«•ixstii: ('OllANT.f No. 38. 44"" Jaargang. 1857. DONDERDAG 14 MEI. T:' 'sZJËïaELÜ' De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per l wartaal is f J,75 franco per post óf)0. Gewone advertenlien worden d 2D ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J—r.6 regels a f f' f behalve het zegelregt. De inzending van advertenlien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. B1NHEÏYLA1VDSCHE BERIGTEN. GOES, 14 Mei. Met 30 tegen 24 stemmen heeft de tweede kamer liet voorstel van den heer Thorbecke aangenomen, dat 'e kamer de indiening der begrooting van binnen!, zaken in haar geheel verlangt. Daarop heeft de regering in beraad gehouden of zij de discussie over het aan geboden ontwerp zal laten voortgaan. De discussie over de jagtwet is verdaagd tot morgen (vrijdag). Heden afdoening der ontwerpen op de bieren en azijnen alsmede behandeling van het ontwerp op den Sontol. Zi.e telegr. berigl.) De minister van justitie heeft een aantal wijzi gingen in de nieuwe wet op de jagt en visscherij ge- bragt. Bij de memorie van beantwoording merkt ZEx. aan, dat geene zucht om te veranderen aanleiding heeft gegeven tot de voordragtmaar de erkende behoefte om aan de vexatoire werking der bestaande wet te gemoet te komenwelke geenszins aan de regering maar aan de wet zelve moet worden toegeschreven. Bij het gewijzigd ontwerp wordt van geene rijks-veldwach ters gewaagd. Het behoud van de jagt-inspecteurs ligt niet in de bedoeling der regering en het herstel der houtvesters acht zij verwerpelijkdoch, naar haar inzien zal dit onderwerp nader gevoegelijk kunnen worden geregeld. De vraagof men al of niet trans actie verlangt, lost zich, naar luid der memorie, op in eene andere vraagte weten of men jaarlijks op den duur 3 a 4000 vervolgingen wil hebben met al den daaraan verbonden omslag en kosten voor het rijk, en vexatie voor de ingezetenen, dan of men voor goed daar een einde aan wil maken onder de noodige be hoedmiddelen die alle vrees voor misbruik uitsluiten. In de zitting van de tweede kamer der staten- generaal is den 5 dezer onder meerdere wets-ontwerpen tot vereeniging van gemeenten, behandeld die van 's Heer Arendskerke en 's Heer Hendrikskinderen, welke door de heeren van Deinse en Slicker van Domburg bestreden is "Voornamelijk werd door beide sprekersonder andere bezwaren aangetoonddatbij een genoegzaam getal kiezers ter verwisseling van raadsleden, de gemeenteraad van 's Heer Arendskerke zich tegen die vereeniging had verklaard en die van 's Heer Hendrikskinderen ten sterk ste verlangd had daarvan verschoond te blijven. De tegen stand dezer beide gemeenten uit welker vereeniging nut noch heil, maar wel het tegendeel voor de provincie of den staat te wachten was, wettigde huns inziens reeds de niet-vereenigingwelke bezwaren door de gehoorde commissien werden gedeeld, gelijk ook gedepu teerde staten na naauwgezet onderzoek verklaard hadden als hun gevoelen den minister genoemde vereeniging te moeten ontraden. In zijn geheel in stemming gebragt, werd het wets ontwerp tot vereeniging aangenomen met 31 tegen 18 stemmen. Ter vervanging van den heer Fransen van de .Putte, die als lid der kamer van koophandel en fa brieken alhier zijn ontslag genomen heeftis de heer 6'. Pilaarthans genoemde kamer presiderendebe noemd om deel te maken van de commissie voor de belangen van Zeeland bij den Zeeuwsch-Limburgschen- spoorweg. Blijkens annonce van het hoofd-bestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is liet houden der algemeene vergadering en tentoonstelling alhier uitgesteld van 22 en 23 Jumj, op Maandag 29 en "Dingsdag 30 Junij daaraanvolgende. Het programma wordt heden door de Midd. Cl. medegedeeld Heden had door de leden der handboogschuttevij Jacoba van Beijeren de ter aardebestelling plaats van eene jeugdige vrouw wier echtgenoot men ook onder de leden van genoemde sociëteit telt. Door de deel neming aan deze laatste eerbewijzing heeft men getoond dat ook verdraagzaamheid tot de leus dier