in o. ee. 44"° Jaargang I)0iNS>EltI)AG 38 AUGUSTUS. Oi'riMi.UIIÏ VFjll(iAI)Eiil\(i GEMEEMTE-RAAD TE GOES, Dc uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal ie franco per post J,90. De inzending van ad verte ntien moet geschieden vóór drie aren des namiddags. Gewone ad verten tien worden d 20 ets. d e 're£e l gJtphiats t Geboorte', huwelijks- en doodbei igten, van J ól-egefsd f 3,20 behalve het zege/regt. VAN DES DEN 26 AUGUSTUS 1857. Tegenwoordig de heeren J. IV. van Kerkwijkvoorzitter, Kakebeeke. van de Putte, Soulendam en Smallegange. Afwezig de heeren mr. Blaaubeen en mr. van Voorst Vader beide door ongesteldheid verhinderd, mr. de Knokke van der Meulen en van den Bosch uitlandig alsmede de heeren mr. Saaijmans Vader en llochart. De voorzitter zegt dat over de gemeente-rekening niet kan beraadslaagd worden daar het bij de wet veieischte getal leden niet opgekomen is. Hij legt namens burgemeester en wethouders over de gemeente begrooting voor 1858 doet mededeeling dat nog eenige stukken zijn ingekomen die zullen worden rondgezonden en sluit de vergadering tot nadere bijeenroeping. BHNIiESLAADSCHE BEKIGTEN. Gisteren is de zitting der staten-generaal, namens den koning door den minister van binneiilandsche zaken met de navolgende aanspraak gesloten Mijne Heeren Ingevolge 's konings bevelen heb ik mij in uw midden begevenoin in zijnen naam de tegenwoordige vergadering der staten-generaal te sluiten. Velerlei dienstbelangen ontvingen, door uwe bereid vaardige medewerking, hunne vereischte regeling. Tot de vereeniging van een aantal gemeenten werd de grondslag gelegd Gp het stuk der zeevisscherijen en op dat der jagt en visscherijen werden nieuwe bepalin gen gemaakt. De scheepvaart werd van den Sondtol ontheven. Ten slotte werd bet moeijelijke vraagstuk der regeling van bet lager onderwijs, door een welver- staan gemeen overleg, tot beslissing gebragt op eene wijze, waardig het hoog gewigt van het onderwerp, waardig de verhevene roeping van de wetgevende magt. De koning heeft met bijzender welgevallen opge merkt den gang uwer overwegingen te dezer zake, en de gewenschte uitkomsten bezegeld door eene spoedige bekrachtiging der wet. Belangrijke wets-ontwerpen zijn in behandeling ge bleven. Zij zijn nog onlangs vermeerderd door die betreflende de onderscheidene takken van het genees kundig bestuur. iredu- Al deze voordragten zullen niet te vergeefs rende deze vergadering zijn ter tafel gebragt. Door het onderzoek daaiaan reeds toegewijdof inmiddels toe te wijden, zullen de overwegingen dien aangaande in uwe volgende bijeenkomst misschien minder tijd vorderen, en zal de duur uwer werkzaamheden welligt kunneu worden bekort. Het zal ook dan, gelijk in deze vergadering, u niet ontbreken aan de gelegenheid om bewijzen te geven var. uwe zorg voor 's lands belangen. De regering wenscht niets liever dan u, mijne heeren, daarin voor te gaan en met gemeenschappelijke krachtsinspanning het wel zijn van het vaderland te bevorderen hetwelk zich dank zij den Allerhoogste, in zoo vele milde zegenin gen bij voortduring mag verheugen. In naam des konings verklaar ik deze vergadering der staten-generaal te zijn gesloten. (flisteren in 't kort per bulletin aan onze abound's\ medegedeeld N-aar men verneemt bestaat bij het ministerie van financiën het plan om in eene lang erkende be hoefte te voorzien die namelijkom aan de post ambtenaren de gelegenheid te verschaffen om de oper.