COUR A IT. 41"* Jaargang, MAANDAG 22 JUNIJ. BEKENDMAKING. PUBLICATIE YU.CIYKREN op HEHYACCINERO. BEKENDMAKING. iNo. 47. (857. mmm I i Dp uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ófI5 franco per post f óf)0. De inzending i Gewone advertent ie n worden d Geboorte-, huwelijks- en doodberig behalve het 20 ct&. i tenr«M>iU= r egelregt. van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat deze stad door Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken, tot standplaats is aangewezen aan den onlangs benoemden arrondissements-ijker den heer A. Jochim, om aldaar op den lsten Julij aanst. in functie te treden ter vervanging van den heer I. J. Boeijeals zoodanig naar elders verplaatst. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 20 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der ingezetenen Dat er thans goede Koepokstof in deze gemeente aanwezig is en de heeren Z. C. DE PEEAL, genees heer en T. PIETERSEheelmeester dezer gemeente, in het weeshuis zullen zitting houden te beginnen AANSTAANDE VRIJDAG en voobts IEDEREN VRIJDAG IN DEZE en de MAAND JULIJ, DES AVONDS TEN ZES URE, tot het Zij noodigen met aandrang de ingezetenen uitom van deze aangebodene gelegenheid gebruik te maken en met ter zijdestelling van alle vooroordeelen een middel aan te wenden dat door de Voorzienigheid is aangewezen, om tegen de verschrikkelijke kinderziekte zich en de zijnen te behoeden. Zij herinneven tevens alle ouders, dat geene kinderen op eenigerlei school binnen deze gemeente kunnen wor den toegelaten, dan die gevaccineerd zijn of de natuur lijke Kinderziekte gehad hebbenen dat volgens de bestaande verordeningen, het armbestuur geene bedeeling mag uitreikenwanneer niet al de kinderen tot het gezin behoorende en die in de termen vallen, de Koe pok-inenting hebben ondergaan. Goes, den 20 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BlNJiENLANDSCHE BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES gezien hebbende het schriftelijk verzoek gedaan door D. Lionslagterwonende alhierom een gedeelte van het woonhuiswijk C no. 17 staande in de Lange Kerkstraatkadastraal sectie D, no. 347 in deze gemeente tot slagthuis, stalling en bergplaats van hooi en stroo te doen inrigten. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Januarij 1824Staatsblad no. J9), mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842, no. 17 Provinciaal blad no. 98). Overwegende dat tot het opmaken van proces-verbaal de commodo et incommodogevorderd bij art. 4 van welgemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naastgelegene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijn, om ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben dat de adressant benevens de eigenaren, bewoners en gebruikers der nabij gelegen eigendommen zijn opgeroepen op Zaturdag 4 Julij e. k. des namiddags ten een ure, voor burgemeester en wet houders in hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen ten einde ter zake voorschreve in huil belang te worden geboord en dat te gel ijker tijd aan een ieder die zulks mogt verlangen de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in het proces-verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie iii de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 20 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. 