«OESSIHE HllltWI. [No. 54. 44s,e Jaargang, 1857. De uitgave dezer Courant ge.tchi.edt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is óf 5 franco per post f df)0. De inzending i Gewone advertentien worden d W ets. de regel geplaatst 1>0!\!)ERIUG 1G JIJLI.F. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten. van 6 regels d f behalve het zegelregt. van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Bij dit nummer worden aan de geabbonncerden in deze gemeente gratis verzonden Stukken be trekkelijk den oorsprong der goederen en fondsen vroeger behoord hebbende aan de gecombineerde administratïèn van het algemeen arm-middel en de godshuizen te Goes. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIJ- KEN te GOES, maakt bekend dat bij haar is ont vangen en bij den ondergeteekende voor belangheb benden ter inzage beschikbaar ligt: Het door de Nederl. Rhijr»-spoorweg-maatschappij vastgesteld nieuw tarief voor het vervoer van vracht en kcopraans-goederen in het binnen-verkeermet toe lichtende bepalingen. De secretaris van voornoemde kamer, A. SCHRAYER Kz. PROVINCIALE STATEN. In de zitting van 11 dezer was na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, aan de orde het rapport der commissie voor de verzoekschriften, in zake het adres van den gemeente-raad van Sluis strekkende dat in plaats van het in 1856 renteloos voorschot, ten bedrage van 8000 voor de doortrekking van het kanaal van Brugge tot in die gemeenle, een renteloos voorschol van f 4000 en een sub sidie tot hetzelfde bedrag moge worden verleend. Het voorstel der commissie, om het verzoek te wijzen van de hand. werd verworpen en het verzoek geacht te zijn ingewilligd. Verder is aan de orde het rapport ter zake van het adres van den gemeente-raad van St. Anna ter Muiden om een nader renteloos voorschot en subsidie voor het stichten van een nieuw schoollokaal in die gemeente. De conclusie van het rapport, strekkende tot afwijzing, werd verworpen en het adres voorgesteld als ingewilligd te beschouwen. Daarop komt in behandeling het adres van den heer D Dronkers om verhoogd subsidie voor de stoombootdienst op de Westerschelde. De heer Dronkers verwijdert zich gedu rende deze beraadslaging. Door den heer (Jijt ten hoor en werd een amendement inge diend strekkende om genoemd adres le stellen in handen van gedeputeerde staten ten einde met den adressant in overleg te treden en wijzigt na eenige discussien zijn voor stel met dien verstande, dat aan gedep. staten ten deze een onderzoek wordt opgedragen, om daaromtrent in de najaars vergadering een nader voorstel te doen, 't welk in stem ming gebragtwerd aangenomen en daardoor de conclusie der commissie geacht te zijn verworpen. Na een halfuur schorsing der vergadering, werdovereenkomstig een voorstel des voorzitters alsnog eenparig besloten eene kleine wijziging te brengen in het den y.origen dag genomen besluit om gedep. staten te magiigen tot den aankoop van grond vooreen tolhuis op den weg yan Neuzen naar Axel, daar het aanvankelijk beoogde terrein te klein zal zijn. Bij monde van den heer Hoffman werd uitgebragt het algemeen verslag der commissie van rapporteurs op het voor stel van gedeputeerde stalen tot vaststelling van eene ver ordening op het aanleggen aan en het bevaren van de haven van Breskens. Daartegen zijn onderscheidene bedenkingen in het midden gebragt, waarom dan ook gedeputeerde staten besloten heb ben hun voorstel in te trekken en een gewijzigd ontwerp in de najaarsvergadering voor te dragen. Werd gelezen en eenstemmig goedgekeurd een ontwerp besluit tot wijziging der begrooting voor enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1856, in ver hand met het gevallen besluit op het adres van de gemeente Sluis. Aan de orde is het algemeen verslag der commissie van rapporteurs op het voorstel van gedeputeerde st3ten tot wijziging der provinciale begrooting voor 1857, welk voor stel nog eenige aanvulling ondergaat in verhand met de gunstige beschikking op het adres van de gemeente Sas van Gent. Met algemceue stemmen vereenigl de vergadering zich daarmede. Thans werd in behandeling genomen de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1858, met een voorstel van gedeputeerde staten be treffende heffing van opcenten op de grond- en personele belasting ten behoeve der provincie, en het adres van M. Ceelen wed van Hertumom weder met eene gratifi catie te worden begunstigd. Aanvangende met de artikelsgewijze behandeling van de uitgaven, werden eerst deze en daarna de ontvangsten goed gekeurd en daarbij tevens aangenomen