GOESSCHE Mi». 3». 1857. MA.tND.4fi 18 >1101. Donderdag aanstaande(hemel vaartsdag), zal de Groessche Courant niet worden uitgegeven. BEKENDMAKING. t Jaargang. Do it if gare dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per lu artaal is Jf/5 franco per post df)0. I De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentie» worden a W chr. de regelgen laatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtèn. wijt J 6 regels a f J,20 he halve het zégè/regt. PLAATSELIJK. BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: dat de lieer kapitein kommandant van de dienstdoende schutterij alhierheeft te kennen ge geven voornemens te zijnombij gunstig weder des Woensdags en Zaturdags te beginnen met Zaturdag dén 30 dezer, en voorts gedurende de maanden Juuij, Julij Augustus en September daaraanvolgende, telkens des avonds tusschen 5 en 8 urein de Oosterschans in de rigting van het zuidwesten naar het zuidoosten, de leden der schutterij; te oefenen in het schieten naar de schijf. Geschiedende deze bekendmaking .opdat een ieder zich zoude wachten voor schade en blijven buiten gevaar. Eu zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mits gaders opgenomen in de Goessche Courant. Aldus gedaan ten laadhuize van Goes, den 16 Mei 18Ó 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, tl. C. PI LA AR. BULKEN LAN DSCHE BERIGTEN. «Olig, 16 Mei. Heden morgen vertrokken van hier met de stoomboot Stad Goes," eenige pefsonen naar Rotterdam, om van daar over Antwerpen de reis naar Noord-Amerika te aanvaarden, die aanstaanden maan dag nog door anderen znllen gevolgd worden. Wij wenselien hun toe, dat zij erlangen wat ze zoekennamelijk een beter burgerlijk bestaanmaar 't valt niet te ontkennen dat aan giiidsche zijde des oceaans teleurstelling het ,déel van menig landverhuizer worfltgelijk nog dezer dagen bleek uit een berigt uit Staphorst waaruit men vernam dat eert.sdaags eenige personen het voornemen hadden naar hunne geboorte plaats terug te keeren, uithoofde hunne verwachtingen van voorspoed, dien zij in de nieuwe wereld te gemoet zouden gaan bitter waren teleurgesteld. 18. Rij de hiertestaande commissie tot inzameling van giften v»pr het "te rigteta .eiarif beeld ter gedachtenis vmi Neemnfls diep betreurden dichter Tollens, en het stieiiten van een gedefkfeeken op zijn graf te Rijswijk, is ontvangen sojn win f 68,Behalve deze en zeker nog vele anderen vermeldt men dat reeds circa f 6000,is ontvangen en verheugt men zich aan vankelijk over dit gunstig resultaat. 9/10 gedeelten worden bestemd voor het standbeeld en het overige n voor het gedenkteeken vol bloed was geschoten, zóó dat er aanvankelijk vrees bestond voor hoogst ernstige gevolgen. De schrik en de ontsteltenis waren groot en wij houden ons overtuigd, dat die twee meisjes geen jonge uilen (althans geen gevederde) ooit weër zullen plagen. - V.1 - Wij vernemen, zegt de Echo Universeldat mr. C. C. E. tTEngelbrounergewezen secretaris gene raal bij het departement van justitie, den nederlandschen staatin den persoon van den procureur generaal bij den hoogen randheeft gedagvaard tot betaling van het hem toegekende wachtgeld. Brieven uit Curasao van den 8sten April 11. be vatten o. a. het volgende: //Men verwacht hier met onge duld de eind-beslissing van de wetgevende magt in het moederlandover de emancipatie. Het dralen in deze beslissing stelt het belang van den slaven-eigendom in de weegschaal. De siaven gaan voort om naar de vaste kust te ontvlugten. Vóór 3 a 4 weken zijn er op nieuw 8 ii 10 slaven weggevlugt, en de anderen zullen hen volgen zoodra zij er slechts kans toe zien. Zij gelooven niet aan de aanstaande emancipatieen zeggendat men hen maar door ijdele beloften van het ontvlugten zoekt af te houden. De vlugtelingen op de vaste kust aangekomen begeven zich terstond naar het binnenland, en nemen een' anderen naam aan. Het is niet in het