i.ihvmiii: No. 44. 44"'" Jaargang. 1857. DONDERDAG 11 Al NU. Geboorte-, huwelijks- en doodherigtenran Jregels d f 3.20 De nil gave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal i$ 3,75 franco per post f J,90. j De inzendiu - s Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst behalve het zegelregt. van advertentien moet geschieden vóör drie uren des namiddags. 1 BIKKEiSLAWDSCHE BERIGTEN. In de raads-vergadering van gisteren, waarvan wij het gewoon verslag in een volgend nummer mededeelen is Op -het verzoek van de lieeren C. A. van Renter- ijliem Sf Comp besloten het voorgenomen proces tot vernietiging van het erfpachts-contract te schorsen onder zekere voorwaarden. Af- en overschrijving toegestaan op posten der be grooting. Gedifficulteerd in de betaling der verplegings-kosten van veroordeelde bedelaars voor i September 1354. Kennis gegeven van het ontslag van twee leden der kamer van koophandel en het verzoek tot behoud der kamer in overweging gehouden. Oninbare posten vastgesteld. Autorisatie verleend aan den schuttersraad tot be schikking over onvoorzien. Remissie van hoofdelijken omslag over 1856 verleend, over 1857 aangehouden, en het stembureau voor de aanstaande verkiezing van raadsleden benoemd, alsmede eenige ingekomen stukken medegedeeld. In ons vorig nummer maakten wij melding van een ongeluk dat eene gfachte familie alhier overkwam bij het omslaan van een rijtuig. Treurig is het berigt dat mevr. de wed. P., het hoofd dier familie, aan de ge volgen bezweek en dit overlijden velen in rouw dompelt. Eene droevige herinnering aan de jongst vervlogen zoo genotvolle dagen Men deelt ons mede dat gisteren te Kloetinge een kind van omstreeks zeven jaren, eenige oogenblikken buiten toezigt zijnde, verdronken is weêrgevonden. - In de zitting van de eerste kamer der staten- generaal op gisteren, zijnde vroeger medegedeelde wets ontwerpen a.k. aangenomen en hebben de commissien van de rapporten voor de wets-ontwerpen 1° tot ontei gening van perceelen voor den aanleg van een kanaal in Zuid-Beveland; 2° tot vereeniging van onderschei dene gemeenten; 3° tot regeling der jagt en visscherij, hare verslagen uitgebragt. Die wets-ontwerpen zullen morgen (Vrijdag) in behandeling genomen worden. De leden der tweede kamer zijn aangeschreven om op Dingsdag den 23 dezer zitting te houden. De minister van binn. zakenvestigt in de Staats-Courant van eergisteren op nieuw de aandacht van belanghebbenden op het vergelijkend onderzoek ter toelating als leerling voor de dienst van den rijkstele graaf, waartoe men zich uiterlijk den 15 Aug. aanstaande moet aanmelden met de meermalen genoemde bescheiden. Het vergelijkend examen zal op den 1 September a. s. te 's Hage gehouden worden. Bij beschikking van den 2 dezeris aan den heer F. F. Retsin te Antwerpen voor zooveel het nederlandsche grondgebied betreftvoorloopig en tot wederopzegging, vergunning verleend tot het aanleggen eener stoomsleepdienst, door middel van ééne stoomboot, op de Ooster- en Westerschelde. Deze dienst kan ter stond worden aangevangen. Te Rotterdam werd eergisteren een groot aantal mandjes met de eerste kersen voor dit saisosn, daartoe uit Duitschland aangebragt, naar Engeland verzonden. hulst, 10 Junij 1857. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der provinciale staten in het hoofd-kiesdistrict Hulst, zijn ingeleverd 288 stembriefjes, waaronder 19 van onwaarde, blijft 269 stemmen; volstrekte meerderheid 135. Hiervan zijn uitgebragt op de heeren Mr. J. P. Pronkers 106, Mr. II. C. van Diggelen Sb en C. Steenkamp 21 terwijl de overige stemmen over verschillende personen waren verdeeld dus herstemming tusschen de heeren Mrs. J. P. Pronkers en C. van Diggelen. li UIT ER LAN I) SCHF, BERIGTEN. ZWITSERLAND. rebn. 1 Junij. Het getal der hulp-arbeiders, die bij den tunnel van Hauenstein onmagtig zijn geworden, moet reeds "meer dan 200 bedragen zeven derzelven zijn reeds gestorven vier andere worden vermist. Het eenige wat thans geschieden kan, is behoorlijke lucht zuivering in het voorste gedeelte van den tunnel te bevorderen, om