.>0. 48. 44"" Jaargang. <857. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i I Gewone advertentien worden d 20 cfs.:de regel geplaatst avondsuitgezonderd op feestdagen. DONDERJ) Ati JUNIJ* I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, ma regels 4 f De prijs per /.wartaal is J,7ó franco per post J,90. behalve het zegel règt^^ De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. y BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De tweede kamer der staten-generaal heeft verl. dingsdag hare werkzaamheden hervat. Zijn ingekomen •twee ontwerpen van wetals1°. tot herziening van het tarief van regten op den in- en uitvoer, en 2°. op het regt van successie en overgang. Die ontwerpen zijn, ter overweging, naar de afdee- liugen verzonden. Intussclien twijfelt men er aan of met het onderzoek van deze en andere financiële wets ontwerpen in de sectien een aanvang zal worden ge maakt. Immers, men wil weten, dat er nog in den loop dezer week, waarschijnlijk donderdag (heden), eer.e zit ting zal worden gehouden waarin de commissie van rapporteurs over het ontwerp lager onderwijs haar eind verslag zou uitbrengen, terwijl dan verder de dag der discussie zou worden bepaald. Men verzekertdat zoo zich geene nieuwe bezwaren opdoen aanstaande Maandag de beraadslagingen over het meergemelde be langrijke wets-ontwerp zullen aanvangen. Is dit het gevaldan mag men daaruit afleiden dat. de kamer zich met geene andere onderwerpen van eenigen omvang gedurende het tegenwoordig zittingjaar, meer bezig zal houden. Zie verder per telegraaf!) Ter vergadering van Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn den 19 dezer de volgende punten vast gesteld om behandeld te worden in de aanstaande zomer-vergadering der Provinciale Staten 1. Koninklijk besluit van den 3 December 1856, n°. 19nader bepalende de wijze van tol-hefling op de bij de provincie in onderhoud zijnde wegen. 2. Een adres van den gemeente-raad van Brouwers haven om een renteloos voorschot tot verbetering van zekeren weg. 3. Een adres van J. M. Ceelenwed. van llertum nm weder met eene gratificatie te worden begunstigd. 4. Een voorstel van Gedeputeerde Statenomtrent de staking van de stoomboot-dienst op de Ooster- Schelde. 5. Een voorstel van Gedeputeerde Staten tot vast stelling van eene verordening op het aanleggen aan en het bevaren van de haven van Breskens. 6. De verantwoording van Gedeputeerde Staten we gens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1855. 7. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel.het rijks-bestuur is, voor 1858. 8. De begrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven voor 1858, met een voorstel van Gedeputeerde Staten, betreflende de heffing van opcenten op de grond- en personele belasting ten behoeve der provincie. 9. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, tot wijzi ging der begrooting van enkel provinciale en huishou delijke inkomstenen uitgaven voor de dienst van 1857. 10. Een voorstel van Gedeputeerde Statenbetref fende de hefflfig van opcenten voor de calamiteuse pol ders in 1858. 11. De ingewonnen berigten van de polderbesturen omtrent het ontwerp-regiem ent van administratie der polders. 12. Benoeming van een buitengewoon lid in het collegie van Gedeputeerde Staten volgens art. 89 der provinciale wet. Het provinciaal blad van Zeeland no. 55 behelst eene circulaire van 19 dezer van den commissaris des konings in dit gewestbetrekkelijk de jagt en vis sollen] waarin onder anderen het volgende voorkomt Volgens art. 6 der nieuwe wet tot regeling der jagt en visscherij die den 1 Julij aanstaande in wer king zal treden moet voortaan worden betaald voor eene groote jagtakte tot alle geoorloofd jagtbedrijf .