[No. 53. 44ste Jaargang. 1857. KENNISGEVING .MAANDAG 13 JULIJ. j De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is ófJ5franco per post f J,90. De inz Volgens vroegere toezegging, zullen bij een vol gend nummer aan de geabonneerde!) in deze gemeente als bijblad worden toegezonden, de in druk verschenen: Stukken betrekkelijk clen oorsprong der goederen en fondsenvroeger behoord hebbende aan de gecombi- neerde administratiën van het algemeen arm-middel en de godshuizen te Goes. Het heden bij de redactie ingekomen verslag van den toestand der provincie Zeeland, door gedeputeerde staten uitgebragt aan de provinciale staten, in de zo mervergadering van dit jaar, zal als vroeger extracts- gewijze in de volgende nos. worden medegedeeld. BESTUREN EN ADMINISTRATIËN. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie ZEELAND, maakt bekend, dat de opening der jagt op Waterwildbedoeld in artikel 17 laatste lid van de wet- van 13 Junij 1857, (staatsblad no. 87), in deze provincie, door de Gedeputeerde Staten is bepaald op den lsten Augustus aanstaande. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad ge plaatst en aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 10den Julij 1857. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. PROVINCIALE STATEN. In de ftelioudene zitting der staten van Zeeland op 10 dezeris door de commissie voor de verzoekschriften ver slag uitgebragt op de in hare handen gestelde rekwesten. Conform de conclusie» is afwijzend beschikt op de verzoeken om rentelooze voorschotten door de gemeenten Brouwers haven en Biervliet voor wegs-verhetering (met vrijlating om deze beide te laat ingekomene adressen te herhalen voor de dienst 1858) en van Sas van Gent voor inrigtiug eeuer ka zerne der marechaussee. Voorts toegestaan het verzoek van de gemeente Wissekerke, en betrekkelijk het verzoek van den korenmolenar F. Ver plankenom op zondag te mogen malen overgegaan tot de orde van den dag. Ter griffie zijn ter inzage nedergelegd, om daarover den volgenden dag te beraadslagen de rapporten derzelfde commissie in zake de verzoeken van: 1. de gemeente Sluis, om in plaats van het toegesiane renteloos voorschot van 8000,voor door trekking van het kanaal van Brugge, de helft als subsidie en de wederhelft als renteloos voorschot te ontvangen 2. van de gemeente Sint Anna ter Muiden, om nader subsidie en renteloos voorschot voor een te stichten school locaal en 3. den heer D. Dronkersom vermeerderde toelage voor de stoómbootdienst op de Wester-Scheldevan welke drie stukken de conclusie strekt tot afwijzende beschikking. Voorts zijnna de uitgebragte rapporten der algemeene commissie van rapporteurs, aangenomen de voorstellen van gedeputeerde staten: a. omtrent de staking der stoomboot- dienst op de Oosterscheldeb. tot het maken eener hulp aanlegplaats aan de westzijde van het veer over het Sloe; c. de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor 1858; d. lot aankoop van grond voor een tolhuis op den weg van Neuzen naar Axel; e. tot heffing van opcenten voor de callamiteuse pol ders in 1858, en de verantwoording van gedeputeerde staten over 1855; terwijl het rapport aierzelfde commissie opzigtens de begrooting van enkel provinciale en huishou- lijke inkomsten en uitgaven voor de dienst 1858, met voorstel tot heffing van opcenten en het adres van wed. Hertum (strekkende tot goedkeuring) den volgenden dag in beraad slaging zou worden genomen. Eindelijk is besloten in de volgende zitting tevens over te gaan tot de benoeming van een lid van gedeputeerde staten, ter vervanging van den heer B. Bommeen vaneen buitengewoon lid in dat collegie. Na de behandeling der nog overgeblevene onderwerpen (in een volgend no. mede te deelen) is verleden zaturdag de vergadering gesloten en zijn in het collegie van gede puteerde staten benoemd tot lid jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije en tot buitengewoon lid de heer D. Vijttenhooven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Per bulletin deelden wij onzen abonmfs verleden Zaturdag in 't kort mede, dat in de zitting der tweede kamer van de staten-generaal, dien dag