U0ESSÖIÜ (OIltlVT. No. «8. 44"" J 1851. jaargang. £$5» m T5, n$ ZJIGEL&NN 'M'r Of uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i. j Gewone advertentien worden a 20 ets. dg r6} avonds uitgezonderd op feestdagen. I DONDERDAG SEPTEMBER. tboorf.e-, huwelijks- en doodherigten. van J De prijs per kwartaal is J,75franco per post f I behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEliENDMAKmG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente Dat de BEGROOT ING der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1858, door hen, ter voldoe ning aan art. 203 der gemeente-wet, aan den gemeente raad in deszelfs openbare vergadering van den 20 Augustus jl. is aangeboden; dat dezelve daarna op de secretarie dezer gemeente is nedergelegd en aldaar van den 5 tot den 19 dezer, voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn en dat een afschrift van dezelve, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. En opdat zulks algemeen bekend zij geschiedt daarvan deze openbare kennisgeving, dewelke zal worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 2 September 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C PILAAR. van den GKMEEMTE-RAAB TE GOEE. DEN 1 SEPTEMBER 1857. Tegenwoordig acht leden. Afwezig de Iieeren van den Boschuitlandig en mr. van Voorst Vader, onge steld Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de resumtie der notulen van de vorige vergadering aan te houden tot de eerstvolgende. Aan de orde is de beëediging der herhenoemde raads leden, die toegelaten zijn. Daartoe uitgenoodigd, leggen de heeren mr. de Knokke van der Meuten en Hoekarl de eeden af, voorgeschreven bij art. 83 der grondwet en art. 39 der gemeentewet, waarop zij door den voor zitter met eene korte toespraak worden geïnstalleerd. Daarna geeft de Voorzitter het presidium der ver gadering over in handen van den oudsten wethouder den heer van Kerkwijken legt de beide voorschreve eeden in diens handen eveneens af, waarna hij, na met eene korte toespraak geïnstalleerd te zijn zijne plaats herneemt. Overgaande tot de benoeming van een' wethouder in de plaats van den heer van Kerkwijkdie heden moest aftreden benoemt de voorzitter tot stem-opnemers de heeren Smallegange en Soutendam. Bij de opening der stern-briefjes bleek dat op den heer van Kerkwijk 7 stemmen en op den heer van den Bosch 1 stem waren uitgebragt zoodat eerstgenoemde heer is herkozen diena daartoe door den voorzitter uitgenoodigd te zijn verklaart die benoeming te aan vaarden. Daarna is de vergadering gesloten. 1858, zoo zal intusschen de heer Abr.de lieeronder wijzer te Kloetinge, de afd. in Zeeland's vijfde school district bij het gewestelijk bestuur, hetwelk met het eerstvolgend jaar van hier naar Middelburg verplaatst wordtvoorloopig vertegenwoordigen. De najaars vergadering van de commissie van onderwijs in Zeeland is vastgesteld op den 7 October. Den 28 Augustusjl. vergaderden eenige ingezetenen van Zicrikzee tot liet vestigen van een departement der nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid. 24 leden sloten zich aan en het bestuur weid gekozen. Men belooft zich veel nut van dit nieuw geves tigd departementdaar het de kennis omtrent zaken van landbouw verschillende handwerken trafieken handel zeevaartvisscherij en dergelijke zal trachten to bevorderen. Ondernemers van nijverheidstakken zul len zich tot het departement kunnen wenden en de noodige voorlichting kunnen erlangen. Het bevorderen van industrieel onderwijs op de zorg uitmaken. scholen zal ook hunne BINHENLANDSCHE BERIGTEN. Bij besluit van 28 Augustus jl. is benoemd tot burgemeester van "s Heer Arendskerke, ten gevolge van liet vereenigen van gemeenten, de heer J. P. I. Bnteux. Men