Si). (i 55. -iislc Jaargang, Bij dit nummer wordt verzonden, het begin van het verslag van het verhan delde in den g*emeente-raad op jl. Don derdag*, waarvan het vervolg hieronder. Opening van de Groote Jagt (oiittvr. i x L rip f.j L E A%%. - V^\ V. I Or nit rare dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. f)c prijs per kwartaal is j franco per post f J.90. >1AA!>J>4« 24 AUGUSTUS. Gewone adverteuUen worden d fO ets. de règef~gëplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J 6 regels a f J.ifl behalve het zcgelrest. Dn inzending van adverteutien moet, geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUKER ER ADMINISTRATIE!». OPIïïVBARE VERGADERING VA V DEN GEMEiiNTS-X&AAD TE GOES, TEN JtAADIIUIZE AI.DAA1Ï, OP JVOENSDAG DEN 26 AUGUSTUS JS57, DES NAMIDDAGS TEN 5 DUE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Rekening der gemeente over 1856. i. Overlegging ontvrorpene begrooting voor 1858. 3. Aanschrijving en adres over de opheffing der kamer van koophandel. 4. Toeschikking der goederen aan de roomsch-kathc- üeke armen. Mededeeling ingekomen stukken. BEEnVlSGEVKNa. De COMMISSAMS des KONINGS in de pro vincie ZEALAND, maakt bekend, dat, volgens het daartoe door Gedeputeerde Staten genomen besluit: ile groote jagt in deze provincie zal geopend zijn op Maandag den 31 Augustus aanstaande; en het uitoefenen der korte jagt dagelijks, met uit zondering van den Zondag, der lange jagt op Maan dag, Woensdag en Zaturdag zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad ge plaatst cn aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 20 Augustus 1857. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. Vervolg van het verhandelde in den gemeenteraad van jl. Donderdag). De inleiding, welke de geachte voorsteller aan de ver dediging van zijn voorstel heeft laten voorafgaan kan hij met stilzwijgen voorbij gaan. Zij bevat toch niets meer, dan eene afkeuring der hoofdelijke belasting in het algemeen, die wij reeds zoo dikwerf hoorden en wederlegden. lntus schen kan hij niet nalaten op te merken, met bevreemding te hebben hooreri aanvoeren, dat liet invoeren eerier hoof delijke belasting in strijd zou zijn met alle begrip van be schaving, daar toch, indien dat zoo ware, geheel Nederland op eenen lagen trap van beschaving zou slaan, vermits nagenoeg in alle gemeenten van Nederland die belasting is ingevoerd. De philippica tegen die belasting uitgesproken, schijnt dan ook veeleer een philippica tegen de hooge rege ring te zijn, als welke door de afschaffing der belasting op het gemaal de invoering van hoofdelijke omslagen schier alomme heeft noodzakelijk gemaakt. Spreker verheugt zich over die afschaffing en hoopt van harten, dat die te eenigen tijd door de afschaffing van alle accijns belastingen zal ach tervolgd worden. Ook omtrent het eerste gedeelte der voorgelezene verde diging zal hij het stilzwijgen bewarenliet behelst toch niets andersdan eene strenge gisping en afkeuring der grondslagennaar welke de hoofdelijke omslag in deze gemeente geheven wordt; ofschoon wat sterk gekleurd, erkent hij gaarne (en heeft dit reeds meermalen openlijk erkend) dat er verbeteringen, welligt vele, in die grond slagen te brengen zijn en daarom heeft spreker niet opge houden, zoo in, als huiten dezen raad, de ingezetenen aan te sporen om het plaatselijk bestuur daarin voor te lichten en te helpen, de geachte voorsteller heeft getracht dit te doen. (en hij is hem dankbaar voor die poging) doch op eene wijze, die, naar zijne overtuiging, verre is van tot verbetering te kunnen leiden. Spreker had zich voorbereid, om