I.OINMIII (01 RAM. bekendmaking- publicatie publicatie! A No. 33. **■558®» li"1' Jaara De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is j franco per post Jf)0. De inzending >I44M)4<i 27 APRIL. Gewone ad verten tien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte', huwelijks- en doodherigtenvan J 6 regels d f J.,20 behalve het zegelregt. an advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die bet aangaatdat het kohier van de plaatselijke belasting op de HONDEN over het loopende dienstjaar ge arresteerd door den gemeente-raad den 27 Maart 11. en door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd den 11 dezer maand aan den gemeente ontvanger ter invordering toegezonden is; mitsdien ieder belastingschuldige vermanende, om het deswegens verschuldigde, ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publici teit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 25 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. G PI1.AAR. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS van GOES, gezien de circulaire van den heer commissaris des Ro llings in deze provincie van den 18 dezer, A no. 1482, le. afdeelingProvinciaal blad no. 35.) Herinneren bij deze de belanghebbendenaan de bepalingen, vervat in de wet van den 8 November 1815 Staatsblad no. 51), art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeentewet, volgens welke alle VORDERINGEN ten LASTE van den STAAT, de PROVINCIE en de GEMEENTEN, binnen zes maandenvolgende op het jaar waarover dezelve loopenzullen moeten worden ingediend bij zoodanige administratieu of ambtenaren als welke de orders tot het doen van leverantien of anderzins gege ven hebbenop poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd, om de pretentie welke hij (en laste van het rijk, de provincie of de gemeente, over 1856 mogt hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uitersten termijn, bij de wet vastgesteld, zijnde den laatsten Junij aanstaande, niet af te wachten. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afge kondigd, aangeplakt en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 25 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende eene circulaire van den heer Com missaris des Rollings in deze Provincievan den 9 dezer, An°.1370, 1<- afdeeling, (provinciaal blad n°. 31) brengen dien overeenkomstig ter kennis van de belang hebbenden dat volgens het bepaalde bij 12 van tabel 16, be- hoorende bij de wet van 22 April 1852 (staatsblad n°. 61 verzameling n°. 55) de meting waarnaar de patentpligtigen de ruimte hunner vaartuigen kunnen aangevenniet ouder mag zijn dan vijf jaren. en daar bij de invoering dier wet onderscheidene patentpligtigen hunne vaartuigen hebben doen meten en daarnaar aangifte gedaan, maar die metingen in het volgende dienstjaar vijf jaar oud worden: maken zij de belanghebbenden daarop opmerkzaam, vermits de patent pligtigen alsdan gebruik makende van een patent afgegeven naar eene meting die ouder isnaar de wet moeten beschouwd worden als op eigen aangifte te varen en bekeurbaar zouden zijn. Gedaan teil raadhuize van Goes, den 25 April 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris ,H. C PILAAR. BIRKENLANDSCHE BERIGTEN. GOES 27 April. Op liet laatst der vorige maand deelden wij de toen bekende onderscheiding mede welke den heer A. Kakcbeekcotg de te Dordrecht gehoudene tentoonstelling van het genootschap voor tuin-en landbouw, Dordrecht- sche Flora was ten deel gevallen voor eene verzame ling van landbouw voorbrengseleude door ZEd. behaalde prijzen zijn twee eerstevier tweede en vier prijzen van het bestuur. Onder de eerste behoort die van wege Z. M. aan dat genootschap toegekend. Ook de heeren C. Pilaar en dr. C. A. van Ren