No. 43. 44"* Jaargang. 1857. TTtcröe 3ecuiDScO OÏÏu^jüfcest. GEMEENTE-RAAD TE GOES, De uitgave dezer Courant geschiedt. Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. Dc prijs per kwartaal is f franco per post d.OO. De inzen Zoo is dan het vierde Zeeuwsch Mijzijkfoest ten einde gebragt op eene wijze die de meest gespannen verwachtin gen volkomen bevredigdemaar hoe veel schoons werd er ook op de beide avonden ten gehoore gebragt en met hoe veel kunde goeden wil en volharding zijn de beschikbare middelen aangewend om al dat schoone door elk der aan wezigen te doen waardeeren en genieten. Tot opening van het feest werd eene Ouverture van den heer Eisner onder de leiding van den komponist met juist heid uitgevoerd. Gaarne erkennen wij dat dit stuk, zonder dat daarin jagt wordt gemaakt op oorspronkelijkheid in denk beelden en vormen, door frischheid en élégante bearbeiding zich gunstig aanbeveeltmaar wij mogen de bescheiden vraag niet op de lippen houden, of die Ouverture niet wat al te dramatisch is en dus of zij wel volkomen het karakter eener /eest-ouverture bezit Naar onze meening althans wordt er die eigenaardige kortheid van stijl en die jubeltoon in gemist, die bij de opening van zulk een feest, het hart des toehoorders stemmen moet voor het hoog kunstgenot dat volgen zal. Niettemin hebben wij het werk van den heer Eisner toegejuicht en dit deden wij van ganscher harte. Weinige oogenblikkeu later werd de plaats van den lieer Eisner door den heer van den Bosch ingenomen. Een daverend applaudissement begroette den gevierden kunstlief hebber en al spoedig ruischten onder zijne fiksche leiding de eerste toorien van Haendel's meesterwerk. Over de kunstwaarde van dit Oratorium, zal wel niemand eenige uitweiding verlangenhet is immers een van die prachtwerken op hetwelk reeds vele geslachten het zegel van goedkeuring en bewondering hebben gedrukt en dat nog door onze achter-klein-kinderen in hooge mate zal gewaar deerd worden. Wij mogen dus met regt bij dit werk in bewondering nederknielenwanneer wij daarbij maar be stendig in het oog houden in welke période van de ontwik keling der toonkunst dit werk geschreven werd. Want bij de tegenwoordige eisclien Van den smaakzou een jong komponist die de vonk van génie in den boezem voelt gloeijen, geheel verkeerd doen, indien hij Haendel's Messias in ai zijne deelen als onovertrefbaar type van Öratorischen stijl zich ging voorstellen en er naar ging streven om in dien stijl, in dien stijl alleen, zijn idéaal der kunst te ver werkelijken. Zoo wel wat de instrumentatie als de stern- leiding der solo-partijen betreltmag Haendël niet altijd door den jongen komponist worden geraadpleegd daaren tegen zal de breedheid en klaarheid van stijl en vooral de soberheid in modulatie in'dit reuzenwerk van Haendel steeds als voorbeeld ter behartiging van jonge komponisten aange voerd en als uitstekend model voor oogen kunnen gehouden worden. Grootscher, treffender, indrukwekkender, bij voor beeld, als het slotkoor van het tweede deel, dat prachtige Hallelujah, kan in oratorischen stijl wel niets gedacht worden. Wie in staat is, in dien stijl een zoo verheven koor te schrijvenkan van de onsterfelijkheid zeker zijn. De uitvoering van het Oratorium was in het algemeen zei" bevredigend. Mej. Froschart heeft zich van dc sopraan sok-partij uitmuntend gekweten. Telkens en vooral na de viproragt van dat heerlijk Aria in het derde deelIch weiss dtfs mein Erlöser lebet, viel haar de levendigste toejuiching te£ deel. Krachtzuiverheid en helderheid van slem en eeie passende opvatting, worden in deze jeugdige zangeres ten volle erkend alleen in de hoogste tonnen zou men somtijds het mezza voce wenschen aangebragt te zien. Mej. Froschart de zuster blonk minder uit bij de voordragt jler alt-solopartij, lioe onberispelijk ook in zuiverheid en intonatiehoe liefelijk ook van geluidis de stem dier zangeres wat te zwak om hare partij in zulk een groot gebouw te doen uitkomen. Ook bleef in hare voordragt wat gloed en gevoel te wenschen over. De tenor-partij werd door den lieer S. een verdienstelijk dilettantregt braaf gezongen, en het is alleen aan zijne niet zeer krach tige stem te wijten dat hem niet die levendige toejuiching ten deel viel, waarop zijne uitvoering hem anders de regtmatigste aanspraak zou gegeven hebben. De heer Krans die eene .nderdaad schoone bas-stem bezit, zong zijne partij met gevoel, met kracht en veel gemakkelijkheid. Om evenwel der