0. PILAAR, GOES, 20 Junij 1857. In eene daartoe expresse!ijk belegde openbare teregtzitting der arrondissements-regtbank alhier, die door al de leden der balie werd bijgewoond is lieden morgen dhr mr. P. 11. Saaijmans Vaderals lid der regt- bank plegtig geïnstalleerd. Na het gewone requisitoir van den lieer officierwerd door den voorzitter eene welgemeende toespraak aan den benoemde gerigtdie door ZEfl met warmte werd beantwoord. In de verleden week is in het huis van arrest alhier gevankelijk binnengebragt, de vrouw van P. A., kleermaker te Baarlandverdacht van haren man met luciferskopjes te hebben willen vergiftigen. Het schijnt dat da vrouw om zich over eene vermeende of wer kelijke verstandhouding van haren man met eene andere getrouwde vrouw te wreekendoor jalousie tot die euveldaad is gebragt. Het opzet is mislukt.. Naar wij vernemen, is voor de 158 bunders te veld staand koolzaadgewassen in den ten vorigen jare bedijkten Spiering-polder (Noord-Beveland), gis teren in publieke veiling ruim f 400,per bunder geboden maar tot dien prijs niet gegund. 22. Volgens officiëele ingekomen kennisgeving is tot de vergadering der Synode welke op 1° Julij a. s. staat geopend te worden, van hier afgevaardigd onzen predi kant dr. IV. L. van Oosterzee. Den 16 en 17 dezer werd te Zierikzee do 9° vergadering der Zeeuwsche predikanten-vereeniging ge houden. De voorzitter dr. R. A. S. Piccardt hield ter inleiding eene rede en opende de vergadering met gebed. De huishoudelijke zaken afgedaan zijnde, kwamen de vragen, op de agenda voorgesteld, in behandeling. Deze waren 1°. Van waar dat de viering der Hemelvaart des Heeren, bij velen, inzonderheid in deze provincie, wei nig belangstelling vindt, en de dag daartoe verordend, door hen niet als feestdag schijnt te worden beschouwd? 2°. Wat zijn deredenen der tallooze overgangen van de roomsche tot de hervormde kerk in de zestiende eeuw en de zeldzame in onze dagen? Welke vrucht kunnen wij er van trekken, dat wij ons van die rede nen helder bewust zijn 3°. Wat heeft een predikant te doen, wanneer in zijne gemeente aan de ééne zijde ongeloof en rationalisme heersehen en aan den anderen kant het mysticisme en orlhodoxisme de miskenning vau het ware Christendom ten gevolge hebben 4°. Is het raadzaam, bij de oppervlakkigheid en on vastheid van veler godsdienstige begrippen in deze dagen, om zooals sommigen bewerentot de scherp bepaalde dogmatiek der zeventiende eeuw terug te keeren of moet het meest op de hoofddenkbeelden der hervormers, of op de grondwaarheden des evangeliums aangedrongen worden Zij werden door de voorstellers toegelicht en op veel zijdige wijze besproken. Menige belangrijke opmerking, menige nuttige wenk werd daarbij gedaan en gegeven. Nadat voor de aftredende leden des bestuurs anderen waren benoemd en verder nog eenige zaken de vereeni ging betreffende, waren behandeld, is deze bijeenkomst met dankgebed door den voorzitter gesloten. Te Vlissingen ligt een oorlogsvaartuig gereed waarmede Z. K. II. de Prins van Oranjeeerlang eene zeereis doen zal. De haringvloot is bijna geheel in zeeenkele vaartui gen van Zwartewaal zijn eerst heden (20 Junij) gereed. De schepen hebben een gunstigen wind gehad op de uitreis. Behalve het hieronder volgend schrijven uit Ileinkenszand, vernemen wij nog, dat tijdens het on- weder op Zaturdag avond een zoogenaamde dondersteen (météooij, zou gevallen zijn op den hoek van een huisje in den achtersten polder van Wolphaartsdijk, waardoor aar. dit gedeelte schade is toegebragt. Als door een wonder bleef de bewoonster ongedeerd. Meer en meer leest men van voorbeelden die be wijzen dat in der daad verschillende menschen geloof hechtten aan den ondergang der wereld. Bij de vroe ger medegedeelde vindt men er een gemeld uit Berlijn, waar een rijk fabrikant het slagtoffer dier voorspelling werd. Reeds lang bad hij zich met de gedachte ge kweld wat er op dient noodlottigen dag van zijn geld zou worden; toen hij des avonds van den 8sten dezer de schokken hoordedoor het in de lucht springen van het kruidinagaziiu van den heer Dobermont ver oorzaakt. Nu bleef'er geen twijfel meer over of dit was de aanvang der groote wereldgebeurtenisen hij werd volslagen