No. 51. 44"c Jaargang. 1857. Or uitgave dezer Courant geschiedt Maandag* en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is tl,75franco per post J,90. De iuzen BINJtENLATfDSCHE BEKIGTEN. GOES, 6 Julij. Laat in den namiddag van gisteren deed zich bij eene drukkende warmte, het rommelen des donders hooren 't was juist kermis in de omstreken der stad zoodat menigeen die plan had daar aan deel te nemenwerd teruggehouden of naar huis gedreven een paar uren hield zulks in ligten graad aan een dreef toen af, doch herhaalde zich later des te heviger. De zware slagen deden menig voorwerp trillen onophou delijk was het uitspansel verlicht, terwijl de daarmede gepaarde wind, de in stroomen nedervallende regen door alles heen dreef. Liefelijker dan die der voorafgegane knall.nde don derslagen, was de indruk toen bij het bedaren en meer doorkomen der maan zich eene heerlijke boog vertoonde in de rigting van het zuid-oosten naar het noord-westen, prijkende met eene pracht van tallooze kleurenwelks gezigt eenige minuten de oogen bekoorde. Voor zoo ver nog bekend zijn met uitzondering van eenige beschadigde veldvruchten geene ongelukken ver oorzaakt. Nog slechts kort was het geluid der laatste slagen weggestorventoen zekere M. in brooddronkenheid de ingezetenen op nieuw beangstedoor het afschieten van een pistool met. dubbelen loop, welks knallen door velen werd toegeschreven aan eenig ongeval door het weder veroorzaakt. De policie doet onderzoek. Onder goedkeuring van heeren gedeputeerde sta ten dezer provincie, is het bouwen eener nieuwe school in de gemeente Nisse op 1 dezer aanbesteed aan O. Klemkerke alhier voor f 2756. Dij het departement Middelburg der maatschappij tot bevordering van nijverheid bestaat het voornemen, om aldaar in de eerste dagen van Augustus eeue ten toonstelling te houden van belangrijke werktuigen waartoe haar bereids eenigen door de maatschappij voor volksvlijt schijnen te zijn toegezegd. In den avond van 30 Junij had in de ijzergie terij van de heeren D. A. Schretten 8f Oomp. te Leijden, een vreesselijk ongeluk plaats. Eenige werklieden bezig zijnde met het gieten van ijzer, dat zij tot dat einde uit den ketel naar den vorm in de zoogenaamde lepel overdroegenbezweek de bodem er van waardoor de gloeijende massa er met bliksemsnelle vaart uitstroomde en velen hunner geen tijd hadden dien te ontvlugten. Een zevental werklieden hebben dan ookde een meer de ander minder, gevaarlijke brandwonden hekomen. Een hunner sprongvreesselijk door het vuur geteis terd in de voor de fabrijk stroomende grachtmen schoot evenwel spoedig tot zijne hulp toe, waarna hij later met nog twee anderen naar het gasthuis werd overgebragt. Men meldt uit Heusden, 30 Junij. Sedert eeni ge weken vertoont zich in de naburige gemeente Haar steeg een verscheurend dierdat men tot dusverre niettegenstaande alle mogelijke pogingenniet heeft kunnen magtig worden. Meer dan 40 honden, behalve een aanzienlijk getal katten kippen en andere dieren zijn gedood, verscheurd of opgevreten. De Groninger Courant meldt 30 jl: Heden heeft zich te Groningen het zeldzame geval voorgedaan, dat er een huwelijk is voltrokken tusschen twee voormalige kweekelingen van het instituut voor doofstommen. Dit is het tweede huwelijk van zooda- nigen aard, hetwelk, sedert de oprigting van den burgerlijkenstand in 1811, daar is voltrokken. Sedert eenigen tijd bedient men zich te Leipzig in de scholen van eene bijzondere inktsoort, welke met eene spons van het papier kan worden afgewischt. Het papier zelfs is ook van eene bijzondere soortzoodat mennadat hst afgesponst en weder gedroogd ishet even goed en zelfs beter dan eene lei kan gebruiken. Bij het ministerie van marine in Frankrijk is rapport uitgebragt over eene nieuwe uitvinding, name lijk van een duikerschip, door middel waarvan do ge- heele equipage van het dek tot den bodem van liet vaartuig MAANDAG il JULIJ. ding van advertent ten moet geschieden vóór drie uren des nam kan nederdalen en zonder eenig levensgevaarzes h zeven uren verblijven zich als op den oever bewegen en in vrije aanraking met ,den bodem komen, ja zelfs daarop werken kan. Men, stelt zich voor van deze ontdekking gebruik te maken voor de oestervangst voor de koraalvisscherij liet ophalen van sponzen en tot het overbrengen van deze kostbare plantdieren naar de kusten van Algerie. De sponzen worden hier van de kusten van Syrië aangebragten men gebruikt er jaarlijks 135,000 pond van in Frankrijk, ter waarde van 5 millioen fr. Met behulp dezer nieuwe uitvin ding hoopt mendat liet mogelijk zal zijn als men zich bij Tripoli, Beijrouth, of Seyda onder zee begeeft, onder de levende sponzen dezulke te kiezen, welke tot de overbrenging het geschikst voorkomen. Zij zouden naar Algiers worden gesleepten op den bodem der zee aldaar worden nedergelegd. De vruchtbaarheid en de buitengewone levenskracht dezer plantdieren doen de licop voeden dat zij op de africaansche kusten zoodanig zuilen voortkomen, dat zij Frankrijk jaarlijks met 5 millioen fr. zullen verligten, die het thans voor dit artikel aan den vreemden handel betaalt. BEITEWLAHDSCHE BERIGTEK. DUITSCHLAND. herlijn. In de Neue Pr. Ztg. leest men het vol gende Reizigers uit de provinciën melden eenparig, dat de vooruitzigten op den oogst in het algemeen zeer bevredigend zijn. Zelf in de zandachtige streken heeft voornamelijk alleen de zomervrucht wat geledende ingevallen regen heeft daarentegen reeds zeer gunstig op de late aardappelen en tuinvruchten gewerkt. Uit Silezie wordt gemeld dat de groenten enz. daar tot zeer lage prijzen verkocht worden." De russische regering heeft, eene daad van ge trouwe pligtsbetrachtingwelke onlangs plaats greep, beloond. Bij den vreesselijken brandwelke in het begin van Junij het stadje Bardaok teisterde, en welke 192 huizen in de asch legde, waaronder ook het ordon nans-huis van de aldaar in garnizoen liggende com pagnie invaliden, stond voor dit huis eene schildwacht, pankoff genaamd, terwijl de brand uitbarstte. In de verwarring vergat men hem af te lossen, maar in weer wil van het gevaar bleef hij op zijn post; zijn schilder huisje brande af, ook zijn mantei geraakte in brand, toen men eindelijk kwam om hem aftelossen. De keizer heeft den braven soldaat tot onderofficier bevor derd, hem 50 z. r. geschonken en zijne daad bij dag order aan het leger bekend doen maken. weenen. Er heeft te Groshau op sacrementsdag eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats gehad. Toen de pro cessie de kerk weder binnen was gekomen en de pries ter den zegen ging uitspreken, sloeg de bliksem eens klaps in en wierp al de aanwezigen ter neder. Toen zij eindelijk weder -waren bijgekomenontstond er eene groote verwarring, de grond was met dooden en gekwet sten bedekt. De doctoren, die hulp aan de ongelukkigen verschaften, hebben 6 dooden en 41 gekwetsten geteld, van welke laatsten 9 zich in een bedenkelijken toestand bevonden. Een industrieel te Weeuen heeft zich dorsch- macliines door stoom gedreven aangeschaftwaarmede hij van de eene plaats naar de andere trektom het dorsohen van den oogst bij groote grondbezitters te volbrengen. Met zeer velen van hen heeft hij reeds pontracten gesloten. ENGELAND. Volgens de laatste volkstellingbevat Londen tegenwoordig 2,362,236 inwoners,waarvan 1,166,550 van het mannelijk geslacht. In 1856 hadden er 76,832 geboorten en 56,766 sterfgevallen plaats. Londen be slaat tegenwoordig 122 Engelsche mijlen en telt 327,391 huizen, welk getal jaarlijks met bijna 4000 vermeerderd wordt. De geplaveide straten maken eene lengte uit van 2000 mijlenzij worden verlicht door 360,000 gaslichten. De statistiek der kwaaddoeners is vrij aanmerkelijk. De policie kent er 16,900, die het eene jaar door het andere eene schatting van 42,000 pdn. sterl. 504,000) op de inwoners heffen. Dezer dagen is te Greenwich een der veteranen van Nelsons tiid in den ouderdom van 101 jaren overleden en thans leeft (e Southampton nog een in den ouderdom van 103 jaren zijnde geboren 1 Jan. Gewone advertenlien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtcn. van J6 regels a f d.iO behalve het zegelregt. 