ME EDI Ti VELDE. (E. Broigtiium. fjcv SFclcgra.tf. MARKTBERIGTEN, ADVERTENTIEN. Op Zaturdag- den 25 Julij 1857 DE REVALENTA ZEETJWSCHE BOERE-KERMIS L5ps -eene bijzonderheid wordt uit' 'qGfïa vended gemetd dat eene vreuwdezer dagen aldaar j in den ouderdom van 95 jaren overleden, genaamd'-Atlriaantje van yder Gietsenlaatst weduwe van, Bastiaan cle Kreekheeft nagelaten 8 kinderen üljrteinkinderen en 85 achterkleinkinderen, te zamen 94 afstammelingen. Een meisje te Rolde had voor geruimen tijd, in het veld vooroverliggende, met den mond uit een stil staande plas water gedronkensedert gevoelde zij zich steeds benaauwddezer dagen was die benaauwdheid zeer erg, zij moest braken en werd eindelijk een levend hagedisje kwijtwaarna de benaauwdheid was verdwe nen. Men mag met reden vragen hoe het mogelijk is geweest, dat dit diertje zoolang in de maag van het meisje heeft kunnen leven. Men schrijft uit Blokzijl van den 6 Julij Als een voorval, welligt eenig in zijn soort, kunnen wij mededeelen dat heden de controleur der belasting en het collegie van zettershet niet eens kunnende worden over de Massificatie van een zeker patentop voorstel van eerstgenoemden de som uitmakende het verschil, gezamenlijk hebben betaaldeen waarlijk edel moedig scheidingsmiddel. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU ITSCHL AN D. herlijn. Te Maagdenburg werd voor eenige dagen eene proef genomen, om 10 soldaten met geweer, wapenen en randselover de Elbe te doen zwemmen. Deze gewaagde onderneming liep zeer ongelukkig af, door dien een zestal hunner weldra zonk, van welke slechts vier met moeite gered werden, terwijl twee niet weder te voorschijn kwamen. Een dier verongelukten is de eenige zoon en steun eener behoeftige weduwe. keulen, 8 Julij. Te Bidin in Boheme stierf onlangs eene vrouw van 92 jaren, wier lijkbaar door 8 zonen meestendeels mannen boven de 40 jaren oud, gedragen werd, terwijl 8 kleinzonen boven de 16 jaren oud met fakkels en 8 anderen met kaarsen de baar volgden. Bovendien hielpen nog 5 kinderen en 23 achterklein kinderen den lijkstoet uitmaken. Uit Konstantinopel meldt men, dat het gerucht alsof de wereld op den 13den Junij zoude vergaan door eene ontmoeting van de komeet met onzen aard bol onder de turken geenerlei geloof heeft gevonden en zij met deze voorspelling slechts den spot gedreven hebben, daar de Koran leert, dat den jongsten dag een orkaan, die langer dan 50 jaren duurt, zal voorafgaan. De zweedsche doctor Soldin heeft eene uitnoo- diging openbaar gemaakt, om voor de verbranding van de lijken te ijveren. Hij heeft zelf bepaalddat na zijn dood zijn lijk zou verbrand worden. Op de door hem ter teekening gelegde lijsten hebben reeds 40 personen geteekend. De asch van groote mannen zal bewaard blijvendie der andere daarentegen zal tot mest worden gebruikt. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft lord Palmerston dingsdag avond verklaard, dat de britsche regering bepaald tegen het graven van een kanaal door de landengte van Suez gezind is. Aan den heer Mooreeen iersch lid van het Lagerhuiswordt zijn zetel in het Parlement betwist op grond dat zijne verkiezing door onbehoorlijken in vloed, en wel door dreigingen en schrikaanjagende ver- toogen van de roomsche geestelijkheid zou bewerkt zijn. Zoo zou een priester voor het altaar gezegd heb ben dat allen die tegen het belang van Ierland en op den mededinger van den heer Moore stemden, door den vloek des hemels zouden getrolfen worden. De zaak wordt door eene commissie van het Lager huis onderzocht en deze heeft in het laatst der vorige week