vereeniging behoortdaar zoo israëlieten als roomschen en her vormden liet stoffelijk overschot droegen of volgden. Moge dit voorbeeld navolging vinden ïngez "Wij vernemen dat te Heinkenszand aangifte is gedaan van liet overlijden van een Gjarig kind dat sinds eenige weken lijdende was door het inslikken van een cent en dientengevolge is overleden. Verb Maandag is de ligting van de gezonken stoomboot Ravrsboume beproefd, doch door het springen der kettingen geheel mislukt, intussohen zet men de werkzaamheden ijverig voort. De gemeente-raad te 's Hertogenboscli heeft met 11 tegen 5 stemmen besloten de plaatselijke belasting op het gemaalde bouw- en brandstoffen weder in te voeren, en den hoofdelijken omslag, in het verleden jaar vastgesteldin te trekken. Slechts ettelijke maan den was deze belasting in werking toen bij den ge meente-raad onderscheidene adressen van de kamer van koophandel, van die van nijverheid en van particulieren met honderde en honderde naamteekeningen voorzien voor en tegen den omslag inkwamen. Bij de leden var. den raad heerscht even als bij de burgers groot verschil in de zienswijze van het doelmatige of on doelmatige van eenen hoofdelijken omslag. In het algemeen is de handelende stand het sterkst ijverende voor de afschaffing van alle acoijnsen, voor den geheel vrijen handel en dus voor den hoofdelijken omslag of het regtstreeksche belastingstelsel, terwijl de niet han delende stand voor het tegenovergestelde gezind is. De raad der gemeente Lonneker (Overijssel) heeft dezer dagen, naar uit Enschede wordt berigt, een adres gezonden aan de tweede kamer der staten-generaal, inhou dende bezwaren tegen de concept-wet op bet onderwijs. Daarin wordt aangetoond dat de bezoldiging der onderwijzerswanneer het concept tot wet wordt ver heven ruim het dubbel aan de gemeente zal kosten van hetgeen thans wordt betaald en dat de onderwijzers voor het tegenwoordige geene reden tot klagen hebben. Dat de hoofdelijke omslag tot eene buitengewone hoogte zal moeten worden opgevoerd en bij het verleenen van pensioen aan eenen onderwijzertelkens een nieuwe last aan de gemeente zal worden opgelegd. De raad vermeentdat het belang der onderwijzers te zeer op den voorgrond is gesteld ten koste der gemeentezonder dat het onderwijs daardoor in even redigheid zal worden bevorderd en dat alle gemeente ambtenaren, onverschillig van welken rang, achter den onderwijzer worden geplaatst. Ten slotte wordt ver zocht om het aangegeven minimum voor het inkomen tot op de helft te verminderen, en zulks met het oog op Jiet belang van sommige gemeenten ten platten lande en uithoofde van de geringe werkzaamheden aan de kleine scholen aldaar verbonden. Van den Helder meldt men als iets ongehoords: Onlangs was hier eene vrouw die meende dat haar ziek kind betooverd-waswaarom zij met hulp der buurvrouw het hoofdkussen van het kind opensneed en de heks vondin de gedaante van een door vocht zamengepakt bosje veêren. Men ontbood eene oude vróuw die van het feit verdacht werd en vorderde dat deze het kind zegenen (onttooveren) zoudoeh deze beweerde geene tooverheks te- zijn en weigerde. Eene tweede mede verdachte vrouw onttrok zich evenzoo en nu bleef den dwazen niet anders over dan om een auto dafé te maken van de misdadige bos veêren nadat men het schuldige voorwerp met spelden bestoken had, werd het met veel plegtigheid in de kokende olie ge worpen. Dit geschiedde in bloeimaand 1857 in Nederland 1 Het getal der vervolgingen tegen leden der burgerwacht van Gent ingespannenom reden van afwezigheden bij de laatste kiezingen voor de verschil lende graden van onderofficiers, beloopt tot 1220. Men verzekert, dat de kosten van dagvaarding en notifice ring van de vonnissen omtrent 8 a 900 francs zullen opbrengen aan den tamboer-majoor, die als deurwaarder bij den tuchtraad fungcerd. De N. Rolt Cl. deelt het volgende mede uit Paramaribo van den 5den April, dat weder de noodza kelijkheid tot hot spoedig nemen van doortastende maatregelen in de emancipatie-kwestie aan het licht stelt. "Dezer dagen had hier alweder eene bosohpafrouille plaats tegen gevlugte plantage-negers. In Nederland noemt men dit eene mensehenjagt. De expeditie werd gekommandeerd door den luit.