waren ingekomen: drie ontwerpen tot voorbereiding van den aanleg van spoorwegen alsmede dat daarop na afloop der discus- sien over art. 22 der wet op het onderwijs, dit artikel met (te daarop voorgestelde amendementen in stemming is gekomen. De minister van justitie heeft namens de regering bij alinea 4 (het zoogenaamde verzoeningsmidde! voor de gemoedsbezwaren) blijven volhouden, maar toch indien zin, dat zij zich troosten zal met de gedachte, dat waar de krachten te kort schieten, ook liet willen lofwaardig is. k„ g van advertent ien moet. geschieden vóór drie uren des nami 1°. Het amendement van den heer Thorbecketen doel hebbende de twee eerste alinea's van geuoemd art. te doen vervangen door de volgende//Zoowel bij de ontwikkeling van verstand en kennisals bij de opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deug den, onthoudt zich de onderwijzer van al hetgeen met den eerbied aan godsdienstige begrippen van anderen verschuldigdstrijdig iswerd verworpen met 35 tegen 30 stemmen. 2°. liet amendement van den heer Meeussenstrek kende om aan het slot van al. 2, weg te laten de woorden Hij prent aan de kinderen dien eerbied in en wekt hen op tot onderlinge liefde en verdraagzaam heid," werd aangenomen met 36 tegen 29 stemmen. 3°. Het amend, van dhr. Blaupot ten Cateom in de 3° alinea achter de woorden worden gesteld te laten volgen door den gemeente-raad nadat deze den onderwijzerdie zich aan het hoofd der school bevindtalsmede den district-schoolopziener daarover heeft gehoordwerd verworpefi met 41 tegen 24 stemmen. 4°. Het amend, van den heer lFintershovenstrek kende om bij art. 22 eene laatste alinea te voegen luidende: //Het verslag, bedoeld hij art. 194 der grond wet bevat de opgave van de klagten welke wegens niet naleving van deze voorschriften, ter onzer kennis zijn gekomen, en van het onderzoek en de voorziening, welke daarop, zoo noodig, van onzentwege zijn gevolgd," is verworpen met 33 tegen 32 stemmen. 5°. Het amend, van den heer van Akerlaken en negen andere leden, van gelijke strekking als het amend, van den heer Blaupot ten Cateom de geheele 4° alinea van art. 22 te doen wegvallen, werd aangenomen met 63 i tegen 2 stemmen. De tegenstemmenden van dit laatste amendde heeren Hommer van Poldersveldt en Meijlink verklaarden na de stemmingdat zij door de bijvoe ging door den voorzitter van de woordenvan gelijke strekking als het amend, van den heer Blaupot ten Catemeenden dat het een ander amend, goldt, want dat ook zij anders voor het amend, zouden gestemd hebben. Daarna het geheele gewijzigde art. 22 in hoofdelijke stemming gebragt zijnde, werd dit aangenomen met 45 tegen 20 stemmen. Tegen stemden de heerenBecnsGroen van Prin- stererde Lom de Bergvan ForeestDommer van Poldersveldt, Jespers, van lFintershoven, van Reede van Oudtshoorn, Meylink, Sirens, Luyben, van Nispen van Sevenaer, Bots, Elout van Soelerswoitde, Sloet tot Oldhuisde Poorter, Mackay, van Lijnden, de Limpens en Meeussen. Het gewijzigd art. 22, luidt als volgt: Het school-onderwijs wordtonder het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden, dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle christe lijke en maatschappelijke deugden. //De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden. //Het geven van onderwijs in de godsdienst wordt overgelaten aan de kerkgenootschappen. Hiervoor kun nen de schoollocalen buiten de schooluren ten behoeve van de leerlingen die er ter schoolgaan beschikbaar worden gesteid." De beraadslaging over art. 3 is nader uitgesteld tot na art. 35. De art. 23 27, zijn achtervolgens aan genomen. Heden voortzetting. Volgens het Residentieblad heeft de minister van justitie thans geantwoord op de bedenkingendie in de afdeelingen van de tweede kamer der staten- generaal tegen het ontwerp van wet op de regterlijke organisatie ingebragt zijnen tevens dat ontwerp ge wijzigd. Deze wijzigingen betreffen volgens genoemd blad den grondslag der voordragt niet. De afschaffing der provinciale hoven en de overdragt hunner regtspraak aan de arrondissements-regtbanken zijn de grondslagen van het wets-ontwerp gebleven. De minister blijft bij