No. 40. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd pp feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75franco per post f J,90. De inzeilt PLAATSELIJK BESTUUR. De BURG EM EEST KR van- GOES, maakt bekend: dat hij ter bevordering van orde en regelmaat bij gelegenheid van het ophanden zijnde muziekfeest, aan de policie-agenten heeft gelast op de naleving der vol gende punten te letten a. de toegang met rijtuigen is alleenlijk geoorloofd aan de hoofddeur der Wandelkerk aan de zijde der Korte Kerkstraat. b. de rijtuigen, die de feestvierenden naar de Wan delkerk voeren of van daar afhalen, moeten opkomen door de Korte Kerkstaat en mogen elkander noch bij aankomst noch bij vertrek voorbij rijden, maar moeten in eene reeks volgen. c. wanneer de voerlieden de personen aan de hoofd deur der kerk in de Korte Kerkstraat hebben ge- bragtmogen de rijtuigen niet keeren maar zijn verpligl de Cingelstraat op de rijden. tl. de rijtuigen der medewerkendenkomen mede langs de Korte Kerkstraat en rijden het Kerkhof over, echter niet anders dan stapvoets vertrekkende nemen zij hunne rjgting langs de Kreukelmarktmede zon der bij aankomst of vertrek elkander te mogen voorbijrijden, e. de voerlieden die zich aan deze bepalingen niet houden, worden door de policie achteraan geplaatst. De burgemeester voornoemd vertrouwtdat deze bekendmaking voldoende wezen zal en de ingezetenen door het naleven dezer bepalingen zullen loonen prijs te stellen, op eene bij dusdanige gelegenheid gewenschte orde, Gobs den 23 Mei 1857. De Burgemeester van Goes M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 25 Mei. Bij besluit van 15 dezer, is benoemd tot Tegter in de arrondissements-regtbank alhier, mr. P.H.Saaij- mans Vader, thans griffier derzelve regtbank. Uit het onderzoek omtrent het wets-ontwerp tot onteigening van perccelen voor den aanleg van een kanaal door dit eiland in de rigting van Hansweerd naar Wemeldingcn, gehouden in de afdeelingen van de tweede kamer, is gebleken dat men vrij algemeen gunstig daarvoor gestemd was. Op de vragen betrekkelijk enkele punten, de onderneming betreffende en in on- middelijk verband met bet werk staande, namelijkof er genoegzame zekerheid bestaatdat de onderneming zal worden uitgevoerd binnen eenen niet te langen termijn ter voorkoming van mogelijke verwikkelingen teil opzigte van den geprojeeteerden Zeeuwsch-lim- burgschen spoorweg, waarvoor mede concessie verleend is en in welke concessie sprake is van subsidie ingeval dit werk niet in tijds mogt tot stand komen;als mede of tegen de afdamming der Ooster-Schelde van de zijde van Belgie geen bezwaar wordt gemaakt en eindelijk omtrent de afsluiting van de Ooster- Schelde vóór dat bet kanaal volkomen zal zijn daar- gesteld, is door den minister van binnenlandsehe zaken ge antwoord;— dat volgens de verleende concessie vóór of op 1 Januarij 1859 de havens, en daartoe behoorende werken voltooid geleverd moeten worden, behoudens oponthoud door onteigening buiten de schuld der ondernemers, en dat ingsgelijks vóór dezelfde dagteekening de plans voor het afdammingswerk ter goedkeuring aan het departe ment van binnenl. zaken moeten onderworpen worden; dat voorts de gemeenschap te water lusschen Belgie en Nederland, door het te graven kanaal eer gebaat dan be nadeeld zal worden, en dat, vermits ook aan de verpligtin- gen voortvloeiende uit de tractaten met Belgie gesloten, dezerzijds zal voldaan wordenelk bezwaar tegen de uitvoering der voorgenomen werken ingebragt, op goede gronden te wederleggen zal zijn; - eindelijkdat het werk der afdammingvolgens de concessie niet mag ondernomen worden, alvorens de dienst op het te graven kanaal van de scheepvaart opengesteld is. In de zitting der kamer van heden zal vorenstaand wets-ontwerp worden behandeld. Men verwacht eerstdaags bij de tweede kamer de indiening van een wets-ontwerp, waarbij hel gou- nément eene vrij belangrijke som aanvraagt voor npne- 44SH' Jaargang. MAANDAG 25 MEI. int. run advertent,ieit moet. geschieden vóór drie nren des titnnii mingen en andere werkzaamheden vereisebt tot het ontwerpen van een uitgewerkt plan van een spoorweg net. De bewilliging dezer som zon niet noodwendig voor de staten-generaa! de verpligting medebrengen om later hunne toestemming ook tot het uitvoeren van dat plan of tot eene bepaalde wijze van uitvoering te geven. In de Kölnische Zeitung leest men het volgende "Aan den Courier de Paris wordt uit. 