tot den puinkegel te kunnen doordrin gen, die slechts 20 "a 30 voeten diep, dra zou kunnen doorgebroken zijn. Te dien einde heeft men te Bazel een houten roer ter lengte van 2000 voeten laten ver vaardigen dat heden avond op de plaats zijn kan, om doortogt van lucht te bevorderen. De beproefde ab sorbatie van het doodelijkgas door chemische preparaten was van weinig of geen gevolg daar dit zich steeds op nieuw vormt, zoo lang de verkoling aanhoudt. Van Aarau zijn artillerie-officieren vertrokken om te zien of met het afschieten van vuurpijlen iets uit te werken is. Waarlijk bewonderenswaardig is de heldenmoed, waarmede de arbeiders in den giftigen kampkring des doods dringen, om zoo mogelijk hunne natuurgenooten aan het vreesselijke graf nog levend te onttrekken. //Na een kwartier uurszegt de Schweizerbodedragen in den regel vier het ligchaam van den vijfde dood of althans schijndood de opening uit. De doods- bleeke dragers ververschen zich danen aan den ont zield naar boven gedragene worden dadelijk alle moge lijke redmiddelen ondernomen. Doch zoodra zulk eene schaar arbeiders bedwelmd uit het hol des doods komt, drijft de broederliefde en heldenmoed eene nieuwe naar binnentwee aan tweearm in arm de //lijkkaars" voor zich in de hand. Onder de verzamelde volks menigte is het gejammer,' weeklagen, en ter zijde, rondom lijken, ziet men knielende moeders met kinderen in hart verscheurend geschrei, met gevouwen handen het leven des vaders van den hemel afbiddende!" T RAN KRUK. Parijs. Door zekeren heer Bichésgoed bekend in de landbouwkundige wereldis eene nieuwe meststof uit gevonden. Het is eene scheikundige compositie, waarvan de bestanddeelen nog geheim gehouden worden. De wijze van toepassing is inderdaad wetenswaardig. Het graan dat uitgezaaid moet wordenwordt namelijk werktuigelijk met het mengsel bedekt vóór dat het in den grond geworpen wordt. Daar de meststof aldus met het zaad dat zich moet ontwikkelen in onmid- delijke aanraking gebragt wordt, behoeft de grond geene andere bemesting. Vier ponden van dit mengsel zijn voldoende voor een acre land. Volgens de genomene proeven van den heer Bichés zoude door de aanwending dier meststof de tegenwoordige opbrengst van frankrijk van S2,000,000 hectoliters tarwe, gebragt worden op 410,000,000 hectoliters. Dr. Stöckhardt hoogleeraar te Tharand in Saksen heeft zich onlangs ten gunste van dit stelsel verklaaad. BELGIE De koningdie sedert de jongste gebeurtenissen eenige dagen voor iedereen ontoegankelijk is gebleven, heeft gisteren ook geene officiëele receptie op het paleis gehouden, gelijk gebruikelijk is. De adressen-beweging houdt aande gemeente raden van Brugge en Antwerpen zijn bijeen geroepen; die van Doornik zal eerstdaags bijeenkomen, allen met het doel om over adressen te beraadslagen. Te Huy is de raad vergaderd geweest. Te Nivelles en Leuze zijn de adressen met eenparige stemmen aangenomen. Het gemeente-bestuur van Aalst heeft een adres aan den koning gezonden, waarin voorkomt, dat, niet tegenstaande de rust in die plaats bewaard is gebleven, de raad zich verpligt acht om Z. M. te danken voor de genomene wijze maatregelen, waardoor elders de ge moederen tot kalmte en bezadigdheid zijn gebragt. Volgens dien raad, heeft de indiening van de liefdadig heids-wet het land bijna ten verderve gebragt en aller- wege eene diepe bekommering doen ontstaan omdat het meer verlichte deel der natie daarin heeft bespeurd het verblind en onwankelbaar besluit vau eene krachtige partij, om Belgie terug te voeren naar een jammerlijk en met den geest der constitutie allezins strijdig verleden. De raad van Leuven heeft met eenparigheid van stemmen (terwijl een lid aan stemming geen deel nam) ten adres goedgekeurd waarin wordt verklaard dat de liefdadigheids-wet in die stad een pijnlijken indruk heeft te weeg gebragten de koning ten dringendste wordt verzocht om gebruik te maken van zijn consti tutioneel prerogatief, ten einde de gemoederen gerust te stellen. Voortdurend voeren de liberale en clerioale bladen een pennestrijd over het meer of minder wenschelijke van