de gemeente-rekening vastgesteld. Besloten om de R. K. armengoederen aan het R. K. parochiaal armbestuur terug te geven. De uitgifte in erfpacht aan Gebr. Tlarinck, waartoe ter vorige vergadering besloten was, in zoo ver gewijzigd, jr-dat het terrein voor de fabriek van den heer Verhagen open blijve- Besloten de door het rijk verlangde garantie tot behoud van het telegraaf-kantoor toe te staan. De zaak of hier eene kamer van koophandel zal blijven bestaan gerenvoyeerd aan burgemeester en wethouders op rapport en voorstel. De beschikking van gedeputeerde staten medegedeeld, waarbij de toelating van den lieer mr. P. II. Saaijmans Vader bevolen wordt en met 5 tegen 2 stemmen be sloten, daarvan bij Z M. den koning in beroep te komen. Besloten eene weide in den Galghoek, onder de band voor een jaar te verpachten aan II. van den Berge. Verder zijn nog eenige stukken medegedeeld en is daarna de vergadering gesloten. (Het verslag in een volgend nummer.) Even als vroegerzal velen onzer ingezetenen gewis het berigtjwelkom zijn, dat morgen avond, om half acht ure, in het schoollokaal van den heer Swart, door heeren directeuren der boekerij, behoorende aan liet alhier bestaande departement Tot Nut van V Algemeenwederom een aanvang zal worden ge maakt met de uitgifte der boeken bestemd om gedu rende den winter eene nuttige eu aangename uitspanning te verschaffen. Wij vertrouwen dat de moeite welke heeren directeuren zich steeds getroosten zoo ter doel matige uitbreiding der bibliotheekals om wekelijks voor de leeslustigen eenige uren veil te hebben,beloond worde door eene getrouwe deelneming die voor de leden der maatschappij en minvermogenden gratis, voor anderen tegen betaling van een gulden gedurende den winter open In de buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland is jl. dingsdag benoemd tot lid van gedeputeerde staten de heer mr. W. Ph. Viste Middelburg. Benoemd tot gemeente-ontvanger te Eort Bath, in plaats van dhr. J. Moerdijkeervol ontslagende heer J. K. van den Brink. Wij vernemen, dat de heer commissaris des ko- nings bij zijne jongste reis in oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, op den 25 Augustus jl. te Axel, van het aldaar bestaande mnzijkgezelsehap de Harmonie,het beschermheerschap heeft aanvaard. Men meldt ons uit Krabbendijkedat de werk zaamheden aan den dijk van den tweeden polder spoe dig zullen gedaan zijnen naar mate de voltooijing nadert wekelijks eenig werkvolk wordt bedanktzoo dat het werkzame personeel thans zeer gering meer is. Zijn Exc. de minister van oorlog heeft, bij aan schrijving van den 31 der vorige maand den last verstrektom de onder-officieren en manschappen van het leger eene herhaling te doen ondergaan van de koepokinenting, op grond der wetenschappelijke onder vinding die bewezen heeftdat na verloop van jaren eene herhaling der vaccinatie noodzakelijk wordt geacht, ten einde tegen de besmetstof gevrijwaard te blijven. Ten bewijze daarvan, zal van die vaccinatie aanteekening worden gedaan in de zakboekjes, waarvan onder-offi cieren en manschappen zijn voorzien. Volgens de Amersfoortsche Courant zou de heer mr. G. C. J. van Reenenoud-minister van binnenl. zaken, aan den voorzitter der kiesvereeniging de Een- dragt hebben te kennen gegevendat hij verhinderd is de betrekking van lid van de tweede kamer der staten-generaal te aanvaarden en derhalve meent voor de eer der candidatuur te moeten bedanken. Naar wij vernemenworden de collegiën van gedeputeerde staten en de prov. commissiën van onder wijs thans door de regering geraadpleegd over eene verdeeling der provinciën in schooldistricten volgens de nieuwe wet. Ook vernemen wij dat bij de regering liet voornemen bestaat de gevangenis voor jeugdige ver oordeelde meisjes, thans te Amsterdam, over te bren gen naar Montfoortalwaar een oud kasteel bestaat dat met weinige onkosten tot zoodanig gesticht is in te rigten. Voorts zou men de criminele gevangenis te Woerden willen overbrengen naar Leeuwarden, zoo dat er maar ééne strafgevangenis in het rijk zou be staan als een gevolg van het nieuwe stelselin 1854 aangenomen. De gevangenis te Woerden zou worden ingerigt voor jeugdige veroordeelde jongens, terwijl die te Rotterdam alleen zou worden behouden als een huis van arrest. 