waar heid te doen mogen wij niet onaangestipt laten, dat zijne intonatie nist altijd volkomen zuiver was. Somtijds MAANDAG 8 JUNIJ. ling van advertentien moet geschieden'/vócr drie uren des namit werd een zweven beneden den toon opgemerktdat dan voor eene wijl zijne doorgaans schoone voordragt ontsierde. Het kooromstreeks 130 personen sterkheeft door zuiverheid en maatvastheid uitgemunt. Aan .de sopranen vooral komt in dit opzigt hoogen lof toe. De bas en alt-partij hadden over het geheel wel een weinig sterker mogen zijn, vooral in de laatste werd dat degelijke altge luid gemist, dat aan die partij, vooral in de Haendelsche muzyk zoo veel schoons en gevoeligs bijzet. De tenor-partij was goed bezet en werd met fiksehheid en kracht gezongen. Ook het orkest uit een OOtal personen bestaande, heeft zich van zijne taak voortreffelijk gekweten. Aan elke partij, zoo wel van het strijkkwartet als van de blaasinstrumenten, zaten kunstenaars met talent toegerust en door liefde voor de zaak aangevuurd. Wilden wij in verdere bijzonderheden komen, dan zou het voortreffelijk bezetten der bazuin- en fagotpartijen niet mogen verzwegen wordendoch het is genoeg hier te zeggen dat het geheele orkestpersoneel op aller lof gelijke en regtmatige aanspraak had Het zal bijna overbodig zijn hier nog te doen opmerken, dat de gelukkige zamenwerking van zoo vele instrumentale en vokaie krachten, alleen moet dank geweten worden aan de kundige en juiste leiding van den heer van oen Boscii, wien dan ook na voleindiging van het Oratorium, niet slechts van het talrijk opgekomen en aanzienlijk publiek maar ook van het geheele orkest-personeel door hartelijk gemeende toejuichingen èene hulde ten deel viel, op welke hij de regtmatigste aanspraak hpd. Na affoop der uitvoering kwamen vele kunstvrienden in het lokaal der sociëteit bijeen en bragten aldaar nog eenige uren door, om den heerlijken 'feest-avond onder scherts en gezang broederlijk te beslui tón. Den volgenden morgen was door de zorg van het feest comité reeds vroegtijdig een aantal rijtuigen in gereed heid om het geheele orkest-personeeleen gedeelte van het waarlijk schoone, vruchtbare en boomrijke eiland Zuid- Beveland rond te voeren. Het aanhoudend fraaije, warme weder begunstigde dien lieven uitstap, die, op de onder scheidene rustplaatsenonder liet gebruik van ververschingen, door de gulste vrolijkheid werd gekenmerkt en zeker bij allen lang in aangename herinnering zal blijven. Hadden op den vorigen avond de beminnaren van klas sieke muzijk liet edelste genot möge'n smaken, zoo werd op den avond van dezen dag aan de vereerders der meer moderne en romantische school eene keur van stukken aangeboden, die veel verscheidenheid opleverde. Voor de eerste maal mogtcn wij toen zoo gelukkig zijn, de symphonic in E mol van den heer Veriiulsï onder diens leiding te hooren uitvoeren. De indruk die dat pracht werk op alle toehoorders maakte, was zeer groot; maar ook, hoe veel gloed en leven, hoe vele verrassende wen dingen en modulaties, worden in dat werk aangetroffen en dat alles hij het behoud vail die volkomene eenheid en die nimmer verloochende getrouwheid aan de hoofdgedach ten, die de eerste vereischten van elk kunstwerk uitmaken. Doe innig hangen de vier deelen te zamen! Hoe streelend is die rust in het liefelijk Andante na dat levendig en prachtig allegro. Hoe gepast volgen dan die innig vrolijke en luimige scherzo en finaleDaverende toejuichingen vielen dan ook ten deel aan den kunstenaar die onzer Vader- landsche muzijkschool tot zoo hooge eer verstrekt, en op wien wij waarlijk trotseli mogen zijn. Het orkest heeft in die symphonic uitgemunt. In juistheid, kracht en nuan ceering liet de uitvoering niets te wenschen over. Roberts Schuman's Adventlied en Behlioz' Fuite en Egypte werden daarna voorgedragen. Dc solisten waartoe nu ook de heer Immink als bariton behoorde en wiens schoone stem en voordragt algemeene goedkeuring verwiervenkweten zich bijzonder wél van hunne taak. Ook in het koor werd even als den vorigen avond de meeste juistheid en zuiverheid opgemerkt. Wij zullen ons hier niet wagen aan eene beoordeeling der kunstwaarde van deze beide muzijkstukkenwaarom trent de gevoelens nog zeer verdeeld zijn, hetwelk misschien aan de nog niet genoegzame bekendheid met die werken mag worden toegeschreven. Wat ons betreft, wij moe ten erkennen dat de uitvoering ons een wezentlijk genoe gen schonk. In de Fuite en Egypte, waarvan de in troductie