belang van het dun bevolkte Venezuela om nuttige werklieden weer uit te leveren. //Er heeft eene botsing plaats gehad tusschen de R. K. geestelijkheid en de vrijmetselaars. Twee vrij metselaars, die op sterven lagen, de een een Spanjaard en de andere een inboorling van Curasaolieten een priester bij zich roependie hun de biecht afnam, maar tevens eischte, dat zij afstand moesten doen van de vrijmetselarij en al de papieren van de ordedie zij onder zich haddenmoesten afgeven. - Dit wei gerden zij. Zij kregen daarom geene absolutie noch werden hun de sacramenten toegediendook de begra fenis in gewijde aarde werd hun niet toegestaan zij werden op het kerkhof der protestanten begraven. Een aantal R Katholijken hebben zich daarop verzekerd van eene rustplaatsdoor een stuk gronds op het protestantsche kerkhof te koopen, ten einde zich althans van eene eervolle begravingsplaats te verzekeren." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. POLEN. Overal in dit land hoort men thans klagen over de onevenredige lage koren prijzen en over gebrek aan afzet. De prijs der landgoederen is ook reeds weder aanmerkelijk gedaald. Vóór dat de waterwegen in Polen geregeld zijn waaraan men echter bezig iszullen de klagteu over gebrek aan verzending van granen niet ophouden. Bij eenen gezegenden oogstgelijk in het vorig jaar, verarmen de landlieden nog altijd bij hunnen overvloed De eerste nieuwe aardappelen zijn jl. Woensdag bij den koopman van Gijzenuit liet Westland aangebragt en voor 2,het mandje verkocht. Ten vorigen jare had dit vier dagen later bij denzelfden koopman plaats. Op een buitenin de buurt van Tielhad zeer onlangs een voorval plaats dat medegedeeld wordt zoo ter waarschuwingals omdat men zich verheugde over de straf die er volgde. In een hollen boom, nabij de keukendeur, had een grootte uil zijne twee jongen uitgebroeid. Toen die vogels bijna vlug waven vielen zij uit den boom en werden door twee dienstmeisjes (volwassenen) opgevan gen die er baar genoegen in schepten de jonge uilen te plagen en te mishandelen. Zij hadden dienabij de keukendeurvastgelegd aan een touwtje. Tegen schemeravond ging eene der dienstmeisjes de gevan genen bezoekentoen plotseling de uildie steeds knersende de mishandeling van zijne jongen had gezienmet groot geweld haar in het aangezigt vloog en haar ernstige wonden toebragt. Zij wist zich niet anders te redden dan door zien te laten vallen en op handen en voeten in huis te kruipen. Daar bleek hetdat zij op verschillende plaatsen bloedde en dat vooral haar tegteroog ernstig was gewond enh bulletin van de weersgesteldheid"""®» het keizerlijk observatorium alhier getelegrafeerd zal wordenzoodat men hier dagelijks zal weten hoe het weder op alle punten van Europa is. Reeds moeten verscheidene staten tot dit plitn zijn toegetreden. Onlangs i3 bij den senaat een verzoekschrift ingekomen van den heer Leporc. Deze edelman ver zoekt namelijk, dat eene wet worde ingesteldwaarbij het aan degenen diegelijk hij ten aanzien van den familienaam niet gelukkig zijn. veroorloofd wordt, vrij van kosten hun naam met een anderen te verwisselen. Onder algemeen gelach ging de senaat over tolt de orde van den dag. Voor eenige dagen stonden voor het hof van Aucli teregt een jong mensch uit Minbertbeschul digd een geweer gestolen te hebben en een getuige uit dezelfde gemeente, aan tvelken het geweer ontstolen was. Het geweer was 5 fr. waard en de bestolene had daarvoor eene schuldbekentenis doen tekenen van 180 francs. Het openbaar ministerie, met regt over zulk eene laaghartigheid verontwaardigd, sprak strenge woor den tegen den getuige, die hevig aangedaan de regts- zaai verliet. Te huis gekomen zijndeheeft hij zich met kopjes van lucifers vergiftigd, alle moeite om hem in het leven te behouden is vruchteloos gebleven. DU1TSCHLAND. weenen. Uit de hongaarsche stad Papa meldt men, dat de bezitters van wijngaarden