- hare godsdienst-oefleningen, waar van vele hunner in den regel verstoken waren bij te wonen bet valt niet te betwijfelen of eene dergelijke beschikking zal een hoogst aangenamen indruk te weeg brengen. Dit Luxemburg wordt gemeld, dat dezer dagen de uitslag der verkiezingenvoor zoo verre is bekend gewordenaan de regering eene kleine meerderheid heeft verzekerd te wetenvan negen tegen zeven stemmen. De regering is in dezen ondersteund geworden y door de geestelijkheid en in de laatste dagen moet uit liet bisschoppelijke paleis nog eene aanschrijving aan de plaatselijke geestelijken zijn gezonden en deze daarbij zijn aangespoord om dc verkiezing der rege- rings-candidateu aan te bevelen en te bevorderen. In de stad Luxemburg had zich zelfs geen caudidaat voor de partij der regering opgedaan. Zoo gemeld wordt, moeten do in 125 districten benoemde kiezers nog eenige keuzen uitbrengen,op welke de regering minde- I ren invloed kan uitoefenen, dan op de stemgeregtigden, die in de reeds gedane verkiezingen hebben voi rzien. Gewoon om met de kermis zoo een en ander 'onzen lezers mede te deelen wat wij meenen een bezoek te mogen aanbevelen beginnen wij met de salon des variétés van Amsterdam onder directie van de heeren Boas en Judels. Was onze verwachting bij hun eerste bezoek der (loesscho Kermis hooggespannen zij werd overtroffen bij de eerste voorstelling van gisteren, toen wij aldaar liet voortreffelijke drama de Armen van Parijs zoo meesterlijk zagen ten looneele voeren. Immers het vrij talrijke publiek (en vooral voor eenen eersten 1 avond) gaf zijne welverdiende bl ij keu van teviedenlieid in ruimen mate te kennen over the uitvoering in het algemeen en wel in het byaonder over de hoofdvev- tooners, de heeren Judels, van Ollefen en Bruin, bene vens de dames Coenen KamphuizenStol en Berse'e, terwijl zoowel de miseen scène als de deooratien niets te wenschen overlieten. Naar wij vernemen, zullen in den loop dezer kermis nog vele belangrijke stukken van bet repertoire worden opgevoerddie zoowel te Amsterdam als elders den grootsten bijval hebben mogen verwerven en aldus den tooneeliniimareii de gelegenheid aanbieden om den lieer Judels en bijhebbend gezelschap ook in die stukken te zien schitteren. Van gansch anderen en meer geruchtmakendeu aard is het Theatre Chinois et JUUilaire, onder directie van de heeren C. van den Bussche 8p Philippe. Vol gens hun programma ziet men daar een tal van vreemdheden waaronder meest uitmunte de Gom-elas- tieke man wiens ligchaams-bewegingen de grootste be wondering wekken. Waar dit theater verscheen ondervond het bijval en zal ook hier menig bezoeker krijgen. Overigens was de tijd nog te kort om 't geen verder te zien of te hooren zal zijn meer bepaald mede te deelen. Ons vorig nummer kondigde menig bekende aan, die zijn waren komt te koop bieden, terwijl men hij eene rondwandeling zal hemerken dat ruim de ge legenheid bestaat om de kinderen van speelgoed te voorzienook de liefhebbers van caroussel rijden hebben keur. Het heerlijk weder zal menigeen tot een bezoek uitlokken waarover naar wij hopen elkeen zal voldaan zijn. Gelijk volgens de berigten elders het geval is begint ook hier en in dc andere streken van ons eiland groote behoefte aan drinkwater te komen, voornamelijk voor liet vee, dat door de uitgedroogde slooten de wei den verlaat en aan menigen meester veel tijd tot zoeken kost. Reeds hebben eenigen zich genoodzaakt gezien hunne schrale weiden te doen ontruimen anderen tot het plaatsen van waterbakken die men dagelijks uit de verschillende gemeente-putten voorziet. Groot is alge meen liet verlangen naar een verfrisschende regen. Naar men ons mededeeltheeft zich gisteren zekere de Poortereen jong mensch, uit de gemeente Kwadendammeaan den sterken drank verslaafd in hel land aan een wilgen tronkboom opgehangen. Het dnlwerpsch Handels-Orgaan komt op nieuw terug op de pogingenwelke thans in Nederland wor den aangewend om den handel van Vlissiugen uit te breiden en die zeeplaats te maken tot eene allezins gevaarlijke mededingster voor de haven van Antwerpen. Uit Baden schrijft men, dat de ooijevaars aldaar teil tweeden male broeijen. Daar dit zeer zelden zich voordoet maakt men op, dat de zomer langdurig zal wezen. Ook in 1811 heeft tnen dit wonder opgemerkt. versiikk, 24 Aug. Verleden Vrijdag zijn de '2 paardengespannen voor de kir der aannemers van liet kanaalop het dorp Yerseke aan het hollen ge raakt met dat gevolg dat een der drijvers