meldt ons uit Heinkenszand van den 31 Augustuster waarschuwing voor andere voerlieden Jl. Zatnrdag avond kwam van de zijde van Goes een boerenwagen ons dorp oprijden onbekend met de kort geleden gedane afpaling en door den duister ver hinderd zulks te zienwilde de voerman de zooge naamde aardenweg oprijden, toen de wagen op een der palen stootteblak en de paarden met een stuk van denzelven doorgingendoch echter spoedig gestuit werden. Gelukkig is het met een gebroken wagen en verzeerd paard afgeloopen. Men berigt dat de aansluiting der onlangs ge vestigde afdeeüng (Zeeuwsch-Lrlaanderen Oostelijk deel) van het nederl. onderwijzers genootschapbij het be stuur der afdeeüng Zeelandvoor alsnog alhier gevestigd, met bijzonder welgevallen is vernomen daar nu toch die, band geheel ons gewest omsnoert. Wijl intusschen die aansluiting eerst kan ingaan met primo Januarij Men verneemt, dat de koning den kroonprins, thans luitenant kolonel en kapitein luitenant ter zee a la suite, heeft bevorderd tot kolonel en kapitein ter zee a la suite. Naar men verzekertzal in het plan van de 234ste staats-loterij de huur ook voor de eerste week der vijfde klasse vervallen. De redactie van het Residentie-Blad heeft hare lezers verwittigddat het met het nummer van 31 Augustus zou ophouden te bestaan. Aanhoudend zijn de berigten van vreesselijke branden die op vele plaatsen woeden. In Drenthe en Noord Braband worden daardoor verschillende veenen en heiden geteisterd. In Oost- en West-Vlaanderen trof menige hofstede met rijk gevulde schuren deze ramp. Ook uit Duitschland meldt men het verbran den van 80 woonhuizen in het welvarende dorp Ober- olm, bij Mainz, te Maagdenburg werden daardoor 30 huizenverscheidene koninklijke magazijnen en eene spoorwegbrug in de asch gelegd; ook te Stokholm, brandden 30 huizen af; de oorzaken zijn deels onbe kend en worden deels aan opzet en onvoorzigtigheid toe geschreven, de verliezen zijn enorm. Men schrijft uit Belgie, dat bij gelegenheid der kermis te Oostendewaarop steeds eene processie ge houden wordt, thans voor het eerst geweigerd is door de visschers om het standbeeld van St. Petrus, en door de loodsen om dat van St. Paulus te dragen welke weigering zich zoude gronden op het vergaan hunner loodsboot en op de slechte vischvangst in dezen zomer. Dien ten gevolge is de deken genoodzaakt geweest daarmede bezoldigde personen te belasten die noch tot de visschersnoch tot het loodswezen behoorden. Men gaat steeds voort een strijd tegen de crino lines te voeren en allerhande voorbeelden aan te halen van ongevallen daardoor ontstaan om de dames hier van terug te brengen. De Jezuit Saechelli te Rome, na het spreken over de heerlijke verwachtingen van den wijn oogst, zegtvan waar zullen de hoepels voor de wijn vaten komen, die de vrouwen thans allen in beslag hebben? Het Weekblad van Tiel meldt het ongeloofelijke verdwijnen eener dame die door de wind van de zijde van haren echtgenoot in de lucht werd opgenomen en nog te vergeefs gezocht. Een ander ongeluk deelt men ons uit Leijden mede, dat jl. dingsdag op eeae soiree dansante bij eene der voornaamste familien plaats had. Menig rijkgekleede dame was daar tegen woordig, die onder kout en gelach met gretigheid aan eene vrolijke polka deelnamen. Op eens stond evenwel het dansend personeel stil eu hoorde men eenige kreten door de salon, eene der danseressen geraakte door de buitensporige breedte barer kleederen verward in de beenen van haren danserzij vielen en de dame brak haren arm. Men vraagt, nu zoo menig kalf verdronken is of het geen tijd wordt dc put tc dempen BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. NOORD-AM ERIKA. Lola Montez zal het tooneel verlaten eu in de Vereenigde