COURANT. Publieke Besteding. Mslc Jaargang 1857. ADVERTENTIE. Het SCHILDEREN van eenige gebouwen der gemeentevolgens de voorwaardenter secretarie ter lezing zullende liggen van heden af tot den dag der be steding. MAANDAG 10 AUGUSTUS. [No. 61. mmm De uitgave dcxer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. Do prijs per /.wartaal is .*,75, franco per post J,90. De in: PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone jt.inji.tn ut binnen deze gemeente zal worden ingeluid op ZATURDAG den 15 AUGUSTUS en beginnen op DINGS DAG dkn 18 daaraanvolgende en eindigen op DINGSDAG den 1 SEPTEMBER daarna. Dat op dezelve geene Kwakzalvers, lloroskooptrek- kers en dergelijke toegelaten en alle Draaiborden DobbelspelenRijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarktvrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte in nederlandsche elle- maatzullen moeten geschieden aan de marktmeesters a. j. A. p. van CALMTHOUT en J. FlSSliR az aan welke een iederalvorens te kunnen worden toe gelaten deszelfs patent zal moeten vertoonen. Voorts, dat geene nadagen zullen worden toegestaan Gedaan ten raadhuize van Goes, den 18 Julij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op Zalurdag den 22 Augustus eerstkomendedes namiddags ten een ure, ten raadhuize, publiek en aan den minstaannemende trachten aan te besteden. De lokale aanwijzing zal geschieden den 19 dezer, des voormiddags ten tien urete beginnen aan het raadhuis. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 8 Augustus 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. ZEELAND IN 1856 (Vervolg-.) Hoofdstuk IV. Medische policie. Zoo als reeds in het 1ste hoofdstuk van dit verslag is gemeld, was het getal sterften in 1856 aanmerkelijk minder dan in 1855. Is bereids hieruit af te leiden dat de gezondheidstoestand ln eerstgeineld jaar minder ongunstig was dan in 1855, de verslagen zoo wel van de provinciale commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigtals van de gemeente-be sturen stellen zulks buiten allen twijfel. Wel vertoonde de kinderziekte zich in 1856 weder in onderscheidene gemeenten van hel gewest, maar zij was, in hare gevolgen niet zoo doodelijk als in 1855. [miners overleed in 1856 slechts ruim een twintigste van de aan getaste 'personen terwijl in het vorige jaar ongeveer een negende deel der lijders bezweek. In weerwil der vooroordeelen van godsdieustigen en an deren aard die bij velen tegen de koepokinenting blijven bestaan gaat het cijfer der gevaccineerden dat van het vorige jaar met 102 te boven. Van de 3085 gevaccineerden ondergingen 2092 de kunst bewerking zonder betaling. De mazelen en de kinkhoest deden zich meer algemeen voor dan de kinderziekte, en hadden, vooral bij behoeftigen, veelal een noodlottig einde. Te Zierikzee werd, in de maand September 1856. eene van elders gekomen vrouw, door de aziatische cholera aan getast. Zij herstelde. Doeltreffende maatregelen werden tegen de verspreiding der ziekte in het werk gesteld. Ook dc typhus deed zich in die gemeente voor, en we' bij zeven lot hetzelfde huisgezin behoorende personen. Nog op enkele andere plaatsen werden typhus gevallen waar genomen. Tengevolge eencr aanschrijving door den heer commissaris Uiig van advertentien moet geschieden vóór drie uren des numt des konings, op verlangen van Z. Exc. den minister van binnen!, zaken, aan de gemeente besturen gerigtwaarbij de aandacht van dezen, in het bijzonder, op den openbaren gezondheidstoestand der ingezetenen is gevestigd en de daarslellingop bet voorbeeld van Rotterdam en Utrecht, daar, waar de middelen daartoe vooihanden zijn, is aan bevolen: terwijl aan de besturen van de kleinere gemeenten bel doen toezien op de gezondheidstoestand door de aan wezige geneeskunst oefenaren zoo mogelijk in overleg met een of meer in de natuurwetenschappen ervaren personeD, hij die a inschrijving in overweging is gegeven, was te Zie rikzee de plaatselijke geneeskundige commissie als