COURANT. No. 58. 44ste Jaargang. 1857. DONDERDAG 30 JULIJ. fi'ant geschiedt Maandags en Donderdags De uitgave dezer C> "itgez0'"hrd "P fcestdagen- avond taul is J Ver Post Ji90- De prijs per kw De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-^ huwelijks- en doodberigtcnvan J6 regels d f JftO behalve het zegelregt. J ZEELAND IN I85Ö. [Vervolg.) Zamenstclling der provinciale staten. j eersten Dingsdag van Julij des vorigeu jaars is, Met art* 24 van de provinciale wet, de eene helft afge- volgej^k verkiezingen zijn in den loop van 1856, ter vervul- liij^^.n in tusschentijds opengevallen plaatsen, geschied. De eerste verkiezing vond plaats in het hoofdkiesdistricl Middelburgter vervanging van den heer S. Luteyn. Daarbij werd de heer mr. PV. P. Vis benoemd met 305 van de 509 geldige stéinmen; de overige 204 stemmen hadden zich ver- eenigd op den heer mr. M. F. Lantshcertusschen wien en den heer mr. Visdewijl bij de eerste stemming geene vol strekte meerderheid verkregen was, eene herstemming heeft plaats gehad. De andere geschiedde in het hoofdkiesdistrict Hulst, wegens het overlijden van den heer Beumer Hardenberg. Ook hij die gelegenheid werd bij de eerste stemming geene volstrekte meerderheid verkregenen is eene herstemming noodig geweest, die geloopen heeft over de heer en C. C. P. Piers- sens en E. N. F. Aperswaarbij van de 291 toen uitgehragle geldige stemmen 241 zich op den eersten en 50 op den laatsten vereenigd haddenweshalve de heer C. C. P. Pierssens verkozen was. De gekozen heeren hebben zitting genomen met uitzon dering der heeren C. Schout Velthuys en P. PV. Steenkamp die zich tot het afleggen der gevorderde eeden niet hebben aangemeld. Met inbegrip van die beide heeren was dus de vergadering- der provinciale staten, bij den aanvang dezes jaars op de volgende wijze zamengesteld Jhr. mr. J. G. H. van Tets van Goudriaancommissaris des konings voorzitter. Uit het hoofdkiesdistrict Middelburg treden af in het jaar 1859 de heeren mr. G. A. Fokker, mr. W. C. M. de Jonge van Kllemeet, 8. Bomme, mr. W. P. Vis, D. Uyttenhooven j en Z. Snijder, en in liet jaar 1862 de heeren mr. A. M. Becius jhr. P. Damas van CittersJ. W. Callenfels, G. J. Sprengei' en A. J. van Teylingen Uit het hoofdkiesdistrict Zierikzee treden af in het jaar 1859 de heeren jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeijemr. B. Cau, J. lloogenboom Cz. en in het jaar 1862 de heer mr. J. Moolenburgh J. van der Have en jhr. W. M. 11. de Jonge Uit het hoofdkiesdistrict Tholen treedt af in het jaar 1859 de heer mr. K. Wagtho, en in het jaar 1862 de heeren AV J. van der Voorst Catshoek en jhr. F. C. de Casembroot. Uit het hoofd kiesdistrict Goes treden af in het jaar 1859 de heeren mr. J. C. K. van der Bilt, J. Fransen van de Putte, B. van der Mandere en J. \V. Vader en in het jaar 1862 de heeren mr. M. P. Blaaubeen, A. Kakebeeke, I. G. J. van den Bosch en I. P. J. Buteux. Uit het hoofdkiesdistrict Sluis treden af in het jaar 1859 de heeien M. MazureA. de Smidt, 11. G. Hammacher en in het jaar 1862 de heeren I. C. O. Benteyn, mr. J. Egberts Risseeuw en C. Schout Velthuys. Uit het hoofdkiesdistrict Hulst treden af in hel jaar 1859 de heeren C. C. P. Pierssens, A. G. Hombach J. Sergeant en A. J. Onghena en in het jaar 1862 de heeren H. J. van Eek, P. AV. Steenkamp, E. 11- F. AV. Mathon en S. J. Hoffman, ledenen mr. S. van der Swalme, griffier. In 1856 hadden twee gewone en eene buitengewone ver gadering der prov. staten plaats. De laatste om het ontworpen reglement van administratie der polders in dit gewest te behandelen en verder om te beraadslagen over een adres van de heeren JJ. dc Kanter en D- Dronk ersconcessio narissen der stoombootdienst