.N». 41. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op f'.est dagen. De prijs per kwartaal is f 3fl5franco per post f óf)0. De inxeii Uithoofde van het Pinksterfeest zal aanstaanden maandag de Goes- sche Courant niet uitgegeven morden. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. In de zitting van de tweede kamer der staten- generaal van 25 dezeris met algemeene stemmen zonder beraadslaging aangenomen het wets-ontwerp tot onteigening van perceelen voor den aanleg van liet kanaal van Hansweerd naar Wiemeldingen. Door de provinciale geneeskundige commisse in Zeeland is in hare vergadering van Mei, geëxamineerd en bevorderd tot vroedmeester voor eene stad, de lieer A. Zandijk. De vroeger bestaan hebbende dienst tusschen Gent en Rotterdam met de stoomboot Jacob van Arte- velde zal eerstdaags hervat worden In de eerstvolgende maand zal kermis gevierd worden te Wissenkerke (Noorbeveland) en Fort- ll'dth op den 2den Pinksterdag, den 1 Junij te Nisse den 17, en te 's Heerenkoek den 24. In Julijte Kruiningen en Kloetinge den 1 sten te Kwadendamme den 6den, te Colijnsplaat den 8sten en te Ueinkenszand den 9den. Uit Arnhem is, naar van goederhand vernomen wordt, aan al de gemeentebesturen van wege de ver- eeniging van burgemeesters en secretarissen een concept adres verzonden, gerigt aan Z. M. den koninghoofd zakelijk ten doel hebbende om de wet van 28 Junij 1854, (Staatsblad no. 100), te wijzigen, voornamelijk ten aanzien van het domicile van onderstand waarvan in art. 20 en 27 der wet sprake is. l)e ontwerpers zijn van de overtuiging uit gegaandat de gemeente kassen ten onregte bezwaard worden met dat geenhetwelk tot het gebied der kerkelijke liefdadigheid behoort, van daar de schier algemeene klagt over bedoelde wet. Zoodra het adres is ingediendworden de gemeente besturen uitgenoodigd er kennis van te geven aan de eerste en tweede kamer der staten-generaal. lie gemeenteraad te 's Hertogenbosch heeft zonder hoofdelijke stemming vastgesteld: 1». Het reglement en de verordening op de invordering der op nieuw in te voeren belasting op het gemaal. 2°. idem op de bouwmaterialen. 3°. idem op de brandstoffen en 4°. idem öp het geslagt. Tevens werd door een lid ter sprake gebragt de weder-in voering der broodzetting en goed gevonden dat die voor de invoering der belasting op het getnaa) zou in wërking komen, ten einde daardoor bij de invoering der- gemaal-belasting alle kunstmatige opvoering der broodprijzen te verhinderende com missie ad hoe werd toen uitgenoodigdom in de eerStVölgendè zitting het voorstel tot invoering der broodzetting te doenmet overlegging der daartoe dienende concept-grondslagen. Uit Coevorden wordt medegedeeld Een treffend ongeluk trof deze week in het Laar een ouderen paar; een driejarig kind was op een gras perk onbeschaduwd in den heeten zonneschijn in slaap gevallen, toen men het later vond, had liet alle be wustzijn verloren en was het niet te wekken eindelijk haalde men geneeskundige hulp, en was alle moeite in den beginnen vergeefs, het opende eindelijk de oogen, doch de verstandelijke vermogens waren verdwenen In België ijvert uien tegenwoordig zeer tegen de bals- en danspartijenwaartegen men zelfs door middel van geteekende brochures op vrij ergerlijke wijze te velde trekt. Men is zelfs zoo ver gegaan dat de directie der school van kantwerksters van Liedekevke, aan onderscheidene meisjes bij wijze van straf, de haren heeft doen afsnijden, omdat zij eene kermis bij wonende, aan de volks dansen deelnamen. liet is bijna ongelooflijk, maar het feit bevestigd zich ten volle. Te Luik zijn een aantal herbergiers veroordeeld tot boeten van 5 tot 10 francs wijl zij het houden van hanengevechten in hunne estaminets hebben toe gelaten. 