LANDBOUW™ VEETEELT TSPvZCOPSlTS- BEKEMDMAKIMG. GEMEENTE-RAAD TE GOES, 4(5. 44ste Jaargang. 1857. i.oinmiii: courant. LIET' De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i O Gewone advertentien worden d 20 cts.^ffëVrfgèl geplaatst avonds uitgezonderd op feestdagen. nONDEKIUG 18 JUNIJ. Geboorte-, huwelijks- en doodhevigtenvau ó—6 rebels d f J,20 De prijs per kwartaal is f J,75 franco per post f d,90. behalve het zegelregt.f De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. r unutwiAivw EN DER MAATSCHAPPIJ VAN 8. Vette ossen geb.nalJan.1853f 25. 9. Springrammen-15 10. Hamels, voor de beste 3 stuks, eenjarige. .-10. 11. Ooijen, voor de beste 5 stuks, eenjarige. - 10. 12. Beereu-15. 13. Zeugen- 10. 14. Biggen, voor de beste 6 stuks -10. II* Z F. E I, A 1* D TE HOXJVEN OF MAANDAG DEN 29 en DINGSDAG DEN 30 JUNIJ 1857. TE GOES. «f— Maandag teil ure voor den middag bijeenkomst van het hoofdbestuur en te 1 ure na den middag algemeene vergadering in de concertzaal; te 5 ure na den middag, aan den straatweg naar Kloetingenbeproeving van werktuigendaarna vereeniging in de sociëteit van Ongenuchten Vrij. Dingsdag te 12 ure, tentoonstelling van Vee, Werk tuigen en wat verder van Vruchten en Gewassen zal worden aangebragt, op eene weide aan den voorz. straat weg naar Kloetingen en op het bouwland daar tegenover, zal de heer Jacob Kakebeeke eene rei doen draineren (d. i. beleggen met aarden buizen tot afwatering); des namiddags te 5 ure, gemeenschap pelijke maaltijd voor de leden der maatschappij, in de sociëteit bovengenoemd. Behalve de prijzen bij het programma toegezegd, TE WETEN: A. Van wege de Maatschappij voor het best ge keurd wordend Vee, als 1. Dekhengsten minst. 3 j. oud/30. 2. Merrie paarden 3 - 30. 3. Idem 2 -20. 4. Spannen paarden van 47 j. - 30. 5. Springstieren geboren na 1 Januarij 1854 - 30. Idem geb. na 1 Jan. 1855 - 15. 6. Melkkoeijen- 30. 7. Vaarzen geb. na 1 Jan. 1854 - 20. Idem 1 Jan. 1855 - 15. Nog van wege de Maatschappij voor Werktuigen en Gereedschappen 15. Nie .we of verbeterde Werktuigen dienstig voor den Akkerbouw reeds beproefd met opgave van prijs, acht prijzen, als: 2 a 20,—, 2 a 15,—. 2 a 10.—. 2 a 5,— ieder. Benevens voor GranenZaden en Gewassen. 16. Voor de schoonste en volledigste verzameling puike nieuwe Zaden en Granenf 20,—. 17. Voor de schoonst gezwingelde en opgemaakte monsters van wit zeeuwsch in water geroot Vlas15, NB Met of zonder deze prijzen kunnen daarvoor nog op voordragt der commissie van keuring, Zilveren en Bron zen Medailles of Getuigschriften worden toegekend. En B. Door eenige Af deelingen en Personenbe schikbaar gesteld. A. Van wege de 7 de Af deeling der Maastchappij. 18. Voor dengenen die de schoonste Paarden en Runderen en van de Verst afgelegen plaats buiten Zuid-Beveland aanbrengt 25, 19. Voor als boven Schapen en Varkens- 12, B. Van wege den voorzitter der 7 de Af deeling. 20. Voor dengenen die het meeste, ter keuring waardig Vee, aanbrengtf 10, C. Van wege het lid der 7 de Af deeling den heer P. Verschrage. 21Voor den aanbrenger van liet best tuigend (gelijk) span Paarden f 5, D. Van vjege het lid der 7de Afd. den heer C. A. L. Danlcaerts. 22. Voor den aanbrenger van de schoonste verzameling van gepaard Pluimgediertef 5,—. E. Van wege den voorzitter der 8 ste Af deeling. 23. Voor dengenen die het beate Landbouw Merriepaard met haar Veulen ten toon stelt10, E. Van wege het lid der 8ste Afd. den heer II. J. Keijl. 