op de Wester-Schelde, houdende voorstellen tot wijziging der voor de uitvoering dier dienst bestaande overeenkomst. Omtrent het eerste punt werd besloten het ontwerp reglement van de commissie in handen der gedeputeerde staten te stellen, om zulks aan de onder scheidene waterschaps-besturen in dit gewest te zenden, ten einde hunne zienswijze daarop in te winnen, en met het oog op de aanzienlijke geldelijke bijdragen, die het rijk ten behoeve der calamiteuse polders verleent, dat genoemd col- legie zich met de regering in betrekking zou stellen ter regeliug van dat geen, dat tot die polders betrekking heeft. Omtrent het tweede punt om eene wijziging in de bestaande overeenkomst met de concessionarissen aan te gaan en voor de verliezen in 1854 en 1855 op de exploitatie der dienst geleden, hun eene tegemoetkoming van f 2000 te verleenen. De beide gewone vergaderingen werden gehouden van 1 tot 7 Julij en 4 tot 7 November. Verschillende besluiten werden genomen, waaronder als de belangrijkste voorkomen, het verleenen van rentelooze voorschotten ter verbetering van wegen tot een bedrag van 37,763,65"'. Hel verleenen van inagtiging aan gedeputeerde staten tot het aangaan van eene overeenkomst voor 10 jaren omtrent de verpleging van behoeftige krankzinnigen uit deze provincie. Gelijke magtiging tol het aangaan eeuer nieuwe overeenkomst met dhr. Dronkersbetrekkelijk de stoombootdienst op de Wes ter-Schelde, hebbende dhr. J. J. de Kanierzich ongezind verklaard die verder op den bestaandeu voet voort te zetten en voorts, dat de aanvragen om rentelooze voorschotten voortaan voor 15 September moeten ingediend worden. Gedeputeerde staten bleven uit dezelfde leden bestaan en zamengesteld uit de heereu B. Bomme, mr. J. C. R. van der Bilt en mr. AV. C. M. de Jonge van Ellemeeljonkh. P. Damas van Citters, mr- G. A. Fokker en mr. A. M. Becius. Als buitengewoon lid werd dhr. D. Uittenhooven op nieuw benoemd. Kort begrip der werkzaamheden van gedeput. staten. In 1856 hield dat collegie 53 vergaderingen. Daarin i werden 4327 besluiten genomen. Het getal der ingekomen stukken bedroeg 6304 dat der uitgegane stukken 3759. Reeds deze cijfers toonen aan, dat ook in het afgeloopen jaar een lal van zaken door die vergadering is moeten be handeld wordenwaartoe niet weinig de bepaling van art. 291 der gemeen te-wet heeft medegewerkt. Ingevolge besluit van ged. staten van 9 Mei 1856 werden, bij eene circulaire van den S0 dier maand, de onderscheiden waterschapsbesturen in dit gewest op het ontwerp-polder- reglement gehoord, en werd voorts het gevoelen der regering- gevraagd met betrekking lot de regeling van het beheer der calamiteuse polders bij dat ontwerp. \;an honderd walerschaps- of polderbesturen ontving men brieven waarbij zij hunne meening omtrent het ontwerp bloot lagen. Onderscheidene dier besturen bepaalden 2ich daarbij niet enkel bij de mededeeliug van algemeene beschou wingen, maar traden in eene artikelsgewijze beoordeeling. Daar de ingekomen stukken te zamen nog al van eenigen omvang zijn, hebben ged. staten, om het overzigt daarvan gemakkelijker te maken noodig geacht, eene nota te doen zamenstellen waarin de beschouwingeu van elk polderbe stuur en niet slechts die van algemeenen aard, maar ook die betreffende de afzonderlijke artikels, te zamen zijn gevat. Een tweede puntwaarbij werd stil gestaan, is de geld- leening van 30,000, die volgens besluit der staten van den 5 Julij 1856 ten behoeve van de provincie zou worden aangegaan. Nadat het daarvoor vastgestelde plan, bij kon. besluit aan den 6 Augustus, no. 47, was goedgekeurd, werd overeenkomstig art. 5 van dat plan, een termijn van zeven dagen, en wel vau den 6 tot en met den 13 