444e Jaargang. 1857. GüMSEMTE-RAAD TE GOES, -No. 45. commit. -r-rS^nxytStrKsrs, «jssss^vs«strrr^i^3a5r9uhasbesje5s»kse»rss?»s/3!; geschiedt. Maandags en Donderdags op f>est (la gem De uitgave dezer Courant avonds uitgezonderd op f Dc prijs per kwartaal is f J,75 franco per post f Jf)0. j De inzending van adv MAANDAG 15 JUKIJ. Gewone advertentien worden a 20 cis. (Ie Geboorte-huwelijks- en doodberigten. vaji J behalve, het. zcgelr rlentien moet. geschieden vóór drie uren <l< s namiddags. plaatselijk bestuur. PUBLIEKE BESTEDING. BURGEMEESTER en- WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 27 dezer, des namiddags ten een ureten raadhuizein liet openbaar trachten aan te besteden l,u perceel. Het daarstellen van 125 cub. ellen V1LVOORDSCHE STEEKGLOOIJING op den noordelijken nol van het Goessche Sas. 2d« perecel. Het HERSTEL der IIAVËNBOOR- ÜE\over 950 strekkende ellen. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden op Vrij dag den 26 dezer, des middags ten 12 ure op het Sas; zullende de voorwaarden der besteding, van heden af tot den dag der besteding ter secretarie ter lezing liggen. Gedaan te Goes, den 13 Junij 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P BL A AU BEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR 3SEENDI0AEIÜ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen elk der daarbij belanghebbenden: 1°. Dat de alphabetisehe naamlijsten van alle de personen die aan de loting van dit jaar voor de schutterij dezer gemeente moeten deelnemen ter inzage van een iegelijk zullen liggen, op het raadhuis, vau Maandag den J5 tot Maandag den 22 dezer loopende maand, van des voormid dags negen tot des namiddags tioee ureten einde een ieder in staat zoude zijn, om ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandig heden mogten voorkomen, die op dezelve z.ouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks bij de met het opzigt over de loting belaste commissie ter kennis te brengen. 2°. Dat de tijd tot de loting over den loopende jare is bepaald op Woensdag den 24 dezer maand des voormiddags ten 10 ure, en dez.elve zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Gedaan te Goes, den 13 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. "dank e n b e d e d a g. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Herinneren hiermede de ingezetenen derzelve ge meente, aan het bepaalde bij Zijner Majesteits besluit van den 1 Augustus 1831, n°. 72, dat de DANK DAG of GODSDIENSTIGE VIERING der OVERWINNING te WATERLOOaltijd op den derden Zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaats hebben. En daar deze dag dit jaar op den 21 der loopende maand invalt, worden de ingezetenen uitgenoodigd om door eene plegtige viering deszelven en eene alge- meene deelneming aan de openbare godsdienst-oefeningen, van hunne dankbaarheid jegens het Opperwezen te getuigen, wegens den in de Velden van Waterloo bevochten zegeen bij die gelegenheid de belangen van libt rijk en die van liet koninklijk huis, aan de goedheid des Allerhoogsten op te dragen. Zullende deze, opdat niemand onwetendheid voor wende worden afgekondigdaangeplakten geplaatst in de Goessche Contant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. wordt, met goed keuring des raads, vervangen door den Grilficr ter secretarie. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gear resteerd. Burgemeester en wethouders herigten dat zij ingevolge de resolutie ter vorige vergadering genomen, betrekkelijk het aantevangen geding tegen den heer van Renterghem, den heer mr. J. L. H. I.iebcrt hebheu aangezocht tot het doen I van het reglskundig onderzoek, welke heer, hij zijn uitge i bragt advies, als zijne meening op daarbij aangevoerde gronden te kennen geeft, van oordeel te zijn, dat er alle- zins termen zijn om met goed gevolg te procederen tot ont binding van het erfpachts contract van 1852, met alle de gevolgen daaraan verknocht. Intusschen is in het tijdsverloop tusschen de resolutie en het ontvangen van het advies ingekomen en wordt alsnu mede voorgelezen, een brief van de heeren van Renterghem Comp. van den 25 April, waarbij die beeren na kennis genomen le hebben van bet besluit ter vorige