den heer dr. Mac Haleden aartsbisschop van Tuam in wiens diocese de heer Moore verkozen is voor zich doen verschijnen en in verhoor genomen. Dit verhoor had in het openbaar plaats, en werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De prelaat maakte geen geheim van zijne beginselen, maar zeide in antwoord op eene hem gedane vraag Het geweten van het landvolk behoort onder de lei ding en hoede van de bedienaren der godsdienst te staan. De grondeigenaren hebben geen regt om eenig gezag of toezigt over het geweten hunner pachters uit te oefenen. Het geweten der landlieden behoort over gelaten te worden aan hen zeiven, aan hunnen God en aan de priesters alleen onder den invloed der gods dienst moeten de pachters staan. Het is alzoo mijn voornemen ten allen tijde denzelfden invloed op de verkiezingen uit te oefenen als ikftot nog toe gedaan heb; doch daarbij geweld, bedrog of ook maar slinksche streken aan te wendenis iets hetgeen ik volstrekt afkeur. Wanneer iemand goedvindt zijnen geestelijke over burgerlijke zaken te raadplegen, en hij diens raad opvolgtdan handelt hij vrij, Zoo behoort aan het iersche landvolk vrijheid bij de verkiezingen gelaten te worden. Ts iemand in twijfel wat hem te doen staat, dan kan hij zekerlijk geen beteren raadsman vinden dan den priester. Eene dépêche uit Edimburgh meldt dat de jury heden een verdict van niet-schuldig heeft uitgesproken ten gunste van miss Smithbeschuldigd van haren minnaar vergiftigd te hebben. Dit verdict is door de menigte, die de zitting van het hof bijwoonde, met toejuichingen ontvangen. Uit New-York is te Southampton de Fullon met berigten van den 27 Junij elite Liverpool de Kan garoo met tijdingen van den 25 Junij aangekomen. Daarmede verneemt men, dat de Montreal den 26 bij Quebec verbrandde, waarbij 200 personen, meest schot- sche landverhuizersverbrand of verdronken zijn. De graaf van Momington, wiens overlijden voor eenige dagen gemeld werd, is in de meest kommervolle omstandigheden gestorven. Hij had zijne ellende aan zich zeiven te wijten en moet wel een buitengewoon verkwister geweest zijn dewijl al zijne verwanten en vrienden zich van hem losscheurden. Zijne eerste vrouw, die hem een jaarlijksch inkomen van 40,000 p. st. mede ten huwelijk bragt, moet hij door zijnen onge- regelden levenswandel het leven verbitterd hebben. Zijne tweede vrouw moestdaar hij de middelen niet meer had om haar te onderhouden hare toevlugt in een armenhuis zoeken en hij zelf, die, toen hij in het bezit kwam van den pairsrang 100,000 p. st. inkomen 's jaars had, leefde langen tijd in de diepste ellende, tot hem de tegenwoordige hertog van Wellington en zijne bloedverwanten wekelijks 10 p. st. toekenden. Zijn leven moet door zijne talrijke schuldeischers voor 200,000 p. st. verzekerd zijn geweest. FRANKRIJK. Parijs. De toestand van Béranger begint nu al meer en meer ongerustheid te baren. Men zegt dat vele voorname personen zich bij hem hebben laten inschrijven om hem een bezoek te brengen en daaronder ook de minister van binnenlandsche zaken. Hij heeft o a. den priester van de kerk der Madeleine bij zich ontvangenen deze heeft ziciiwat diens godsdienstige gevoelens be treft gunstig over hem uitgelaten. Hij is geen man heeft die pastoor gezegddie met Voltaire op ééne lijn moest gesteld worden. De dichter heeft, naar men wil, aan zijne vrienden onderscheidene manuscripten ter hand gesteld. Een groot aantal werklieden zijn voornemens hem, zoo hij mogt overlijden eene volkshulde te brengen. Zij waken zelfs in zijne wijk, uit vrees dat de regering zijn lijk aan