October, voor het ontvangen der inschrijvingen opengesteld. Slechts twee inschrijvingeu hebben plaats gehadbeide door den heer P. Dunion Tak te Middelburg, de eerste in schrijving voor 24, de tweede voor 6 aandeelen, ieder van 1000,—, weshalve aan dien heer het geheele bedrag der leening is toegewezen. Ook de zaak van de stoombootdienst op de AVester-Schelde is, overeenkomstig het daaromtrent in de zomervergadering genomen besluit, ten einde gebragten is, met intrekking van de vroeger aan de hm. J. J. de Kanter en DDronkers toegestane concessie voor de uitvoering van de stoomboot dienst op de AVester-Schelde aan laatstgenoemden heer die concessie verleend. AVijders is eene schikking getroffen met regenten van het geneeskundig geslicht voor krankzinnigen (het St. Joris- Gasthuis) te Delftover de opneming en verpleging van behoeftige krankzinnigen uit deze provincie en zulks voor den tijd van tien jaren. Aan de gemeente-besturen en andere instellingen in dit gewest, welke voor hunne rekening krank zinnige lijders mogten verlangen te plaatsenis nu dus weder eene geschikte gelegenheid daartoe verzekerd. (AVordt vervolgd.) GOES, 29 Julij. Gisteren werd alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van de Zuid-Bevelandsche onderwijzers-ver- eeniging en van de afdeeling Zeeland van het nederl. onderwijzers genootschap. Talrijk was de opkomst. De heer v. d. li ree, als onder-voorzitter met de leiding der vergadering belastgedacht in korte woorden den voormaligen voorzitter dier vereeniging, dhr .ah Utrecht Dresselhuisnamens wien werd bekend gemaakt dat ZEw. het gevraagde ontslag als schoolopziener had erlangd, en het opzigt over het 3e district voorloopig aan den schoolopziener over het le disctrict was op gedragen. Nadat een der ledendhr. Hofmanhet woord had gevoerd werd mededeeling gedaan dat op de ter vorige vergadering uitgeschrevene prijsvraag drie antwoorden waren ingekomen en bij opening van het naambriefje bleek, dat dhr. N. Pleune, hulp-onder wijzer te Tholen, de bekroonde was, terwijl nog aan een tweede inzender grooten lof werd toegekend. Dhr .Brouwer, onderwijzer te Kattendijke werd op nieuw tot muzijk- onderwijzer aan de districts-zangsehool benoemden verder na resumptie van eenige verslagen van verschil lende onderwijzers-gezelschappen eenige huishoudelijke zaken behandeld. Daarna aan een' vriendschappelijken disch vereenigd, werd de onderlinge band naauwer toe gehaald waarvan men de beste uitkomsten mag ver wachten. (Ingez.) 30. Gisteren begaven zich een lötal schutters van Jacola van Beijeren en een 22tal leden van de harmonie Concordia alhier met hunnen directeur naar Middelburg, ter deelneming aan het bij programma's uitgeschreven concours. Eene commissie uit de boogschutterij r/Een- dragt maakt magtkwam den feestvierenden te gemoet. Te tien uren vergaderden de presidenten zoo van schutterijen als muziekgezelschappen in het koflijhuis de Eendragt. Gul en hartelijk was daar de ontvangst. Na de loting begaven zich de hoofdbestuurders geza menlijk naar het smaakvol versierde gebouw, genaamd e Ben Hove de Edele Handboog St. Sebastiaan Van dddr begon een luisterlijke optogt door de overal met vlaggen versierde straten terwijl de prijzen werden gereden iu een' prachtigen triumphwagen getrokken door vier paarden, welwillend te dien einde door dhr. Paspoort aangeboden; iu denzelven waren negen jonge meisjes gezeten, verschillende zinnebeelden voorstellende, waarvan eene de paarden bestuurdeeen andere wagen reed den standaard der vlissingschekoninklijke handboog- schutterij. Na einde van dien togt begon de wedstrijd met de handboog, welke tot resultaat leidde, dat door de schut terij Eensgezindheid onder de zinspreuk