Nationale Militie. No. 63. 1857. 44*" Jaargang. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS BEKENDMAKING. De uitgave dezer Courant ceschiedt Maandags en Donderdag- j Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst avondsuitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG ÏO AUGUSTUS. f Geboorte-, huwelijks- en doodherigtenvan J6 regels a. f .1,20 De prijs per kwartaal is J,75franco per post J,90. 5 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. der BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende eene circulaire van den heer com missaris des konings in deze provincievan den 6 Augustus 1857, 110. 3160', 3de afdeelingvolgens welke ten gevolge van de daartoe door Z. M. den koning gegevene bevelende miliciens der ligting 1853, bij het regiment grenadiers en jagers ingedeeld, die van dezelfde ligting beboorende tot het 1ste 2de en 4de bataillon van het 2de bij het 1ste battaillon van het 4debij het 3de battaillon van het 5de en het 2de bataillon van het 6 regiment infanterie van onbepaald verlof tot de werkelijke dienst opgeroepen moeten wordenten einde aan wapenoefeningen deel te nemen. Geven daarvan bij deze den belanghebbenden kennis, met berigt dat zij verpligt zijn zich in werkelijke dienst te begeven, te weten: Bartholomews Knieriem, en Cornells Anthonij Verdood, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers. Om op Donderdag den 27 Auguslui des morgens ten negen ure present te zijn aan het Veer van SloeZuid Bevelandsche zijde, van waar zij naar de hoofdplaats der provincie zullen geleid worden. Wordende de belanghebbenden in het bijzonder in dachtig gemaaktdat zij verpligt zijn voor de najaars-oefeningen op te komen, daar zij die in gebreke mogten blijven niettemin gedurende eene maand in den wapenhandel zullen worden geoefend en dat de gene die zich op eene of andere wijze aan de instruc tie onttrekken of daarin achterlijk mogten blijven, zoo veel langer in werkelijke dienst zullen worden gehouden, als dit noodig zal worden geoordeeld en dat zij moe ten voorzien zijn van al de voorwerpen van kleeding welke door hen bij het vertrek met groot verlof zijn medegenomen zullende diegenen van wie het bij de opkomst blijktdat zij hunne kleeding geheel of ge deeltelijk verwaarloosd of van de hand gedaan hebben, aan zich zeiven de strafte wijten hebben, die daarvoor zal worden opgelegd. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes den 10 Augustus 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. ZEELAND IN 485® (Vervolg.) Hoofdstuk V. - Nationale Militie en Schutterijen a. Nationale Militie. Er werden om aan de loting deel te nemen 1829 jongelingen ingeschreven welk getal dat van het jaar 1856 met 161 te boven gaat. Van het getal ingeschrevenen werden S62 aangewezen voor de dienst, 667 voor den jaar vrijgesteld en 200 finaal vrijgesteld, te zamen 1829. Van dat der geadjourneerde dienstpligtige lotelingen, wier redenen van vrijstelling op nieuw moesten worden onder zocht, zijn in dit jaar finaal vrijgesteld 153, voor één jaar vrijgesteld 682 en aangewezen voor de dienst 131, te zamen 966. Het aandeel van het door deze provincie te leveren gewoon kontingentwerd bij Zr. Ms. besluit van den 3 Jan. jl no. 123, bepaald op 464 man terwijl het buitengewoon kon tingent, ter vervanging der aan de korpsen ontbrekende manschappen, volgens art- 15 der wet van den 8 Jan. 1817 (Staatsblad no. 1) bedroeg 27 man; het bedrag van het gewoon- en buitengewoon kontingent was alzoo te zamen 491 man. Tot dusver zijn werkelijk voor het kontingent ingelijfd 463 man. als: zonder loting 3, plaatsvervangers 52, num- nierverwisselaars 22 en lotelingen 386 te zamen 463. b. Schutterijen. Er is eene kommandantsplaats opengevallen hij het bataillon rustende schutterij no. 5, door het overlijden van den neer majoor J. C. de Potter. Door de benoeming van den heer kapitein S. J. Hoffmanbij de schutterij, tot majoor-kommandantis in die betrekking voorzien. Het bij koninklijk besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149), ingestelde eereteekentot belooning van eervolle en langdurige werkelijke dienst, is uitgereikt aan 1 officier en 5 onder-officieren en schutters. De wapenen en bet ledergoed worden in goeden staat onderhouden en verantwoord. Het geldelijk beheer wordt overeenkomstig de beslaande voorschriften gevoerd. In de handelingen