zonder bepaalden rvthmus, zich kalm voort beweegt meenden wij eenige verwantschap tc ontdekken Gewone ndcerteiltien worden d 20 ets. t/e regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten. inti J,6 regels d f 0,20 behalve het zegelregj. stags. niet den hcerschenden geest in Félicien David's: Le désert. Het is of ons uit dat' stukeen oostersche zuidewindzacht streelend aanwaait, allerliefelijkst vonden wij de koepletten door het koor aangeheven. Verheffing en kracht moet men in dit stuk niet zoeken en om hel wel te kunnen beoor- deelcn, zou liet, naar onze meening op zich zeiven, zon der aansluiting aan andere stukken en herhaaldelijk moeten gehoord worden. Wij mogen intusschen den heer van den Bosch hartelijker, dank toebrengen, dat hij ons in de ge legenheid stelde do beide genoemde stukken te hooren, zoo ids ook de ten slotte uitgevoerde eerste Walpurgish'ëcht van Mendelsohn Bartholdy. Dc ouverture van dit stuk, die ons vrij lang en eenigzins gerekt toescheen, ademt al aanstonds dien heksengeest waarmede het geheele werk is doorweven en die in solos en kooren zich verder zoo krachtig cn fantastisch openbaart en de vreemdste effecten en wen dingen doet ontstaan. Bij de rijke instrumentatie, zou een sterker bezet koor nog wel gewenscht kunnen worden. Wij moeten niettemin erkennen, dat de uitvoering, in haar geheel genomen, als zeer verdienstelijk le beschouwen was en op eene passende wijze een feest besloot, dat zooveel kunstgenot opleverde. Naauwelijks was het slot-akkoord weggestorvenof de dames van het koor, bragten door een regen van bloem ruikers hare hulde aan den waardigen directeur. Een algemeen en langdurig applaudissement van alle verdere aanwezenden was daarenboven de tolk van erkentelijkheid voor alles wat men genoten had en tevens een blijk der waardeering van den talentvollen man, die in de stad Goes zulk een feest wist tot stand te brongen. Het bal dat na afloop der uitvoering in het societeits- lokaal werd gegevenwas zeer drok bezocht. Het ontbrak daar niet aan gepaste en luid toegejuichte aanspraken vooreerst van den heer Burgemeester die allen medewer kenden den innigsten dank betuigde en hun een hartelijk vaarwel toeriepdaarna van den heer G. P. Blaaubeen die namens de Goessche medewerkenden, den heer van den Bosch hartelijk dank zegde voor zijne aan hun besteedde moeite en opofferingen. Met zijne hem eigene bescheidenheid werd die toespraak door den heer van den Bosch beant woord en in zijn antwoord hulde gebragt aan den heer Verhdlst, waarmede de aanwezigen luide instemden. Ook door don heer Verhagen werd nog als tolk van alle feest genoten de hartelijkste dank betuigd aan de leden van het comité en de commissarissen van orde voor hunne zoo volkomen bekroonde pogingen tot behoud van de meestmoge lijke orde die gedurende het feest werd opgemerkt en die niet weinig had bijgedragen om elks genoegen te verhoogen. Het heerlijk vierstemmig lied: Beim Abschied, van Schu- man, werd tot afwisseling van den dans, met piano-begelei ding door eenige dilettanten met veel gevoel gezongen en lokte de levendigste bijvals-betuigingen uit. De zon stond reeds hoog aan den hemel leen de laat- sten der feestvierenden naar hunne woningen terugkeerden. Het mag hier niet onopgemerkt worden gelatendat gedurende het geheele feest niet de geringste stoornis plaats had en steeds de hartelijkste toononder allen zonder on derscheid bleef heerschen. Dank hebbe Zeeland, dank hebbe, inzonderheid de stad Goes voor de hartelijke en gastvrije ont vangst, die een ieder daar ondervinden mogt, en voor zoo veel kunstgenot als daar op de dagen van 4 en 5 Junij mogt gesmaakt worden en dat ons van nu af aan reeds met verlangen doet uitzien naar een vijfde Zeeuwsch Muzijkfcest, hetwelk voor zeker op nieuw getuigen zal van dien echten kunstzin, die de be woners van dit gewest in zoo hooge mate bezielt. r. PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING van den TEN RAADHU1ZE ALDAAR, OP WOENSDAG DEN JO JUNIJ J857 DES AVONDS TEN 7 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Instelling actie tot vernietiging van het contract van erfpacht niet den heer C. A. van Renterghem. 2. Restant verplegingskosten van bedelaars en weezen over 1856te vinden door af- en overschrijving op de begrooling van dat jaar. 3. Aanmaning om betaling van achterstallige verplegings- kosten van veroordeelde bedelaars over 1852,1853 en 1854

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1