gezond heids-commissie werkzaam. Ook te Middelburg en te Vlissingen is eene gezondheids commissie benoemd. Zij bestaat, ter eerstgemelde gemeente, uit een medicinae doctoreen scheikundige en een natuur kundige, henevens drie leden van den gemeenteraad; en te Vlissingen uit den plaatselijken geneeskundige, één apotheker en één raadslid. Hel gemeente-bestuur van Goes heeft de daarslelling eener gezondheids commissie onnoodig geacht. Door de besturen der gemeenten Hengstdijk, Neuzen, Oost en West SouburgScherpenisseSt. Jan Steen, St. Kruis, St. Laurens, St. Maartensdijk en Westkapelle werd het bij zonder toezigt op den gezondheids-toestand opgedragen aan eenen geneeskunst oefenaarbijgestaan, hetzij door een of meer deskundigen hetzij door twee of drie leden van den gemeente-raad, terwijl te Arnemuiden BommenedeBors- selen Cadzand Domburg, Graauw Ritthem Wissekerke en Zuiddorpe, de collegien van burgemeester en wethouders zich met dat toezigt hebben belast. In de overige kleine gemeenten zijn geene bepalingen vari dien aard tot stand gekomen deels uithoofde van gebrek aan ervaren personeel, deels omdat men meende in de plaat selijke verordeningen voldoende waarborgen, in het belang van den openharen gezondheidstoestand te vinden. De gezondheidstoestand van het vee kan over het alge meen, gunstig worden genoemd. Heerschende ziekten van kwaadaardige soort werden niet waargenomenwel ver toonden zich in Zuid Beveland, Schouwen, Duiveland en het westelijk gedeelte van Walcheren de droes- en catharrale ziekten onder de paarden, maar in veel mindere mate dan in het vorige jaar. Het gewest bleef in 1856 van de longziekte verschoond. Het mond- en klaauwzeer vertoonde zich op eenen runder- stal onder de gemeente Nieuwerkerk; de ziekte schijnt zich niet te hebben uitgebreid. De ziekte welke, in 1855, genoegzaam door geheel het rijk, onder de varkens heerschende was, en zich alstoen ook in deze provincie heeft voorgedaan, werd wederom bier en daar, met name in het voormalig 5e district, waarge nomen. Zij had meestal doodelijke gevolgen, die echter, meent men, door het tijdig inroepen van hulp van bevoegde vee-artsen hadden kunnen worden voorgekomen. (Wordt vervolgd.) BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Tot rapporteurs over de onderwijs-wet zijn door de afdeelingen der eerste kamer benoemd: de heeren van Wessemvan Andringa de KempenaerIlartevelt en Rijkevorsel. Heden zou de kamer over zeven ver schillende wets-ontwerpen beraadslagen, waartoe boven genoemde niet behoort. Bij Z. M. besluit van 5 dezer, n°. 66, is tot griffier der arronaissements-regtbank alhier benoemd P. van Dalenthans substituut-griffier bij die regtbank, en tot regter in de arr.-regtbank te Middelburg mr. J. h. de Stoppelaaithans substituut-griffier aldaar. Den 3 Augustus jl. ismet aanvulling der be schikking van 2 Junij jl., aan den heer F. F. Retsin te Antwerpen, vergund zijne stoomsleepdienst met één of meer booten uit te oefenen langs de Ooster- en Wes ter-Schel de en daarop aanloopende zeegaten en ri vieren, tot aan of binnen de daaraan gelegen zeehavens, een en ander voor zooveel het nederlandsch grondge bied betreft. Eerlang zal voor de arrond. regtb. te 's Hage eene vreemdsoortige zaak behandeld worden. Bij den laatst plaats gehad hebbenden brand bij de heeren Enthoven Sf Comp. moet namelijk een bijzonder persoon in de uniform van onder-officier der schutterij zijn versche nen en zich bij het appel hebben aangemeld voor een' niet present zijnden onder-officier. Hij zou zich alzoo eene qualitcit hebben aangematigddie hij niet bezit. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodherigtenvan J6 regels d f J.ftO behalve het. zegelregt. Men schrijft uit AmsterdamZoo als bekend is worden er sedert eenigen tijd pogingen aangewend om onder den titel van De Constitutioneel" alhier nog een groot dagblad op te rigten. Tiet kapitaal daartoe vereischt, is gesteld op./1100,000. Naar men verneemt zijn er reeds voor een bedrag van ƒ70,000 aan actiën genomen, zoodat de vereisehte som spoedig zal gevonden zijn. Volgens een brief uit Vreden(Pruissen) zijn daar 320 huizen, */3 van het aantal waaruit het onge- gelukkige stadje bestaat in de ascli gelegd en omtrent 2000 menschen daardoor buiten huisvesting geraakt en in de nabuurschap ingekwartierd. Huil worden van elders levensmiddelen bezorgd. Er bestaat het sterkste vermoeden dat de brand door een' kleedermaker is gesticht, die zich overgaf aan misbruik van sterken drank en de gemeente Vreden uit gebrek aan woning moest verlaten. Hij is in hechtenis genomen en het heeft veel moeite gekost om hem voor de woede des volks te beschermen. Hij heeft in de gevangenis ge tracht zich door middel van uitgebroken glas den hals af te snijden doch de wond is niet doodelijk. De nederlandsche gemeenten Winterswijk, Groenlo Es- bergen en Neede, kwijten zich ijverig en trouw bij het lenigen van de ramp, door hunne van have en goed beroofde natuurgenooten van levensbehoeften te voor zien. Verschillende duizende ponden broodboter spek koffij en thee waren hen reeds dagelijks door tusschenkomst der gemeente-besturen toegezonden. iv'issi: 9 Augustus. Gisteren werd in bijzijn van de leden van den gemeenteraad en andere belangstel lenden, door L. M. de Fouw, het zesjarig zoontje van onzen burgemeester, de eerste steen voor de nieuw te bouwen school alhier gelegd, die behalve genoemden naam, ook de cijfers 18|57 tot een aandenken zal bevatten. Na dal de heer burgemeester eenige toepasselijke wi. or den tot de vergadering had gerigt waarop de heer secretaris heeft geantwoordzijn door het hoofd van ons bestuur aan de leden van den gemeenteraad den aannemer en het werkvolk eenige ververschingen aan geboden. Onze gemeente verheugt zich in den aanvang van een werk waarvan zij goede vruchten hoopt te plukken. 's ORAVEirnAGE, 9 Augustus. Het heeft den koning behaagdvoor dit jaar de gewone bijeenkomst van de miliciens-verlofgangers voor de najaars-oefeningen in zooverre te beperken, dat bij H. D. besluit van 16 Junij 11., n°. 91, op het departement van Oorlog enkel de magtiging is verstrektom bij het regem. grena diers en jagersbij het 1ste2de en 4de bat. van het 2debij het 1ste bat. van het 4de bij het 2de bat. van het 5de, en bij het 2de bat. van het 6de reg. infanterie al de miliciens der ligting van 1853 die zich met onbepaald verlof bevinden in werkelijke dienst op te roepen, teu einde aan de wapen-oefeningen deel te nemen. Deze zullen op den 29 Augustus e. k., des namiddags vóór vier urebij hunne corpsen ouder de wapenen moeten komen om vóór of op den 5 October daaraanvolgende weder met onbepaald verlof huiswaarts te worden gezonden. Heden is in de residentie aangekomen dr. 5. A. Burldinghna zijne hem door den koning opgedragen algemeene inspectie over de protestantsche kerk en het schoolwezen in N. 1. welke ruim vijf jaren heeft geduurd, gelukkig volbragt te hebben. Bijzonderheden zijn omtrent die inspectie nog niet bekend evenwel weet men uit de verslagen en andere indische berigten, dat deze belangrijke zending de weldadigste vruchten heeft gedragen zijnde het getal predikanten in Indie bijkans verdubbeld en aan het schoolwezen eene groote uitbreiding gegeven. Vele nieuwe gemeenten zijn er gesticht; ook moet de heer Burldingh onder de heidensclie Batah-volkeren en de Alfoeren met ijver en goed gevolg werkzaam zijn geweestreeds zouden onder de eerst genoemde volken scholen geopend en zendelings-leeraars werkzaam zijn Het is te hopen, dat men zich weldra in de kennis van de bijzonderheden van deze zoo hoogst gewigtige commissien zal mogen verheugen tot welker vervulling de wel eerw. heer dr. Burldingh 2ich vele vermoeienissen en ontberingen moet getroost hebben, zoodat het hem tot een dubbel genoegen moet verstrekken, na zoo veelvuldige reizen in de N. Indische bezittingenin welstand in het vaderland te hebben mogen tcrugkeeren.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1