's Gravenhage geschreven dat de tiederlandsehe regering besloten heeft een oorlogschip naar de chinesche wateren te zeilden." Volgens onze belofte, om onze hzers op de hoogte van het aanstaande feest te houden deelen wij mede, ook ter herinnering van hen die zullen huis vesten dat een groot, en wel liet grootst gedeelte der feestvierenden en belangstellenden met de stoomboot Stad does1'1 a. s. maandag 1 Junij, tegen 7 uren den avonds worden gewacht en het comité nog dienzelfden avond in eene feestelijke bijeenkomst de medewerkenden wenscht welkom te heeten in de lokalen der sociëteit van Ongenuchlen Vrij, daartoe bereidwillig door deleden disponibel gesteld. Gelijk bij dergelijke gelegenheden pas send en gebruikelijk, is door velen het voornemen opgevat, t1 geen wel algemeen bijval zal vinden, oin vanaf maan dag e. k de driekleur uit te steken, waarin wij vernemen dat ook het gemeente-bestuur zal voorgaan ten bewijze dat de eer en het genoegen dat wij herhaaldelijk binnen onze wallen zullen genietenaan Goes welgevallig is en op prijs wordt gesteld. Eene gulle ontvangst gepaard met, gewenschte ordewaartoe wij in voren staande publicatie zien uitgenoodigd, bevestige alzoo den naam van bet in de wandeling- genoemde gastvrije Goes. Na eene drukkende warmte verhief zich in den laten avond van Zaturdag boven deze stad en om streken een zwaar en lang aanhoudend onweder verge zeld van hagel en regen. Voor zoo ver ons bekend is, zijn bier geene ongelukken ontstaan en hebben ook de buitengewoon groote hagelsteenen weinig schade ver oorzaakt, terwijl de gewenschte regen ter drenking van den haTd gedroogden grond reeds zigtbaar haren geze- genden invloed op de groeikracht heeft uitgeoefend. Niet overal is dit even gelukkig afgeloopen, te Den Ham werd een vader met zijn kind op den schoot door den bliksem getroffen en gedood ook elders had dit plaats met dieren en werden gebouwen vernield. LI. Zaturdag is door den kantonregter alhier uitspraak gedaan in eene jagtzaakdie voor de jagers niet onbelangrijk is. Eenige hollandsche heeren in het najaar jagende in den Wilhelminapolder en bij een bosehje gekomen posteren zich naar jagers wijze op geweerschots af stand van elkanderterwijl jongensmet stokken ge wapend de hazen er uitdreven. De jagtopziener zag in dat bedrijf overtreding en meende dit te moeten kwalificeren als ldopjagtook de ambtenaar van het openhaar ministerie concludeerde tot boete en confiscatie. De kantonregter heeft de beklaagden van alle regtsver- volging ontslagen op grond dat eene klopjagt, het kennelijk doel heeft om het jagtveld van wild te be- rooven; dat het bosch in den Wilhelminapolder slechts een klein gedeelte van het jagtveld uitmaakt en het afjagen van het bosch dus niet tot vernietiging van den wildstand kon strekken. Heden werd door de regtbank alhier uitspraak gedaan in eene zaak betrekkelijk het kiesregtsedert de invoering van de kieswet voor het eerst voorko mende. De burgemeester van Sas van Gent vorderde bij den raadals kiezer, de weglating van de kiezers lijst van den heer van de Waltijne, op grond dat hij, tijdens de belgisehe onlustenzijne woonplaats als minderjarige met zijne ouders had overgebragt en dus den staat van nederlander bad verloren. De raad wees het verzoek van de hand, omdat de heer van de Wat- tijne in Nederland geboren uit ouders aldaar geves tigd, het nederlandersohap .niet verliezen kon dan door een vijfjarig verblijf in een vreemd land, terwijl hij binnen 2 jaren na zijne meerderjarig wording zich reeds in Nederland had gevestigd met het