24. Voor dengenen die vreemde soorten van Vee of Voorwerpen van Akkerbouw aanbrengtf 10, C. Zijn nader ontvangen bijdragen van Bijzon dere Personenmet gelijke bestemming, t. w. G. Van eenige leden van. den raad van Goes. 25. Voor het beste Paard, minstens 1 jaar oud 10, Ruinpaard, beneden de 7 en boven de 5 jaren oud H. Van eert raadslid tevens lid der 7 af deeling. 26. Voor de beste Vaars, geboren na 1 Januarij 1856 het Kalf, En ter beschikking van liet bestuur voor extra prijzen en premien, nog Alle leden dezer en van andere maatschappijen van landbouw, worden uitgenoodigd aan dit landbouw feest deelteuemenen de tentoonstelling met vee en andere voorwerpen te verrijken. De leden der zeeuwsche maatschappijen worden overal toegelaten bij de feestelijkheden op vertoon van hun diploma. Aan de leden van andere maatschappijen van land bouw zal eene toegangkaari worden afgegeven, door den beer alg. secretaris of die der 7 afdeeling op vertoon van hun diploma. Voor alle niet-leden zullen toegangkaartei: te ver krijgen zijn voor de Tentoonstelling 25 ct.bij den heer Secretaris der 7de afdeeling en de boekhand, wed. P. Ckombouw Mz. te Goes, eindelijk 15,—. 5, 5,—. 15,—. Voor alle leden der zeeuwsche of andere maatschap- pijen van landbouw, zullen, tot en met 22 Junij aan staande verkrijgbaar zijn als boven toegangbiljetten tot deelnemen aan den maaltijd, tegen 2,50 per kaart. Voor stalling en voeding zal worden gezorgd op tijdig aanzoek voor nachtverblijf. Vrij transport van vee-en voorwerpen van landbouw voor de tentoonstelling, van Rotterdam, Middelburg, Vlissingen en tusschen liggende plaatsenis welwil lend toegezegd door de directien der stoomboolen tus schen Rotterdam en Middeldurg en Rotterdam en Vlis singen en die op de Wester Schelde. Alle leden, maar ook landbouwers, niet leden der maatschappij, worden beleefdelijk uitgenoodigd van hunne belangstelling te doen blijkenhetzij door toezending van Vee of andere Voorwerpen of wel door hunne tegenwoordigheid bij het feest; kunnende in bijzondere gevallen ook aan niet-leden eenige prijs of premie wor den toegekend voor ter beschouwing aangebragt vee of voorwerpen van landbouw. eindei.uk Dingsdag tusschen 2 en 3 ure na den middag zal OP IIET TERREIN DER TENTOONSTELLING eeup. worden gehouden van het tentoongestelde vee en voor werpen voor zooveel de eigenaren daartoe gezind en daarvan voor den 25 Junij e. k. aan den Voorzitter der commissie voor de tentoonstelling de heer A. Ka kebeeke Jz. te Goes of aan de ondergeteekenden aan gifte zullen gedaan hebben. I'oor het Hoofd Bestuurdat der Ie afdeeling J. FRANSEN van de PUTTE, Voorz. ERMERINS Secretaris. GOES, Junij 1857. 805=» De aangiften van voorwerpen zullen worden aan genomen tot den £4 Junij eerstkomende uiterlijk. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien de circulaire van den heer commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 31 '(Januarij 1857, A no. 433, 3de afdeeling, (Provinciaal blad no. 13.) mitsgaders de missive van de districts commissie tot AANMOEDIGING en ONDERSTEUNING van de GEWAPENDE DIENST, alhier gevestigd, in dato den 16 dezer, brengen bij deze ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente: Dat op IVoensdag den £4 Junij e. k. aan de huizen der ingezetenen, de gewone jaarlijksche inzameling ten behoeve van gemeld fonds, zal geschieden. Daar het fonds bij