DONDERDAG 0 JULIJ. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is J,75franco per post J,90. De inz BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 9 Julij. De minister van justitie heeft het noodig geoor deeld onder de aandacht van de gemeente-besturen te doen brengen, dat de premiën voor schadelijk gedierte te beschouwen zijn als een middel om de vernieling van het schadelijk gedierte aan te moedigen zoowel in het belang van den landbouwals ter instandhou ding van de wildbaanterwijl een er, ander behoort te worden voorgestaan met inachtneming der belangen van 's rijks schatkist, die door eene zorgelooze of te ruime toepassing van art. 29 der nieuwe jagtwet groote nadeelen zouden lijden. Met het oog op het vorenstaandeis door den minister o. a. het volgende vastgesteld 1°. Het schadelijk gedierte, waarvoor de premie ver langd wordtmoet worden vertoond aan den burge meester der gemeente, waarin de vertooner woonachtig is. 2°. Door den burgemeester of van zijnentwege wordt aan het vertoond gedierte een kennelijk teeken gegeven door het afsnijden van den neus van het viervoetig gedierte en van de beide pooten van het gevogelte. Met de vertooning van afgesneden neuzen of pooten kan geen genoegen worden genomen, als in strijd met de bepaling der wet. 3°. De burgemeester onderzoekt of de vertooner het schadelijk gedierte persoonlijk heeft gedood op gronden, waarvan hij, vertooner, eigenaar of regthebbende is, en zoo nietof het gedood is met toestemming van dien eigenaar of regthebbende der gronden. V. De beambten der rijkspolicie zijn onder de voren staande bepaling van no. 3 begrepen, in zoover zij bij art. 14 der wet bevoegd verklaard zijn tot het schieten van schadelijk gedierte, en volgens art. 29 de premien kunnen ontvangen mits het schadelijk gedierte door hen met toestemming van eigenaar of regthebbende gedood zij. Wij vernemen, dat de minister van justitie thans dein de afdeeling der Tweede Kamer, ingebragte be denkingen tegen het ontwerp van wet tot nieuwe re geling der regterliike magtbeantwoord en tevens dat ontwerpop eenige puntengewijzigd heeft. Het is te hopen dat de kamer zal kunnen beslui ten om deze gewigtige aangelegenheiddie alsnu in staat van wijzen gebragt isnog vóór het eind der tegenwoordige zitting af te doen. (H.) In de zitting der provinciale staten van eergis teren is o a. besloten, de ingekomen opmerkingen van al de waterschapsbesturen betrekkelijk het voorgestelde polderreglement te doen drukken, zoodat vooreerst nog wel van geene behandeling van dit belangrijke punt sprake mag zijn. Tot voorzitter van de Ie afdeeling is benoemd onze afgevaardigde mr. Blaaubeen. Van de andere afdeelin- gen onbekend. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Gisteren heeft de commissaris des konings heeren leden der provinciale staten op een diné ontvangen. De berigten welke nog dagelijks omtrent het on- weder van jl. Zondag worden medegedeeld, zijn minder gunstig dan zij zich vooreerst lieten aanzien. Nagenoeg uit al onze provinciën schrijft men van hagelslag en plasregens die veel schade hebben veroorzaakt, ook hier en daar ontstond brand. Het op vele plaatsen in dit eiland voornamelijk in de streek van Nieuwlande en Waarde geleden verlies, is mede groot. Menig land bouwer zag zijne alles belovende vrachten op eens ver nield en zijn uitzigt op een goeden oogst vervlogen. Ook in de omstreken van Metz en Amiens (Frankrijk) heeft hetzelfde onweder ontzettend gewoed. Op vele punten is mede de te veld staande oogst ver nield en daarbij veel vee gedood en gekwetst. De wind was zóó sterk, dat o. a. in de gemeente Coessling vier zwaar beladen wagens met paarden en menschen werden opgenomen en op een aanmerkelijken afstand verplaatst en omvergeworpen. Drie boerinnen ontvingen daarbij belangrijke wonden. Bij menschengeheugen herinnert men zich daar zoodanige vreesselijke onweersbuijen niet. Volgens aanteekeningen over de weersgesteldheid ling van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nami zou men sedert 1751 