vergadering genomen en in de Goessche Courant geplaatst, de veronder stelling uilen dat ware de raad met de toedragt der zaak bekend geweest, zoodanig besluit nimmer zou genomen zijn, doch dat zij ter voorkoming der voorgenomen procedure de ernstige en plegtige verklaring afleggen, dat zij als mannen van eer maatregelen hebben genomen om het uitvloeijen van garancine water in de haven voortaan te beletten, en zij tevens aannemen tot geene verdere garancine bereiding over te gaan, dan met voorkennis, toestemming en ouder goedkeuring van het dagelijkscbe bestuur. Na die voorlezing zeggen burgemeester en wethouders dat het hun is voorgekomen dat de ernstige \erklaring der heeren van Renterghem Comp. niet mag betwijfeld worden en men alzoo mag aannemen dal maatregelen genomen zijn, om de uitvloeijing van garancine water te heietien. In dezen stand van zaken stellen zij mitsdien voor: ge noegen te nemen met die verklaring, onder gehoudenheid om de aangebodene voorwaarden na te leven en onder verpligting om hij eene eventuele garancine bereiding aan burgemeester en wethouders op te geven, hoe en werwaarls het water daarvan afvloeiiende, zal worden geleid en om mits dien de voorgenomen burgelijke regtsvordering ie schorsen. Daardoor toch mag men aannemen dat onaangenaam hedenzoo als onlangs hebben plaats gehad zullen worden voorgekomen. De beraadslagingen over dit voorste! worden geopend. De heer Smallegange vraagt of het de bedoeling is dat daardoor de opgemaakte processen-verbaal worden vernietigd? De Voorzitter beantwoordt dit ontkennend; alleen het burgerlijk geding tol ontbinding van het erfpachts-contract wordt geschorst, maar de processen-verhaal blijven in wezen- Niemand verder het woord verlangende, wordt hij hoof delijke stemming, het voorstel van burgemeester en wet houders met algemeene stemmen aangenomen oin daarvan kennis le geven aan den heer v. Renterghem. Daar op den post voor onderhoud van bedelaars in de koloniën over 1856 7,23 le kort komt, wordt besloten die te vinden door overschrijving van den post voor bestedings- koslen in het gasthuis. Worden gelezen twee brieven van den heer commissaris des kotiings, dd. 25 en 26 Mei II.. gerigt aan burgemeester en wethouders van Goes, daarbij kennis gevende dat de regering heeft besloten in regten te vorderen, de verschul digde gelden van verpleging van bedelaars in de Koloniën der maatschappij van weldadigheid anterieur 1 September 1854 en daaromtrent bereids eene procedure heeft geëntameerd en dat de regering ter voorkoming van een groot aantal procedures besloten heeft daarvan aan de gemeente-besturen, die in dergelijke betaling achterlijk zijn, mededeeliug te doen, bedragende de schuld dezer gemeente voor dat onderwerp 1095,74'/,, met verzoek op die mededeeling antwoord te ontvangen. Burgemeester en wethouders herinneren dat de reden waarom door deze gemeente die betaling is geweigerd twee ledig is en wel 1°. omdat niet alle gemeenten betaalden 2o. omdat men vermeende regteus niet tot betaling verpligt te zijn. Deze laatste grond is naar bet oordeel van burgemeester en wethouders nog geldig en daar bereids eene procedure over dit onderwerp aanhangig is, stellen zij voor, te schrijven, dat men verzoekt le dezer zake voor diligent te worden gehouden tot een vonnis geveld en in kracht van gewijsde zal zijn gegaan het komt hun voor dat dit de voorzig- tigste weg is om eene kostbare procedure voortekomen, iets wat in den geest der regering zelve schijnt le liggen, met opmerking tevens dat liet verschuldigdeblijkens de staten in het archief voorhanden, slechts 952,04 bedraagt. Waarmede de raad zich vereenigt. Het verder verhandelde in een volgend no.) Pf OPEMiARSi ViüliiAREÜIM DEN 10 JUNIJ 1857. Afwezig de heeren van de Potte en Hochabt niet, mr. S. Vadeb en van den Bosch zonder kennisgeving. De Secretaris dour familie omstandigheden verhinderd binnenlandsche berigten. GOES, 15 Junij 1857. Bij de behandeling van het wets-ontwerp tot onteigening van perceelen voor den aanleg van een kanaal door dit eiland, van Hanswerd naar Wemeldin- gen hebben sommige leden der eerste kamer het ver langen te kennen gegeven alsnog van de regering te vernemen, welke de