het inbegrepen voorstel tot heffing van opcenten en gunstige beschikking op het adres van de wed. van Hertum. Overigens ondergaan enkele posten eene kleine wijziging en aanvulling, in verband met dezer dagen gevoteerde uitgaven enz. Daarna geheel in omvraag gebragt, werd de begrooting eenstemmig aangenomen. Na de benoeming van de heeren mr. Schuurbeque Boeije en Vijttenhoven tot lid en buitengewoon lid die wij reeds in een vorig nummer mededeelden werd hel stembureau bedankt en niets meer te behandelen zijnde, de lesumtie der notulen dezer zitting overgelaten aan gedeputeerde staten, waarna de voorzitter de zomervergadering in naam des konings sloot. Aan het verslag der gedeputeerde staten, aan de provin ciale staten gedaan in de zomervergadering van 1857 wordt het volgende ontleend De bevolking. Volgens het voiige verslag bestond de wet tige bevolking van dit gewestop den 31 December 1855 uit 78.885 mannen en 83,109 vrouwen, te zaïnen uit 161,085 zielen; de feitelijke uit 80,859 mannen en 83,928 vrouwen, te zamen uit 164,787 zielen. Op den 31 December 1856 bedroeg de wettige bevolking 79,517 personen van het mannelijke en 83,430 van het vrou welijke geslacht, te zamen 162,947 personen, de feitelijke uit 81,504 personen van het mannelijke en 84.287 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 165,791 personen, weshalve de eerste met 962 de laatste met 1,004 zielen was toege nomen. De reden van deze vermeerdering der bevolking moet uitsluitend worden gezocht in de omstandigheid, dat het getal der geborenen, het getal der overledenen verre over troffen heeft. Het aantal personen toch die uit de verschil lende gemeenten naar elders zijn vertrokken was 6,771 dat van hen die er zich gevestigd hebben slechts 6,667, zoodat, even als in 1855, uit deze provincie, in den loop van 1856, meer personen zijn verhuisd dan aangekomen. Werd dus over 't algemeen in de bevolking eene verineer- dering waargenomen, in onderscheidene gemeenten nam zij toch, hoe onbelangrijk, eenigzins af, gelijk dit het geval was, onder anderen, te BorsseleGoes, 's Gravenpolder 's Heer Abtskerke 's Heerenhoek Heiukenszand Hoede- kenskerkeKattendijke, Krabbendijke Nisse, Ovezande Waarde en Kortgeen. De verdeeling dier bevolking, naar de onderscheiden godsdienstige gezindheden, was als volgt: 115,432 nederduitsche hervormden, 152 van de waalsche gemeente, 67 van de engelsche of presbyteriaansche, 4 van de anglicaansche of episcopaten 1,130 evangelisch luther- scben 4 herstelde lutherschen, 245 doopsgezinden, 2 re monstranten, 3,901 christelijk afgescheidenen, 41,358 roomsch-katholieken 2 oud-roomschen 637 nederduitsche israëlilen, 2 portugesche israëliten, 11 tot geene der ge noemde gezindheden hehoorende. Wat betreft de feitelijke bevolking, onder het cijfer hier hoven daarvoor aangegeven zijn begrepen 1,613 krijgslieden en 360 zeelieden voorts 87 mannelijke en 24 vrouwelijke gevangenen. Vermits in deze provincie geene krankzinnigen gestichten gevestigd zijnbevinden zich geene personen onder de feitelijke bevolking, die in zoodanige gestichten verpleegd worden. Met betrekking tot de landverhuizing kan men mededeelen dat de zucht daartoe, in deze provincie, allengs schijnt af te nemen. Althans ofschoon het getal van hen die in 1855 dit gewest verlieten om een nieuw vaderland le zoeken reeds veel geringer was dan in 1854, bleef het cijfer der landverhuizers in het afgeloopen jaar nog verre beneden dat van 1855. Volgens de van de gemeente besturen beko mene opgaven, zijn namentlijk van hier niet meer vertrok ken dan 105 hoofden van huisgezinnen en vrijgezellen, met 52 vrouwen en 151 kinderen, te zamen uitmakende 308 personen. Wijders bevonden zich onder de hoofden van huisgezinnen slechts twee welgesteldenbeide in Zuid-Be veland te huis hehoorende; de overigen waren deels min- gegoeddeels behoeftig. (Wordt vervolgd). BIÏOTENLANDSCHE BERIGTEN. Zoo bestendig en droog het weder langen tijd geweest is. zoo veranderlijk is het in de laatste dagen geworden. Op nieuw brak heden morgen omstreeks 4!,2 ure een zwaar on weder boven deze stad los, ver gezeld van plasregens. Verschillende donderslagen deden de glazen dreunen. Een paar boomen zijn door den bliksem getroffen,gelukkig vernamen wij niets van verdere onheilen. Bij besluit van ]3 dezer, n°. 