COURANT. b No. 63. 44"" Jaargang. 1857. GEMEENTE-RAAD TE GOES, (ioixsim: De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags i Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst avondsuitgezonderd op feestdagen. S MA ANDAG 17 AUGUSTUS. Geboorte-. huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f d,2( De prijs per kwartaal is d,7ófranco per post df)0. j l behalve het zegelregt. De intending van advertentien moet geschieden voor drie uren des namiddags. OPENBARE VERGADERING VAX DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR, Oi* D ON D Eli DAG DEN W AUGUSTUS JS57 DES AVONDS TEN 6 UBE. PUNTEN VAN BEHANDELING. I. Benoeming regent der Godshuizen. '2. Uitgifte van grond op erfpacht. 3. Verzoek van H. Werriom gepachte grond te bezaaijen en zijkant van weg bijtevoegen. 4. Rekening der vereeniging van werklieden 1856. 5. schutterij 1856 en begrooting voor 1858. 6. algemeen armbestuur. 7. Voorstel van den heer mr. Saaijmans Vaderbe trekkelijk den hoofdei ijken omslag. 8. Ministeriele aanschrijving over den rijks telegraaf. 9. Oorsprong der goederen van de armen en Gods huizen. 10. Aanvaarding der benoeming door herkozene raads leden en onderzoek geloofsbrieven. Mededeeling ingekomen stukken. ZEELAND IN 1850- (Vervolg.) Hoofdstuk VII. Onderwijskunsten en wetenschappen. De scholen voor lager onderwijs bestonden uit 159 openbare en bijzondere der le en 2e klasse, welke door 21892 leer lingen zoo gedurende bet jaar en voorlangeren ol'korteren lijd bezocht werden, liet getal onderwijzers bedroeg 152, dal der ondermeesters 108, der kweekelingen 58, der school houderessen 7 en secondantes 8, zoodat bet ge'al van het onderwijzend personeel bestond uit 328, wier bekwaamheid eu gedrag voor verreweg het grootste gedeelte als zeer goed en goed wordt opgegeven, even als den staat van het on derwijs en die van de schoollocalen en onderwijzers woningen. Nieuwe scholen weiden niet opgerigt. Alleen is bet on derwijs op de israëlitiscbe schooi te Zierikzeedie volgens het jaarverslag over 1855 stilstond, sedert 1 November 1856 herval. Deze school is dus weder onder het getal scholen over 1856 opgenomen, waardoor dit ééneen wel eene open bare meer bedraagt dan dat over 1856. Uitsluitend kostscholen bestonden ook in 1856 niet- Er waren weder 6 dag- en kostscholen voor jongens met 102 leerlingen, en 5 zoodanige scholen voor meisjes, met 140 leerlingeu. Die 11 dag- en kostscholen zijn onder de 159 scholen, welke in 1856 aanwezig waren, begrepen. Zekere A. Primehuisonderwijzer te Vlissingen, aan wien de doorhem gevraagde oprigting eener fransche en engelsche dag- en avondschool te dier plaatse geweigerd was, omdat, naar het oordeel van het gemeentebestuur, geene behoefte aan vermeerdering van dergelijke inrigtingen bestond, kwam van die beschikking hij de vergadering der gedep. staten in hooger beroep. Na den minister van binnenl. zaken hierover geraadpleegd te hebben die van oordeel was, dat het hier betrof de oprigting eeuer school van middelbaar onderwijs en dat van de beschikking van het gemeentebestuur, waarbij het verzoek werd afgewezen, geen hooger beroep zou zijn toegelaten dewijl art. 6 van het koninklijk besluit van 2 Januarij 1842 (staatsblad n°. 