kennelijk doel om daar zijne woonplaats te houden. Op het door den burgemeester ingesteld beroep is 1857. de verzoeker op voorschreven grond niet ontvankelijk verklaard en bevolen dat de heer van de iVattijne op de kiezerslijsten geplaatst blijve. Door den heer Leon Scolt is eene zeer gewig- tige uitvinding gedaan, welke bestaat in het opvangen en met de naauwkeurigheid eener photographieaf drukken van het menschelijk geluid. Hij zou reeds verscheidene proeven van bewerking hebben overgelegd. Als deze blijkt proefhoudend te wezen, dan is zij niet slechts bestemd om de stenographie te vervangen maar tevens om van den zang onmiddelijk afschrift te bekomen. Uit de Haarlemmermeer wordt berigt dat de heer mr. J P. Amersfoordt reeds den 15 dezer voor veertig koeijen liet grasmaaijen en naar de ruiven voeren waaraan het vee gevoederd wordt, dat op eene afgerasterde plaats op stroo loopt tot bereiding van langen mest. Drie dagen daarna begon men aldaar met den hooibouw dat nu sedert eenige dagen bereids op rooken staat. De snede is ruim en malsch. Dien vroegtijdigen groei schrijft men aan de goede uitkom sten van het draineren of droogleggen der landen toe. Te Luik bestaat sedert 1843 een liefdadig ge nootschap, onder den naam van Saint Franqois ïiétjis, ten doel hebbende om arme mijnwerkersof elders wonende ambachtslieden, die uit alle oorden der wereld heengekomen en met eene vrouw buiten echt voortleven, tot het aangaan van een huwelijk over te halen hun de daarvoor benoodigde stukken om niet te bezorgen en te trachten dat hunne kinderen gewettigd worden. De zedelijke strekking van dit genootschap is boven allen lof verheven. Het telt dan ook in zijn bestuur en onder zijne leden de voornaamste en geleerdste mannen van den lande. Geene moeitegeene kosten des noodigzijn te veel om bet beoogde doel te bereiken. En die moeiten zijn dikwerf meer dan groot. Velen der door dit ge nootschap aangetrokken personenin den natuurstaat opgevoed, weten niet eens den tijd of de plaats hunner geboorteof de namen hunner ouders op te geven. Het ware schier onmogelijk hen in het maatschap pelijk en zedelijk leven op te beuren indien niet dit genootschap alom eene menigte ijverige corresponderende leden bezat, en de onderscheidene openbare plaatselijke en landelijke besturen deze heilzame en belanglooze pogingen vergemakkelijkten Aan de verschillende autoriteiten van Nederland wordt daarvoor openlijk dank gebragtonder mede- deeling dat door hare gestadige medewerking het ge nootschap de streelende zelfvoldoening heeft, sedert zijn bestaan tot heden 4495 huwelijken te doen sluiten en 2024 onechte kinderen te doen wettigen Maastricht, 21 Mei. Tn den morgen van den 10 dezerwerd nabij liet kasteel Casterdeen klein our van deze stad gelegen, een jongentje naar gissing 12 a 14 maanden oud aan den weg verlaten gevon den het werd voorloopig door den burgemeester der naburige belgisehe gemeente Lanaije in verzorging genomen tot nu toe is het niet gelukt, de onnatuur lijke moeder van dit ongelukkig kind op te sporen. breda. Naar men zegtzoude er dezer dagen in de gemeente Oudenboscb binnen de muren van het aldaar bestaande klooster eene geheime zeepziederij zijn ontdekter moet dan ook eene groote voorraad zeep, benevens producten ter bereiding van dezelve, als potasch enz. gevonden zijnmet daarvoor dienstige toestellen. Alles is in beslag genomen en deze zaak zal wel voor vervolging vatbaar zijn. "~™BUITENLANDSCHE BERIGTEN. NOORD-AMERIKA. In het westen is een indianenkrijg uitgebroken. In Minesota hebben de indianen een aanmerkelijk getal blanke kolonisten vermoord en hunne vrouwen gevankelijk weggevoerd. De indianenkrijg tegen Bowley in Elorida duurt mede voort, en men beweert, dat de mormonen in Utah met dezen bloedigen strijd in verbinding staan. De mormonen zullen ons in het vervolg nog veel te doen maken, en slechts gewapenderhand tot onderwer ping aan de Unie zijn te doen noodzaken. Wat den

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1