voortduring behoefte heeft aan de onbekrompene ondersteuning der ingezetenen zal ieder gevoelen de dringende noodzakelijkheid, mildelijk bij te dragen tot instandhouding van eene inrigting welke de hoop en het vertrouwen uitmaakt van zoo vele oude krijgsliedendie aan het behoud van het vaderland hunne gezonde ledematen ten offer gebragt en der betrekkingen van hen die daarbij hun leven gelaten hebben. Dat ieder derhalve gevoelende de nuttige en welda dige strekking van dat fonds en pligtmatige om het zelve in stand te houden naar vermogen daartoe bij drage, om alzoo het lot te helpen verzachten van de verminkte helden des vaderlands en de nagelatene we duwen en weezen der gesneuvelden. Gedaan ten raadhuize van Goes, 18 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. Mi DEN 10 JUNIJ 1857. (Vervolg.) Wordt gelezen en voor notificatie aangenomen, brief van de lieeren J. Fransen van de Putte voorzitter en J. P. Bur ger, lid der kamer van koophandel, dd. 25 April, daarbij mededeelendedat zij om opgegeven redenen zich verpligt hebben gezien bun ontslag aan de kamer in te zenden. Mede wordt gelezen brief van dezelfde kamer, dd. 1 Mei, no. 220, daarbij, in antwoord op de ontvangene mededee- ling van den gemeente-raad van Kattendijke, dat die ge meente met 31 December e. k. ophoudt deel te nemen aan de kamer berigtende 1<>. dat de verklaring hoe het nut eener zoodanige kamer afhankelijk is van de keuze der personen die daarvan leden zijn, het wenschelijk doen achten dien raad niet onkundig te laten met het ontslag door so\nmiJgë ledén dei- kamer genomen waardoor /ioogstwaarsclHjnii|k ïle adnieidende oorzaak is vervallen. En daar de meerderheid der kamer van het lid van Kat tendijke steeds de meestmogelijke eensgezinde medewerking mogt ondervinden, stellen zij er prijs op dat dit ter kennis kome van belangstellenden in de kanier. 2°. dat meu zou verlangen de kaïner bestendigd te zien en daarvoor eene opoffering van 100,— 'sjaars voldoende acht. Van het le punt is mededeeliug gedaan aan Kattendijke, het 2e te behandelen in volgende vergadering. De staat van oninbare posten op de honden-belasting over 1856 ingekomen zijnde, wordt tot een bedrag van 12, goedgekeurd. Van den schuttersraad der diens doende schutterij zijn met geleidende brief ingekomen eenige rekeningen over 1856 ter verevening, onder welke eene voor onderhoud van kleeding waarop 6,50 te kort komt en eene van ƒ4,76 voor kosten van provoost arrest eens schutters, waarvoor geen post op de begrooting voorkomt. Burgemeester en wethouders stellen voor onder goedkeuring van heeren gedeputeerde staten de eerstgemelde te vinden door af- en overschrijving en de laatste te betalen uit onvoorzien. Hetgeen wordt goedgekeurd. Aan D. Hardenberg wordt wegens vertrek naar Rotterdam voor 2 of 2,50, aan de wed. Pottelenbergwegens ver trek naar Antwerpen voor 8/,.2 of 4,67 remissie verleend, op hunne aanslagen in den hoofdelijken omslag voor 1856. Worden medegedeeld dat zijn ingekomen verzoeken om remissie hoofdelijken omslag over 1857, van Jacobus Drug- gemanJ. M. Adriaanse, Jac. Verhagen, G. F. Meijer, de wed. PalsA. J. v. d. Thoorn C. den Hartigwed. van der MuelenC. Stevens, J. Mulder, wed. Reijnders en P. Reijnders, allen wegens vertrek naar elders en van J. G. Risseeuw, als belast met de vereffening des boedels van C. Duivewaardt, wed. D. Boddingius, uithoofde van overlijden. Welke worden aangehouden tot na den afloop des dienstjaars. Aan de orde is de benoeming van een stembureau om bij de aanstaande verkiezing voor vier leden van den ge meente raad, op 21 Julij, le fungeren. Tot stemopnemers worden benoemd de heeren Smallegange en Soutendam. En worden achtereenvolgens benoemd dhr. Soutendam en dhr. nir. van Voorst Vader, ieder met 5 stemmenterwijl tol plaatsvervangers worden gekozen de heeren van den Boscn met 6 en van de Putte met alge meene stemmen. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: a. brief van heeren gedeputeerde staten, terugzendende het goedgekeurd kohier van den hoofdelijken omslag. bGelijke brief houdende magtiging tot het aangaan eener overeenkomst met andere gemeenten betrekkelijk de ge neeskundige hulp aan armen te verstrekken. cvan dezelfde heeren twee brieven de eerste met af schrift eener missive van den minister van binnenlandsche zakendaarbij als zijn gevoelen te kennen gevendedat de gemeenteraad te regt op grond van art. 36 der wel op de schutterij, ten laste van den schuttersraad in ontvang heeft gebragt 17,50 voor niet geïncasseerde boeten, op grond waarvan gedeputeerde staten zich bereid verklaren de rekening 1855 en begrooting 1857 le arresteren. de tweede, waarbij zij die rekening eu begrooling gewij zigd toezenden. j\a voorlezing der wijziging, waaruit blijkt, dat heeren gedeputeerden de 17,50 in de rekening en begrooting als een nog te verantwoorden post hebben gebragtzeggen burgemeester en wethouders, dat zij zich met zoodanige wijziging niet kunnen vereenigen, daar het saldo van reke ning met dat bedrag had behooren verhoogd te worden. Ware het niet dat de dienst reeds zoo ver verloopen was en de schuttersraad behoefte heeft aan eene begrooling om geene verwarring te veroorzakenzij zouden vermeend hebben daarin niet te kunnen berusten en hoogere uit spraak te moeten inroepen in het gegeven geval echter stellen zij voor er in te berusten. Waarmede genoegen wordt genomen. (I. Hel Provinciaal bladno. 40waarbij gedeputeerde staten de inzending der gemeente-rekening bepalen voor den 31 Augustus e. k. e. Het proces-verbaal van kas-opueming bij den gemeente ontvanger, sluitende met een in kas van 532,80', hetgeen bereids aan lieeren Gedeputeerde Staten is medegedeeld. Van heeren regenten der Godshuizen missive dat zij zich voor alsnog niet kunnen vereenigen met de classificatie der gestichten onder litt. a der armenwet, zoo als dezelve nu onlangs door burg. en welh. zijn gerangschikt, met ver zoek om te dier zake gehouden te worden voor diligent. Dewijl deze zaak in verband staat met het voorstel ter vorige vergadering gedaan en welke stukken worden gedrukt, wordt deze zaak aangehouden. g. Brief van de kamer van koophandel en fabrieken, dat tot voorzitter is gekozen de heer C. Pilaar, tot onder-voor zitter de heer O. Verhagen. li. Van den heer W. Swarteen exemplaar eener door hem, ten dienste der scholen, bewerkte vaderlandsche ge schiedenis. 'tWelk in het archief wordt gedeponeerd. en i. Eenige staatsbladen. Waarna de vergadering gesloten wordt. BIffffEttLANDSCHE BERIGTEN. Nog onder den indruk van het muzijkfeest, bereidt men zich thans tot dat van den landbouw voor, waarvan wij het programma hier voren in zijn geheel mededeelen. Voorzeker zal deze weldadige maatschappij, welke reeds zoo vele goede vruchten voor dezen voornamen tak

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1