44" Jaargang. DONDERDAG $8 MEI. ihg van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namu vlissixgex, 23 Mei. Heden morgen is men weder vroegtijdig begonnen met de schuiten en stoombooten die voor den wal liggen om liet ligten van de ge zonken llaverslourne op nieuw te beproeven. Een groot aantal zware kettingen* waren aan de gezonken boot bevestigd en men wachtte het opkomend water, in de hoop liet thans mogt gelukken. Een tal van toeschouwers woonde het schouwspel bij. Op eens deed zich ceu donderend geraas liooren de stroppen schoten los de kettingen sprongende verschillende booten die lot ligten gebruikt werden, rezen omhoog, en de Jiaversbonrne bleef waar ze sedert eenigen tijd tot ongerief der scheepvaart was. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. NOORD-AMERIKA. Wij lezen in de Nieuwsbode, liet orgaan der nederlan- ders in Noord-Amerika, van den 28 Apri liet volgende Als eenige plaats in de Ver. Stateu de opmerking van eiken nederlaiider verdientis liet Grand liapids, in Michigan; want er bestaat, buiten de volkplantingen of nederzet ringen geene plaats, waar zichin evenre digheid der bevolking, zoo vele nederlanders bevinden, zoodat men, bij eene oppervlakkige beschouwing, meent, dat aldaar slechts twee natiën, amerikaficn en hollanders, wonen. Het getal der schotten, engelschen, lioogduit- schersfrauschen en ieren is in vergelijking van dat der nederlanders slechts zeer gering. Het is mij regt aangenaam te kunnen melden dat onze natie het meest geacht en begunstigd wordt, ter wijl bij de ieren juist liet tegenovergestelde het geval is. Behalve dat de nederlanders hier bestendig boven de ieren worden voorgetrokken, wat betreft het verkrijgen van werken ook meer loon ontvangen worden zij ook meer met publieke ambten begunstigd. Zoo hebben wij b v.en dit vooral ten spijt der ieren om voor stelen en brandstichten te waken, vijf hollaudsche nacht wakers en twee constablesvoorts twee hollandsclie notarissen een dito adsistenl-postmeester. Er zijn te Grand Rapids acht hollandsche winkeliersvan ver schillenden aard, die zeer gezocht zijn en begunstigd worden, voornamelijk door de amerikauen (de nederlan ders vergeten in dezen wel eens hunnen pligt) ver volgens een aantal hollandsche winkelbedienden die om taal en eerlijkheid sterk in trek zijn, verscheidene ambachtslieden, die goede zaken doen, en eene menigte knechts; een teekenmeester of kunstschilder, een bouw kundige of architect, een docter, een schoolmeester en een predikant allen hollanders. Ook vindt men hier eeneluciferfabriek, die eenen Hollander toebehoort. Hieruit kan men zien dat ons volkje, hetwelk van de 1500 tot de 2000 zielen teltniet geheel uit houthakkers eu waterputters bestaat. In sommige staten van Noord-Amerika heerscht onder de varkens zulk eene gevaarlijke ziekte, dat men van verschillende zijden besloot de oorzaak op te sporen, tengevolge waarvan men zekerheid verkreegdat deze doodelijke ziekte daardoor werd te weeg gebragtdat aan de varkens het uit de jenever-fabrieken afkomstige graan te' eten werd gegeven, hetwelk aan eene bewerking met strychnine was onderworpen geworden ter. einde er des te meer kracht uit te halen Het bewind van d.n staat Ohio heeft eene wet uitgevaardigd waarbij het gebruik van strychnine bij het stoken van jenever strafbaar wordt gesteld. DUITSCHLAND. weemiv. Den 20 dezer had in het Gratzer station door onvoorzigtigheid een akelig ongeluk plaats. Bij het binnenrijden eener machine, door de enge deur van het stookhuis, boog zich de stooker te ver over de machine, zoodat hem het hoofd letterlijk van den romp afgerukt werd een der omstanders over de voeter. rolde ENGELAND. Men meldt uit Chinadat lord Seymoer nog altijd eene verdedigende houding tegen over .Yell bewaart. Onlangs werden 16 engelsehen voor 300 piasters per hoofd uit chiuesche gevangenschap vrijgekocht. Men had den onderkoning de vrijlating van liet dubbele getal chinezen door de engelschen gevangen genomen en daaronder tartaarsche officieren benevens de kom- raandant eener keizerlijke jonk aangeboden doch hij had liever geld. n Doe, zeide hij, met de chinezen wat gij verkiest 1857. ERANKRIJK. Pakijs. Het koren