0]i de stoomboot van Antwerpen naar Rotterdam heeft eergisteren een droevig ongeluk plaats gehad. Een matroos, die zich als passagier aan boord bevond en die er op roemde, van den jenever-voorraad die hij met zich voerdevan Antwerpen af reeds 22 borrels te hebben gebruikthad zichitt dien beschonken toestandeven verwijderd en is alstoen van de boot geslagen. Ondanks alle aangewende pogingen is het niet geluktden drenkeling te redden. -Men schrijft uit Maastricht. Het geloof dat het verblijf alhier van den minister van buiterilandsche zaken met de klagten over de irrigatiën in Belgisch- Limburg in verband staat, wint veld, daar het moeijelijk aan eene toevalligheid is toe te schrijvendat de heer Gericke van Herwijnennederlandsch gezant te Brussel en de gouverneur van Belgisch Limburg, dezer dagen ook hier aanwezig waren Te Lovedegem, een dorp anderhalf uur van Gend gelegen, is jl. Zondag 6 dezer een schitterend steekspel gehouden waarbij vier prijzen zijn behaaldalseen zeer fraai engelsch zadeleene toom een krawats en een paar sporen. heinkenszand, 9 Sept. Heden vielen twee werk lieden van eene der hoogste stellingen aan het in aan bouw zijnde huis voor mr. van Citters. Gelukkig schijnt zulks, voor zoo ver men nog bespeuren kan, van geene ernstige gevolgende een heeft de hand nog al verzeerd en beiden zijn zeer pijnlijk. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Onze dagbladen maken gewag van een misboek hetwelk de leden van de academie van fraaije kunsten door den keizer in last hebben gekregen voor den paus te doen vervaardigen en dat eerst tegen de aanst. lente zal kunnen voltooid zijn. De eerste kunstenaars der hoofdstad nemen deel aan dien arbeid; de tekst zal geheel met de pen geteekenden iedere bladzijde met andere ornamenten voorzien zijn. Wij behoeven er niet bij te voegen dat ook de band bij dit alles niet zal ten achter zijn. Eenige dagen geleden is te Eslau een zonderling huwelijk gevierd. De bruidegom was een schoon jong menscii van 25 jaren en de bruid eene weduwe van 75 jaren, die meer dan 58 jaren met haren eersten man had geleefd. Het zonderlinge der zaak isdat hier noch liefde, noch geld in het spel was. Men heeft dezer dagen te Ereundenthal met goed gevolg eene proeve genomenom zonder kanon toch dezelfde uitwerking van een kanonschotvoor zoo ver het gebulder betreftvoort te brengen. Men heeft namelijk eene verbazend groote houten pijp van vijf vademen lengte vervaardigdmet eene zeer naauwa opening. Door deze opening heeft men een geweer schot gelost en daardoor het gebulder van een kanon voortgebragt. WEENEN. Het geruchtals zou Oostenrijk van wege de napelsche regering aangezocht zijn om in het tusschen haar en de twee westersche mogendheden gerezen conflict als bemiddelaar op te treden wordt gezegd uit de lucht te zijn gegrepen Elke diploma tieke stap ten deze zou ook vruchteloos zijn, zoo lang de napelsche regering zich niet geneigd betoont, om de door de westersche mogendheden verlangde billijke hervormingen in te voeren. Tot nu toe heeft dit laatste nog niet plaats gehaden toont zich Napels eens daartoe bereid, dan vervalt van zelf de noodzake lijkheid van vreemde lusschenkomst.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1