van de schuttersraden bestaan te dien aanzien, hij voortduring de gewenschte regelmatigheid. De sterkte der schutterijen, bedraagt: Dienstdoende Schutterijente Goes, Middelburg en Zierik- zee active 725 reserve 541te zamen 1266. Rustende Schutterijen. bestaande uit 3 heele en 3 halve hataillons active 2390, reserve 2514, te zamen 4904 totaal van de sterkte zoo dienstdoende als rustende schutterijen 6170. Sterkte van den lsten ban. Dienstdoende Schutterijen officieren 14, onder-officieren 19, korporaals 40, tambours 1 en schutters 945, (513 actieve en 432 reserve), te zamen 1019. Rustende Schutterijen officieren 32, onder-officieren 28, korporaals 42, tamboers 9 en 4252 schutters, (2233 actieve en 2019 reserve), te zamen 4363totaal der sterkte van den lsten ban der dienstdoende en rustende schutterijen 5382. Hoofdstuk VI. Kerkelijke zaken Te Biervliet werd eene roomsch katholieke parochie opge rigtdie als zoodanig hij Zr. Ms. besluit van den 20 April 1856, no. 80, is erkend, nadat de moeijelijkheden, betrekkelijk de plaats van vestiging van haar kerkgebouw, in het vorige jaarverslag gemeld, uit den weg waren geruimd. Een des- servant werd voor die parochie benoemd. Het getal leeraren werd buitendien vermeerderddooi de vervulling van de toegestane boventallige predikautsplaats bij de Nederduitsche hervormde gemepnte te Middelburg, waarvan in het rorige jaarverslag melding werd gemaakt. Daarentegen is na het overlijden in 1855 van den heer P. Borstenin leven pastoor bij de roomsch katholieke gemeente te Kwadendammebehoorende tot de burgerlijke gemeente te Hoedekenskerke, de kappelaan, welke, volgens hel jaarverslag van 1854, dien pastoor uit hoofde van zijnen hoogen ouderdom was toegevoegd, vertrokken* Ten gevolge van Zr. Ms. besluit van den 1 April 1856, no. 78. werd het reglement op de administratie der kerke lijke fondsen en de kosten van de eeredienst bij de hervormden in dit gewest, volledig ingevoerd bij de hervormde ge meente te Wemeldinge, aan welke vroeger eene uitzonde ring van dat reglement was verleend. In het bestuur der roomsch katholieke kerk bleef de invoering van sommige nieuwe voorschriflen nog achter. De voor de parochiale kerkbesturen in de bisdommen van Haarlem en Breda vastgestelde reglementennainentlijk, traden in zeeland nog niet in werking, zoodat de daarmede in verband staande kanonieke oprigting der parochiën ook nog geene plaats vond. Daarvan is ten minste nog niets hekend. De herstellingswerken aan de kerk eu den toren van de hervormde gemeente te Heinkenszand, waarmede volgens het vorig jaarverslag een aanvang wasgemaaakt werd voltooid. Voorts werden er aanzienlijke herstellingen en verbete ringen ondernomenaan het kerkgebouw der hervormde gemeente te Wemeldinge, alsmede aan de pastorij van die van St. Maartensdijk. Voor de werken van deze pastorij is met bewilliging van gedep. staten eene geldleening van I 4000 gedaan. De consistorie der hervormde gemeente te Colijnsplaat werd aan de burgerlijke gemeente afgestaan, ten einde deze het vereischte meerder terein voor den bouw van een nieuw gemeentelijk schoollokaal. Daarentegen voorzag laatst genoemde gemeente eerstgenoemde van eene nieuwe consis- slorie, welke, met den bouw aan het schoollokaal, in ééne aanbesteding is begrepen. Verschillende subsidiën werden verleend en legaten bemaakt, onder meerderen aan de roomsch katholieke kerk te Kwaden damme (Hoedekenskerke), door wijlen den heer P. Borsten in leven pastor bij de roomsch katholieke gemeente te Kwaden damme, een gedeelte zijner nalatenschap, dat op een zuiver bedrag van nagenoeg 6707 is geschat: onder deu last van het maken van een gemetseld graf voor den erflater, alsmede van eene jaarlijksche uitkeering van 200 aan Cathariua de Beidergedurende haar leven en van 150 gedurende 30 jaren aan de rooinsch katholieke armen aldaar. Volgens de bepaling der magtiging tot aanvaarding van dit legaat, moet liet zuiver bedrag daarvan worden belegdop eene der wijzen in art. 449 van het burgerlijk wetboek aange duid. Schenkingen werden gedaan door de heeren J. B. Thomaes en F. Huyghelot een uieuw op te rigten roomsch katholieke parochie en vestiging der pastorie te Biervliet. (Wordt vervolgd.) BINNENLANDSCHE BËRÏGTËN. In de zitting van de eerste, kamer zijn eergisteren, achtereenvolgens na eenige discussion, de toen behan delde wets-ontwerpen