34, heeft Z. M. goedgevonden aan den heer ab Utrecht Dresselhuis op zijn verzoek, eervol ontslag te verkenen als school opziener in het derde schooldistrict van Zeeland, onder dankbetuiging voor de diensten in die betrekking gedurende vele jaren bewezen. Naar men zegt zou de minister van binnenl. zaken voornemens zijn om wanneer liet lot omtrent het wets-ontwerp op het lager onderwijs zal zijn beslist, zijn ontslag aan Z. M. den koning in te dienen. Men spreekt van eene spoedig ophanden zijnde oproeping van de lede» der eerste kamer der staten- generaal, hoofdzakelijk om het ontwerp van wet op het onderwijs, waarvan men de aanneming door de tweede kamer nog in den loop dezer week te gemoet ziet, in behandeling te nemen. Het onlangs medegedeelde geruchtdat de heer vSchimmelpenninck van der Oije zijn ontslag zou nemen als lid van de tweede kamer der staten generaal, meent men uit goede bron ten eenemale ongegrond. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van eergisteren is verworpen het verzoek van den heer P. van Helmondburgemeester der gemeente Sas van Gent, tot het niet plaatsen van den naam van den heer van de Wattijne op de kiezerslijst dier gemeente. Dienzelfden dag is bij den Hoogen Raad behandeld de zaak van den heer Stewart Schultzgenees- en heel kundige te Vlissingen requirant tot cassatie van een arrest, den 2 Mei jl. door het provinciaal geregtshof in Zeeland gewezen. Men zal zich herinneren dat het hof had beslistèn dat de heer Schultz de inwendige geneeskunst had uitgeoefendanders dan bij zekere instructie van 31 Mei 1818 aan plattelands-heelmees ters zoude zijn veroorloofd, èn dat die instructie moest geacht worden te zijn regtsgeldig en verbindend. Deze laatste leer, welke lijuregt strijdt met de jurisprudentie van den Hoogen Raad, blijkens zijne arresten van 17 Maart 1846 en 31 Augustus 1848, werd, door den heer mr. L. Metmannamens den requirantmet na druk bestreden. Hij toetste de grondenbij vorige gelegenheden door de ambtenaren van het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad ontwikkeldalsmede die in het thans bestreden arrest voorkomende, en be toogde verderdatnu de bedoelde instructiewelke nimmerop eene wettige wijzeter kennisse van de ingezetenen is gebragt als niet verbindend beschouwd moet wordenook aan geene veroordeeling van den requirant te denken is. De Hooge Raad heeft be paald dat de conclusie van het openbaar ministerie zal genomen worden, den 24 Julij aanstaande. Den 28 dezer zal te Middelburg herstemd wor den voor de verkiezing van een lid der provinciale staten in dat district, tusschen de heeren M. F. Lands heer en H. J, van DeinseVan de 421 geldig uit- gebragte stemmen verkreeg eerstgenoemde 161 en laatst genoemde 155 stemmende resterende waren over 20 andere personen verdeeld. Ingevolge het besluit genomen op de dezer dagen te Middelburg gehouden vergadering van eigenaren van brandkasten uit de fabriek der heeren Giesbers Sf Compte Roermond, werden eergisteren op de werf der Commercie compagnie twee dezer brandkasten aan eene vuurproef onderworpen zijnde eene kast met letterslot of zoo genaamde combinaisonde andere met geheime sluiting. Na gedurende een uur aan den gloed te zijn bloot gesteld geweest, is de eerst bekoelde kast omvergewor pen en gedurende nog een half uur met een der zijden op de gloeij-nde vuurmassa blijven liggen, waarna zij daar uit gehaald en verkoeld is geworden. Bij die gelegenheid zijn twee der buitenwanden of bekleedsels weggevallen, waardoor bleek dat het tusschen deze en den binnenwand bevestigd hout geheel was verkoold en gedeeltelijk weggevallen of verbrand. De andere kast is zonder aanwending van blusch- middelen tot 5Va ure blijven staan en alstoen met water afgekoeld. Bij de opening der beide kastenwelke ten 7 ure plaats had is gebleken, dat nagenoeg alle daarin des morgens nedergelegde voorwerpen geheel waren ver zengd of verteerdmet uitzondering van een besloten houten kistje, 't welk op het bovenste boord van eene der kasten geplaatstgaaf is wedergevondenzoo als ook een in dat kistje nedergelegd stuk papier, 't welk echter verkleurd was. In eene andere kast werden en kele in eenen door de hitte bruin gezengden om slag vervatte gedrukte stukkenofschoon mede ge zengd echter goed leesbaar teruggevonden terwijl ai het op de bodems der beide kasten nedergelegde papier geheel verkoold en verteerd is gevonden de op de boor den nedergelegde sterapel-afdrukken in rood lak waren gesmolten. Het van de genomen proef opgemaakt proces-verbaal zalnaar wij vernemen spoedig openbaar worden ge maakt en daaruit alsdan de nadere bijzonderheden be treffende deze zaak kunnen worden vernomen. Men schrijft uit Vlissingen, dat de vier ligter- schepcn vroeger geadsisteerd hebbende bij de gezonken

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1