krankzinniggreep eene bijlkwetste daar mede een zijner vrienden aan het oog, hieuw woedend op vrouw en kinderen in en sloeg, nadat deze gevlugt warenalles wat hem voorkwam kort en klein. De ongelukkige werd gegrepen en naar een verbeterhuis gebragt. Van den Rijn wordt berigt, dat de onnoozele landbouwers zieh voor spotprijzen van have en goed hadden ontdaan en reeds vooraf de gewone werkzaam heden gestaaktten einde niet voor eene voor hen niet bestaande toekomst te arbeiden. Uit Krakau, dat eene moeder van vijf kinderen uit onrust over het lot dat haren kleinen bij de verschijning der komeet te wachten stondzich heeft opgehangen. Te Bor deaux werden den 12 groote extra bladen in de stad verspreiddie van rouwranden voorzienden onder gang der wereld op den 13 Junij bepaald aankondigden ook waren de biechtstoelen druk bezet. Te Kopen- hage werd een paar dagen te voren een plakkaat aan geplaktmet berigt, dat de komeet door bijzondere omstandigheden verhinderd was op den bepaalden dag- te verschijnenin weerwil van deze spotternij begaf zich een groot gedeelte der bevolking in de open lucht om niet onder de instortende huizen begraven te worden en liever gezamenlijk met elkander te sterven. Te Dresden nam men daarentegen de zaak luchtiger op; den 12 werden groote biljetten aangeplakt, waarin de bevolking tegen den 15 werd uitgenoodigd tot bijwo ning van vermakelijkheden op groote schaal, ter viering der weder-opstauding van de vergane wereld. Vele dwazen zullen nude gevolgen hunner ligtgeloo- vigheid betreuren die alleen tot de midden-eeuwen te huis behoort. •9 gravenpolder 18 Junij. Gisteren had de stemming plaats voor een lid van den gemeente-raad alhierter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van dhr. A. de Kok. Er zijn 26 geldige stemmen uitgebragt, waarvan 11 op dhr. M. Prnmers en 5 op dhr. P. de Broekertde overige waren over 7 personen verdeeld. Herstemming tusschen dhrn Prn mers en de Broekert op 29 dezer. hank werd 19 Junij 1857. Naar ik verneem is gisteren de tweede polder welke door de Nederl. maatsch. tot indijking der op en- aanwassen in de Oosterschelde bedijkt wordt gelukkig gesloten, en zijn er 700 bunders vruchtbare grond weder aan het water ontwoekerd. Het werk aan het kanaal vindt hier belemmering en wacht op de onteigening van eenige stukken land; ver der op naar Wemeldinge wordt dit geregeld met omtrent 1200 man voortgezet. Binnen kort begint het metsel werk waarvan men voor den. winter nog een groot gedeelte hoopt gereed te hebben. Er zijn hierwaar a. s. maandag voor het eerst het hoofd bureau zal gehouden worden, thans niet minder dan 11 a 12 logementen, prijkende met de grootsche titels van ule Canon ct orn The duke of IVdlingtoriede stad Hulstetc waarbij nog het woord rtlloteV' word ge voegd, ofschoon het onthaal gewoonlijk veel te wenschen overlaat en men slechts in enkele een nacht verblijf kan bekomen. Wonderlijk is het, dat men te Wemel- dingen, waar geregeld 400 man meer werken dan hier, niets van dien aard ziet. Men vindt er slechts een paar tenten met levensmiddelen en oppervlakkig een oordeel willende vellende, zou men geneigd zijn te zeg gen dat de welvaartwelke gezegd wordt uit het kanaal voor de beide plaatsen te zullen voortspruiten alleen Hanswerd zal doen bloeijen. De woning voor den hoofd-agent en die voor diens onder-agenten en tolken zijn voltooid- Eene fraai aangelegde engelsohe tuin geeft den liefhebbers een aangenaam gezigt; in 'tkort, Hanswerd schijnt thans eene nieuwe volkplan ting waarvan de heer in 't midden zijner kolonisten leeft. heinkenszand. 21 Junij. Gisteren is door het gilde Soranus ten gevolge der bevordering van den heer F. tot keizer op nieuw koning geschoten en werden i

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1