dit in liet breede te betoogen en te bewijzen ondanks de verdediging van zijn voorstel waaraan het tweede deel zijner rede was gewijd, doch dit zou noodelooze tijdverspilling zijn, nu de geachte voorsteller, in plaats van zi n primitief voorstel van November 1856 vast te houden, onverwachts met een gewijzigd voorstel voor den dag komt, waarvan deze raad niet is gesaisisseerd, waar van de resultaten hij geene mogelijkheid voetstoots te be rekenen zijn. Hij acht dus alle discussie over het voorstel overbodig en zal alleenlijk opmerken, dat liet werk van den heer Thiers over den eigendom ook hem zeer goed bekend isdat hij volkomen diens beginsels huldigt, dat ieder burger gelijk is voor de wel, dal ieder moet bijdragen lot liet algemeen welzijn naar mate van zijne blzittingen. Dal beginsel is dan ook bij het opmaken der kohieren van den hoofdelijken omslag naar onze tegenwoordige grond slagen, gehuldigd en in praktijk gebragtmaai dat zelfde I eginscl gaat te loor bij de toepassing der grondslagen door den geacht en voorsteller aanbevolen. Ten einde met juistheid de resultaten dier grondslagen te leeren kennen, hebben wij naar die grondslagen een kohier opgemaakt en met hei executoir verklaard kohier over 1856 in vergelijking gebragt en welke zijn die resultaten dat de eerste klasse, waarin drie aangeslagene!)thans te zatnen moeten toedragen f 1200, volgens de grondslagen van den voorsteller slechts* een massaal bedrag van 317,89 zou opleveren dat de twee aangeslagene!) der tweede klasse 161,43 in plaats van 508. zooals thans, de vijf aangeslagene» der derde klasse/ 402,08, in plaats van/800,— zoo als thans, zouden hebben op te brengen eu dat de veertien eerste klassen, waarin natuurlijk de meergegoede ingezetenen geplaatst zijn. een veel lager cijfer van aanslag, en de acht laatste klassen, in welke de winkeliers, her bergiers, ambachtslieden eu arbeiders voorkomen, een veel hooger cijfer dan thans, zouden verloonen. Spreker had zich voorgenomen geene namen te noemen maar nu de geachte vooorsteller daarmede is voorgegaan, heeft hij minder bezwaar Zijnlid. daarin te volgen en uit honderdie voorbeelden slechts een paar hij te brengen. Volgens zijne grondslagen zou de lieer II. h. I). van den Russche evenveel inden hoofdelijken omslag (e betalen heb hen. als de geachte voorsteller: en de heer C. V. I.auer, de weduwe M. lloogesteger eu de schrijnwerker A. Ulonkert meer dan de dijkgraaf Johannes Zandee. Hij voert die voorheelden aan, niet omdat de moeite die de voorsteller zich heeft willen geven, door hem niet wordt op prijs gesteld maar omdat hij had durven hopen dat zoodanig voorstel op hetere gronden zou hebben berust. Hij zal wijders gaarne onderzoeken hoe men te Haarlem heeft gehandeld, maar houdt dit voorzeker, dat wanneer de grondslag daar alleen is de huurwaarde, dit in strijd is met art. 243 der gemeente-wet. Dhr S. Vader verwondert zich dat zijn gewijzigd voorstel tot zulk eene rigoureusiteit aanleiding geeft; bij verklaart het juist daarom gewijzigd te hebben omdat hem gebleken was, dat de kadastrale huurwaarde tot ongelijkheden zou leiden het is er verre van daar dat spreker de mindere burgerij meer zou willen belasten en juist daarom ook de voorgestelde wijziging wat betreft de algemeene aanmer kingen tegen hoofdelijke omslagen, heeft hij die voornamelijk geput uit de woorden des ministers, die zelf nadrukkelijk waarschuwt tegen liet invoeren van hoofdelijke omslagen in plaatsen van eenig belang; van daar dan ook dat men te 's Hertogenbosch en te Leiden de vroeger afgeschafte belas tingen weder heeft ingevoerd