aldaar, den iJden op den door zijn' voortreffelijke!! wijn beroemden Somloer Berg eene bijeenkomst gehouden en besloten hebben een vaatje van den allerbesten somloerwijnals een nationaal hulde bewijs, naar den keizer te doen brengen en door 4 afgevaardigden te doen overhandigen. ENGELAND. londen, 16 Mei. De beruchte Carpenlier die de Noorderspoorweg-administratie heeft bestolen is van New-York in Engeland aangekomen. Hij zal naar Parijs worden vervoerd. De Observer bevestigt het berigt, dat te Tegeran de vrede met Engeland is aangenomen, er bijvoegende, dat Groot-Brittannie niet streeft naar verovering van grondgebied in Perziedoch zich steeds tegen zucht tot uitbreiding van Rusland naar die zijde zal verzetten, FRANKRIJK. Parijs. Men verzekertdat waarschijnlijk weldra eene belangrijke wetenschappelijke overeenkomst tusschen de verschillende europesche mogendheden tot stand zal komen. Deze overeenkomst bestaat daarin, dat volgens et plan uit alle landen van Europa dagelijks een BELGIE BRUSSEL16 Mei. Men bevestigt den .vroeger berigt, dat de koning 300,000 uit eene oostenrijksche leening zou getrokken hebben. Z. M. zulks verne mende zou gezegd hebbenMen meent altijd dat ouden van dagen niets geluktmet genoegen zie. ik evenwel dat vrouw Eortuna mij nog gunstig is." Gisteren vervoegde zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand alhier, een paar om te trouwen.. De bruidmejufvrouw V.15 jareu oudzou in het huwelijk treden met een jongman, zeker M. L. Alles scheen in de beste verstandhouding en de vooraf gedane beloften der toekomstige echtelingen deden dan ook schijn noch schaduw van dwang vooruitzien. Men stelle zich dus de verbazing der omstanders voor, toen op de vraag aan de bruid of zij M. L. ten huwelijk verlangde" een zeer duidelijk en bepaald //neen" volgde. In de veronderstelling verkeerd begrepen te zijn of dat er misverstand plaats hadwerd de vraag herhaald maar het antwoord nog duidelijker en korter met zelfde woord bevestigd. Dit gaf verwarring, de bruiloft werd uitgesteldmaar dewijl toch alles gereed wasbesloot men toch eindelijk om gezamenlijk en vrolijk van den maaltijd gebruik te maken alsof de eenvoudigste gebeurtenis ter wereld had plaats gehad. Het naauw- keurigste onderzoek, de dringendste vragen hebben de oorzaak niet kunnen doen ontdekkenwelke deze we zenlijk nog wat jeugdige verloofde van haar voornemen heeft doen afzien. Antwerpen 17 Mei. Te Cassel overleed over eenige dagen na slechts 3 dagen ongesteldheid een jeugdig meisje, zonder dat men aan het ligchaam eenige verandering ontwaarde. Er werd verlof gegeven het lijk nog eenjge dagen te bewarendoch na het ver strijken van den 9 dag had zich nog geen teeken van leven voprgedaan en werd de begrafenis voorbereid. Bij het kisten kwam de kleur terug en was de doodge waande dra geheel tot de levenden weergekeerd. Ujt Napels wordt van den 4 Mei medegedeeld dat de Vesuvius onafgebroken vuur spuwt, 't welk des nachts een grootscli en heerlijk gezigt oplevert. FORT IiATII, den 14 Mei 1857. Mijnheer de Redacteur! Ik verzoek UEd. in Uw veel gelezen blad de navolgende regelen le willen plaatsen. Bij den op den 25 April 11. in het pakhuisje van den heer J. Moerdijk alhier uitgebroken brand, welke zich al zeer spoedig aan hei door mij bewoond gedeelte van dal gebouw mededeelde, ondervond ik eene aanzienlijke schade aan mijnen inboedel, welke ik bij de Nederlandsche Brandwaarborg Maat schappij te Tiel verzekerd had. De loijale wijze waarop genoemde maatschappij zich te mij waards in deze zaak beeft gedragen en de spoed waar mede die zaak is afgedaan gewordennoopt mij die Maat schappij welke reeds sedert een groot aantal jaren door bet geheele Vaderland als solide bekend staat, bij deze open lijk aan te bevelen. F. AN DRING t de CARPKNTIÈR. Visiteur der In- en Uitgaande Wgtcn en Accijnscn,

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1