1), dit enkel toestaat, waarde weigering de oprigting eener lagere schooi betreft, hebben gedep. staten den adressant te kennen gegeven onbevoegd te zijn hem de oprigting der schoolin strijd met de wei gering van het gemeente-bestuur, te vergunnen. Hij verzocht vervolgens die vergunniug aan den miuister, door wien hem echter werd medegedeeld, dat, daar het verleeneu der mag- tiging tót oprigting der door hem verlangde scHoolkrach tens art. 1 van het koninklijk besluit van 27 Mei 1830, (staatsblad no. 9) tot de bevoegdheid van hel gemeentebestuur van Vlissingen behoortaan zijn verzoek niet kon worden voldaan. Het getal schoolgangers bleef nagenoeg gelijk aan dat vau 1855. Kenige vooruitgang was echter te bespeuren onder de schoolgangers f// den zomer. Deze gunstige omstandigheid vertoonde zich ook in het doorloopend getal, in het hijzonder in verhouding tot de eenigzins afgenomen bevolking der provincie. In verhouding lot de wettige bevolking op d Januarij d866 bestaande toen uit 161,985 zielen, gingen, op de 1000 zielen des winters 109,5 en des zomers 80,3 ter school. Het door loopend getal stond als 135 tot 1000 inwoners. Tegen 1000 jongens telde men het volgende gelal meisjes, te welen: In alle lagere scholen: den 15 Januarij 676, den 15 Julij 776. In de openbare scholen: den 15 Januarij 655, den 15 Julij 758. In de bijzondere scholen der eerste klasse: den 15 Januarij 1045, den 15 Julij 1023. In de bijzondere scholen der tweede klasse: den 15 Januarij 792, den 15 Julij 862. Uit deze opgave van de geslachtsverhouding moet worden afgeleid, dat alleen in de bijzondere scholen der eerste klasse meer meisjes dan jongens gevonden werden, en dat in al de overigen, gelijk ook over het geheel der lagere scholen, het onderwijs meer onder de mannelijke dan onder de vrou welijke is verbreidterwijl het wettige cijfer der laatste dat der eerste overtreft. Onder de 159 scholen waren 3 openbare, welke uitsluitend armenscholen zijn met 305 bedeelde en 366 niet bedeelde minvermogenden, te zaïnen 671 leerlingen, op 15 Januarij, en 171 bedeelden en 344 niet bedeelde minvermogenden, te zamen 515 leerlingeu op lSJutéj; 128 scholen, waar kinderen van betaler/den en niet betalcndcn te zamen zijnals: 122 openbare op 15 Januarij met 1432 bedeelden en 3544 niet bedeelde minvermogenden, te zamen 4976. Op 15 Julij met 845 bedeelden en 2429 niet bedeelde minvermogenden te zamen 3274; 3 bijzondere der eerste klasse: op 15 Januarij met 14 bedeelden en 84 niet bedeelde minvermogenden, te zamen 98 3 bijzondere der tweede klasse op 15 Januarij met 19 bedeelden en 68 niet bedeelde minvermogenden, te zamen 87, op 15 Julij met 8 bedeelden en 44 niet bedeelde minvermogenden, te zamen 52; le zamen op 15 Januarij met 1465 bedeelden en 3696 niet bedeelde minvermogenden, totaal 5161 op 15 Julij met 865 bedeelden en 2531 niet bedeelde minvermogenden, totaal 3399. Geheel of ten dee/e kosteloos onderwezen werden dus: op 15 Januarij 5,832 van 17.739 leerlingen; op 15 Julij 3,911 van 13,088 leerlingen. Buiten het onderwijzend personeel op de scholen waren uog 18 huis onderwijzers en 4 huis onderwijzeressen. Door Z. M. werd aan J. van Dijkelaatstelijk ouderwijzer in de openbare school te 's Gravenpolderwegens vijftig jarige trouwe en ijverige vervulling der betrekking van hoofd- onderwijzerde zilvereu medaille, vastgesteld bij koninklijk besluit van den 24 Januarij 1841verleend. Gedep. staten hebben gemeendook van de zijde van het gewestelijk be stuur, hij deze gelegenheid een blijk van belangstelling te moeten geven door, namens hetzelve, den verdienstelijken grijsaard een geschenk aan te bieden. Na deze vijftigjarige schooldienst verkreeg hij van hel gemeentebestuur van 'sGra- venpolder op de meest eervolle wijze, het door hem ver zochte