staat in deze omstreken in bloei. In weinige dagen zal men de aren zien uitschieten. De markten zijn rijk voorzien van aspergie'sdoperwten en nieuwe aardappelen. Het verdrag tot deünitive regeling der Neuchatelsclie aangelegenheid is heden (26 Meiin eene des avonds laat gehoudene zitting der conferentie onderteekend geworden. De berigten aangaande den stand der velden wijnbergen en tuinen luiden zoo wel uit Duitsch als Eransch-Zwitserland, alsmede uit het naburige Eraiikrijk en Savoijebuitengewoon gunstig. NAPELS. De politiek-veroordeeldeu, die naar de argentijnsche republiek in ballingschap zouden worden gezonden blijven hier. Men ontving hen liefst niet eu de wijze waarop zij zouden worden getransporteerd, had bezwaar voor onze regering. Nopens de concessiendoor Z. M. den koning aan het Westen gedaan verneemt men het volgende De pruissisclie gezant zond onlangs aan het hof van St. James eene lijst van personendie de kwijtschel ding van straf ontvingen, 't Getal der zoodanigen be liep 16,000! eu het was juist, maar waarin bestond die kwijtschelding? Van de geheele straf? Hierin: dat zijdie tot 20 a 30 jaren gevangenisstraf waren veroordeeld, een afslag kregen van 6 en 12 maanden! De bagno's tellen nog 4000 politiek-gevangenen. Ove rigens is het den r.apolitaan verboden een baard en een zoogenaatnden italiaanschen hoed te dragen. Die er mede gezien wordt, wordt officieel ontbloot en geschoren. Roodwil en groen zijn hier afschuwelijke kleuren en een ezel, met een mandje witte en roode radijs met groen loof gezien werd op staandeu voet gefusileerd. De drijfster en hare tantewelke laatste zich veront waardigde over de executie van haar kostwinner, zagen zich onmiddelijk achter den grendel geplaatst, waar zij een hunner bloedverwanten aantroffen die eens onder aanroeping van het evangelie, de constitutie, door ko ning Ferdinand geoctroijeerdbezwoeren daarom zijne vrijheid verloor. Koning Ferdinandzegt een napolitaanvergeet niets dan wat goed is en vergeven kent hij niet. Milaan. Alhier is een club gelukzoekers ondekt, die meerendeels tot den fatsoenlijken stand behooren, en verscheidene aanzienlijke opligterijen had weten te bewerkstelligen. Zoo bevond zich onder hen een jong mensch van eene zeer aanzienlijke familie die zich door allerlei kwade praktijken met eene som van 70.000 livres had verrijkt. Ook bevond zich onder deze gouddieven een zoon van zeer geacht beambte. INGEZONDEN. Aan den heer Y. Y. Y. Mijnheer Met bevreemding hoorde ik van en las daarop uw schrijvenik weet niet waarvoor u te houden. Dat ge Goesschetiaar zijt, zou optemaken zijn uit de aanduiding onder uw stukje, maar dat ge het niet zijt, kan mij ook blijken uit den zin van uw schrijven. w Het doet u goed," schrijft ge, dat andermaal de '/heerlijke toonen der muziek in deze plaats zullen klinken." Goeddat zult ge ook niet alleen zijn getuige de ruime medewerking van zoo velen uit deze stad en de sympathie bij de burgerij, (kortzigtigen uitgezonderd), voor het 4de zeeuwsch muziekfeest, maar, het bevreemd u "dat Middelburg of Zierikzee niet hun regt hebben doen gelden." Ei lieve, waarin kan dat regt bestaan De statuten kennen aan iedere plaats het regt toe om muzijkfeesten te geven op grootere schaalzoo dra de finantiëele krachten daartoe in staat zijn, ergo zou Goes in elk geval even veel regt hebben; maar nu durf ik wel zeggen dat Goes meer regt heeft dan een van de heide genoemde steden en wel omdat liet 3de Zeeuwsch muzijkfeest te Middelburg is gevierd. Hadt ge in uw stukje gejuicht dat Goes gezegepraald had en nu tochna zoo veel teleurstellinghaar muziekfeest vieren zou, dan had ik u een fermen Goes- schenaar gevondendie waardig was geacht en ge kend te worden, maar nu ge het regt van uwe stad in twijfel trekt en de zaak doet voorkomen als of dit 4de muziekfeest gestolen is nu moet ik mijn leedwezen te kennen geven en doet liet mij plaisier u niet te

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1