en den hoofdelijken omslag afgeschaft. Toen het voorstel lot herziening van het belastingstelsel gedaan werdheeft spreker al het mogelijke gedaan om hetgeen hij als eene ramp voor deze gemeente beschouwde, alteweren hij acht liet van zijnen p'igt om er telkens op terugtekomen, en heeft, als vroeger onbekend zijnde met de resultaten die de kadastrale huurwaarde zou teweegbrengen, daarvoor nu in de plaats gesteld geschatte huurwaarde terwijl hij vermeent dat het voorstel in dien geest gewijzigd; Wel degelijk voor dadelijke behandeling vatbaar is. De Voorzitter zegt, dat hij wel, indien de lieer Vader dit begeert, het primitief voorstel kan in behandeling brengen, doch geenzins het gewijzigde tot het eerste verklaart hij zich bereid, indien de voorsteller het begeert, maar nopens het tweede zou hij verpligt zijn voortestellen overtegaan tot de orde van den dag. Dhr S. Vader zegt, dat uit den toon waarop zijn voorstel is ontvangen, liet wel zal blijken onverschillig te zijn of het eerste dan wel het tweede in omvraag komt; hij ziet niet in waarom er bezwaar bestaat tegen de behandeling van hel 2«maar acht het eenvoudigst dat dan zijn primitief voorstel in omvraag worde gebragt. Niemand daarover het woord verlangende, wordt helmet algemeene stemmen, uitgezonderd die des voorstellers, ver worpen. Wordt gelezen eene aanschrijving van den minister van binnen!, zaken van den 9 dezer, daarbij in herinnering bren gende dat de proeftijd, waarvoor het telegraafkantoor is opgerigtden 1 December zal verstreken zijn. Dat het bedrag der kosten voor kantoren met beperkte dagdienstzoo als hier bestaatdoor het rijk op 1500,- - is teruggebragtdat de herigten uil en naar liet kantoor alhier verzonden het 1» jaar hebben opgebragt f 1135,en vermoedelijk berekend naar de vroegere opbrengst dit jaar zal renderen f 1215, De minister vraagt mitsdien of deze gemeente bereid zou zijn voor de opbrengst van ƒ1500,te garanderen, zullende hij ineen tegenovergesteld geval nader in overweging nemen of liet kantoor, ook zonder die garantie, in deze gemeente kan blijven bestaan. De Voorzitter herinnert wat te dier zake vroeger is voor gevallen dat de gemeente op hare kosten de localen heeft laten inrigten en beschikbaar gesteld mits de hooge rege ring zonder de toenmaals gevorderde garantie van 2000 een telegraaf-huieau in deze gemeente gedurende den 2jai igen proeftijd vestigde, welk verzoek toen is ingewilligd. Het is burg. en vveth. moeijelijk voorgekomen in dezen een bepaald antwoord aan den minister voortestellen; zij zouden liever geneigd zijn alvorens zulks te doen, den minister te vragen of het rijk bereid zou zijn de nu ingerigte localen' voortdurend in gebruik te nemen en die daartoe van de gemeente te koopen of te huren; welligt dat tegen afstand daarvan de minister bereid zou zijn het bureau zonder ga rantie van de gemeente te laten blijven. Dhr S. Vader vraagt of dit voorstel wel aannemelijk zal geacht worden voor het rijk. De Voorzitter meent van ja. Als het rijk de localen niet aan zich houdt, dan zou het bij de garantie door de gemeente verpligt zijn nieuwe te laten maken hetgeen nog al eene aanzienlijke uitgaaf verci.scherj zal wanneer men in aan merking neemt dat alleen de inrigting der toen bestaande localen voor 520,is aanbesteed. Dhr S. Vader kan er zich in zoo ver mede vereenigen dat de zaak door niets geprejudicieerd wordt. Het voorstel van burg. eti vveth. wordt daarna algemeen goedgekeurd. Het verder behandelde volgt). ~GOES. Bij besluit van 19 dezer heeft Z. M. op verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren P. IV. Steenkamp als beheerder van den polder de Loozeen P. van Z Leven als dijkgraaf van den Maire-polder, en voorts benoemd tot dijkgraaf van den polder Nieuw-Noord- Bcveland den heer J. II. Byhan en tot gezworen van de Breede Watering bewesten Yerseke den heer M. Stevense. Verl Zaturdag is in publieke besteding het schil deren van eenige gemeente-gebouwen alhier, aangenomen door den schilder de Bruin te Kloetinge, voor f440. Het uitvoeren der buitengewone werken aan eenige calamiteuze polders in zeeland, is ,jl. vrijdag in publieke besteding te Middelburg aangenomen door P. Kalis Wz. en anderen voor f 83,200. Bij herstemming voor een lid van den gemeente raad te 's Heerarendskerke tusschen Jacob op H Hof en Gilles de Jagerverkreeg eerstgenoemde 31 en de and re 16 stemmen, zoodat J. op H Bof is herkozen. De gemeente-raad van nieuw 's Heerarendskerke bestaat alzoo uit dezelfde leden als van oud 's Heerarendskerke. Als eene bijzonderheidten opzigte van den landbouw-toestand meldfc men uit Nieuw-veen, dat uit de reeds vele jaren gehouden aanteekeningen van een' bejaarden landbouwer blijkt, dat op den 24» Augustus 1818 niet alleen tarwe en rogge, maar zelfs de boonen reeds ingehaald waren dat het weder gedurende den zomer heet en zoo droog was dat het. gras nagenoeg verbrandde, zoodat hij zelfs genoodzaakt was een ge- gedeelte van zijn vee bij anderen te weiden waaTvoor hij behalv6 de melk50 ct. voor iedere koe moest afstaanterwijl zijn buurman zulks niet beueden den gulden konde gedaan krijgen. Te Wouw draagt een druivenwijngaard ten twee- denmale vrucht. Reeds is de eerste gekleurd en wordt gebruikt; de latere druiven hebbende grootte eener erwt die men bij een zacht najaaar ook volwassen denkt. Verleden zaturdag, schrijft de Courier der V~er- eenigde Stalen, gingen vier jonge kinderen uit Detroit, naar een ongeveer 5 of 6 mijlen van de stad gelegen boschje otn aardbeziën te plukken. Met hun werk gedaan, verborgen zij hunnen voorraad aan den ingang van het boschten einde zich niet door noodeloos dragen te vermoeijen en begaven er zich dieper in. Toen zij tegen den middag weer kwamen om hunnen maaltijd te nuttigen, verschrokken zij zeer, toen zij op ongeveer 20 passen afstand op eens eene beerin met vier jongen ontdekten, die bezig waren de verzamelde beziën te nuttigen. Buiten zich zeiven gingen zij al schreeuwende aan het loopen en troffen door hunne kreten het oor der beerin die hen onmiddelijk vervolgde. Zij bereikte het jongste dat nog zwak op de kleine voetjes ter- naauwernood alleen loopen kon. Zijne makkertjes hoor den het wel nog eenige oogenblikken hartverscheurend om hulp schreijen doch al spoedig was dit verstomd en werd slechts gevolgd door een dof gegrom der beerin Te Detroit gekomen vielen zij in de eerste straat neder, half dood van schrik en vermoeijenis en kon men slechts half het gebeurde van hen vernemen, hoewel men begreep uit de afgebroken woorden dat er iets ijsselijks had plaats gehad. Eenige gewapenden die jagt op het kind en de beerin maakten vonden onder weg hier en daar van het ongelukkige kindje wel de overblijfselen doch de beerin was met hare jongen verdwenen en sinds dien tijd nog te vergeefs opge spoord. GOFSSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR STOtfM- en ZEILVAART. Stoomschip //DE STAD GOES. varende van goes op Rotterdam en tusschen liggende plaatsen vice versa. AUGUSTUS 1857. van Goes. van Rotterdam. Dingsdag 25 's morg. 4,Woensdag 26 's morg. 9,45. Donderdag 27 5,Vrijdag 28 11,- Zaturdag 29 6,-. j Maandag 31 's midd, 1,

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1