zulk eene smachtende hitte in onze streken niet ondervonden hebben als op zondag den 28 Junij jl. Wij herinneren onze lezers, dat den 21 dezér de verkiezing moet plaats hebben van vier leden voorden gemeente-raad, in plaats van hen die dit jaar aftreden, doch gelijk men weet dadelijk herkiesbaar zijn. De aftredenden zijnde heeren inr. M. P. Blaaubeen. o P. II. Saaijmans Vader, o IV. de Knokke van der Meulett. en P. A. I loc Aart Sr. Door de arrondissements-regtbank te Middelburg isnaar vernomen wordtregts-ingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen P. van Persei vroeger winkelier, beschuldigd van moedwillige brand stichting, wiens voorloopige aanhouding wij vroeger mededeelden. Te Deventer werd den 1 3 jl. het 12de nedl. landhuishoudkundig congres gehouden; het werd geopend door den heer mr. II. IV. Jordens als voorzitter, ten aanhoore van ongeveer 1000 leden. De tentoonstelling van nijverheid telde 800 no. Deventer was feestelijk uitgedoscht. Het 13de congres zal te Nijmegen ge houden worden. Men schrijft uit Coevorden van den 6 Julij. Voor zes jaren hadden de bewoners van het hol- landsche veld, gemeente Hoogeveen, behoefte aan eene protestantsche kerk er waren door bemoeijingen van invloedrijke personen gelden bijeengebragt, echter ont brak ten laatste nog/'2000 benoodigd voor den bouw. Dit vernam een letterkundig hier wonend Israëliet hij schreef eene predikatie en deed die uitgeven met het doel dat de opbrengst daarvan zou strekken tot stijving der ontbrekende som. Bereids hadden HH. MM. prins Frederikleden van het hof en meerdere grooten van den lande ingeteekend toen de synode plotseling de ontbrekende som toestond thans vernemen wij, dat genoemde schrijver een zeer vleijenden brief met geschenk ontving van een buitenlandsch hooggeplaatst protestant, zoo om het stuk zelve als om het genoegen dat de schrijver als Israëliet hierdoor het bewijs had geleverd hoe verdraagzaam in Nederlandde onder- 1 scheiden gezindten onderliug zijn. Men schrijft uit Arnhem van den 6 Julij. Gisteren avond ontdekte de koster der r. k. kerk in deVarkenstraat, nadat de dienst geëindigd was en hij de kerk gesloten had, dat er zich nog iemand in de kerk bevond. De koster riep terstond de hulp der politie in, die spoedig zekeren S, een duitschervond. Deze had zich in de kerk doen opsluiten en door middel van eeu balleintje, waaraan pik of eene dergelijke kleverige stof zatde kerkbussen voor een goed gedeelte geledigd. Hij werd terstond in hechtenis genomen en heeft zijne misdaad reeds bekend. Aan het pruissische geld dat hij nog bij zich had, zag men dezelfde zwarte stof. Het schijnt, dat hij in Pruissen op dezelfde wijze eenige kerken heeft bezocht. De Belgische bladen der geestelijke partij voeren nog steeds met geestdrift het woord over de candida- tuur van den minister Notkomb in het district St.- Nicolaas. In de liberale bladen daarentegen wordt beweerd datwijl de heer Notkomb een luxemburger is de zoogenaamde verdedigers van de vlaamsche belan gen zichzelven niet gelijk blijven met het aanbevelen van den minister als candidaat in het vlaamsche land van Waes. Een dezer bladen zegt te dien opzigte niet oneigenaardig: //gewoonlijk schreeuwt men in Vlaanderen bij elke benoeming van een1 Waal tot ambtenaar der douanen, en nu zou men zwijgen als aan een ge heel vlaamsch district een luxemburger voor de hoogste wetgevende waardigheid wordt opgedrongen!" Uit Ginneken wordt gemeld dat in de uitgestrekte dennen bosschen in die streken', in het wild zekere bessen groeijen, algemeen onder den naam van klokken- besser. bekend. Een groot aantal arme kinderen kwamen jaarlijks uit de omliggende gemeenten om die bessen te plukken en verkoch'en die voor eene kleinigheid Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijksen doodberigtenvan d6 regels u f dflQ behalve het zegelregt. aan de huizen der ingezetenen. Dit jaar zijn honderde kinderen en volwassenen met dat werk onledig geweest en hebben daarmede een aardig sommetje kunnen ver dienen, daar de bedoelde