die hulde mogt willen onttrekken. Eenige dagen geleden vond men geborgen in eene mand eene som van 80,000 fr.bij eene vrouw die in eene doodarme slaapstee in de straat Guisarde was overledenen welke menhare levenswijze in aanmerking genomensteeds aan het grootste gebrek lijdende dacht. Bij het verder doorzoeken van de matras vond men nog meerdere waarden zoodat hare nalatenschap het enorme cijfer van bij de 400,000 fr. bedraagt. Deze vrouw had sedert lang de gewoonte om zeker gedeelte der stad af te loopeu en de liefdadigheid der voorbijgangers in te roepen. Hare kleeding was van dien aard dat niemand dezelve van de straat zou hebben opgeraapt, gelijk niemand iets kon veronderstellen van het bestaan van dit fortuin. Zij had langen tijd en bij verschillende meesters gediend waar zij zeer bemind was, maar sedert ruim 30 jaren had zij zich op het bedelen toegelegd Zij stierf op 84jarigen leeftijd zonder zich ooit buiten de poorteu van Parijs te hebben begeven. GOKSSCIIH MAATSCHAPPIJ VOOR STOOM ES ZEILVAART. Stoomschip DE STAD GOES. varende van goes op Rotterdam en tusschen liggende plaatsen vice versa. JULIJ 1857. vax Gozs. vak Rotterdam. Dingsdag 14 's tnorg. 5,1 Woensdag 15 's morg. 11,—. Domlerdaglö 6,Vrijdag 17 'sniidd. I, Zaturdag 18 9,Maandag 20 'smorg. 5, ROTTERDAM, 13 Julij 1857. Bij buitengewoon kleine aanvoer, was de beste TARWE prijs houdend. Mindere 20 ct. per mud lager. PAARDEBOONEN 20 ct. per mud hooger. Overigens onveranderd. MREKRAP onverauderd. ANTWERPEN 11 Julij. Met granen was het in deze week kalm. De prijzen van TARWE zijn flaauw gesoutineerdroode inlandsche 78/79 kil. is gedaan tot f ü>V8 15 '/4- Inlandsche ROGGE in loco werd in het begin der week tot 7% afgegeven, doch sedert toonde zich meer vraag, gedeeltelijk voor uitvoer en men moest laatstelijk f 75/g betalen, waartoe eerder koopers dan verkoopers zijn. GERST kalm en iets Uaanwer, vooral de ordinaire kwaliteiten. HAVER vond mede weinig attentie. Voorspoedig bevallen van eene DOCH TER CLAARTJE COHEN, geliefde echtgenote van M. A. EMANUEL. Goes, den 11 Julij 1857. 2Dc fiilicu WAM d^olIoWAO zijn een uitmuntend middel in gevallen van gulziekte. G. d. L.'te Bloeinendaal, was beliebt met een galachtig gestel, neusbloeden en bedorven maag, hetwelk zijne spijsvertering zeer hinderlijk was, en hem dikwijls weken lang bet bed deed houden. Hij bezigde een aanzienlijk aantal verschillende geneesmiddelen waardoor zijn toestand zelfs nog verslim inerde. Zijn broeder beval hem vervolgens de pillen van HOLLOWAY aan; hij nam dezelven en na zes weken tijds was bij, volgens zijne eigen woorden zoo volmaakt hersteld, dat hij nooit meer zonder dit geneesmiddel bij voorkomende gelegenheid wil zijn. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes pillen a f 0.80, f 1.85, f 6.75 f 13.50, f 20,50, Potjes zalf a f 0.80, f 1.85, f 3.00, f 7.05, f 13.85, f 20.25. zijn op franco aanvragen a contant te bekomen bij J- W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Bergen-op-Zoom, Den heer J. Straatman, hoofd-depöthouder te s'Bosch, als mede te Londen Strant 244 en te New-York 80 Macden Lane HOLLO WATS établissementen. des voormiddags 10 ure, zullen Eigenaren van den ONRUSTPOLDER, in het Paviljoen van dien Polder, onderhandsch verkoopen 2 b. 40 b. driejarige en 2 b. so b. 20 Ellen tweejarige, buitengewoon mooije Aanwijzing is dagelijks te bekomen bij G. LFFN- D1CRT8 FKastelein in genoemden Polder. De ondergeteekende maakt bekend 1°. Dat hij q. q. aan de Kanaal-Maatschappij heeft verkocht eene partij WEI- en BOUWLAND, gelegen onder Vlakeonder anderen