Staten lezingen gaan houden. Zij heelt onlangs weder de onhandelbaarheid van haar karakter aan het licht gesteld. Met den spoortrein van Rochester naar Bufi'alo zul lende vertrekken ging zij zonder er iemand over te raadplegen in den goederen-wagen zittenom rustig haar cigaartje te rooken. Terwijl zij dus naar harte lust de krullende rookwolkjes van hare lippen liet stroomen, werd zij door den conducteur ontdekt, die haar berigtte, dat het niet aan de passagiers geoorloofd was, in den goederen-wagen te rijden. Zij sloeg geen acht op deze mededeeling, maar ging voort met rooken, alsof hij niet tot haar gesproken had. De conducteur herhaalde zijn verzoek dat zij plaats mogt nemen in een der wagens, die voor de passagiers bestemd waren. Lola rigtte zich op in eene uitdagende houdingen zeide den conducteur dat. zij door de gansche wereld gereisd had, en altijd had gereden waar het haar lustte, en dat zij voornemens was dit ook hier te doen. De conducteur drong verder bij haar aan en ver zekerde haar dat hij slechts de bevelen van den op ziener en het reglement der compagnie opvolgde. Lola antwoordde dat zij wel grooter mannen dan hij was gekarwatst had. Dit maakte aan de zaak een einde. De conducteur deinsde af en Lola werd niet meer ge hinderd. Zij reed naar Buffalo in den bagaadje-wagen en had geene gelegenheid om de karwats te gebruiken. ENGELAND. De Times bevat weder een artikel over den op stand in Indie en bezigt daarbij uitdrukkingen die zijne verontwaardiging tot blinde woede doen overslaan. Delhieene stad van 250,000 zielen moetvolgens dat blad, nadat de plaats door de onzen zal zijn be- magtigd, even als weleer Sodom en Gomorrha, van de aarde verdelgd worden. De West Tennessee meldt den der reuzen, Miles Darden genaamd. duim langzijn midden had 6 dood van den reus Hij was 7 voet voet4 duim iu Men gebruikte 17 •gen waartoe 160 omvang en hij woog duizend pond. mannen om hem in de kist te voet hout noodig was. FRANKRIJK. Parijs. Volgens Galigmanï's Messenger, heeft de sterre- kundige Babinet aan het instituut de mededeeling gedaan dat wij ten gevolge van eene gunstige ver andering in de stroomingen van den Oceaaneene reeks van heete jaren zijn ingetredenwaarvan het tegenwoordige jaar de aanvang is. Met een waar genoegen deelt men de volgende trek van werkelijke liefdadigheid mede, die plaats had te Loeuillyeen der voorsteden van Laon. Nagenoeg een jaar geleden werd zekere T. Lamborion ernstig ziek, en zijne vrouw, hoewel daartoe moeijelijk in staat en bovendien belast met de zorg voor drie jonge kinderen wijdde zich geheel en al aan de oppassing van haren echtgenoot, en was, zelfs met het vooraitzigt om alle middelen van bestaan Ie verliezen nacht en dagtot ieders verwondering aan des zieken's sponde gekluisterd. De liefdadigheid evenwel hunner landgenooten sliep nietzij was niet voo bijgaandemaar meer dan een jaar lang kwamen nagenoeg al de bewoners van Loeuilly zoovele opofferingen en zulk eene onderwerping te hulp; men bebouwde het land dat de ongelukkige in huur had, men bezaaide en oogste het en op denzelfden mor gen, dat de arme zieke stierf, werd door hen de laatste schoof eener gelukkig uitgevallen oogst binnengehaald, zonder weten der bedroefde weduwe, die de laatste zuch ten van haar geliefden man opving. INGEZONDEN. De redactie der Goessche Courant wordt beleefdelijk uitgenoodigd, onderstaande regelen in haar geacht blad op te nemen, naar aanleiding van den in het nummer vau Donderdag 28 Augustus jl. voorkomenden brief der heeren W. fy C. Voute te Amsterdam. Toen wij ten voorleden jare in de verschillende dag bladen de advevtentiën lazen der heeren W. fy C. Voute c.s.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1