I.OINMIII COURANT. >0. 49. 44sle Jaargang. 7 V;« -W .>14.431> AG 29 JUNIJ. BEKSjÜHDMA KING. PUBLICATIE BEKENDMAKING. ~3p /r.JcLES^I I Gewone Geboorte-, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is J,75 franco per post f if90. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. e advertentien worden (ftsf.de/dgget'geplaatst huwelijks- en dood be ris futfjiiij-ófg 6 regels d f be halve hef z eg èb\( f j.io 'egt.- PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat ter oorzake van (e doene werkzaamheden aan de haven dezer gemeentehet water uit dezelve zal worden gelaten als volgt den 20 Julij eerstkomende zestig duim, den 22 en 23 derzelfde maand geheel; en dat hetzelve zal worden ingelatenden 24 daaraanvolgende tot zestig duim beneden peil en den volgenden dag tot op het gewone peil. En op dat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 27 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PI L A A R. 9 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES- Brengen bij deze ter kennis van een ieder die bet aangaat, dat de commissie tot onderzoek der rede nen van vrijstelling en uitsluiting van de schutterlijke dienst, voor dit jaar, ingevolge art. 15 der wet op de schutterij, van den 11 April 1827 zaamgesteld hare zitting zal houden ten raadhuize dezer stad, op Woens dag den 8 Juhj 1857 des voormiddags ten elf ure. Wordende degenen, welke vermeenen redenen tot vrijstelling of uitsluiting aan die commissie te kuunen voordragenaandachtig gemaakt op de navolgende be palingen van 'L. M. besluit van den 28 Junij 1828 {Staatsblad no. 42 Art. 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan personenwelke in de art. 3 en 4 der wet niet worden opgenoemdof die zich in de daaibij omschreven gevallen niet bevinden. Art 10. aan personen die voorgeven met ziekten of gebreken behebt te zijn, zal geene vrijstelling worden verleend op vertoon van attesten, maar zullen de zoo- danigen worden onderzocht door de genees- en heel kundigen bij de commissie. Hij die buiten staat is voor de commissie te verschijnen, zal in zijne woning moeten worden onderzocht. Art 11. De onvoorwaardelijke vrijstelling op grond van ziekten en gebreken, zal alleenlijk mogen worden verleend op grond van de zoodanigenwelke in het regleipent op het onderzoek der manschappen bij onze beschikking van den 15 Januarij 1821, no. 59 vast gesteld, worden opgenoemd ais voor de dienst volstrekt buiten staat, of een volstrekt of betrekkelijk onvermo gen tot de dienst daarstellende, naar welke laatste de commissie vooral met bijzondere oplettendheid onder zoek zal doen; zij (lie bij nummerverwisseling in dienst treden, moeten in alle opzigten gezond zijn, en vrij van alle gebreken. Art. 12. Als geestelijken bij de onderscheidene gezind heden en als studenten in de godgeleerdheid zullen alleen worden vrijgesteld diegenen, welke als zoodanig volgens de verordeningen op het stuk der Nationale Militie regt op vrijstelling van dienst hebben. Ter bekoiring van deze vrijstelling zullen dezelfde bewijzen moeten worden overgelegd welke voor de dienst der Nationale Militie worden gevorderd. Slot hierna.') de commodo et incommodo, gevorderd bij art. 4 van welgemeld koninklijk besluit.de eigenaars en bewoners der naastgelegene panden in hunne belangen moeten worden geboord en dat liet tevens nuttig kau zijn om ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben dat de adressant benevens de eigenaren, bewoners en gebruikers der nabij gelegen eigendommen zijn opgeroepen op Zaturdag 4- Julij e.k. des namiddags ten ee.n ure voor burgemeester en wet houders in hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen, ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden geboord en dat te gelijker tijd aan een ieder die zulks mogt verlangen de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in bet proces-verbaal vermeld te worden En zal hieraan door insertie in de Goessche Cou rant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 27 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek gedaan door de heeren Uoehari Sf Comp.wonende alhier, om in het laboratorium, wijk D, n°. 14 en 15, staande in de Sint Magdabnastraatkadastraal sectie D, n". 1141, in deze gemeente eene likeurstokerijdoor middel van stoom op te rigten. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Januarij 1824, Staatsblad no J9) mitsgaders op-het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincievan den 7 October 1842, no. 17, [Provinciaal blad no.9&). Overwegende dat tot het opmaken van proces-ver baa^ BUITENLAHDSCHE BERIGÏEÏÏ. De commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet op het lager onderwijs heeftna het kennis nemen van den inhoudzoo der memorie van beant woording op het voorloopig verslag, als van het gewij zigd wets-ontwerponder dagteekening van den 16 dezer door den minister van binnenlandsche zaken ingezonden, geen nader onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der kamer noodig geoordeeld. De heeren van AkerlakenBieruma Oosling I irks, GodefroiNoltheniusSander, Slicher van Dom burg Storm van 'i GravesandeTaets van Amerongen en Wintgensleden van de tweede kamer der staten- generaal, hebben aan het oordeel der kamer onderworpen, een amend, op art. 22 van het gewijzigd wets-ontwerp op liet lager onderwijs, daartoe strekkende, om al. 4 van art. 22 geheel weg te laten. Die al. luidt aldus: v Waar de kindereu van bet bezoeken der openbare school, uithoofde van godsdienstige bezwaren der ouders, worden terug gehouden, en deze bezwaren, na een zorg vuldig