ontslag als openbaar schoolonderwijzer aldaar. Steeds wordt op de openbare scholeu vooruitgang be speurd en wel bepaald ook te Goeszoowel op de neder duitsche scholen als in het bijzonder op de fransche school voor jongens, waar de toevoeging van den hulponderwijzer gunstigen invloed uitoefent. Tot de Scholen van bijzonderen aard en strekking behoorden 11 bewaarscholen met 655 mannelijke en 652 vrouwelijke leerlingen, totaal 1305; 8 herhalingscholeu met 192 man nelijke en 115 vrouwelijke leerlingeu, totaal 307; 6 zon dagsscholen met 149 mannelijke en 190 vrouwelijke leer lingeu totaal 339 11 zangscholen met 259 mannelijke en 193 vrouwelijke leerlingeu, totaal 425; 6 gymnastiescholen met 191 mannelijke en 20 vrouwelijke leerlingen, totaal 211; 51 matresse-, brei- en naaischolen met 116 mannelijke en 755 vrouwelijke leerlingen totaal 871 te zamen 1562 mannelijke en 1925 vrouwelijke leerlingentotaal 3487 leerlingen. Het cijfer der matresse scholen is veel hooger dan dat van 1855. Dit is echter niet het gevolg van vermeerdering dier scholen, maar van liet aan loezigt onderwerpen van verschillende kleine inrigtingen van dien aard welke vroeger onwettig bestonden. De industrieschool te Middelburg bleef, niettegenstaande de beperktheid der geldmiddelen waarover zij te beschikken heeftaan liet doel harer inrigting beantwoorden. Het onderwijs bepaalde zich tot de nederduitsche taal, de aard rijkskunde, liet rekenen, de algebra, liet lijnteekeneu de meetkunde en de werktuigkunde. Het gelal leerlingen was 51waarvan 2 jonge onderwijzers, 15 nog schoolgaan- den, 8 timmerlieden, 5 schrijnwerkers, 3 wagenmakers, 3 schilders, 2 smeden, 2 horologiemakers2 kantoorbe dienden 1 winkelbediende, 1 houtkooper, 1 steenhouwer, 1 beeldhouwer, 1 glazenmaker, 1 stukadoor, 1 kleermaker en 2 zonder bedrijf. Er waren drie kantwerkscholentwee te Sluis en een te Aardenburgin het vorige jaarverslag gemeld. De school tot aankweeking van heelmeesters en vroed vrouwen te Middelburg had twee leerlingen meer dan in 1855. Latijnsche scholen en gymnasia bestonden alleen te Mid delburg en Zierikzeeterwijl op beiden de staat van het onderwijs zeer goed wordt beschouwd. (Wordt vervolgd BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De wet tot regeling van het lager onderwijs is door den koning bekrachtigd, en zalonder dagteeke- ning van den 13 Augustus, 110. 103, in het staatsblad verschijnen (Jl. zaturdag per bulletin aan onze geabon- Het ontwerp van wet tot regeling van het ge- j neeskundig bestuurdat dezer dagen bij de tweede kamer is ingekomen, is moerendeels naar het ontwerp der staatscommissie ingerigt. De provinciale en de plaatselijke commissien van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt zullen, naar het voorstel der regering, op houden te bestaan en het geneeskundig bestuur opge dragen worden aan a. geneeskundige ambtenaren b. geneeskundige commissien e. gezondheids-commissien. De geneeskundige commissien zullen zijn: 1°. een in specteur van het geneeskundig bestuur; 2°. provinciale artsen; 3°. provinciale scheikundigen; 4°. arrondissements- artsen. Deze ambtenaren genieten eene jaarwedde. In elke gemeente van 10.000 zielen en daarboven, alsmede in elk door den koning aan te wijzen arrondissement, zal eene geneeskundige en gezondheids-commissie zijn, beide onbezoldigdin de gemeenten door den gemeen teraad, in de arrondissementen door den koning te be noemen. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan- tonregter te VlissingenT. van Uije Pielersenotaris aldaar. Ten aanhoore van het bestuur en leden der afdeeling Goesvan de Maatschappij van Toonkunsthad in bijzijn van hunne belangstellende ouders verl. vrijdag morgen het practisch examen der leerlingen van de zangschool plaats. Verheugde men zich vroeger steeds over hunne vor deringen ditmaal deden de leerlingen niet minder eer aan de ijverige pogingen van hunnen onvermoeiden onderwijzer, dhr. Ah.rensin.ann. Openlijk werd beiden daarvoor door een lid van het bestuur hulde gebragt met eene aanbeveling aan de leerlingen om dien ge bleken meerderen lust in het geregeld bijwonen der lessen niet te laten verflaauwen zoo tot bereiking van hun streven naar kennisals ter belooning van de opofferingen en moeite van hunnen leidsman. Terug ziende op het nog versch in 't geheugen liggende, hier zoo luisterijk gevierde muziekfeestzal de opwekking aan het algemeen tot steeds meerdere deelneming aan deze instelling, naar wij vertrouwen, voorzeker gehoor vindenjis toch deze edele kunst in staat op het punt der beschaving een' grooten invloed uit te oefenen, zij belooft niet minder genoeglijke uitspanningen in welke onze kleine plaats zoo rijkelijk deelt. Men meldt uit 's Hage. Aan de zwemschool in het Scheveningsehe kanaal is eene militaire wacht gesteld om te zorgen dat er niet gebaad of gezwom men wordtzonder dat de instructeurs daarbij tegen woordig zijn. Een der manschappen van de wacht, die nog slechts weinige lessen in het zwemmen had gehadhad dezen morgenterwijl de instructeurs afwezig warenden korporaal-kommandant der wacht zijn verlangen her haaldelijk te kennen gegeven, om te baden. Ofschoon de kommandant getrouw aan zijn consigne, den grena dier dit geweigerd had maakte deze echter van eene korte noodzakelijke afwezigheid van den korporaal gebruikom zich te water te begeven. In de diepte gekomen, kon hij zich niet redden, en redding van de zijde van de manschappen der wachtdie allen de zwemkunst niet verstonden, scheen onmogelijk zoodat de grenadier J.een fiksche sterk gebouwde mili- tien uit de provincie Limburgin het gezigt zijner kamaraden, in weinige oogeublikken verdronk. Eer hij met behulp eener schuit uit het water was gehaald, had hij opgehouden te leven. Geneeskundige hulp mogt niet meer baten. Te Rotterdam werd verl. Zaturdag de voorstelling in den schouwburg voor een oogenblik gestoord, door dien een manspersoon op de galerij over de ballustrade viel. Gelukkig werd hij bij zijne kleederen gegrepen en bleef hij eenigen tijd in zwevenden toestandtot er genoeg handen toegestoken werden om hem weder binnen te halen. Het maakte natuurlijk in de prop volle zaal eene hevige opschudding, die gelukkig geene gevolgen had. Een opmerkelijk en hoogst zeldzaam huwelijk werd den 13 dezer te Zutphen voltrokken tusschen een grijsaard van 74 en eene dienstmaagd van 33 jaren terwijl bovendien een der kleinkinderen van eerstge noemde mede in het huwelijk zal treden. Te Tilburg werd den 14 het lijk ter aarde be steld van eene in ruim 96 jarigen leeftijd overledene weduwe, het werd behalve hare kinderen eu kinds-kin- deren gevolgd door drie zusters van 87 83 en 80 jaren. Een merkwaardig conflict heeft plaats gehad tusschen een ingezetene der hoofdstad en den ambte naar van den burgerlijken stand. Op den 18 Junij dezes jaars werd den eerste een kind van het mannelijk geslacht geboren. In de blijd schap zijns harten roept hij uit- '/Heden over 42 jaren

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1