juiste dagteekening is van de con cessie verleend aan de nederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde mitsgaders of in de voorwaardenoorspronkelijk aan deze concessie verbonden later veranderingen zijn ge- bvagt, en zoo ja, welke? Dit verlangen om in lichting aan de regering medegedeeld zijndezoo is van dezelve ontvangen eene memorie van beantwoording, in welke wordt gezegd dat de concessie krachtens ko ninklijk besluit vau den 9 October 1849, n°. S6, onder dagteekening van den 8 daaraanvolgende aan deft heer Dirk Dronkers is verleend en later aan de hiervoren genoemde maatschappij overgedragen, en dat vervolgens, bij overeenkomst op 17/24 Maart 1855 gesloten, som mige bepalingen dier concessie gewijzigd zijn geworden. Nadat op de aangevoerde bezwaren zoo tegen die wijzi ging als tegen de gekozen lijn door den minister van binn. zaken was geantwoord, is het wets-ontwerp met algemene stemmen aangenomen. Naar wij vernemen zal aanstaanden woensdag mid dag, ter gelegenheid van de verjaring van H. M. onze Koningin, door de dienstdoende schutterij alhier parade worden gehouden en daarbij voor het eerst een liefheb berij muzijk korps adsisteren, waartoe jl. zaturdag eene korte oefening is gehouden. Te Hilversum is het ijzeren klokgewigt door de boven verdiepingen in het voorportaal der kerk neder- gestort, slechts korte oogenbikken na dat dezelve, op den Sacramentsdag door eene talrijke schare was ont ruimd ware zulks slechts eenige minuten vroeger ge beurd terwijl men bij het verlaten der kerk als het ware zich in het portaal verdrong, dan had dit ongeval gewis droevige gevolgen gehad. kbabbeivdijkf. 12 Junij. Men gaat thans gere geld voort met het digten der nog twee overgeblevene gaten in den dijk van den 2den polder der Ned. Landaanw. Maatschappij. Plus minus 200 vletters bren gen dagelijks vette schorgrond aan, terwijl bij laagwater de rijswerkers die opwerken mogt geene onverhoopte verhindering ontstaan, dan denkt men a. s. maandag of dingsdag boven water te zijn. Het werkvolk aan den separatie-dijk is meestal bedankt, waarvoor men als rede opgeeftdat zoolang die beide gaten niet digt zijn, alle niet kunnen blijven werkende putbazen dier bedankte ploegen schijnen evenwel aan het werk geble ven te zijn om onmiddelijk na de digting hunne manschappen bij de hand te hebb/n ten einde die tot het verzwaren van den nieuw gelegden dijk te bezigen. Nog pm. 1500 man zijn er aanwezig. Men zegtdat na het bedijken van dezen polder, weder met een' anderen zal begonnen worden en wel aantevangen bij den Smidspolder te Woensdrecht en van daar voortwerkende naar Zandvliet. Volgens opgaven zal die polder nog veel grooter zijn dan de thans onderhandene van 1600 gemeten. Morgen vertrekt uit deze gemeente over Ant werpen naar N. Amerika de dijkgraaf van den Maire Polder P. v. t L. met 15 kinderen, behuwd- en kinds kinderen De door hem gepachte hofstede in andere handen overgaan en alzoo buiten betrekking geraakt zijnde gevoegd bij de steeds gunstige berigten welke hij van zijne reeds vódr drie jaren naar die gewesten vertrokken kinderen ontvangt, hebben hem tot dat be sluit gebragt. •sHAGE 14 Junij. Heden namiddag zijn alhier aangekomen de hoofdofficieren en drie onderofficieren v"an het 7e. reg. infanterie, met het regements-vaandel, dat bestemd is, om aanstaanden woensdag met de medaille der citadelgedragen door wijlen den generaal baron Chasséte worden versierd. Het werd ontvangen en ingehaald door een paar compagnien van het regement grenadiers en jagers, onder het bespelen van hoornmu- zyk en onder uitvoering van het Wilhelmus. Het werd gedragen door den adjudant-onderofficier OUdie, als tot de bezetting der bedoelde citadel hebbende behoord, mede met de medaille is versierd. Eene zeer talrijke menigte bevond zich nabij het station van den spoorweg en langs den weg, om getuige van deze pleg- tigheid te zijn. buitenlandsche berigten. DU1TSCHLAND. Men schrijft uit Berlijn dat de crinoline nie minder daar als te Parijs in aanzien is, maar door een nog andere plaag verzeld wordtHet zijn de hoeden a V amazone, die bij al het lastige, tevens zeer geschikt

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1