ter g hem vernemen wij dat hun ontslag als leden van de kamer van koophandel en fabrieken alhier hebben ingediend. - Gisteren nacht ontstond er brand hij J. Moerdijk te Erabbendijke, welke spoedig is gebluscht en slechts geringe schade veroorzaakte, zijnde alleen het dak van het woonhuis en pakhuis ter halver wege verbrand en eenige schade aan het meubilair toègebragt. Men dankt aan de activiteit der militairen dat grootere schade is voorgekomen. De oorzaak is voor als nog onbekend en het vast en roerend goed verzekerd in de 's Her- togenhossche maatschappij. Verleden Zaturdag is het met rijszinkstukken en steenstortingen bezetten en verdedigen der onderzeesche oevers van den calamiteuzen Wiihelminapolder, bezuiden den oever en dijkval van 9/10 Pebruarij 1856 met inbegrip van leverancie der benoodigde materialen, aan genomen door D. Roller tescherpenisse, voor/-18,900. Wij vernemen zegt de M. Cl. dat het voorne men bestaat om, gedurende de maanden Junij, Julij, Augustus en September aanstaande, wekelijks eene stoom boot voor passagiers en goederen in dienst le brengen tusschen Viissingen en Antwerpenwaardoor in de behoefte welke aan zoodanige communicatie bestaat zal voorzien worden. De regering heeft eene uitvoerige memorie van beantwoording en tevens een nieuw gewijzigd ontwerp van wet ingezonden strekkende lol aanvulling der bepalingen ten aanzien van den vrijdom van accijns op den turf en de steenkolen. De voornaamste wijzi ging bestaat in de toevoeging eener nieuwe alinea waarin verklaard wordt dat vrijdom van accijns ver leend wordt In liet algemeen aan alle fabriekentrafieken of inrigtingen van nijverheid, waarin gebruik wordt ge maakt van stoomwerktuigen, dienende tot voortbren ging van krachtbeweging of warmle. Wij behouden ons voor om aan fabrieken, trafieken of inrigtingen van nijverheid, niet met name in de bovenvermelde wetten of in de tegenwoordige wet ge noemd en tot het drijven waarvan het gebruik van turf of steenkolen eene onontbeerlijke behoefte is, den vrij dom van accijns bij gelijkstelling met in die wetten genoemde fabrieken, trafieken of inrigtingen van nijver heid waarmede zij uit haren aard overeenkomen toe te kennen. Uit Rotterdam wordt gemelddat zich aldaar in de laatste dagen het vreemd verschijnsel opdoet, dat partijen boternaar Engeland verzonden onverkocht van daar zijn terug gekomen. Hoewel de oorzaak groo- tendeels aan de sterk verlaagde prijzen wordt toege schreven die dit artikel heeft ondergaanstaat men toch verwonderd over de gesteldheid dezer goederen bij de terugkomst, welke den ouden roem van dit neder- landsch product geenszins kan ophoudendewijl de fusten de duidelijkste sporen dragen van vele water- deelen die uit de vaten loopen. Naauwelijks twee jaren geleden was hier te lande bijzonder veel sprake van konijnenteelt en beloofde deze een vrij aanzienlijken tak van nijverheid te worden sedert echter schijnt die ijver veel verminderd in weerwil van de voordeelen die daarvan nog getrokken worden, lu Belgie daarentegen neemt die teelt sedert zes of zeven jaren eene steeds hoogere vlugt. Zoo leveren de twee provinciën Oost- en West-Vlaanderen elke week 50,000 konijnen aan Engelanddat is 2,600,000 per jaar. De teelt dezer dieren geschiedt voornamelijk te Gent, Eecloo, Thielt, Ruijsselede enz. De stad Eecloo alleen levert voor uitvoer 78,000 konijnen. Uit Assen schrijft mendat dit jaar door de eigenaren van het Oranje kanaal eene mindere hoeveel heid turf zal gemaakt worden dan in het vorige jaar en de eigenaren zich zullen bepalen tot 800 dagwerk, terwijl in 1856 3000 dagwerken gemaakt Zijn. Hoe zeer deze maatschappij met veel egoïsme te strijden heeft, worden niet te min de werken met kracht doorgezet en gaat men