onderzoekniet kunnen worden uit den weg geruimd, wordt, indien hieraan kan te gemoet gekomen worden door de oprigting van eene bijzondere school tot het oprigten en onderhouden van zoodanige school, des gevorderd, hulp verleend door middel van een rijks subsidie. Het verleenen van zoodanig subsidie geschiedt door de wet. Zoodat genoemd artikel aldus gelezen wordt n Het schoolonderwijs wordtonder het aanleeren van gepasteen nuttige kundigheden, dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle chris telijke en maatschappelijke deugden. n De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden. Hij prent aan de kinderen dien eerbied in en wekt hen op tot onderlinge liefde en verdraag zaamheid. Het geven van onderwijs in de godsdienst wordt overgelaten aan de kerkgenootschappen. Hiervoor kun nen de schoollocalen buiten de schooluren ten behoeve van de leerlingendie er ter school gaan, beschikbaar worden gesteld. Door den heer Nolthenius is een amendement voorgesteldstrekkende ter bijvoeging bij art. 4 van een nieuwe alinea, luidende n Geene kinderen worden hij lager openbaar schoolonderwijs toegelaten dan na inlevering van een bewijs dat zij behoorlijk gevacci neerd zijn of van eene verklaring dat zij de natuur lijke kinderziekte gehad hebben. Door den minister van binnenl. zaken is bekend gemaakt, dat met 1° Julij aanstaande op het telegraaf kantoor te Vlissingen de onbeperkte dagdienst inge voerd wordt. Dezer dagen is door de hoofd-vereeniging van het Ned. onderwijzers-genootschap aan de tweede kamer der staten-generaal een adres opgezonden, hou dende opmerkingen over de concept-wet op het lager onderwijs, ook geplaatst in het Maandblad voor Junij eu Julij. Het is een zeer uitgebreid en belangrijk stuk vooral wat betreft het punt omtrent de israëli- tische scholen. Gisteren in den laten avond ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar on wederdat verschillende uren aanhield van daardoor ontstane ongelukken vernamen wij tot heden niets. De gevallen regen was hoogst welkom. Onze stad heeft weder een feestelijk aanzien tengevolge van het landbouwfeest; reeds zagen wij vele bezoekers van elders en wij hopen dat bet weder, thans na eenige zonnige en zeer warme dagen door het onweder wat bekoeld, dezen dag en dien van morgen gunstig zij. Volgens het programma kwam heden voormiddag het hoofdbestuur bijeen en werd ten 1 ure eene algemeene vergadering gehouden. Bij het ter perse gaan was de tijd om de ingezondene werktuigen te beproeven daar, de regen zal mogelijk menig belangstellende terughouden. Daartoe in staat gesteld wordendezullen wij gaarne den uitslag van deze en de bekrooning der tentoonstel ling in een volgende mededeelen. Heden morgen ontvingen wij berigt dat gisteren avond ten half zeven uren te Middelburg brand is ontstaan in den bandwinkel van persei, op den Lan- genburgtvier huizen waren op den Burgt totaal afgebrand en vele in den Langendelft beschadigd. Een later schrijven wijzigt bovenstaande door de mededeeling dat niet 4 maar 5 gebouwen geheel zijn afgebranden wel die der heeren Persei, de IVolff, Boudewijnse, Was en Sems. De hitte was zoo groot dat de voorpuijen der huizen aan de overzijde der straat, waaronder dat van den apotheker D. van der Hoek, verzengden en letterlijk alle glazen sprongen. Volgens zeggen is de brand bij dhr. van Persei die met de familie gaan rijden was, ontstaan, en een groot gemis gevoeld aan water in de nabijheid van het ongeval. Als vervolg op den staat der nalatenschappen afkomstig van officierenonder-officieren en verdere manschappen van de landmagt in Ned. Indievoor zoover onze provincie betreft in ons vorig nommer medegedeeldberigten wij dat daarop nog voorkomen Flip Filius, zoon van Adriaan en Susanna Imanse, geboortig van Wissekerke, den 9 Julij 1849 met het schip Prins Maurits als soldaat vertrokken overleden te Padang den 14 November 1855, nalatendeƒ7,265. Jacobus van den Kerkhove, laatst woonachtig te Axel, zoon van Dankert en Tanneke van Wijk, vertrokken als sergeant den 11 October 1852 met het schip Sa- marang, overleden te Soer.abaija den 23 Januarij 1856, nalatende f 7,81. Hendrik Arends, zoon van Hendrik en Anna Catha- rina Wiegandt, geboren en laatst gewoond hebbende te Goes; den 12 November 1848 als soldaat met het schip Margaretha Ida vertrokken, den 14 November 1855 te Montrado als sergeant overleden, nalatende f 20,49. Pieler leenderl Sieinzoon van Pieter en Neeltje Kuipers, geboren en laatst woonachtig te Middelburg, den 1 November 1853 als sergeant met het schip Ge neraal Baron van Geen vertrokken den 13 Februarij 1856 te Samarang overleden, nalatende f 17,46 In de jongste algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappengehou den in het museum te Middelburgzijn benoemd tot leden de heerenJhr. O. A. Relhaun Macaréte Utrecht. Dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, rijks archivaris te 's Gravenhage. A. Perreau agent du Trésorte Tongeren. Jhr. Ph. Blommaert, lid van vele letterkundige genootschappen, te Gent. P. Hof stede de Groothoogleeraar in de godgeleerdheid te Groningen, ridder N. L. dr. P. II. Tydeman, rector der latijnsche scholen en school-opziener, te Tiel. M. Pnge- ling, professeur de philosophie, président de la Société royale et grand-ducale pour la recherche et la conser vation des monuments historiques du grand-duché, te Luxemburg. II. Broese, predikant bij de doopsgezinde gemeentete Aardenburg. Jhr. mr. J. de Witte van Cilters, advocaat, te 'sGravenhage. van Toorenen-

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1