ƒ30, en kantegen de daarvoor bij art. 6 der nu vervallen wet van 6 Maart 1852 (staatsblad no. 47) gestelde som van ƒ15 alleen worden verkregen eene groote jagtakte tot alle geoorloofd jagtbedrijf met uitzondering van de lange jagt en de valkenjagt. - (lp uitgedrukt verlangen terugkomende op ons berigt in de vorige courant geven wij kennis dat tot de vergadering der synode welke op 1 Julij a. s. slaat geopend te worden, zijn afgevaardigd als primns dr. J. Bursitispredikant te Middelburgen als secundus dr. If. L. van Ooslerzeepredikant alhier. instellingen van liefdadigheid jaarlijks te beschikken hebben over 14 millioen, en dat in het jaar 1854 voor niet minder dan 3 miilioen aan legaten aan dezelve zijn' 1 vermaakt; dat in geval het in een land als Belgie aan de kerk mogt gelukken om zich meester Voor het te veld staande koolzaad in den Zuid- vliet-poldergemeente Wolphaartsdijk is eergisteren in publieke veiling 315,— per bunder geboden doch te maken van de beschikking over zoo belangrijke ka- opgehouden, waarschijnlijk is of zal de partij nog uit de hand worden verkocht. Ruim de helft van de 250 bunders te veld staand koolzaad in den eerst bedijkten polder te Bath, is gis teren tot goede prijzen verkochtdoch liet overige i ingehouden. Op den staat van nalatenschappenafkomstig j van onder-officieren en verdere manschappen behoord hebbende tot de landmagt in Oost Indie waarvan de saldo's om derzelver gering bedrag niet onder het beheer der weeskamer te Batavia gesteld, door de regt- hebbenden bij het departement van koloniën in Neder land behooren te worden ingevorderd, komen uit onze provincie vertrokken voor Junes van den Broekegeboren en laatst gewoond hebbende te Axel, zoon van Jacobus en Maria Johanna Caroline Josepha Martens, vertrokken als soldaat met het schip 5 Gebroeders, den 12 January 1855, overleden te Weltevreden,als kanonnier 2de klasse, nalatendeƒ 1,66'/2. Johannes du Four, geboren en laatst gewoond heb bende te Sas van Gent, zoon van Johannes en Regina Victoria Roelands, vertrokken als horenblazer, met evengenoemd schip, den 6 Mei 1822, den 12 Augustus 1854 te Motrado gestorven, nalatende f 4,91'/2. Adrianus Hoogmoed, zoon van Jan en Pieternella Woestenburg, geboren en laatst woonachtig te Zierik- zeevertrokken als korporaal den 6 September 1851 met het schip Diligentiaoverleden te Eebing Tingie den 11 Mei 1855 nalatende 4.80. Hannes de Jong, zoon van Cornelia, laatst woonach tig te Zierikzee vertrokken den 11 October 1852 als soldaat met het schip Samaraug, overleden te Welte vreden den 4 Januarij 1855 als sapeur 1ste klasse nalatende 3.29. Job Dintjenis Lannooij, geboren te Colijnsplaat, laatst woonachtig te Wissenkerke, zoon van Cornelis en Anna Breasvertrokken als soldaat den 13 October 1848 met het schip Menadooverled:. i als korporaal te Patjitan den 6 Junij 1855, nalatende r 4.21. Jan van V Noordende zoon van Jaboba, geboren te Zierikzee, laatst gewoond hebbende te Vlissingen, ver trokken als soldaat den 30 November 1844 met het schip Olivier van Noord, overleden te Djocjocarta den 21 December 1854 nalatende f 4.45. Adriaan van Stel, zoon van Kornelis en Pieternella Sandele, geboren en laatst gewoond hebbende te Krab- bendijke, vertrokken als soldaat den 10 Januarij 1855 met het schip Maria Magdalena, overleden op reis den 4 Maart daarna, nalatende 4.97 ',2. Mattheus Franciscus Swennen, zoon van Theodorus en Geertruy de Wildegeboren en laatst gewoond hebbende te Vlissingenvertrokken als soldaat den 12 Januarij 1855 met het schip de 5 Gebroeders, overleden den 11 Junij daarna, te Samarang, nala tende 4,52 V2. Cornelis Valkeniekzoon van Johannes en Maatje Bergzee, geboren te St. Joosland, laatst gewoond heb bende te Domburgvertrokken als soldaat den 26 Julij 1852, met het schip Java, overleden op het Eort-Erfpr.den 1 April 1855, nalatende l,621/2. Louis Arnold Eng éne de Warem, zoon van Corne'is Marinus en Maria Jae. Tassaart, laatst woonachtig te Sas van Gent, vertrokken als korporaal den 12 Januarij 1855, met het schip de 5 Gebroeders, overleden te Soerabaya den 18 October 1855, nalatende 3,61. Het ligtenvan