No. 43. 448le Jaargang. 1857. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i avonds uitgezonderd, op feestdagen. De prijs per kwartaal is J,75 franco per post df)0. De inzen PLAATSELIJK BEST UUR. BEKENHMAKlVtQ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat aan de miliciens-verlofgangei" van de ligting van 1853, vergunning kan worden veileend tot uitoefe ning van de BUiTENEANDSCHE ZEEVAART, ofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet heb ben uitgeoefendonder voorwaarde nogtansdat zij vooraf bij het korps, waartoe zij behooren, het nadeelig saldo aanzuiveren hetwelk bij het sluiten hunner rekening op het kleeding- en reparatie-fonds mogt hebben bestaan. En dat voor hen welke deze vergunning verlangen, de noodige aanvrage zal worden gedaan, wanneer zij zich daartoe ter secretarie der gemeente vervoegen En zal hieraan door aflezing, aanplakking en opne ming in de (loassche Courant aigemeene bekendheid worden gegeven. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 30 Mei 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. PILAAR gESENDfllAlING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten dat door heeren gedeputeerde staten van Zeeland, in hunne vergadering van den 22sten O O Mei jl.n°. 33, is bepaald: 1°. dat het. voor de aanstaande tentoonstelling van de maatschappij ter bevordering van landbouw en vee teelt, welke op den 29 en 30 Junij eerstkomende te Goes zal gehouden worden, bestemde vee, vrij en onverlet, derwaarts over de veren, in deze provincie, zal mogen vervoerd worden, met een bewijs van den burgemeester rler gemeente in deze provincie, alwaar de eigenaar of bruiker woonachtig is, waaruit blijkt dat het bewuste vee aldaar te huis behoort, en werkelijk voor die ten toonstelling bestemd is 2°. dat het alzoo aangebragte veeterstond na de aankomst te Goes door den provincialen veearts der 2de klasseden heer L. van Kalmlhoutzal worden onderzochten dat door dezenvoor elk stuk vee dat door hem gezond wordt bevonden, eene verklaring deswege aan den eigenaar of bruiker zal worden uit gereikt volgens het bij dit besluit gevoegde model zullende zoodanig gezond verklaard veealleen met ander in aanraking mogen worden gebragt, terwijl daarentegen het vee, hetwelk ziek zal bevonden worden, dadelijk in eenen volkomen staat van afzondering zal moeten gehouden worden, en geheel aan de bepalingen van het bovengenoemde reglement onderworpen zal zijn. 3°. datna den afloop der veeschouwinghet be doelde veevoorzien van het gemelde gezondheids- bewijs, wederom, zonder aan eenige verdere formali teiten onderworpen te zijnnaar alle gedeelten dezer provincie zal mogen worden vervoerd. 4". dat liet evengemelde gezondheidsbewijstot het voorgestelde doel echter niet langer dan vijf dagen te rekenen van den dag der voorschreven tentoonstel ling, en mitsdien slechts tot en met den 4 Julij zal geldig zijn. En opdat dit besluit hij de in deze gemeente aan wezige veehoudersveerschippers en verdere belang hebbenden bekend zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Ooessc/ie Courant. Gedaan te Goes den 2 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BEKEaiDSIAKINfi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1856, (loo- pende van 1 Mei 1856 tot ultimo April 1857aan gevraagd gedurende het vierde kwartaal van dat jaar ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifteter secretarie zal gevaceerd wordenvan heden af tot den 20 Junij e. k. uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. DONDERDAG 4 JUNIJ. ing van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nami Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermiL j olgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onaf gehaalde patenten of de afschiiften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de patentpligtigeu moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 22 Junij en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 3 Junij 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P BLAAUBEEN. De secretaris 11. O. PILAAR BEEENDl&AKINCÜ De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aaii de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat de kohieren n°- 9, 10 en il der PERSONELE BELASTING van het dienstjaar 1856, op den 26 Mei jl. door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebruike lijke wijze. Gedaan te Goes, den 3 Junij 1857. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINPfEKLANDSCHE BERIGTEJi. Begunstigd door het heerlijkst weder, viert men thans hier het VIERDE ZEEUWSCH MUZIJKFEEST waaraan circa 150 zangers en zangeressen, begeleid door een orchest van nagenoeg 70 instrumenten deelnemen. Eene vriendelijke hand heeft onze belofte vervuld enden lezers, geheel in onzen geest, de toebereidselen tot hetzelve beschreven wij hebben slechts naar het stuk van den geëerden inzender R. te verwijzen, en voegen daar alleen nog bij, dat de opgernimde stemming die onder de feestvierenden heerschtverhoogd worde door het genot dat hen die edele kunst beloofd. Het plan om morgen een toertje door onze heerlijke streken te doen zal gewis bijval vinden en naar wij hopen eene aange name herinnering aan Zoid-Beveland schenken. Opmerkelijk en zeker hoogstzeldzaam is het, dat gedurende de maand Mei in deze gemeente geene kin deren zijn