-kolonel Slolle en had tot resultaat het vernielen van verscheidene dorpen en kampen der negers en het dooden, kwetsen en gevan gen nemen van een twintigtal slaven. Het baart hier verwonderingdat nu de procureur-generaal Gefhen hier aan het hoofd van het parket staat, verlof tot zulk eene jagt gegeven is. Men had zich bij zijne aankomst gevleiddat althans zulke patrouilles niet meer gehouden zouden worden. Hoe dit zij, de slaven in de Beneden Commewijne, waaronder een zeer slechte geest zich begon te open baren, zijn thans weder aan het werk en tot rust en orde teruggekeerd. Of het echter niet eene rust is die den storm voorafgaatzal de tijd moeten leeren. Er valt zeker op den geest der negers niet te roemen. In den nacht tusschen den lsten en 2der, April 1.1. heeft er eene misdadige poging plaats gehad om eene der aanzienlijkste, welgesteldste en vrolijkste wijken onzer stad in brand te steken welkeware zij niet tijdig ontdekt gewordenzekerlijk de schromelijkste gevolgen had na zich gesleept." Hliï.st 11 Mei. Heden morgen of nacht heeft zich een gepensioneerd oostindisch soldaat alhier, buiten de Bagijnpoort in eene tent op het schietplijn van het handboogseliuttersgezelschap de Baltavieren opgehangen. De sterke drank, waaraan deze man zeer verslaafd was heeft waarschijnlijk tot deze wanhopige daad aanleiding •S heeb abtskebke, 12 Mei. Benoemd met al gemeene stemmen tot berkelijken ontvanger te 's Heer Abts- en Sinontskerke, in plaats van den heer P. Bak ker, (overleden) de heer Z. D. van der Bilt La Motthe Jr. yebseke, 13 Mei. Ten gevolge van het gebeurde aan het kanaal, zijn verl.Maandag middag, door den heer White 10 ploegen of ongeveer 125 man ontslagen, namelijk die gene die liet meeste aandeel in het aldaar voorgevallene gehad hebben. De wijze waarop dit heeft plaats gehad wordt algemeen goedgekeurd genoemde heer heeft volstrekt aan de eerste eisschen niet toegegeven, maar een onderzoek naar de oorzaak en gegrondheid derzelve ingesteldwaardoor men overtuigd werddat de op passende dijkwerkers nagenoeg f 2,— daags verdienen, terwijl zijdie door luiheid of dronkenschap daartoe niet in staat zijn hun ontslag hebben gekregen. In aanmerking van de meerdere of mindere geschiktheid van den grond ter verwerking is 3 ct. per el meer uitbetaald. Aan den avond van denzelfden dag, hebben dan ook weder ongeveer 50 ploegen het werk te Wemeldingen hervat en het gaat thans alles naar wenseh. Tegen de aanleggers of onruststokers is geverbaliseerdgelijk nog dagelijks tegen hunne medepligtigen geschiedt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHL AND. weekex. Onze bladen baden zich met die van Pesth in onbeschrijfelijke weelde over de buitensporige pracht, die voor het koninklijk echtpaar in Ilongarije's hoofdstad wordt ten toon gesteld. Vele steken er zich tot in de ooren toe in goud en in schuld. Men wil weten dat bij de premientrekking der oostenrijksche aandeelen van 1834het hoogste lot van 300,000 ff. door den koning der Belgen is getrokken. Men zal zich herinneren dat eenige protestantsche familien getracht hebbengoederen in Tyrol aan te koopen welke aankoopen echter regterlijk bestreden werden. Thans meldt men dat die aankoopen nu voor nietig verklaard zijn en dat verder deze zaak door eene geldelijke schadevergoeding van wege de regering aan de schadelijdende partijen afgedaan is. Onlangs wedervoer een schoolmeester in een boheemsch dorpje de zeldzame eerdat zijne school een bezoek ontving van den kardinaal-prins-aartsbisschop Schwarzenberg. De schoolmeester deed bij deze gele genheid eenige vragen over de geschiedenis aan zijne leerlingen. «Wel, Nepom.uk, wie heeft het buskruid uitgevonden »Het. buskruid zeide de knaap stot-

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1