Eendragt maakt Magt is behaald 171 punten; door Jacoba van Beije ren 154; terwijl door de schutterij Willem III, van Vlissingen 134 en Zelandia van Middelburg 131 pun ten behaald zijn. Door een schutter van Willem III werd de 1ste prijs met 37 punten gewonnen, de 2de door de Eensgezindheid voor de meest geschoten punten de 3de door een lid van Willem III voor de meest geschoten rozen met kamping tegen dhr. A. Cornells koning van Jacoba van Beijerende 4de door een schutter van Eensgezindheid voor de meeste vieren en de 5deeene medaille door Jacoba van Beijerenals de verst afkomende schutterij. Te vier ure begon de wedstrijd tusschen de 3 aanwezige muziekgezelschappen, waarvan de harmonie van Vlissin gen den prijs behaalde, zijnde aan de harmonie Concordia van Goes, als verst afkomende, de medaille toegewezen. Des avonds ten 9 uren werdin de prachtig ver sierde zaal een bal geopenddat door velen uit de eerste rangen werd bijgewoond en onder gulle, gepaste vrolijkheid tot laat in den nacht duurde. Onze berigt- gever verzoekt bij dit korte verslag te voegen dat eene voorbeeldige orde heerschte en aan de feestcommissie den meest mogelijken lof moet worden toegekend. Naar wij vernemen worden uit Amsterdam en verdere plaatsen adressen aaD Z. M. den koning inge zonden met eerbiedig verzoek om aan de wet op het lager onderwijs de koninklijke goedkeuring niet te verleenen. Zijn wij wel onderrigt dan circuleert ook hier zoodanig verzoekschrift ter teekening waarin onder anderen zou gezegd worden, //dat het eigenlijk de joden zijndie bij de regeling van het lager onderwijs de natie beheerschen en dat zoo de gezegende Persoon van onzen Heer en Zaligmaker Jezus Christus op aarde kwam of zich daarop bevondde koningmet deze wetverpligt zoude zijn Hem, zoo Hij zich in de openbare school wilde begeven om de kinderkens toe te spreken dien toegang te weigeren." Volgens het te Breda plaats gehad hebbend examen van aspiranten om als kadet op de koninklijke aka- demie voor de zee- en landmagt te worden geplaatst is tot kadet voor het wapen der infanterie hier te lande benoemd onder meerderen G. T. C. Callenfels, van Goes. Bij de gisteren plaats gehad hebbende opening der stembussen voor de verkiezing van een lid der prov. staten, in het hoofd-kiesdistrict Middelburg, bij herstemming tusschen dhn. mr. M. E. Lantsheer en II. J. van Deinseis eerstgenoemde met 215 van de 403 geldig uitgebragte stemmen verkozen. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld, dat aldaar twee ladingen met koolzaad zijn aangekomen afkom stig uit de nieuw ingedijkte polders der Maatschappij vau Landaanwinning op de Oosterscheldehet was de eerste daar gewonnen vrucht en van puike kwali teit. Onafgebroken gaai men met de werkzaamheden tot indijking en het in orde brengen van den te be- zaaijen grond voort; de consumptie door de vele werk lieden houden sommige levensbehoeften op zeer hoogen prijs. De berigten omtrent den oogst zijn gunstig, met het snijden der tarwe is een aanvang gemaakt. Er bestaat te Haarsteeg eene hevige kwestie over de jongste verkiezing van gemeenteraadsleden. In de bus waren 42 geldige stemmendus volstrekte meerderheid 22, waarvan J. van Beusden 22 en A. van der Aa 19 stemmen bekwam. Deze uitslag schijnt wantrouwen iu do juistheid der stemopneming te heb ben doen ontstaan, althans A. van der Aa, heeft dezer dagen een adres aan gedeputeerde staten gerigt, waarop 21 personen geteekend hebben, dat zij op A. van der Aa gestemd hadden, behalve nog twee, die bij het op maken niet te huis waren. Betrekkelijk bovenstaande wordt nog medegedeeld, dat twee leden van den gemeente-raad en eenige kiezers

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1