op de volgende voor waarden Wanneer de Bouwlanden worden geroofd vóór den 1 April 1857zal de verkooper voor de daarop aan wezige vruchten genieten/ 30,per 3924 ellen; en wanneer die rooving geschiedt met den 1 Julij 1857 f 54,— per 3924 ellen; doch wanneer de vruchten genoten worden door den verkooper der gronden zal de kooper de vastgestelde pacht dier landen genieten. In plaats van die voorwaarden na te leven neemt de aannemer van de Kanaal-Maatschappij de vrijheid, het thans gesneden liggende koolzaad op de gekochte gronden naar welgevallen te doen wegdragen. Wanneer verkooper zich daarover vervoegt bij de gemagtigde koopers voor de Kanaal-Maatschappij, krijgt men ten antwoordgemelde aannemer tot zoodanige handelingen niet bevoegd en tot teruggave van de weggehaalde vruchten verpligt is;en vervoegt men zich bij dien persoon, krijgt men ten antwoord, dat hij han delt ingevolge het contract met de Kanaal-Maatschappij aangegaanterwijl op die wijze de gebruiker der be doelde gronden aanmerkelijk wordt benadeeld, zoo men het niet wil noemen zonder vergoedingnaar welge vallen bestolen. Het is te hopen en te wenschen dat er middelen zullen worden aangewend om in het belang van liet eigendoms-regt aan zoodanige handelingen paal en perk te stellen. 2°. Dat, wanneer aan den ondergeteekende q. q. of den gebruiker der verkochte gronden voor het bewuste ge roofde koolzaad te velde alsnog zal worden vergoed f 54,per 3954 ellen, hij eveuwel niet zal toestem men dat daarvan een gedeelte aan den huurder der tienden van de aangehaalde vruchten zal worden uitge keerd, vermits de verkoop der omschreven gronden en vruchten te velde, gelijk te stellen is met alle andere verkoopen van vaste goederen en daarop aanwezige vruchten te velde, waaronder nimmer begrepen worden de I0e vruchten tot welker verkoop de eigenaar der gronden niet geregtigd is en naar des ondergeteekende oordeel alzoo de tiend-eigenaar verpligt zal wezen om zijne aanspraak op de tienden der geroofde koolzaad- vruchten op den roover zelve te verhalen. N. M. BOSDIJK. Ken jong menscli (lie aan den constcuctiewinkel te Delft werkt werd ziek, bad volstrekt geen eetlust, verminderde van dag tot dag en werd onbekwaam voor zijn werk. De moeder vertelde mij dat hij door bet gebruik der REVA- LENTA merkelijk aangekomen en is weder geregeld naar zijn werk gaat; zij was zoo gelukkig daarmede dat zij bet wel aan iedereen wilde vertellen. Delft, 6 October 1856. J. T. WAGNER. geneest alle maagkwalen borstziekten, leveraandoeningen, nier- en blaasongesteldheden, onderbuikskwalen, huiduitslag, zenuwlijdenverzwakkingenvermagering etc.door de genezende en voedende eigenschappen, die zij in hooge mate bezit. Men gebruikt ze als ontbijt of avondeten in plaats van ander voedsel. Bij erge ongesteldheden gebruikt men ze meer dan eens. De prijzen zijn cent, ƒ2, ƒ3'/.,, 8 en 16 de bus. Amsterdam, Verkoophuis. Goes, wed. C. Vreeke. Middel burg, Dépot van bet Verkoophuis. Schoondijke, A. J. Brons wijk. Bergen-op-Zoom, D. Pouwels, P. F. Appelboom en C. Veraart. Oostburg, wed. P. J. Geelhoed. Sluis, gez. Jansen. Tholen. T. J. Maas. Vlissingen A. M. Kalbfleisch. Zaamslag, II. D. Riemens, en in de bekende dépots in de andere steden. Tegen November a. s. eene bekwame DIENSTMEID, geschikt voor POT en WASCH. Terstond een LOOPJONGEN die kan lezen. Adres de uitgevers dezer F. Kt.eeuwens Zoon bij wien nog enkele exemplaren voorhanden zijn van de door Zeer toepasselijk in deze dagen. Prijs f 0,25. Goes. •- Drukkerij F. KLEEUWENS 8f ZOON.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 2