docdelijk gewond is geworden en in zorgwekkende omstandig heden verkeert. WEMELOlsttB, 26 Aug. Gisteren is hij het uit halen van eenig zand en stof, 't welk in een der roosters van de stoommachine den luchts-doorgang verstopte, een der machinisten plotseling door de vlam bereikt en hevig aan de armen en heenen gewond. Spoedig naar Goes vervoerd, verneem ik dat hij onder geneeskundige behandelingen in beterschap toenemende is. ~L, A j, BEWGfüT DUITSCHLAND. Uit Wacdhofen aan de Ybbs vierde den 16 dezer een draadtrekkersgezel M. Schullan, zijn 50jarig jubilé, gedurende welk tijdsverloop hij zoodanig gezel was geweest. Het belangrijkste van dit feest en hetgeen de meeste belangstelling wektewas de kolossale baard van den jubelaris, die 6 voet 1 duim lang was Deze baard was door een friseur op het sierlijkste in twee vlechten verdeeld en met veelkleurige linten en strikken getooiden werd gedragen door twee in het wit ge- kleede meisjes. Op het feestmaal werd in de toast op zijn persoon, ook het welzijn van zijn baard niet ver geten. Het blad, hetwelk dit feest uitvoerig beschrijft, deelt ook nog eenige bijzonderheden omtrent de geschie denis van dezen baard mede. Daar Schüttan zelf slechts ruim 5 voet lang ispleegt hij zijn reuzenbaard des winters in tweeën te verdeelen waarvan hij het eene gedeelte als een schwal om zijn hals wintterwijl het andere tot borstrok dient. In den zomer draagt hij hem op het bloote lijf. ENGELAND. Keizer Paustin van Haïti heeft zijn inkomen van 150,000 tot 200,000 dollars, dat der keizerin tot 100,000, dat der overige leden zijner famillie tot 50,000 en dat zijner ministers tot 10,000 doll, doen verhoogen. Daar echter de haïtisclie dollar geen twintigste deel der waarde van een' amerikaansehen heeft, verdient een minister op Haïti thans nog niet meer dan menig ijverig werkman in Engeland. De minister ontvangt echter tot vergoeding daarvoor den titel van Hertog van MarmeladeGraaf van Kandijsuiker of andere honingzoete namen. Zoo als men weet, moet ieder gentleman bij elk openbaar feestmaal of familiefeest het een of ander com plimentje maken. Onlangs kweet zich een gentleman op de volgende wijze van deze taakMogenzeide hij de deugden der hier aanwezige dames zoo groot zijn als hare crinolines en hare gebreken zoo klein ais hare hoedjes. ERANKRIJkT— Parijs. Te Toulon zijn proeven genomen met eene lamp welke onder water brandt en zeer helder licht geeft. De proeven zijn met den besten uitslag bekroond. Men verwacht van deze uitvinding veel nut voor kleine reparation aan schepen onder water tot stand te brengen. Door geheel Spanje is de oogst afgeloopen. De opbrengst is overvloedig en de graanprijzen hebben allerwegen eene daling ondergaan, met uitzondering slechts van Madrid waai zij tot. dasver betrekkelijk hoog blijven. INGEZONDEN STUKKEN. 19 Augustus 1857. Wel Edele Heeren Redacteuren van da Goessche Courant. Amsterdam M ij ne Heeren 1 Overtuigd, dat alles, wat het belang van uwe pro vincie aangaatdoor u op waren prijs gesteld wordt, neir.en wij de vrijheid bij de nadering van het tijdstip, dat de meekrap gedolven en gereed wordt, UEd. te verzoe ken aan deze regelen een plaatsje in UEd. blad inte ruimen. Blijkens advertentie door ons dato 16 Eebruarij 1857 in UEd. blad geplaatst, heeft het meerendeel van den handelstand gemeend eenen maatregel te moeten nemen, om de getrouwe behandeling der meekrap te bevorderen. Onze overtuiging zegt onsdeze maatregel heeft gunstig gewerkt, want bet heeft aan menigeen de oogeu geopend en de bedriegers die verknoeide meekraptot zelfs met 30 a 40% vreemd zand vermengd, hun be drijf zeer bemoeijelijkt en belet dit goed verder door in wandeling kwam voor effective harde meekrap. Wij hebben echter ook de overtuiging, dat deze zelfde maat regel nog veel heter had kunnen werken zoo de land lieden daartoe met vasten wil en zeeuwsche rondheid willen medewerken.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1