aangeno:n.en en gisteren de laatst- aanhangige, waaronder die op het lager onderwijs, met 34 tegen 1 stemwelkegelijk uit het verslag der afdeelingen gebleken is, bijna met algemeen genoegen, is ontvangen. De kamer is vervolgens uit een gegaan. {Een en ander gisteren en eergisteren per bulletin aan onze gealonneerden medegedeeld Ten gevolge der toevoeging van de gemeente 's Heer Hendrikskinderen c. a. aan die van 'sHeer Arendskerke, heeft voor laatstgenoemde ter vorige week eene benoeming van nieuwe raadsleden plaats gehad, en zijn gekozen Jan j Vermel, Jaw. Nijssen, Gerard de Smit, Iiendk. rle Jonge, PieterRemijn en Jo/ik Slabbekoorn, zullende eene her slemming plaats hebben tusschen Jacob op J Hoff en Gilles de Jager. Tot lid der provinciale staten in het koofd-kies- distriet Middelburg is gekozen dhr J. van Deinse met 229 van de 327 uitgebragte geldige stemmen. Omtrent de uitzigten van den oogst in deze pro vincie, deelt de Staats-Courant mede: De doorgaande drooge weersgesteldheid sedert het begin dezes jaars schijnt, even als de voor ons klimaat ongewone hitte in dezen zomereen zeer nadeeligen invloed op alle voortbrengselen van den landbouw in deze provincie te hebben uitgeoefenden heeft de vrees doen ontstaan dat de oogst van alle vruchten dit jaar minder dan middelmatig zal zijn. Het koolzaadgrootendeels reeds geoogst, heeft die vrees vermeerderdzelfs bevestigd. De plantdie vóór den winter veel beloofde en niet leed door vorst, is in het voorjaar niet goed uitgegroeid, bleef verkrom pen en was spoedig uit de bloemen gespeendde zaad korrel daardoor vroeger dan gewoonlijk rijp en door de hitte bevangen, is klein van stuk en niet olierijk; het beschot was verre beneden het middelmatige. De witte vruchten, als tarwegerst, rogge, haver enz., hoewel voor het oog schoon en op stijf stroo te velde staandedragen óók de kenteekenen der groote droogte van dit jaar en der tyitte van den laatsten tijd. Het stroo is minder in hoeveelheid dan het vorig jaarde halm korthet koren door de hitte bevan gen en vóór den gewonen tijd rijp. Het beschot zal waarschijnlijk de verwachting der landliedendie al zeer vroeg slechts op een middelmatigen oogst hoopten, niet overteffeu. De winter gerst en de tarwe zijn grootendeels reeds gesneden en ingeoogst. Hetzelfde geldt mede van de peulvruchten. De blaauwe erwtenhier en daar door de luis aan gedaan geweestzijn klein van stukhet beschot zal beneden dat van het vorige jaar zijn. Witte en bruine boonen stonden aanvankelijk zeer schoon te veldedoch zijn in den groei gestremd en hebben weinig gebloeidwaarom ook deze minder dan gewoonlijk zullen opleveren. De paardenboonen schijnen het meest geleden te heb ben. Zij hebben in den bloeitijd veel bloemen verloren en zijn daardoor slecht beladen de boon is klein en verkrompen en zal wel eene maand te vroeg rijp zijn; de opbrengst wordt beneden die van het vorige jaar verwacht. De nu gebruikt wordende vroege aardappelen zijn vrij goed en smakelijkde late soorten echter doen weinig verwachten en beginnen door te groeijen. Eene koele vochtige weêrsgesteldheid zoude voor dit gewas zeer nadeelig kunnen zijn. De gewone ziekte in het loof vertoont zich wederom genoegzaam in alle soorten; bij sommige erger dan in het vorige jaar. Bij de onderlinge prijsschieting naar den doel gisteren door de leden van de handboogsehutterij Jacoba van Beijerenbehaalde in 15 omgangen de hoofdman IV. A Anemaet, met 66 punten, waaronder 4 rozen en 4 vieren de 1ste prijsJ. J. Koens Jr. met 3 rozen de 2de prijs en J. F. Koens Sr.met 5 vieren de 3de prijs. Volgens eene in de Heraut opgenomen advertentie zou dezer dagen van Amsterdam aan Z. M. den koning zijn toegezonden een adres met 1632 handteekeningen tegen de wet op het lager onderwijs; later is nog een adres van adhaesie mede van daar verzonden, voorzien van 4863 handteekeningen. "BÜITENLANDSCHE BKRIftïKN^ TURKIJE De tuiksche regering zit bestendig tusschen drie of vier muren. De groote mogendheden schijnen zich weinig om de onafhankelijkheid van Turkije te bekreu nen. De sultan op zijne beurt vraagt teregt, waaraan hij zich moet houden, daar de mogendheden soms zeer verschillende eischen doenhierdoor is bereids geene geringe spanning tusschen laatstgenoemde ontstaan en bovendien veel grond om te vermoeden dat, men het

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1