eene ontbinding der kamers, welke door de eerst- gemelde wordt aanbevolen, maar door de andere hevig bestreden; dit is zeer natuurlijk, vermits, toch by den tegen woordigen stand der zaken, de vertegenwoordigers hunner partij weinig kans zouden hebben om herkozen te worden. -In een der gentsche bladen van de vorige week, leest men het volgende Onder de 26 koppelswoensdag op ons stadhuis door de huwelijksbanden voor eeuwig vereenigdwas er een paarwelks trouwdag bijzonder eigenaerdiglijk en leutig gevierd is geworden in den omtrek der Nieuwbrug. Nen mestraper es ook nen mensch van vleesch en beenen, aldus sprak Jan met zijn strontkarreken. Wat denkt u, Bello, da m' onzen boel te gaer deên, 'k ge- loove da me toch beter mè ge tweên d' aeremoe zoen dragen as ieder alleene Bellojuist niet schoon of struisch van ligchaems- bouw, die reeds 38 mael den meischen koekkoek heeft hooren roepen, en aldus de noodluttige vier kruiskens nadert, en die dagelijks maer dertig centimen wint in 't rijke gasthuisBello liet zieh niet lang plagen om den 24jarigen mestraper eeuwige liefde en trouw te zweeren en dat verbond wierd woensdag bezegeld. Maer op wat maniere nu gezorgd voor den bruid schat en voor de eerste behoeften van 't huishouden Waermeê nu de bruiloft gevierd, geëten en gedronken? Eenige goede geburen hebben zich hiermede gelast door eigen giften en eene rondbaling bij de vrienden hadden zij al spoedig een sommeken van omtrent 30 francs verzameld waervoor men aanstonds sargien en lakenspotten en pannen tellooren en glazen tafels en stoelen heeft aangekochttot zelfs eene kookstoof en hierbij wat onmisbaar waseen goede brok eten en volop uitzet. De voorwerpen wierden in triomph gedragen door de blijde jeugd der gebuerte, die rond het gelukkige echtpaer dansteonder het gezang van Cinq sous Cinq sous en Vivat Vivat Aan een braaf, onbesproken jong mensch te Ant werpen die ter communie wenschte te gaanwerd onlangs de absolutie bij herhaling geweigerdomdat hij had ingeteekend op de nieuwe prachtuitgave der werken van Cats, en als bepaalde voorwaarde tot het erlangen der absolutie gevorderddat de inteekening zou worden opgezegd en de reeds ontvangen afleveringen aan den biechtvader ter verbranding overhandigd. De biechteling hield vol en liet zich de weigering welge vallen. Intusschen heeft deze handelwijze hem tot nadenken gebragthij leestonderzoekten is voor het ultramontanisme onherroepelijk verloren. MENGELINGEN. kek oaauh'dief besteelt eem sofi ergerev Een gaauwdief uit Berlijn ging te Weenen in het burgtheater, en r.am er zijne plaats in het parterre, waar hij zich een' rijken buit beloofde. Na weinig minuten had hij zich ook reeds, door de meesterlijke behendigheid zijner vingeren, in bezit van eene rijkge- vulde brieventasch gesteldmet welke hij zich snel uit de voeten maakte, zonder eens het eind van het stuk af te wachten. Verheugd begaf hij zich naar het zeer nabij gelegen koffijhuis van Daum op de Koolmarkt, en betaalde daar zijne vertering reeds met een klein biljet uit de gestolen brieventasch; doch wie beschrijft den schrik van onzen zakkenrolder, toen hij, op aangifte van den waard, terstond door een aanwezig policie-beamte gearresteerd wordt? in den beginne dacht hij natuurlijk, dat men den diefstal ontdekt had; doch zijne angst wordt nog grooter, toen hij verneemt, dat hij als vervalscher van bankpapier gevat is. Daar hij nu weet. dat. zulk eenen vervalscher veel strenger straf te wachten staat dan eenen zakkenroller, zoo maakt hij er geen geheim uit, dat de voor valsch gehoudene banknoten door hem gestolen zijn. Dit bij herhaling door hem verzekerd zijnde, wordt hij door den politie beambte weder in het paterre gebragt, waar het stuk nog niet uitgespeeld en het publiek nog bijeen was, ten einde met hulp van den dief ook den vervaardiger der valsche banknoten op te sporen. En inderdaad vindt de gaauwdief den door hem bestolene nog in het parterre, en deze is niet weinig verbaasd op eene zoo zonderlinge wijze in handen der justitie te geraken.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1