bessen tegen 6 a 7 cents de liter ter verzending naar Engeland worden opgekocht, werwaarts duizende liters zijn verzonden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Te Elberfeldt kwamen eenige schoenmakersgezel len dezer dagen op den inval, hunnen arbeid te staken, ten zij hun hooger loon gewierd. Een veertigtal hun ner was, op zekeren morgen, in eene herberg vereenigd, om het plan nader te beramen, toen zij daar een bezoek van de politie ontvingen die hen allen in verzekerde bewaring bragt en aan 22 dezer misnoegden, namelijk 16 buitenlanders en 6 binnenlanders. dwangpassen afgaf, met bevel om nog dienzelfden dag de stad te verlaten, terwijl de overigen de waarschuwing ontvingendat een gelijk lot hun toefde, wanneer zij hunnen arbeid niet binnen vier en twintig uren hervatteden. Deze zijn dan ook allen naar hunne meesters teruggekeerd. ENGELAND. De New-yorksche bladen maken gewag van een opmerkelijk feit. De amerikaansche scheepstimmerman CA. Webb heeft op zich genomen met een jagt van drie-en-twintig tonnen inhoud de reis van New-York naar Liverpool te volbrengen. De bemanning bestaat uit niet meer dan vijf man, en Webb vleit zich dezen gevaarlijken overtogt in drie weken te doen. De zaak heeft volstrekt geen praktisch nut, doch boezemt belang stelling in, omdat zij ten bewijze strekt van de onover- treffelijke koenheid der amerikaansche varensgasten. Er openbaart zich hier te landeondanks de geruststellende verklaringen van de regeringmeer en meer een geest van onrustten opzigte van de magt van Engeland in Indie, waaronder bij de troepen, die verreweg voor het meerendeel uit inlanders bestaan zich den laatsten tijd dikwijls een zucht tot weerspan nigheid heeft vertoond. Men wil die troepen voor een deel door engelsch krijgsvolk doen vervangendoch anderen achten dit onuitvoerbaar. De ministeriële bla den betoogen de ongerijmdheid van die vrees en beweren, dat het voldoende is, indien de officieren en ambtenaren zooveel mogelijk Europeanen zijn. Engelsche krijgs- magt op eene groote schaal daarheen te verplaatsen zou zwakheid verraden het verwonderlijke van enge- lands gezag doen ophouden, maar ook de kracht doen verminderen verbazend kostbaar zijn en Engeland in de schatting van alle volken doen dalen. BELGIE, Het is opmerkelijk hoeveel de geestelijkheid, ten ge volge der laatste gebeurtenissen, in het anders zoo ka- tholijke Belgie aan invloed en achting verloren heeft. De geestelijkheid gevoelt dit ook zeer goed en zoekt daarom op alle mogelijke wijzen de ingenomenheid met de liberalen die telkens grooter wordt, te bestrijden vlugschriften en dagblad-artikeleu worden vooral op het platte land bij massa's verspreid en gebeden uitgeschre ven om het aan het land dreigende onheil (d. i. de zege der liberale partij) af te weren de kansel wordt tot een spreekgestoelte ingerigt, waar in plaats van gods dienst, de staatkunde aan de aandachtige hoorders ver kondigd en waar het liberalisme in niet zeer Evange lische uitdrukkingen gebrandmerkt wordt als het be ginsel van den antichrist. Doch al die bemoeijingen blijven vruchteloos, wanneer gebeurtenissen als de vol gende de openbare meening nog slechts meer verbitte ren. In eene digt bij Antwerpen gelegen gemeente wei gerde de pastoor bij de begrafenis van een deftig als geloovig katholijk gestorven burgerde gebruikelijke kerkelijke plegtigheden te verrigten omdat de gestor vene medelid was van een harmonie-gezelschap, dat de pastoor uit persoonlijken haat had in den ban gedaan. Zeer vertoornd over die weigeringsloot de geheele gemeentezoodra zij het vernam zich met den bur gemeester aan het hoofd aan den lijkstoet aan de bur gemeester hield eene korte lijkrede, waarin hij mede deelde, dat de pastoor, toen de zuster des gestorvenen in hare smart tot hem geijld was en om zijne mede werking gebeden had haar antwoordde Uw broeder zal als een hond begraven worden." Algemeene veront waardiging is door die schandelijke handelwijze opgewekt.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1