zijn gevoelen omtrent de hovenhij houdt vol dat zij een overtollige schakel in ons regtswezen zijnna de uitligting waarvan de overige schakels zoo verbonden Gewone udvertentien worden a *20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d fj,30 behalve het. zegelregt. '.dugs. kunnen worden dat zij een doeltreffend en wel aan eensluitend geheel uitmaken. Op eenige andere punten is het wets-ontwerp gewijzigd, overeenkomstig de bij het voorloopig onderzoek in de afdeelingen der kamer geuitte inzigten. De gewigtigste wijzigingen zijn de volgende 1°. Ten aanzien van het door de grondwet aan den hoogen raad opgedragen toezigt op den algemeenen gang der regtsplegingis de minister tot het thans bestaande stelsel van cassatie teruggekeerd. 2°. Ook ten aanzien van den ondersten trap der regtspleging wordt, in de gewijzigde voordragt, nagenoeg alles op den bestaanden voet gehouden. De bezoldiging der kantonregters wordt vermeerderd maar aan den anderen kant worden hunne emolumenten afgeschaft. Aan de ambtenarendie met de waarneming van het openbaar ministerie bij de kantongeregten belast zijnwordt eene behoorlijke bezoldiging uit de schat kist toegelegd. Doch het getal kantongeregten zal in het vervolg van tijd tot tijd allengs verminderd worden. In de zitting van den hoogen raad der Neder landen, (kamer van strafzaken) van 7 dezer, is behandeld het beroep in kassatie van den lieer P. van Helmond, burgemeester der gemeente Sas van Gend tegen een vonnis der regtbank te Goeswaarbij hem zijne vor dering is afgewezen om den naam van den heer van de Wallijneniet op de kiezerslijsten dezer gemeente te brengen. De procureur-generaal, van Maarten, zich vereenigende met het gevoelen der regtbank, heeft ge concludeerd tot verwerping van het beroep. De uitspraak is op 14 dezer bepaald. Men verneemt, dat de heeren van Rappard en Schimmelpennink van der Oije voornemens zijn, tegen het einde der zitting hun ontslag te nemen als leden van de tweede kamer der staten-generaal. Nader ingelicht, komen wij terug op ons berigt nopens het polder-reglement. Door HH. gedepnteerde-staten was een overzigt in gereedheid gebragt over de ingekomen rapporten der waterschaps-besturen in dit gewest betrekkelijk het ontwerp polderreglement. Dat stuk werd voorgesteld: te verzenden naar de afdeelingen om aldaar met het ontwerp te worden behandeld. De heer J. F. van de Putte begreep, en teregt de vergadering der Staten met hem, dat de bloote kennisneming van dat stuk niet voldoende te achten was om de leden in staat te stellen tot een grondig onderzoek. Met geen ander doel toch konden de gevoelens dier besturen gevraagd zijn en, nu die waren medegedeeld mogten ze toch wel aller overwe ging waardig geacht worden. Van daar het voorstel van dhr. Fransen van de Putte om het overzigt van HH. gedeputeerde staten te doen drukkenronddeelen en de behandeling der zaak tot de najaars vergadering te verdagen. Dat voorstel werd niet alleen door dhr. mr. Fokker ondersteund, maar zoodanig uitgebreid, dat benevens meergemeld overzigtal de berigteu en consideratie!) der polder-besturen en eindelijk de corres- pondentien te dier zake met den heer minister van binul. zaken zullen worden gedruktden leden zoo spoedig doenlijk toegezonden en de zaak in de aanstaande najaarsvergadering der staten zal behandeld worden. Bij de jaarlijksche koningschietingdoor de hand boogschutterij Jacoba van Beijeren alhier, w/ren 14 leden tegenwoordig. De schieting had plaats met 32 punten naar den lossen vogel. Nadat de schutters A. Cornells en M. A. Emanuel, die de meeste punten behaalden, om de zege hadden gekampt, is zij eerst genoemde ten deel gevallen, ter opvolging van den ex- koning van den Dungen. Ten vorige jare, maakten wij melding van het vieren van een huwelijksfeest in het laatst van Augustus, tegelijk met het zilveren bruilofsfeest van de ouders der bruid en tevens op den 94sten jaardag der groot moeder van laatstgemelde. De jonge vrouwtoen de bruid, is thans moeder van een zoon, zoodat de oude vrouw nu hare nakomelingschap! tot in het vierde geslacht ziet leven.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1