overleden, blijkens het extract uit het register van den burgerl. stand, waarvan de opname uit plaats gebrek tot een volgend nummer wordt uitgesteld had de jongst-overledene den leeftijd van 18 jaren bereikt. De eerste kamer der staten-generaal zal heden hare werkzaamheden hervatten en de wets-ontwerpen behandelen die sedert December jl. door de tweede kamer zijn aangenomen. Wij vernemen dat de werkzaamheden tot de afbakening van den Zeeuwsch-Limburgschen-spoorweg en het kanaal door Walcheren tusschen Middelburg en Vlissingen zijn afgeloopen. De stoomboot Aymon Louise heeft sedert eenige dagen de sleepdienst op de Ooster- en Wester-Schelde gestaakt. Men heugt zich niet dat immer in dit jaargetijde gelijke afslag van zalm heeft plaats gehad als eergisteren te Kralingen. Er waren circa 680 stuks aangebragt die tot hoogen prijs voor duitsche en engelsche reke ning werd aangekocht. sheebabtskebke 29 Mei. In zijne vergade ring van gisteren heeft de gemeenteraad benoemd tot ontvanger van het algemeen armbestuur alhier, de heer Z. 1). v. cl. Bilt La Motthe Jr., in plaats van wijlen den heer F. Bakker. middeebi bg30 Mei Heden heeft aan het provinciaal gouvernement de aanbesteding plaats gehad van de aarde-kram-rijs- en steenwerken aan den zeedijk van de watering Walzoorden met bijlevering der materialen en het eenjarig onderhoud, 't welk is aan genomen door den heer Paauwete Hoedekenskerke, voor 23,000. NOOR D-AMERI KA. XEW-ïork, 16 Mei. Eergisteren had te Louis ville een vreesselijke oploop van het gepeupel plaats. Het geregt had vier negers vrijgesproken, die van ver scheidene moorden aangeklaagd waren. Een hunner was onder belofte van in vrijheid te worden gesteld tegen zijne medebeschuldigden opgetreden; men hechtte echter geen geloof aan zijne verklaringen. Gedurende de debatten heerschte er voor de geregtszaal eene on beschrijfelijke spanning. Toen het donker werd, brak het gepeupel de gevangenis open, sleepte eene kar naar buiten en bragt die regt over den kerker. Verschei dene schoten werden door het volk en uit de gevan genis gelost. Daar de cipier vreesde dat de gevangenen zouden ontkomenleverde hij twee hunner uitdie terstond opgehangen werden; de derde sneed zich met een scheermes den hals af; den vierde, die als getuige opgetreden was, liet men vooreerst met rust, doch den volgenden dag werd hij mede opgehangen. In Noord-Carolina heeft onlangs een landman onder het ploegen van een veld, eene massa spaansch goud- en zilvergeld ter waarde van ca. 6000 sp. m. ge vonden. DUITSCHLAND. weenen 30 Mei. De jongste berigten uit China, welke de regering over Suez ontvangen heeft, melden, dat de vervolgingen der Christenen in het binnenland van China en in de Chinesche Staten van achter-Indie, met groote hevigheid weder begonnen zijn, berei,ev> De geruchten van eene aanstaande abdi catie van den koning van Zweden, op grond van zijne zwakke gezondheid worden weder in omloop gebragt, alsmede die van eene ophanden zijnde abdicatie van den koning van Denemarken. Uit Bern wordt een vreesselijk ongeluk mede gedeeld dat groote ontsteltenis te weeg heeft gebragt. In den avond van den 28 der vorige maand ge raakte in een nog niet geheel voltooiden tunnel door den Hauenstein (bij Olten) het houtwerk in brand waardoor een gedeelte van het gewelf instortte en 54 werkliedenbenevens 8 paarden ingesloten werden. In weerwil van de ten spoedigste aangewende hulpmid delen is het tot dusver onbekend of de ongelukkigen geheel of ten deele gered zijnmen twijfelt er zeer aan. Vijf ingenieurs en een vijftigtal werklieden werden onmagtig en gedeeltelijk met brandwonden bedekt uit den tunnel gedragen en dadelijk door anderen ver vangen. Het gansche bestuur van den centralen spoor weg bevindt zich op de plaats van liet ongeluk. Volgens faerigt konden de ter redding gebezigde werklieden het naauwelijks 10 minuten uithouden en werden als dood uit den tunnel gedragen. Gedurig werden per extra treinen tunnel-arbeiders uit Aarau en Burgdorf aan gevoerd. N G uYolvl) E N. liet onweder dat in het vorige jaar boven de aan stalten tot het Vierde Zeeuwsche Muzijkfeest losbarstte en de te veld staande schoven omverwierp, veruietio-de gelukkig niet alle hoop op een1 lateren welligt non rijkeren oogst van genot. Sedert dien noodlottigen tijd, die zoo vele gekoes terde verwachtingen te leur steldezijn van lieverlede de gemoederen tot kalmte gekomen heeft men broe derlijk de handen in een geslagen en is het gelukt door vereende krachten alles voor te bereiden tot een feest, dat, naar het zich laat aanzien, in den cyklus der nederlandsche muzijkfeesteu eene luisterrijke plaats zal vervullen Reeds op pinkstermaandag toog een aantal kunste naars en liefhebbers uit de noordelijke provinciën des Rijks naar de vriendelijke stad Goes duizende belang stellenden hadden zich in den namiddag lano-s het kanaal en de stads kade geschaard om getuige te zijn van den intogt der feestgenoten die niet alleen hun talent maar ook hun tijd en krachten wiiden toewijden aan de uitvoering van die rijke keur van muzijkale werken die het programma van dit feest aanbiedt. Eenige leden van het feest-comité waren de naderende stoomboot die de feestgenoten van Rotterdam overvoerde te gemoet gegaan om allen hartelijk te verwelkomen'

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1