het voor Vlissingen gezonken engelsche stoomschip Bavensbourneis jl. zatnrdag op nieuw beproefd, doch wederom zonder gunstig gevolg. Niet minder dan 27 kettingen waren onder het schip aangebragt, doch vele derzelven zijn door de spanning gebroken. Echter heeft men de boot 9 voeten verplaatst. Onderscheidene buitenlandsche dagbladen laten zich dezer dagen meer of min gunstig uit over de jongste gebeurtenissen in Belgie. In eender laatste dagbladen uit Berlijn leest men onderiinderéndat belgische pitalenwaardoor zij meer en meer invloed op de bevolking zou kunnen uitoefenende kerk zonder moeite de grondslagen van den staat zou ondermijnen. In eeuen zoodanigen stand van zaken zou voor het wereldlijke gezag ten laatste niets meer overig blijven dan de openbare policie ten dienste der kerk. Dat de wets-voordragt, betreffende de liefdadigheiddie elders weinig of geen tegenstand zou hebben ontmoet in Belgie aanleiding heeft moeten geven toteenen emstigen strijd, kan alzoovolgens het berlijnsche blad, geene bevreemding verwekken. In dat blad wordt verder opgemerkt, dat de wets-voordragt van den heer Notliomb in een protestantseh land als onschadelijk zou zijn beschouwd geworden ja zelfs dat zij in een zoodanig land welligt zou zijn aangemerkt als een heilzaam werkend middel om den al te grooten invloed eener te ver gedrevene bureaucratie tegen te gaan. Wordt door het ministerieel avondblad uit Londen, de door koning Leopold genomen maatregel ter sluiting van de zitting der wetgevende vergaderingen zijne toespraak aan de bevolking hoogelijk geprezen en voor gedragen als getuigende van eene zeer gezonde omzig- tige staatkunde, zeer steekt daarbij af de toon, welke door het Journal de Bruxelles wordt aangeslagen, ja, andere clericale organen in de provinciën gaan reeds zoo ver, van den onvermijdelijken ondergang van Bel gië te voorspellen. Naar men verneemt heeft de heer Alstein een plan gevormd tot het maken van een regtstreeksch zeekanaal tusschen Antwerpen en de Noordzee met vertakking op Brugge en Gent. Het project van het werk is aan het provinciaal gouvernement van Ant werpen ingezonden. De opmetingen en plans zijn door den heer ingenieur Liebrechls opgemaakt. Uit Duitschland wordt gemeld, dat eene 34 jarige vrouw te Pesth, die reeds het leven heeft geschonken aan 3 kinderen waaronder een tweelingnu onlangs 5 kinderen op éënen dag ter wereld gebragt heeft; de twee eerstgeborenen zijn in levenmaar de drie andere zijn dood. hulst, 24 Junij. Bij de op gisteren in dit hoofd- kiesdistrikt plaats gehad hebbende herstemming, is tot lid der provinciale staten verkozen de heer mr. JP. Dron- kersadvokaat en burgemeester te Neuzen, met 187 van de 345 uitgebragte geldige stemmen. De heer mr. II. C. van Diggelen bekwam alzoo 158 stemmen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. RUSLAND. De doop van den grootvorst Sergius heeft op den 8 dezer met veel plegtigheid plaats gehad. De grootvorst troonopvolger hield ziju jongsten broeder ten doop. De peters en meters waren de keizerin-moeder, de groot hertog van Hessen, de grootvorsten Nicolaas en Michael, de groothertogin van Saksen-Weimar en de koningin weduwe der Nederlanden. De kanselier der ridder orden bood op eene gouden schaal de ridder-orde van St. Andreas aan den keizer, die er zijn' jongsten zoon mede versierde. DUITSCHLAND. Berlijn, 22 Junij. Men houdt hier in zeer goed onderrigte kringen de abdicatie van den koning van Denemarken als zijnde ophanden, j Zoowel in Zuid-Duitschland als te Berlijn is veel vraag naar woldie doorgaans 7 pet. hooger dan in het vorige jaar verkocht wordt. frankfort. Een jong koopman in eene voorstad van Weenen heeft voor zijn winkelraam een biljet ge hangen waarop geschreven staat: »De eigenaar dezer affaire wensebt met een braaf meisje of eene jonge weduwe in het huwelijk te treden." De winkel van

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1