trots alle tegenwerking met ijver voort. Bij invoering van belastingen laat men zich meermalen uit over eene belasting op het trouwen; Zoodanige is thans ingevoerd in het kanton Solothurn (Zwitserland), waar elk inwoner die in het huwelijk treedt, moet betalen: beneden de 20 jaren oud 20 fr. tusschen 20 en 30 jaren 10 fr.boven de 30 jaren 5 fr. Is de bruid eene burgeres uit het kanton zelf, dan betaald zij 5 fr.voor eene zwitsersche bruid uit een der andere kantons eischt de schatkist 10 fr. en eene buitenlandsche bruid betaald 30 fr. liet berigtin verscheidene dagbladen medege deeld, als zoude er eene aanklagt tegen ds. Du Clouss, predikant te Oud Alblas, van wege den kerkeraad dei- naburige gemeente Wijngaarden gedaan zijn waardoor ZEw. verhinderd zoude zijn, zijn afscheid te prediken, schijnt of onjuist te zijn geweest, of de moeijelijkheden waren niet van groot belang. Men leest in de Kerke lijke Courantdat gemelde predikant op Zondag den 19 dezer van zijne gemeente heeft afscheid genomen en daarna van zijne betrekking is losgemaakt. De gemeente te 's Grevelduin-Cappelle zal dus wel niet in hare verwachting worden bedrogen, om den gewensch- ten leeraar weldra in haar midden te ziendie zoo toont de belangen der Ned. Hervormde kerk ter harte te nemen. Ingez ERANERIJE. Parijs. Eene menschlievende daad, reeds in haar zelve beloond, vinden wij van den marinier Demange aangeteekend. Woonachtig te Saint Cerau had hij zich de vorige week naar Parijs begeven om een zijner zieke kamera den in het gasthuis een bezoek te brengen. Huiswaarts keerende vond hij aan den oever der rivier een tal van menschen in ongerustheid zaamgeschoold en eenigen bezig met sloepen en booten los te maken ter redding van een drenkeling. Demange vernam dat een grijs aard door toeval in het water gevallen was, terwijl zich dan ook op zekeren afstand eene meuschelijke gedaante aan de oppervlakte van het water deed zien. Dit duurde evenwel slechts kort en men vreesde reeds dat het met den armen man zoude gedaan zijn. De zeeman begaf zich onmiddelijk geheel gekleed te water en zwom naar de plaats heen, greep na veel inspanning den drenkeling die zich wanhopig aan zijnen redder vastklemde, waardoor beiden in gevaar verkeer den van naar den afgrond te zinken. Met ongelooflijke inspanning mogt het evenwel Demange gelukken zijnen goeden wil te volvoeren en zijnen kostbaren last in andere toeschietende handen te stellen, onmiddellijk daarna viel hij van aandoening en vermoeijenis in zwijm. De grijsaard wien hij een wissen dood had ontrukt en wiens trekken hij onder het moeijelijk kampen met de golven niet had kunnen onderscheiden herkende hij als zijn vader. De oude, bezig met baggeren en steunende op zijnen boomhad door het uitschieten der laatste in eene dieptezijn evenwigt verloren en was over boord ge vallen. Spoedige hulp bragt den zoon tot zijn bewust zijn terug en men verbeelde zich een tooneel van vreugde en dankbaarheid INGEZONDEN S TURKEN. Aan de redactie van de Goessche Courant. Kloetikge, den 25 Ajiril 1857. Mijnheer de Kedacleur Met bevreemding las ik in uw blad van den 23slen dezer onder de nieuwstijdingenNaar vernomen wordt is er sprake om bet gewestelijk bestuur der afdeeling Zeeland «van bet nederlandscb onderwijzers gezelschap'van hier «(Goes) naar Middelburg over te brengen," en neem daar om de vrijheid te dier zake op le merken, dat van zooda nige overbrenging, mijns inziens, geene sprake kan zijn dewijl volgens liet provinciaal reglement van bel neder! onderw genootschap (en niet gezelschapééne der districts afdeelmgeu door de overigen voor den lijd van drie jaren wordt benoemd om als gewestelijk bes!uur Ic fungeren,

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1