1755: bij Koppenhage in 1801 werd hij slechts ligt» doch 'oij Trafalgar, tegelijk met Nelson, zwaar gekwest. Zondag avond te elf uur had op den zuidooste lijken spoorweg een der verschrikkelijkste spoorwegon gelukken plaats welke sedert langen tijd in Engeland gebeurden. Door het in snelle vaart stooten van een zondagstrein tegen een anderen trein, die bij het station te Lewisham stil stondzijn verscheidene rijtuigen vernield en hebben 11 mensehen, namelijk 7 mannen, 3 vrouwen en een kind, onmiddelijk het leven verloren, terwijl tusschen de 40 en 50 anderen zwaarder of ligter gekwetst werden. FRANKRIJK. Parijs. De instructie in zake van het complot tegen het leven des keizers, wordt ijverig voortgezet en zal zoo men denktden löden dezer zijn afgeloopen. Reeds zijn ongeveer 20 personen in handen van de justitie. Eene zware slag bedreigt de franschede euro- pesohe letterkunde. Beranger is ernstig ongesteld zijne vrienden twijfelen aan zijn herstel. De grijze dichter is reeds buiten kennis. Tijdingen uit New-York van 20 Junij melden, dat parotl (een der betrokkenen in den diefstal ten nadeele van den franschen noordelijken spoorweg) uit de gevangenis aldaar is ontvlugt. De Gazette de St. Pelersbourg deelt een ver- schrikkelijken moord mede van eene moeder aan hare twee kinderen een meisje van 18 jaren en een jon gentje van ter naauwernood 5 maanden. Sinds lang was deze boerin gaande om haar voornemen ten uitvoer te brengen doch de tegenwoordigheid van haren man belette haar daarin tot dat deze op zekeren dag van huisde ontaarde moeder de kindermoord volbragt Onmiddelijk na zijn vertrek riep de boerin hare oudste dochter tot zich en deelde haar voornemen mede. Wat zij de kinderen gezegd of beloofd heeft weet men niet, 't is evenwel gebleken dat het arme meisje heeft toe- stemd om zich met haar broertje te laten kelen, om aldus te zekerder den hemel te beërven. De moeder heeft daarop de kleine Jan op haren schoot genomen en teederlijk omhelsd, Catherine liefkoosde de kleine insgelijks en greep op een gegeven teeken het knaapje bij zijne voetjes, en hield die stijf vast, terwijl de moeder het de keel afsneed. Toen daarop de beurt aan liet meisje kwam begon deze te weenen en dreigde hare moeder om hulp te roepen. De moeder deed haar begrijpen dat het beter was te sterven dan voor het vermoorden van de kleine Jan in de gevangenis te komenZij liet zich overreden ging op den grond liggen en gaf het teeken van het kruishare moeder zette haar de knie op de borst en sneed haar de keel af met het nog van rookend bloed walmende mesreeds lang te voren tot deze slagting bereid. Hierna likte de boerin hun bloed opwaschte zich de handentrok andere kleederen aan en ging haven schoonvader het gebeurde verhalen. Naar de rede gevraagd die haar tot zulk eene verschrikkelijke daad gedreven haddenhad zij geantwoord een hevigen twist met haren man gehad te hebben, die haar bedreigd had haar af te rossen als een hond en haar het vel te zullen afstroopen. Dit bleek later geheel bezijden de waarheid te zijn de man een zacht en stil echtgenoot leefde steeds in de beste ver standhouding en in vrede inet zijne vrouw,toen bekende de ongelukkige dat zij hare kinderen vermoeid had met oogmerk om hen de poorten van het paradijs te openen en ook daar zelf binnen te treden na met hare misdaad verzoend te zijn. Tot heden had men hoege naamd geene sporen van waanzin bij deze vrouw waar- .genomen en men kan zich de daad niet begrijpen, wanneer dezelve niet moet worden toegeschreven aan den ge vaarlijken invloed van zekere kunstgrepen, waardoor met zoogenaamde godsdienstige begrippen het denk vermogen op een dwaalspoor geraakt, indien opvoeding en de rede er zich niet tegen verzetten. MENGELING. - Academie voor vrouwelijke Doctoren. Sedert eenigen tijd circuleert te New-York eene schriftelijke oproeping tot vereenigde deelneming in eene krachtige poging, om voortaan niet slechts doctoren en heelmeesters, maar ook doctoressen en heelmeesteressen te vormen. Te Philadelphia bestaat reeds een genees kundig college voor vrouwen Female medical colle'gc)

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1